[wywiad] Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Mamy epidemię samotności – jak dobrze umierać? Wiadomości
[wywiad] Ks. prof. Andrzej Kobyliński: Mamy epidemię samotności – jak dobrze umierać?

– Dzisiaj ludzie pytani o to, jak wyobrażają sobie koniec własnego życia, najczęściej mówią, że chcieliby umrzeć we śnie. Pragną śmierci nagłej, niespodziewanej, bez świadomości umierania. To pokazuje, że większość ludzi chce takiej śmierci, która jest niezgodna z chrześcijańskim pojmowaniem dobrego umierania – zauważa w rozmowie z KAI ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, kierownik Katedry Etyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 19 marca Kościół katolicki obchodzi Uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, orędownika umierających i patrona dobrej śmierci.

Papieskie orędzie: Jesteśmy powołani, by siać nadzieję i budować pokój Wiadomości
Papieskie orędzie: Jesteśmy powołani, by siać nadzieję i budować pokój

Do zasiewania nadziei i budowania pokoju w perspektywie odczytania swojego powołania zachęca Ojciec Święty w opublikowanym dziś orędziu na 61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Jest on obchodzony w IV niedzielę wielkanocną, która w tym roku przypada 21 kwietnia.

Bp Janocha: Ernest Bryll był człowiekiem głęboko wierzącym Wiadomości
Bp Janocha: Ernest Bryll był człowiekiem głęboko wierzącym

- Zawsze był człowiekiem głęboko wierzącym, a wiara była u niego mocno powiązania z tożsamością narodową, patriotyzmem – powiedział KAI bp Michał Janocha, wspominając zmarłego wczoraj Ernesta Brylla - poetę, pisarza, autora tekstów piosenek, dziennikarza, tłumacza, krytyka filmowego i dyplomatę. Twórca zmarł 17 marca w wieku 89 lat.

Święty Józef, pierwszy prawdziwy mężczyzna Wiadomości
Święty Józef, pierwszy prawdziwy mężczyzna

Ostatni patriarcha i pierwszy prawdziwy mężczyzna – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 19 marca przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Jego relikwie nie zostały odnalezione. Domniemany grób miałby się znajdować w grocie pod Bazyliką Zwiastowania w Nazarecie lub według innych przekazów – w dolinie Jozafata w Jerozolimie. Jest patronem: Kościoła powszechnego, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, kołodziejów, wypędzonych, bezdomnych, dobrej śmierci.

Wiadomości
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

W Kościele katolickim Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Maryi obchodzona jest 19 marca.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Droga krzyżowa bliskości tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Droga krzyżowa bliskości

Przejdź tę drogę razem z Nim, ale niech to On, a nie ty, stoi w centrum uwagi. Po każdym z rozważań przeżywaj w sercu Jego dobroć. Był w każdym bólu przed tobą, byś nie musiał być w nim sam.

„Bat kol” – „Głos z nieba” w biblijnej i rabinicznej tradycji Wiadomości
„Bat kol” – „Głos z nieba” w biblijnej i rabinicznej tradycji

Niebiański lub proroczy głos to dobrze znane zjawisko, które często pojawia się w żydowskiej literaturze i tradycji rabinicznej. Jest to przesłanie od Boga do ludzi za pomocą dźwięku, często nazywane w języku hebrajskim „Bat Kol” (córka głosu) - pisze rabin Oded Peles, izraelski edukator, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na piątą niedzielę Wielkiego Postu 17 marca.

Brytyjski rząd zakazuje stosowania blokerów dojrzewania Wiadomości
Brytyjski rząd zakazuje stosowania blokerów dojrzewania

Brytyjscy lekarze nie mogą przepisywać już dzieciom środków blokujących dojrzewanie, aby ułatwić im zmianę płci. Okazuje się, że nie ma dowodów na bezpieczeństwo ich stosowania, ani na ich skuteczność kliniczną.

Obserwatorium watykańskie: Kolejny krok w zrozumieniu Wielkiego Wybuchu Wiadomości
Obserwatorium watykańskie: Kolejny krok w zrozumieniu Wielkiego Wybuchu

Dwóch kosmologów z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego poczyniło dalsze postępy w rozwijaniu nowej matematycznej metody służącej zrozumieniu Wielkiego Wybuchu. Jak zaznacza komunikat wydany przez tę instytucję, chodzi o zgłębienie kwestii praw fizyki w pierwszych momentach istnienia Wszechświata.

Papież: Dla Boga chwała nie równa się ludzkiemu sukcesowi, sławie czy popularności Wiadomości
Papież: Dla Boga chwała nie równa się ludzkiemu sukcesowi, sławie czy popularności

Dla Boga chwała jest miłowaniem aż po oddanie życia. Dla Niego otoczenie siebie chwałą oznacza dawanie siebie, czynienie siebie przystępnym, ofiarowanie swej miłości – stwierdził papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ewangelia na V Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na V Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video]

"Jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie samo jedno, ale jeśli obumrze, przynosi plon obfity". Komentarz - ks. Marek Studenski.

100-lecie szpitala Bambino Gesù. Papież świętuje wraz z medykami i pacjentami Wiadomości
100-lecie szpitala Bambino Gesù. Papież świętuje wraz z medykami i pacjentami

„Kiedy przychodzę do szpitala Dzieciątka Jezus, mam dwa przeciwstawne uczucia: odczuwam ból z powodu cierpienia chorych dzieci i ich rodziców; ale jednocześnie czuję wielką nadzieję, widząc wszystko, co się tam robi, aby je wyleczyć” – wyznał dziś Papież na spotkaniu z pracownikami oraz pacjentami tej placówki. Instytucja od 100 lat należy do Stolicy Apostolskiej i właśnie z tej okazji zorganizowano specjalną audiencję.

