[wywiad] Ambasador USA: Dla naszego sojuszu nie ma alternatywy Wiadomości
[wywiad] Ambasador USA: Dla naszego sojuszu nie ma alternatywy

Dla polsko-amerykańskiego sojuszu nie ma alternatywy – podkreśla Mark Brzezinski. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z KAI podsumowuje swoją dwuletnią misję w Polsce, mówi m.in. o świetnych relacjach Polski i USA, perspektywach na przyszłość, niezachwianym wsparciu naszych krajów dla Ukrainy, a także, jak ważna jest dla prezydenta Joe Bidena wiara katolicka.

Kościół wspomina dziś św. Jana Bosko, jednego z największych pedagogów Kościoła Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Jana Bosko, jednego z największych pedagogów Kościoła

Jeden z największych pedagogów w dziejach Kościoła, twórca tzw. systemu prewencyjnego – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 31 stycznia wspominamy św. Jana Bosko, prezbitera (1815-1888). W latach 1929 i 1934 beatyfikował go i kanonizował Papież Pius XI. Jego relikwie znajdują się w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki w Turynie. Jest patronem: młodzieży, uczniów, studentów, redaktorów, wydawców.

Kontrowersyjny wizerunek zniewieściałego Chrystusa na plakacie Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii Wiadomości
Kontrowersyjny wizerunek "zniewieściałego" Chrystusa na plakacie Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii

W Hiszpanii rozgorzała polemika wokół estetyki postaci Chrystusa na oficjalnym plakacie tegorocznych obchodów Wielkiego Tygodnia w Sewilli. Przedstawia on niemal nagiego Jezusa zmartwychwstałego, którego młodzieńczy wygląd wielu uznało za zniewieściały.

Wiadomości
Białoruś w czołówce państw prześladujących Kościół. Padają duże liczby

Według najnowszego raportu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), Białoruś jest drugim co do wielkości krajem na świecie pod względem liczby księży uwięzionych: w ubiegłym roku było ich co najmniej dziesięciu – pisze włoski katolicki dziennik „Avvenire”.

Dzieci ze Strefy Gazy przyjmowane we włoskich szpitalach. Transport odbył się w niecodziennych warunkach Wiadomości
Dzieci ze Strefy Gazy przyjmowane we włoskich szpitalach. Transport odbył się w niecodziennych warunkach

Do Włoch dotarły pierwsze ciężko chore i ranne dzieci ze Strefy Gazy. Grupa, która wylądowała wczoraj wieczorem na lotnisku Ciampino w Rzymie, to jedenaścioro dzieci i nastolatek, który niedawno osiągnął pełnoletność. Towarzyszą im bliscy. Pierwsza grupa otrzyma wsparcie w czterech włoskich placówkach, w tym też w watykańskim szpitalu pediatrycznym Dzieciątka Jezus.

Noworodek we wrocławskim Oknie Życia. Maluszek urodził się chwilę wcześniej Wiadomości
Noworodek we wrocławskim Oknie Życia. Maluszek urodził się chwilę wcześniej

We wtorek, około godziny 2.00 w nocy, do Okna Życia we Wrocławiu trafił noworodek. Dziecko nie miało jeszcze odciętej pępowiny.

Wiadomości
Franciszek o Ziemi Świętej: Bez dwóch państw prawdziwy pokój pozostaje daleki

Wywiad Franciszka dla „La Stampa”: „globalne zawieszenie broni jest pilne, jesteśmy na skraju przepaści”. O deklaracji Fiducia supplicans: „Ufam, że wszyscy podejdą z większym spokojem, [deklaracja] chce włączać, a nie dzielić”.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: To nie mrowisko tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: To nie mrowisko

„Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus». Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra” (1 Kor 12, 3b-7).

wideo
Potrójnie fałszywe świadectwo diabła o Jezusie

W Ewangelii tej niedzieli Jezus surowo nakazuje milczenie szatanowi, który nazwał Go „Świętym Boga”. Chrystus rozkazał: „Milcz i wyjdź z niego” (Mk 1,25). Dosłownie w tekście greckim czytamy: „Nałóż sobie kaganiec”. Świadectwo diabła w świetle Starego i Nowego Testamentu było niekompletne, przedwczesne i niszczące, stąd jednoznaczna reakcja Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 28 stycznia ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, biblista i publicysta, szef sekcji polskiej Radia Watykańskiego i serwisu Vatican News.

O. Jacek Salij OP: Św. Tomasz z Akwinu ciągle aktualny Wiadomości
O. Jacek Salij OP: Św. Tomasz z Akwinu ciągle aktualny

7 marca br. upłynie 750 lat od śmierci wielkiego Doktora Kościoła św. Tomasza z Akwinu. W tradycyjnej liturgii rocznica śmierci świętego („narodzin dla nieba”) jest jednocześnie dniem jego święta. Posoborowa reforma liturgiczna przeniosła to święto na 28 stycznia. Jest on najbardziej znanym filozofem łacińskiego średniowiecza. O jego znaczeniu dla Kościoła przypomina wybitny teolog i znawca jego myśli, o. prof. Jacek Salij, dominikanin.

Atak w katolickim kościele w Stambule. Jest ofiara śmiertelna Wiadomości
Atak w katolickim kościele w Stambule. Jest ofiara śmiertelna

Jedna osoba poniosła śmierć w wyniku ataku uzbrojonego mężczyzny w kościele w Stambule – poinformował minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya. Katolicka świątynia pod wezwaniem Matki Bożej, zwana kościołem włoskim, znajduje się w peryferyjnej dzielnicy Sarıyer.

