W siódmym rozważaniu podczas rekolekcji wielkopostnych dla Kurii Rzymskiej, o. Roberto Pasolini mówił m.in. o „iluzji nieśmiertelności”, którą proponuje współczesny świat, zachęcając do nadmiernej aktywności w wielu dziedzinach życia i odsuwania myśli o kresie życia i jego znaczeniu.
13 marca br. mija 12. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka. 88-letni Ojciec Święty jest 266. biskupem Rzymu. W dniu wyboru miał 76 lat. Jest drugim najstarszym panującym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii. Starszy od niego był tylko Leon XIII. Publikujemy 10 kluczowych wydarzeń pontyfikatu.
Życie, które ma być pełne, piękne, bogate, musi składać się z wyborów – mówił kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w homilii z okazji uznania heroiczności cnót czcigodnego sługi bożego Salvo D'Acquisto. W wieku 22 lat ten oficer włoskich karabinierów dokonał największego wyboru i poświęcił swoje życie, by uratować od rozstrzelania kilkudziesięciu cywili.
W obliczu wyzwań, jakie stawia współczesność, warto wrócić do słów św. Jana Pawła II, które padły podczas jego pamiętnej pielgrzymki do Gdańska w 1987 roku. To właśnie wtedy, w homilii wygłoszonej na gdańskiej Zaspie, Ojciec Święty przypomniał fundamentalne zasady dotyczące pracy, solidarności i dobra wspólnego.
Dyskusja nad mediami Episkopatu Polski, formacja stała księży i stan powołań kapłańskich, powołanie komisji ds. zbadania nadużyć seksualnych oraz sprawa lekcji religii w szkole - to główne tematy trzydniowego 400. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczęło się w środę w Warszawie.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od blisko czterech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat progresu w postępach zdrowotnych papieża.
- Szukamy lekarstw, szukamy życia, ale często polegamy na fałszywych bożkach, które pozostawiają nas pustymi – przestrzegał o. Roberto Pasolini OFMCap, kaznodzieja Domu Papieskiego w kolejnej nauce rekolekcyjnej dla Kurii Rzymskiej.
- Mocno wierzę, że francuska dusza jest katolicka. Nie możemy więc żyć jako kolejna mniejszość. Katolicyzm ma ogromne zasoby duchowe, dzięki którym może z nadzieją stawić czoła wielkim wyzwaniom przyszłości – powiedział abp Éric de Moulins-Beaufort. Odwołując się do słów kard. Jean-Marie Lustigera, podkreślił, że cechą charakterystyczną Francji nie jest to, że była doskonale katolickim społeczeństwem, ale że wydała świętych. Dla mnie to jest misją Kościoła – powiedział ustępujący przewodniczący Episkopatu.
Współczesna Europa stoi przed wyzwaniem związanym z redefinicją swoich fundamentalnych wartości. Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbyła się 14 lutego, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, J.D. Vance, zwrócił uwagę na zagrożenie wewnętrzne, jakim jest stopniowy odwrót Europy od zasad, które przez wieki stanowiły jej fundament. Podkreślił, że wartości te są wspólne również dla Stanów Zjednoczonych i szeroko pojętej tradycji chrześcijańskiej.
Mali pacjenci szpitala pediatrycznego Bambino Gesù w Rzymie wykonali rysunki dla Franciszka z radami, jak spędzać czas w szpitalu. 88-letni Franciszek od 14 lutego przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. W ostatnich dniach stan jego zdrowia ulega stopniowej poprawie.
W dzisiejszej nauce rekolekcyjnej głoszonej dla Kurii Rzymskiej kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini, skupił się na zjawisku śmierci biologiczne j śmierci duchowej.
Trzej chrześcijańscy patriarchowie antiocheńscy, zwierzchnicy Kościołów w Syrii, wystosowali 8 marca wspólny apel o zaprzestanie mordowania niewinnych ludzi i o przywrócenie prawdziwego pokoju w tym kraju. Dokument podpisali patriarchowie: syryjskojakobicki Mor Ignacy Efrem II, prawosławny Jan X i melchicki (greckokatolicki) Józef Absi.
„Via Dolorosa” to unikalny film umożliwiający widzom medytacyjne przejście drogą krzyżową Chrystusa w Jerozolimie, które dzięki technologii VR staje się autentycznym doświadczeniem dostępnym dla każdego. Produkcja Fundacji Christian Heritage dostępna jest w Muzeum Świętego Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie.
Katolicka Koalicja "Katolicy z Karolem Nawrockim" zachęca do wspólnego działania na rzecz odnowy moralnej i społecznej Polski, opartej na Katolickiej Nauce Społecznej. Jednym z dwóch dokumentów programowych, które stanowią fundament tej inicjatywy, jest List Pasterski Episkopatu Polski pt. „O panowanie Ducha Bożego w Polsce”, podpisany 18 lutego 1946 roku przez Czcigodnego Sługę Bożego Kardynała Augusta Hlonda SDB.
"Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze rzekli do Niego: «Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?». On im odpowiedział: «Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie, i był głodny on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara6, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom». I dodał: «To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu»" (Mk 2, 23-28).
Kościół we Francji ma za sobą wyjątkową Środę Popielcową. W całym kraju odnotowano niespotykaną dotąd frekwencję na liturgii.
Czerpiąc z informacji przekazanych przez Klinikę Gemelli, w której od trzech tygodni przebywa Franciszek, dziś wieczorem podano nowe informacje na temat stanu zdrowia papieża.
7 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce przeżywa Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Modlitwy będą odbywały się w diecezjach w kościołach, które wyznaczyli biskupi. Staną się one centralnymi miejscami modlitwy oraz przestrzeniami spotkania osób skrzywdzonych i tych, którzy chcą wyrazić solidarność z nimi. Wiele z tych miejsc to tzw. kościoły jubileuszowe.
- Mentalność duszpasterzy wymaga zmiany – podkreśla w rozmowie z KAI abp Tadeusz Wojda SAC. - Trzeba nieustannie wychodzić, szukać ludzi, spotykać się, a przede wszystkim dawać świadectwo – tłumaczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Odnosząc się do impasu w sprawie lekcji religii w szkole ocenia, że postępowanie ministerstwa edukacji jest nie tylko pogwałceniem zasad dialogu i praw Kościoła ale też złamaniem konkretnych zapisów obowiązującego w Polsce prawa. 14 marca minie rok od wyboru abp. Tadeusza Wojdy na przewodniczącego KEP.
Archidiecezja Sydney w Australii przeżywa prawdziwy rekord nawróceń. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rekordowa liczba 380 osób przystąpi do obrzędu w, który rozpoczyna ostatni etap przygotowań do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. W ciągu ostatnich czterech lat odnotowano ponadtrzykrotny wzrost nawróceń.