Papież: Aborcja jest morderstwem, czynem zbrodniczym Wiadomości
Papież: Aborcja jest morderstwem, czynem zbrodniczym

"Musimy zawsze bronić ludzkiego życia, od poczęcia aż do śmierci. Nigdy nie przestanę mówić, że aborcja to morderstwo, czyn zbrodniczy" – stanowczo stwierdza papież Franciszek w swej autobiografii, która 19 marca ukaże się w USA i Europie. Fragmenty książki „Life. La mia storia nella Storia” (Życie. Moja historia w historii), napisanej wspólnie z dziennikarzem Fabio Marchese Ragoną, opublikował włoski dziennik „Corriere della Sera”.

Franciszek: Zaniechano przekazywania wiary młodym pokoleniom, trzeba odzyskać kontakt Wiadomości
Franciszek: Zaniechano przekazywania wiary młodym pokoleniom, trzeba odzyskać kontakt

Na zaniedbania w przekazywaniu wiary nowym pokoleniom zwrócił uwagę Papież w przemówieniu do Dykasterii ds. Ewangelizacji. Franciszek wskazał w tym względzie na potrzebę przywrócenia skutecznych relacji z rodzinami i ośrodkami edukacyjnymi.

Duszpasterz rolników: Rolnicy nie chcą dopłat, tylko uczciwej zapłaty za ich pracę Wiadomości
Duszpasterz rolników: Rolnicy nie chcą dopłat, tylko uczciwej zapłaty za ich pracę

Nasi rolnicy z diecezji kieleckiej nie chcą dopłat, chcą uczciwej zapłaty za to, co wyprodukują – mówi KAI ks. Marek Tazbir, diecezjalny duszpasterz rolników, odnosząc się do strajku rolników w Kielcach, zapowiedzianego na 14 i 15 marca. Ostatecznie protest w formie blokady centrum miasta, zakończył się wczoraj wieczorem.

[Akcja 21.20] Jasna Góra: Dziś początek nowenny w intencji Polski, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego Wiadomości
[Akcja 21.20] Jasna Góra: Dziś początek nowenny w intencji Polski, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego

O tym, że Ojczyzna jest darem, zadaniem i odpowiedzialnością - przypominają jasnogórscy paulini. Dziś na Jasnej Górze i w całej Polsce rozpocznie się nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Została ona nazwana „Akcja 21.20”, bo to właśnie w łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze zanoszona będzie modlitwa Apelu Jasnogórskiego, a po nim, o godz. 21.20 modlitwy nowennowe.

Absolwentka czechowickiego „Katolika” zagrała w Oscarowym filmie Wiadomości
Absolwentka czechowickiego „Katolika” zagrała w Oscarowym filmie

Czechowiczanka Julia Polaczek, absolwentka Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Czechowicach-Dziedzicach, obecnie studentka AST w Krakowie, zagrała w „Strefie interesów”, filmowym obrazie Jonathana Glazera, który zdobył w tym roku dwie statuetki Oscara – dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz za najlepszy dźwięk. Julia zagrała Aleksandrę Bystroń-Kołodziejczyk. Ta polska działaczka ruchu oporu w czasie II wojny światowej dostarczała jedzenie dla więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz i przekazywała im wiadomości. W swoim przemówieniu po odebraniu Oscara reżyser zadedykował tej postaci swój film.

Olśniła mnie dziewczyna. Papież Franciszek dzieli się wspomnieniami Wiadomości
"Olśniła mnie dziewczyna". Papież Franciszek dzieli się wspomnieniami

O wydarzeniach ze swego życia, m.in. o tym, jak zakochał się będąc już klerykiem i o tym, jak ukarany za autorytaryzm, został opiekunem chorych jezuitów opowiada papież Franciszek w swej autobiografii, która 19 marca ukaże się w USA i Europie. Fragmenty książki „Life. La mia storia nella Storia” (Życie. Moja historia w historii), napisanej wspólnie z dziennikarzem Fabio Marchese Ragoną, opublikował włoski dziennik „Corriere della Sera”.

Wiadomości
Papież powołał pułkownik amerykańskiej policji na ważne stanowisko w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Ojciec Święty mianował sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich Luisa Manuela Alí Herrerę, biskupa pomocniczego Bogoty i tytularnego Giubalziany, dotychczasowego członka tejże Papieskiej Komisji. Ponadto Ojciec Święty mianował dr Teresę Morris Kettelkamp, pułkownika amerykańskiej policji w stanie spoczynku, dotychczas członka tej Papieskiej Komisji, sekretarzem pomocniczym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Powstaną komisje, które zgłębią 10 tematów wyłonionych podczas synodu Wiadomości
Powstaną komisje, które zgłębią 10 tematów wyłonionych podczas synodu

W ramach trwającego Synodu o synodalności zostaną powołane specjalne komisje do zajęcia się skomplikowanymi kwestiami, które wyłoniły się podczas dotychczasowych obrad. W tym samym czasie uczestnicy zgromadzenia synodalnego będą zaproszeni do skupienia się na pytaniu: „jak być Kościołem synodalnym w misji?”. O ostatnich krokach poczynionych w procesie synodalnym poinformowano na specjalnej konferencji prasowej zwołanej w Watykanie przez Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

Emerytury
Stażowe