Franciszek: Bracia i siostry, z diabłem się nie rozmawia! Wiadomości
Franciszek: "Bracia i siostry, z diabłem się nie rozmawia!"

Gdy czujemy się kuszeni, przywołajmy Jezusa – radził papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie. „Z diabłem się nie negocjuje, bo wtedy on zwycięża” – przypomniał Ojciec Święty, tłumacząc, że diabeł zawsze zabiera wolność.

Ewangelia na IV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na IV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Milcz i wyjdź z niego!". Komentarz o. Adam Szustak OP.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Żydzi wyrazili Papieżowi wdzięczność za pamięć o Szoah Wiadomości
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Żydzi wyrazili Papieżowi wdzięczność za pamięć o Szoah

Podczas ostatniej audiencji generalnej Papież mówił m.in. o przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. - To ma wielkie znaczenie, że Franciszek nie zapomina o takich okazjach – wskazuje Radiu Watykańskiemu Victor Eichner, szef biura przedstawicielstwa Światowego Kongresu Żydów przy Stolicy Apostolskiej. Reprezentuje on organizację zrzeszającą społeczności z ponad stu krajów. Z uznaniem wypowiada się o działaniach Papieża wobec wyznawców judaizmu.

Gdy oddałem Mu swoje życie, wszystko uległo przemianie. Aktorzy The Chosen na warszawskim pokazie 4. sezonu serialu Wiadomości
"Gdy oddałem Mu swoje życie, wszystko uległo przemianie". Aktorzy "The Chosen" na warszawskim pokazie 4. sezonu serialu

Warszawska premiera kinowa 4. sezonu serialu The Chosen przyciągnęła przed ekrany w Złotych Tarasach ponad 1600 fanów tej wyjątkowej produkcji. Ponad dwugodzinny seans poprzedziło spotkanie z odtwórcami głównych ról – Jonathanem Roumie (Jezus) i Liz Tabish (Maria Magdalena). "Dziś szczególnie potrzebujemy przesłania miłości i nadziei" - mówił Jonathan Roumie.

Wiceprezes IPN: O rodzinie Ulmów znów będzie głośno. Zbliżają się wielkie obchody Wiadomości
Wiceprezes IPN: "O rodzinie Ulmów znów będzie głośno". Zbliżają się wielkie obchody

- O rodzinie Ulmów znów będzie głośno, po beatyfikacji widać wzmożony ruch pielgrzymkowy i turystyczny w Markowej - mówi Radiu Watykańskiemu wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. 24 marca przypada 80. rocznica zbrodni, jakiej na rodzinie Ulmów oraz ośmiorgu ukrywanych przez nich Żydów dokonali niemieccy żandarmi. Mateusz Szpytma, będący zarazem krewnym bł. Wiktorii Ulma, podkreśla, że wiele inicjatyw upamiętniających "Samarytan z Markowej" jest kierowanych do młodzieży.

[wywiad] Prymas Holandii: Przyszłością Kościoła są twórcze wspólnoty Wiadomości
[wywiad] Prymas Holandii: Przyszłością Kościoła są twórcze wspólnoty

Nie ulega wątpliwości, że współczesna kultura hiperindywidualistyczna kiedyś upadnie, a zadaniem Kościoła jest inicjowanie twórczych wspólnot, zdolnych do przekonania innych i chrystianizowania nowej kultury – uważa arcybiskup Utrechtu, kard. Willem Jacobus Eijk. Przebywający w Polsce prymas Niderlandów udzielił wywiadu Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wiadomości
[wywiad] Imam Omar Abdel Fattah: Dzień Islamu w Kościele to manifestacja otwartości, braterstwa i odwagi

- Gotowość do spotkania się między przedstawicielami islamu i chrześcijaństwa wymaga bowiem otwartości, której niejednokrotnie brakuje wśród wyznawców tych religii - mówi imam Omar Abdel Fattah o obchodzonym dziś Dniu Islamu w Kościele katolickim w Polsce. W rozmowie z KAI opowiada o dialogu międzyreligijnym, swoich doświadczeniach, także o relacjach żydowsko-muzułmańskich.

Wyniki badania nadużyć seksualnych wstrząsnęły Kościołem ewangelickim w Niemczech Wiadomości
Wyniki badania nadużyć seksualnych wstrząsnęły Kościołem ewangelickim w Niemczech

Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) jest głęboko wstrząśnięty wynikami szeroko zakrojonego studium na temat nadużyć seksualnych. Zespół badawczy zakłada od 1946 r. co najmniej 9 300 ofiar nadużyć w Kościele i jego organizacji charytatywnej Diakonia.

Papież o „Fiducia supplicans”: Błogosławienie osób, nie związków Wiadomości
Papież o „Fiducia supplicans”: Błogosławienie osób, nie związków

Obecnie przeżywamy zmianę epoki i w takim kontekście angażujecie się w rozumne rozważania nad kwestiami wiary – mówił dziś papież Franciszek do członków Dykasterii Nauki Wiary. W swoim wystąpieniu jeszcze raz podkreślił podstawowy sens dokumentu „Fiducia supplicans”, polegający na wspieraniu ludzi pomimo ich grzeszności na drodze do Pana bez udzielania oficjalnego przyzwolenia na działania niezgodne z Prawem Bożym. Głównie jednak zwracał uwagę na trzy słowa klucze: sakramenty, godność, wiarę.

Emerytury
Stażowe