Przedstawiciele świata pracy modlili się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

- Dzisiaj potrzeba nam męstwa, abyśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości opartych na Ewangelii i prawie naturalnym - mówił wikariusz biskupi ks. kan. Paweł Guździoł, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Św. Józefie zjednocz nas w pielgrzymce nadziei”.
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Przedstawiciele świata pracy modlili się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu / YT print screen/DOM JÓZEFA TV

W zorganizowanych już po raz 33. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 19. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców „Talent”.

Podkreślenie godności pracy

W homilii celebrans przypomniał, że 70 lat temu 1 maja 1955 r. na placu Świętego Piotra w Rzymie, papież Pius XII zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich proklamował ten dzień świętem Józefa Rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie świętu pracy. - Świątobliwy Papież chciał też w ten sposób podkreślić godność pracy ukazać jej chrześcijański charakter i wpływ na całe życie społeczne – powiedział wikariusz biskupi ds. duszpasterskich.

45. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w Święty Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, a także w obchody 45. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz tysiącletniej historii Królestwa Polskiego rozpoczętej koronacją Bolesława Chrobrego w 1025 r.

Wskazywał, że papież Franciszek zachęcał, aby Święty Rok Jubileuszowy „pomógł nam odkryć na nowo niezbędną ufność, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie, w relacjach międzyludzkich, w stosunkach międzynarodowych, w promowaniu godności każdej osoby i w szacunku dla stworzenia”.

- Nadzieja i ufność są tak bardzo potrzebne w codziennym życiu. Nadzieję pokładamy w Bogu, ale jak bardzo potrzebne jest to wzajemne zaufanie międzyludzkie. Zaufanie w relacjach z innymi, zaufanie w pracy, zaufanie pomiędzy pracownikami, zaufanie pracowników do pracodawcy i zaufanie pracodawcy do pracowników. Tylko wtedy praca może dawać radość i zadowolenie nawet jeśli wiąże się z wysiłkiem i trudem fizycznym – akcentował kaznodzieja.

Wzór pracownika

Przekonywał, że św. Józef jest wzorem pracownika. - Św. Józef cierpliwie pokazuje i uczy dorastającego Jezusa jak trzymać narzędzia, jak się nimi posługiwać i jak pracować. Wszyscy możemy się od niego uczyć, jak należy pracować bez względu na to jaką pracę wykonujemy. Żadna praca nie hańbi, ważne, żeby była wykonywana uczciwie i nie przynosiła nikomu krzywdy – stwierdził celebrans.

Wskazując na kolejną cechę św. Józefa, jaką jest męstwo przekonywał, że dzisiaj potrzeba mężnych chrześcijan. - Stajemy tutaj w Narodowym Sanktuarium św. Józefa i prosimy, aby Święty Józef wzmocnił w nas cnotę męstwa, byśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości. Wartości opartych na Ewangelii i na prawie naturalnym. Byśmy nie bali się protestować przeciwko niesprawiedliwości społecznej, ograniczaniu wolności. Wolności religijnej, wolności do wychowania dzieci, wolności słowa – podkreślał ks. Guździoł.

Zawierzenie św. Józefowi

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa ks. kan. Paweł Guździoł zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

List do pielgrzymów skierował prezydent RP Andrzej Duda. – Szacunek do ciężkiej pracy, pokora i niezachwiana wiara, a także odwaga – tymi cechami odznaczał się św. Józef, patron dzisiejszego dnia i kaliskiego sanktuarium. Te same wartości stanowiły fundament ruchu Solidarności... Wspólne działanie i nieustępliwość polskich robotników doprowadziły najpierw do ogólnonarodowego zrywu, a ostatecznie do przemian demokratycznych... Również dzisiaj silna wspólnota robotników i pracodawców, zjednoczona w imię fundamentalnych polskich ideałów, pozostaje kluczem do rozwoju gospodarki narodowej i pomyślności rodaków – napisał prezydent Polski.

Uroczystość zakończyła się pod figurą św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano Barkę i złożono kwiaty. Tradycyjnie już zgromadzeni na uroczystości połamali się chlebem.

