Wczoraj w Watykanie rozpoczęło się konklawe. Kardynałowie odbyli cztery głosowania, w których wyłoniono nowego papieża amerykańskiego zakonnika - kard. Roberta Prevosta.
Wczoraj w Watykanie rozpoczęło się konklawe. Kardynałowie odbyli cztery głosowania, w których wyłoniono nowego papieża.
Każdego 8 maja wierni na całym świecie łączą się w modlitwie Supliką do Matki Bożej Pompejańskiej, zwanej Królową Różańca Świętego. Ta głęboko zakorzeniona tradycja, zapoczątkowana przez bł. Bartłomieja (Bartolo) Longo, od 1915 roku jest celebrowana także w Watykanie.
Na ścianie Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej, po obu stronach ołtarza, znajdują się dwoje zamkniętych, niezbyt dużych drzwi. Te po lewej prowadzą do tak zwanego „Pokoju Łez”, do którego tuż po wyborze wchodzi nowo wybrany papież, aby przebrać się i na kilka minut oddać się modlitwie. Jak mówi ks. prałat Marco Agostini, ceremoniarz papieski, tam papież uświadamia sobie, kim się stał, kim od tego momentu będzie.
8 maja obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa, patrona Polski. Męczeńska śmierć biskupa krakowskiego z rąk króla Bolesława Śmiałego - która zaowocowała pozbawieniem go korony królewskiej i wygnaniem z kraju - stanowi milowy krok w budowaniu autonomii Kościoła w królestwie Piastów od władzy świeckiej oraz w definiowaniu misji „krytycznego sumienia”, jaką zawsze Kościół powinien zajmować wobec świata polityki. Przesłanie to jest aktualne także i dziś.
W dniu 7 maja 2025 roku rozpoczęła się Nowenna w intencji Ojczyzny za przyczyną św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Modlitewna inicjatywa koalicji "Katolicy z Karolem Nawrockim" potrwa do 15 maja, kończąc się dzień przed świętem św. Andrzeja Boboli, które obchodzone jest co roku 16 maja.
Dziś w Watykanie rozpoczęło się konklawe. Kardynałowie odbyli jedno głosowanie, w którym nie wyłoniono nowego papieża.
Od prawie 200 lat wybór papieża nie trwa dłużej niż pięć dni. Mimo rosnącej liczby kardynałów elektorów, zmiany wprowadzone w ostatnich dziesięcioleciach przez kolejnych papieży, ułatwiły wybór następcy św. Piotra.
133 kardynałów wejdzie dzisiaj do Kaplicy Sykstyńskiej, aby wybrać nową głowę Kościoła. Nawet jeśli nie jest to wymagane, jest wysoce prawdopodobne, że przyszły papież będzie pochodził z ich szeregów. Kolegium Kardynalskie składa się obecnie z 252 mężczyzn. 136 z nich nie osiągnęło jeszcze wieku 80 lat w dniu poprzedzającym rozpoczęcie wakatu, tj. w dniu śmierci papieża Franciszka - a zatem są faktycznie uprawnieni do głosowania. Dwóch z nich nie bierze udziału w konklawe z powodów zdrowotnych: arcybiskup senior Walencji Antonio Canizares Llovera i arcybiskup senior Nairobi John Njue.
O godzinie 16.30 uroczystym wejściem kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej rozpocznie się konklawe – wybór 267. papieża w historii Kościoła. Jeszcze tego samego wieczora odbędzie się pierwsze głosowanie nad wyborem nowego Biskupa Rzymu. Dzień wcześniej kardynałowie wzywali do kontynuacji reform Franciszka.
Zapieczętowane drzwi Pałacu Apostolskiego, zagłuszony sygnał telefonii komórkowej i zamknięte niebo nad Watykanem. Tak w czasie konklawe wygląda życie w tym najmniejszym państwie świata, które nawet na co dzień jest pilnie strzeżone.
W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.
Choć informacje dotyczące wyników poszczególnych głosowań są tajne i otoczone ścisłą tajemnicą, warto przyjrzeć się samej procedurze wyboru papieża. Ma ona charakter specyficznego, zakorzenionego w tradycji rytuału, szczegółowo opisanego w Konstytucji Apostolskiej Universi Dominici gregis. Izolacja i brak nowoczesnych środków technicznych mają pomóc kardynałom w wyborze zgodnym z sumieniem, a wolnym od zewnętrznych wpływów i uwarunkowań.
"Ksiądz z Dachau. Wspomnienia więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych", wydana nakładem wydawnictwa Replika, to poruszające i głęboko ludzkie świadectwo, które nie tylko dokumentuje gehennę obozową, ale także ukazuje duchową siłę kapłana, dla którego wiara, Polska i drugi człowiek były ważniejsze niż życie.
Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller – były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i jedna z najbardziej wyrazistych postaci wśród konserwatywnych hierarchów Kościoła – udzielił mocnego wywiadu Adamowi Sosnowskiemu z wydawnictwa Biały Kruk. W rozmowie poruszył nie tylko temat przyszłości papiestwa, ale również odniósł się do sytuacji Kościoła w Polsce. Padły słowa mocne i jednoznaczne: działania obecnego rządu wobec duchownych nazwał torturą, porównując je do prześladowań z czasów komunistycznych.
Innocenty, Grzegorz, Klemens, czy Leon? Wiele z imion papieskich, które kiedyś były chętnie przyjmowane, zostało zapomnianych na kilka stuleci. W oczekiwaniu na wybór nowego papieża zwraca na to uwagę niemiecka agencja katolicka KNA.
- Nie rozstawajmy się z Biblią, w niej utwierdzajmy naszą nadzieję – mówił abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy św. sprawowanej dziś, w Niedzielę Biblijną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Abp Galbas zadał też uczestnikom liturgii pytanie: Co by powiedziała twoja Biblia, gdyby mogła mówić? Czy jest szczęśliwym i kochanym, czy też zaniedbanym i porzuconym przedmiotem?
Warszawa, 3 maja 1983 r. — W kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiona została szczególna Msza święta w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To właśnie wtedy ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, wygłosił jedną ze swoich najbardziej poruszających homilii, łączącą w sobie głęboką wiarę, patriotyzm i społeczne zaangażowanie.
Miłość Polski, naszej ojczyzny, polega na pragnieniu posiadania dzieci i na szczyceniu się, że jest ich dużo, i że są prawdziwą nadzieją naszego narodu. To jest nasz patriotyzm dzisiaj, najbardziej fundamentalny - dzieci wychowane w chrześcijańskiej wierze – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i 234. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja.
Pod hasłem „Zmartwychwstały Chrystus – nasza Nadzieja chwały”, od 4 do 10 maja, w Kościele katolickim w Polsce już po raz 17. będzie obchodzony Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Rozpoczyna go Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem Pierwszy i Drugi List do Koryntian oraz Pierwszy List św. Piotra.