"Pan nigdy nas nie opuszcza, w chwilach cierpienia stawia u naszego boku osoby, które odbijają promień Jego miłości", napisał Papież Franciszek w rozważaniu na Anioł Pański. W niedzielnym słowie wezwał on wiernych do modlitwy za Ukrainę i kraje pogrążone w wojnach oraz o wdrażanie owoców Synodu.
W latach 1982-1984 kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem szczególnej modlitwy i jednoczenia się ludzi wokół prawdy i wolności. To właśnie tam, począwszy od 28 lutego 1982 r., ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, które z każdym miesiącem przyciągały coraz większe rzesze wiernych. Z początkowych kilkuset osób, liczba uczestników wzrosła do dziesiątków tysięcy, przybywających z całej Polski, by wziąć udział w tym duchowym i patriotycznym wydarzeniu.
Piątkową poranną medytacją zakończyły się wielkopostne rekolekcje Kurii Rzymskiej. Głoszący je kaznodzieja Domu Papieskiego o. Roberto Pasolini OFMCap podkreślił na koniec, że pięknem Kościoła jest życie we wspólnocie, czego sam doświadczył podczas sześciodniowych spotkań. Podziękował też Ojcu Świętemu, który uczestniczył w rekolekcjach poprzez transmisję i przekazał mu pozdrowienia od wszystkich zebranych w Auli Pawła VI.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
Chrystusowcy przypominają postać zmarłego przed 80 laty bohaterskiego kapłana Pawła Kontnego TChr. Został zabity przez sowieckich żołnierzy w Lędzinach na Górnym Śląsku, ponieważ chciał uchronić przed gwałtem dwie nastoletnie dziewczyny.
Formacja prezbiterów, przekaz medialny w głoszeniu Ewangelii, organizacja lekcji religii w szkole, projekt Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce – to główne tematy 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 12-14 marca br. w Warszawie.
W dniach 12-14 marca br. trwa w Warszawie 400. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W dniu dzisiejszym biskupi zajęli się m.in. wyborami do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych mu podległych.
- Oczywiście, problemy nagromadziły się przez tysiąc lat. Ale jesteśmy pełni nadziei, że zostaną one rozwiązane w ciągu kilku lat – powiedział przyjmując w Stambule grupę pielgrzymów z Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Ziemi Świętej.
14 lutego 2025 roku, podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, J.D. Vance, zakończył swoje przemówienie słowami, które mogły poruszyć. Choć nie było to ani ogłoszenie rewolucyjnych zmian, jak wielu mogłoby się spodziewać po takim wydarzeniu, słowa te miały głęboki ładunek emocjonalny i polityczny.
W kolejnym dniu duchowych ćwiczeń Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej kaznodzieja watykański o. Roberto Pasolini poruszył w czwartek kwestię życia w pełni już tu na ziemi, oraz idei odpoczynku w perspektywie życia wiecznego. Podczas wieczornej nauki uczestnicy rekolekcji przekazali pozdrowienia Ojcu Świętemu, który śledzi duchowe ćwiczenia z Kliniki Gemelli za pośrednictwem łączy wideo.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
W związku z debatą na temat rozbudowy arsenału militarnego w Europie Watykan apeluje o powściągliwość. - Ponowny wyścig zbrojeń, którego obecnie doświadczamy, jest niezwykle ryzykowny i niebezpieczny – ostrzegł sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin w wywiadzie dla niemieckiej grupy wydawniczej Bistumspresse, opublikowanym 13 marca. Jego zdaniem dotyczy to nie tylko ogromnego potencjału niszczącego współczesnej broni, ale również dlatego, że słabną ramy prawne, które powinny ograniczać jej użycie. Poza tym, wojna wykracza dziś poza aspekt militarny.
„Franciszek wyleczył nas z (małej) choroby, która istniała za pontyfikatów jego dwóch poprzedników: papolatrii”, pisze ks. Pierre Amar w komentarzu opublikowanym w paryskim dzienniku „La Croix” w dwunastą rocznicę wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża. Jednocześnie francuski duchowny zwraca uwagę, że jest zbyt wcześnie na kreślenie bilansu pontyfikatu Franciszka.
W czasie 400. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie podjęto temat mediów katolickich. Głos w sprawie zabrał m.in. kierownik Redakcji Audycji Katolickich Telewizji Polskiej, który omówił biskupom kwestie dotyczące audycji katolickich TVP.
Podczas 400. Zebrania Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Tomasz Wielebski z Katedry Prakseologii Pastoralnej i Organizacji Duszpasterstwa WT UKSW oraz Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) przedstawili analizę pt. "Formacja stała prezbiterów. Wyniki badań wśród wikariuszy i proboszczów". W rozmowie z KAI zwrócili uwagę na najważniejsze wnioski z powyższych badań oraz wyzwania, potrzeby i kierunki zmian, które z nich wynikają.
12 czerwca 1987 roku w Gdańsku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Podczas trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny św. Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą na gdańskiej Zaspie, w której uczestniczyło ponad milion wiernych z całego kraju. Było to spotkanie, które na zawsze zapisało się w pamięci Polaków, stając się symbolem ducha walki o wolność i godność człowieka.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od blisko czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
W siódmym rozważaniu podczas rekolekcji wielkopostnych dla Kurii Rzymskiej, o. Roberto Pasolini mówił m.in. o „iluzji nieśmiertelności”, którą proponuje współczesny świat, zachęcając do nadmiernej aktywności w wielu dziedzinach życia i odsuwania myśli o kresie życia i jego znaczeniu.
13 marca br. mija 12. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka. 88-letni Ojciec Święty jest 266. biskupem Rzymu. W dniu wyboru miał 76 lat. Jest drugim najstarszym panującym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii. Starszy od niego był tylko Leon XIII. Publikujemy 10 kluczowych wydarzeń pontyfikatu.
Życie, które ma być pełne, piękne, bogate, musi składać się z wyborów – mówił kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w homilii z okazji uznania heroiczności cnót czcigodnego sługi bożego Salvo D'Acquisto. W wieku 22 lat ten oficer włoskich karabinierów dokonał największego wyboru i poświęcił swoje życie, by uratować od rozstrzelania kilkudziesięciu cywili.