Organizatorem pielgrzymki jest NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska Południowa.

ek


 

POLECANE
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie… z ostatniej chwili
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie…

Trump po globalistycznej administracji Bidena odziedziczył otwarte granice z ok. 20 mln nieudokumentowanych migrantów wśród których szacuje się ilość przestępców, członków gangów na 0,5 mln. Z rocznym deficytem budżetowym w wysokości $2 bln (USD trylionów), z zadłużeniem dochodzącym do $37 bln (całe zadłużenie $103 bln!) i rocznym deficytem w wymianie handlowej $1,2 bln Ameryka była na linii pochyłej do bankrucji, dlatego takiej sytuacji nie mógł tolerować biznesmen Trump.

Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy

„Najpierw na rowerach przyjechało dwóch czerwonoarmistów, a po nich gazikiem starszy stopniem oficer i oświadczył: «Jesteście wolni, możecie iść do domu». Już w Elblągu przywitały nas hasła: «Śmierć bandytom z AK», «Zaplute karły reakcji»” – tak „wyzwolenie” niemieckiego obozu Stutthof – 9 maja 1945 r. – opisał mój Ojciec Tadeusz Ludwik Płużański we wspomnieniach „Z otchłani”.

W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej gorące
W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej

Ostatnia prosta przed zarządzonym przez śląskiego komisarza wyborczego lokalnego referendum w Zabrzu. Głosowanie nad odwołaniem przed końcem kadencji budzącej kontrowersje prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej (wystawionej do wyborów przez Koalicję Obywatelską) oraz całej Rady Miasta zdominowanej przez jej zwolenników odbędzie w całym mieście i wszystkich dzielnicach już w najbliższą niedzielę – 11 maja (w godz. 7-21)

75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu z ostatniej chwili
75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu

9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan budowania wspólnoty państw zachodniej części Europy w celu zagwarantowania pokoju, rozwoju gospodarczego oraz – w dalszej kolejności – odpowiedzi na zagrożenie ze strony bloku komunistycznego. Chodziło przede wszystkim o to, aby przedstawić Niemcom taką ofertę, żeby nie opłacało im się już wszczynać kolejnej wojny. Kilkadziesiąt lat później odchodzą one jednak od idei Schumana i dokonują agresji, tyle że gospodarczej, politycznej i ideologicznej.

Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski z ostatniej chwili
Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski

Węgry wprowadzają embargo na polskie bydło i mięso do końca sierpnia w odwecie za zakaz importu węgierskich produktów z powodu epidemii pryszczycy.

Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre

„Na zbója naślij zbója”, mawiała moja babcia Gienia – świeć Panie nad Jej duszą – prosta kobieta z mazowieckiej wsi, która miała ukończone cztery klasy przedwojennej szkoły powszechnej i uniwersytet życia, ale za to ten ostatni z oceną celującą.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos

– Czwartkowa rozmowa prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była bardzo dobra i produktywna – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Jak dodała, dotyczyła ratyfikowanego porozumienia w sprawie inwestycji w ukraińskie surowce, jak i propozycji 30-dniowego zawieszenia broni.

Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny z ostatniej chwili
Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny

W piątek o godz. 20 wystartowała debata prezydencka w TV Republika. Nie ma w niej jednak wszystkich kandydatów – m.in. Rafała Trzaskowskiego.

Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat z ostatniej chwili
Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat

W czwartek w powiecie Barnim w Niemczech policja zatrzymała auto z pięcioma cudzoziemcami bez dokumentów. Czterech z nich zostało odesłanych do Polski.

Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski Wiadomości
Nie żyje ceniony polski sędzia piłkarski

Media obiegła informacja o śmierci polskiego sędziego piłkarskiego.

REKLAMA

Przedstawiciele świata pracy modlili się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

- Dzisiaj potrzeba nam męstwa, abyśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości opartych na Ewangelii i prawie naturalnym - mówił wikariusz biskupi ks. kan. Paweł Guździoł, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Św. Józefie zjednocz nas w pielgrzymce nadziei”.
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Przedstawiciele świata pracy modlili się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu / YT print screen/DOM JÓZEFA TV

W zorganizowanych już po raz 33. ogólnopolskich modlitwach świata pracy w Kaliszu uczestniczyły delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków. W pielgrzymkę po raz 19. włączyło się Duszpasterstwo Pracodawców i Przedsiębiorców „Talent”.

