„I to wszystko psu na budę bez miłości” (ks. Jan Twardowski).
Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci, nie sprzyja wielodzietność. Ludzie niepotrzebnie są tak zabiegani i zatroskani. Tak naprawdę życie jest bardzo proste, tylko trzeba na nie patrzeć oczami Ducha Świętego – zaznaczyła Maria Pietrzak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i matka czwórki dzieci. W rozmowie z KAI, opowiedziała m.in. o tym jak przekazywać dzieciom wiarę, a także odpowiedziała na pytanie czemu coraz więcej kobiet nie chce zostać matkami lub decyduje się tylko na jedno dziecko. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.
Na Jasną Górę każdego dnia pielgrzymują dziesiątki, a nawet setki ludzi z całego świata. Dzieli ich wiele: kraj pochodzenia, język, kultura, ale łączy jedno: przybywają tu z modlitwą do Maryi, bo jest ona dla nich Matką i wierzą, że przez Jej matczyne serce idą do Jezusa. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.
O wierze w Trójcę Świętą mówił papież w improwizowanej homilii podczas Mszy św. sprawowanej w ramach I Światowego Dnia Dzieci.
Jezuita, o. Vitaliy Osmolovskyy SJ z Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego zdobył pierwsze miejsce Podczas XII Pucharu Polski Judo Masters w Płocku w kategorii do 100 kilogramów. Ukraiński jezuita jest jednym z głównych koordynatorów Jezuickiej Służby Uchodźcom (JRS) w naszym kraju.
"A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Komentarz - o. Mieczysław Łusiak SJ.
Który cud wybrałby Papież, gdyby mógł go uczynić? Czy pokój zawsze jest możliwy? Co dzieci mogą zrobić, żeby uczynić świat lepszym? Dlaczego niektórzy ludzie nie mają ani domu, ani pracy? Jak czuł się Papież, gdy jego drużyna zdobyła mistrzostwo świata? – na te i inne pytania odpowiedział Franciszek podczas spotkania z dziećmi w ramach pierwszych Światowych Dni Dzieci.
- Bóg jest nowością, miłuje was - zapewnił Franciszek spotykając się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie z dziećmi uczestniczącymi w I Światowym Dniu Chłopców i Dziewczynek. Został on zorganizowany dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat przez Dykasterię ds. Kultury i Edukacji we współpracy ze Wspólnotą Sant'Egidio.
15 tys. żołnierzy uczestniczy w rozpoczętej wczoraj 64. pielgrzymce wojskowej do Lourdes. Przybyli z 41 krajów. Najwięcej z Francji, Włoch i Chorwacji. 150 wojskowych przyjmie z tej okazji chrzest.
„Młodzi ludzie muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła; a przede wszystkim, że sami są pierwszymi głosicielami Ewangelii swoim rówieśnikom” – powiedział Ojciec Święty do uczestników Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieży. Został on zorganizowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Obok przedstawicieli młodzieży biorą w nim udział delegaci konferencji episkopatów, stowarzyszeń i ruchów kościelnych.
Decyzja Pana Prezydenta Trzaskowskiego o usuwaniu symboli religijnych z przestrzeni publicznej warszawskich urzędów jest i niezrozumiała i szkodliwa – mówi w rozmowie z KAI prof. Sławomir Sowiński z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW. Zwraca uwagę na niezgodność tej decyzji zarówno z Konstytucją RP jak i Kartą Praw Podstawowych UE. Jak podkreśla, obywatele mają prawo a nawet obowiązek domagać się respektowania wolności religijnej dla siebie i dla innych. Jego zdaniem jednak katolicy broniący krzyża powinni dbać o to, by krzyż nie stał się przedmiotem sporu stricte politycznego i by odnosić się do krzyża zawsze zgodnie z wymową tego znaku - w duchu miłości, ofiary i solidarności z innymi.
„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zamieścił w sieci film, w którym odnosi się do pojawiających się w mediach doniesień dotyczących zarzucanych mu zaniedbań w postępowaniu toczącym się przeciw jednemu z podlegających mu księży.
Papież wyraził zgodę na kanonizację jedenastu ofiar antychrześcijańskiej masakry w Damaszku w 1860 roku. Franciszek upoważnił 23 maja Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania kilku dekretów, wśród nich dotyczącego męczenników z Damaszku.
Bohaterską postawę miłości bliźniego księdza Edwarda Tabaczkowskiego prezentuje Instytut Pamięci Narodowej w najnowszym - 18. odcinku cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie”. Kapłan w czasie okupacji niemieckiej nie tylko zachęcał do wspierania Żydów, ale przede wszystkim sam tę pomoc organizował. Został za to zamordowany przez okupanta.
Po uznaniu przez papieża Franciszka cudu otwierającego drogę do kanonizacji bł. Carla Acutisa mama przyszłego świętego wyraziła radość z tego faktu nie tylko rodziny, ale też wielu ludzi, którzy za przyczyną jej syna modlą się w różnych zakątkach świata. – Znam uzdrowioną nastolatkę, jej mama ma wielką wiarę – wyznała Antonia Salzano Acutis.
Poważnym ciosem dla dialogu międzyreligijnego nazwała Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) niedawne przekształcenie w meczet byłego kościoła Najświętszego Zbawiciela na Chorze w Stambule. Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto oświadczył, że decyzja władz Turcji „stanowi kolejny krok w kierunku osłabienia historycznych korzeni obecności chrześcijan w tym kraju” i „utrudni współżycie religijne” wśród jego mieszkańców.
- Kościół katolicki odrzuca małżeństwa osób tej samej płci – zapewnił Tawadrosa II, patriarchę Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego prefekt Dykasterii Nauki Wiary kard. Victor Fernandez. Został on przyjęty 22 maja przez zwierzchnika ortodoksyjnych Koptów.
Media obiega ciąg dalszy głośnego zatrzymania dyrektora Fundacji Profeto ks. Michała Olszewskiego SCJ. Według organów państwowych w sprawie chodzić ma o rozporządzanie mieniem z Funduszu Sprawiedliwości. Po pojawieniu się wiadomości o przedłużeniu aresztu wobec duchownego, przebieg dochodzenia w ostrych słowach skomentował adwokat zakonnika Krzysztof A. Wąsowski.
Franciszek otworzył drogę do kanonizacji bł. Carla Acutisa oraz do beatyfikacji polskiego męczennika, ks. Stanisława Kostki Streicha. Oba te nazwiska znajdują się na liście dziewięciu dekretów Dykasterii spraw Kanonizacyjnych zaaprobowanych przez Ojca Świętego. Papież wyraził też zgodę na kanonizację męczenników z Damaszku, którzy zginęli we franciszkańskim kościele w 1860 roku, odmawiając przejścia na islam.