Apel KZKN o zachowanie ciszy podczas pogrzebu śp. Barbary Skrzypek
Inicjatywa podkreśla, że milczenie podczas ceremonii pogrzebowej jest wyrazem szacunku i hołdu dla zmarłej, nawiązując do tradycji zapoczątkowanej podczas pogrzebu Grzegorza Przemyka. Wspólnota wiernych, idąc za głosem patrona KZKN, księdza Jerzego Popiełuszki, pragnie w ten sposób uczcić pamięć śp. Barbary Skrzypek i wyrazić solidarność z jej rodziną.
14 maja 1983 roku zmarł Grzegorz Przemyk, syn poetki i opozycjonistki Barbary Sadowskiej. Jego śmierć, będąca wynikiem brutalnego pobicia przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, wstrząsnęła opinią publiczną zarówno w Polsce, jak i na świecie. Pogrzeb Przemyka, który odbył się 19 maja 1983 roku w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, stał się wielką patriotyczną manifestacją przeciwko komunistycznej władzy.
Uroczystości pogrzebowe zgromadziły kilkadziesiąt tysięcy osób. Pomimo ogromnej liczby uczestników, panowała absolutna cisza, o którą zaapelował ksiądz Jerzy Popiełuszko, prowadzący Mszę świętą. Podkreślił on, że milczenie jest najpiękniejszym darem, jaki można złożyć zmarłemu Grzegorzowi.
Właśnie w nawiązaniu do tego historycznego wydarzenia, inicjatywa "Katolicy z Karolem Nawrockim" (KZKN) zwraca się ze swoim apelem.