Podkreślenie godności pracy

W homilii celebrans przypomniał, że 70 lat temu 1 maja 1955 r. na placu Świętego Piotra w Rzymie, papież Pius XII zwracając się do Katolickiego Stowarzyszenia Robotników Włoskich proklamował ten dzień świętem Józefa Rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie świętu pracy. - Świątobliwy Papież chciał też w ten sposób podkreślić godność pracy ukazać jej chrześcijański charakter i wpływ na całe życie społeczne – powiedział wikariusz biskupi ds. duszpasterskich.

45. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych

Podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w Święty Rok Jubileuszowy przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, a także w obchody 45. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz tysiącletniej historii Królestwa Polskiego rozpoczętej koronacją Bolesława Chrobrego w 1025 r.

Wskazywał, że papież Franciszek zachęcał, aby Święty Rok Jubileuszowy „pomógł nam odkryć na nowo niezbędną ufność, zarówno w Kościele, jak i w społeczeństwie, w relacjach międzyludzkich, w stosunkach międzynarodowych, w promowaniu godności każdej osoby i w szacunku dla stworzenia”.

- Nadzieja i ufność są tak bardzo potrzebne w codziennym życiu. Nadzieję pokładamy w Bogu, ale jak bardzo potrzebne jest to wzajemne zaufanie międzyludzkie. Zaufanie w relacjach z innymi, zaufanie w pracy, zaufanie pomiędzy pracownikami, zaufanie pracowników do pracodawcy i zaufanie pracodawcy do pracowników. Tylko wtedy praca może dawać radość i zadowolenie nawet jeśli wiąże się z wysiłkiem i trudem fizycznym – akcentował kaznodzieja.

Wzór pracownika

Przekonywał, że św. Józef jest wzorem pracownika. - Św. Józef cierpliwie pokazuje i uczy dorastającego Jezusa jak trzymać narzędzia, jak się nimi posługiwać i jak pracować. Wszyscy możemy się od niego uczyć, jak należy pracować bez względu na to jaką pracę wykonujemy. Żadna praca nie hańbi, ważne, żeby była wykonywana uczciwie i nie przynosiła nikomu krzywdy – stwierdził celebrans.

Wskazując na kolejną cechę św. Józefa, jaką jest męstwo przekonywał, że dzisiaj potrzeba mężnych chrześcijan. - Stajemy tutaj w Narodowym Sanktuarium św. Józefa i prosimy, aby Święty Józef wzmocnił w nas cnotę męstwa, byśmy mieli odwagę stanąć w obronie niepodważalnych ludzkich wartości. Wartości opartych na Ewangelii i na prawie naturalnym. Byśmy nie bali się protestować przeciwko niesprawiedliwości społecznej, ograniczaniu wolności. Wolności religijnej, wolności do wychowania dzieci, wolności słowa – podkreślał ks. Guździoł.

Zawierzenie św. Józefowi

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa ks. kan. Paweł Guździoł zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

List do pielgrzymów skierował prezydent RP Andrzej Duda. – Szacunek do ciężkiej pracy, pokora i niezachwiana wiara, a także odwaga – tymi cechami odznaczał się św. Józef, patron dzisiejszego dnia i kaliskiego sanktuarium. Te same wartości stanowiły fundament ruchu Solidarności... Wspólne działanie i nieustępliwość polskich robotników doprowadziły najpierw do ogólnonarodowego zrywu, a ostatecznie do przemian demokratycznych... Również dzisiaj silna wspólnota robotników i pracodawców, zjednoczona w imię fundamentalnych polskich ideałów, pozostaje kluczem do rozwoju gospodarki narodowej i pomyślności rodaków – napisał prezydent Polski.

Uroczystość zakończyła się pod figurą św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano Barkę i złożono kwiaty. Tradycyjnie już zgromadzeni na uroczystości połamali się chlebem.

Organizatorem pielgrzymki jest NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska Południowa.

ek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe