Rimini: Przyjaźń w świecie podziałów Wiadomości
Rimini: Przyjaźń w świecie podziałów

100 konferencji, 15 wystaw, 17 pokazów dzięki zaangażowaniu 3000 wolontariuszy – w dniach 20-25 sierpnia odbyło się 44. Spotkanie na rzecz Przyjaźni Między Narodami, które co roku organizowane jest we włoskim Rimini. Tegoroczne wydarzenie zatytułowane było „Ludzka egzystencja jest niewyczerpaną przyjaźnią”.

Papież: Chrystus jest Bogiem teraźniejszości, a nie wspomnieniem przeszłości Wiadomości
Papież: Chrystus jest Bogiem teraźniejszości, a nie wspomnieniem przeszłości

Papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi z gromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie, zwrócił szczególną uwagę na aktualność Bożej obecności w naszym życiu.

Ewangelia na XXI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Komentarz - o. Marcin Rutecki OP.

Pielgrzymki na odpust Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia. Imponujące liczby Wiadomości
Pielgrzymki na odpust Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia. Imponujące liczby

Dziś w Kościele obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Na Jasnej Górze trwają uroczyste obchody i odpust. Do Częstochowy przybyły w tym czasie dziesiątki tysięcy wiernych, mamy do czynienia z tzw. drugim szczytem pielgrzymkowym.

Generał paulinów na Jasnej Górze: Nasi przodkowie składali przyszłość Ojczyzny w dłoniach Maryi Wiadomości
Generał paulinów na Jasnej Górze: Nasi przodkowie składali przyszłość Ojczyzny w dłoniach Maryi

Dziś Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W klasztorze na Jasnej Górze trwają główne uroczystości ku czci Matki Bożej. Rozpoczęły się one słowem generała paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego.

Wiadomości
Przewodniczący Episkopatu Polski: Ikona Jasnogórska wrosła w kulturę polską

Ikona Maryi z Jasnej Góry wrosła nie tylko w religijność Polski, ale również w kulturę i tradycję narodu; ona jednoczy i jest punktem zbornym – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w rozmowie z Radiem Watykańskim i serwisem Vatican News. Dziś w Kościele obchodzona jest Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dziś ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Wiadomości
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dziś ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Z udziałem rzeszy pątników przybyłych w kilkudziesięciu pielgrzymkach odbywają się na Jasnej Górze uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Teksty liturgiczne wysławiają opiekę Matki Bożej nad Polską i porównują twierdzę jasnogórską z Syjonem, siedzibą Arki przymierza w Starym Testamencie. Suma Pontyfikalna odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Koncelebrować ja będą ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy wczoraj obradowali w ramach Rady Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie podczas Sumy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.

Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Ludwika, ostatniego króla wyniesionego na ołtarze

Ostatni król wyniesiony na ołtarze, patron królów, żołnierzy, więźniów – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Król Francji Ludwik (1214-1270) został kanonizowany przez papieża Bonifacego VIII w 1297 r. Relikwie św. Ludwika znajdują się w katedrach w Kartaginie (Tunezja) i Monreale (Sycylia) oraz w bazylice Saint-Denis w Paryżu.

Kościół wspomina dziś świętego Piusa X, papieża Eucharystii Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Piusa X, papieża Eucharystii

Papież Eucharystii, papież dzieci, pionier odnowy liturgicznej – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Pius X (1835-1914) wprowadził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (26 sierpnia), ofiarował złote korony dla Obrazu Jasnogórskiego. Jest patronem dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej i kilku diecezji w Ameryce. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 21 sierpnia. 

Gdy umierał zostawiał już inną Polskę. Według historyków „największa polska postać XIII wieku Wiadomości
Gdy umierał zostawiał już inną Polskę. Według historyków „największa polska postać XIII wieku"

"Światło ze Śląska", pierwszy polski dominikanin, ten, który „zapalił Polaków do rzeczy wielkich” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Św. Jacek (1183-1257) jest patronem metropolii górnośląskiej, kilku diecezji i miast na świecie. Jego Relikwie znajdują się w bazylice Świętej Trójcy w kościele dominikanów w Krakowie. 17 sierpnia obchodzimy jego wspomnienie liturgiczne.

Wiadomości
Św. Jacek Odrowąż – jedyny Polak w panteonie świętych na placu św. Piotra

17 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, który habit dominikański przyjął z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu. Życiorys św. Jacka obfitował w wydarzenia cudowne i heroiczne. Czy jednak we własnym kraju jest on powszechnie znany?

Abp Depo: Bitwa Warszawska weszła do kanonu najważniejszych bitew ocalających naszą cywilizację Wiadomości
Abp Depo: Bitwa Warszawska weszła do kanonu najważniejszych bitew ocalających naszą cywilizację

– Nie ma sytuacji, w której by można było zapomnieć o Polsce, która jest dla nas zbiorowym obowiązkiem, ale zarazem sprawą rodzinną i bardzo osobistą, za którą trzeba będzie zdać sprawę przed Bogiem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kościół jest piękny – sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę Wiadomości
Kościół jest piękny – sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

Modlitwę o pokój, zwłaszcza w Ukrainie, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II przynosili przybywający na Jasną Górę pątnicy. Piesze pielgrzymowanie to w tym roku także wielkie rekolekcje o Kościele. Określano je też „polską Lizboną”. Wiele pielgrzymek realizowało w drodze program korespondujący z tematem Światowych Dni Młodzieży w Portugalii. Nie zabrakło modlitwy i solidarności ze wszystkimi poszkodowanymi w wyniku ulewnych deszczów i nawałnic w naszym kraju oraz ze Słoweńcami walczącymi z powodzą i jej skutkami.

W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy Wiadomości
W Rydze wyświęcono biskupa prawosławnego bez zatwierdzenia Moskwy

Archimandryta Jānis (Lipšāns) został nowym biskupem Łotewskiego Kościoła Prawosławnego (ŁKP), a jego chirotonia (sakra) odbyła się 13 sierpnia w ryskim soborze katedralnym Narodzenia Chrystusa. Uroczystości przewodniczył zwierzchnik ŁKP, metropolita ryski i całej Łotwy Aleksander (Kudriaszkow). Zarówno mianowanie, jak i wyświęcenie nowego hierarchy nastąpiło bez wiedzy i potwierdzenia przez Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP). Stało się to możliwe, gdyż Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego 20 października 2022 ogłosił autokefalię, czyli pełną niezależność od Patriarchatu Moskiewskiego.

Wiadomości
Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Ciekawostki związane z dzisiejszą uroczystością

Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Abp Depo: Wniebowzięcie dodaje nam odwagi wiary Wiadomości
Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Abp Depo: Wniebowzięcie dodaje nam odwagi wiary

Z udziałem tysięcy wiernych, przybyłych przede wszystkim w pielgrzymkach pieszych, na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Pątnicy pamiętali też w modlitwie o cierpiących z powodu wojny Ukraińcach i o walczących z żywiołem powodzi Słoweńcach.

Ewangelia na Uroczystość Wniebowzięcia NMP z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Wniebowzięcia NMP z komentarzem [video]

Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny. Magnificat. Komentarz - o. Norbert Oczkowski OP.

Anioł Pański. Papież: Uwielbienie jest jak drabina - podnosi w górę serca Wiadomości
Anioł Pański. Papież: Uwielbienie jest jak drabina - podnosi w górę serca

Jak Jezus i Maryja uwielbiajmy Boga i służmy braciom – zachęcił do tego papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Bp Muskus: Wniebowzięcie rozpoczyna się na ziemi Wiadomości
Bp Muskus: Wniebowzięcie rozpoczyna się na ziemi

- Maryja uczy nas, że bezinteresowne i radosne dawanie siebie, spontaniczne i szczere wielbienie Boga to początek nieba – mówił dziś bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. transmitowanej w TVP1 z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Krakowski biskup pomocniczy podkreślał, że „niebo jest miłością, powstaje w relacji i tworzy więzi”.

Uprzedziła nasze zmartwychwstanie – dziś uroczystość Wniebowzięcia NMP Wiadomości
Uprzedziła nasze zmartwychwstanie – dziś uroczystość Wniebowzięcia NMP

Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele od pierwszych wieków. Choć prawda ta stała się stała się dogmatem dopiero w 1950 r. Sensem tego święta jest przekazanie nam transcendentnej nadziei, że oto Maryja poprzedza nas w drodze do nieba, na którą każdy z nas jest powołany. Obchodzone 15 sierpnia Wniebowzięcie NMP to jedno ze świąt nakazanych, a wierni mają obowiązek udziału w Mszy św. Na Jasnej Górze ma wtedy miejsce szczyt pielgrzymkowy.

Emerytury
Stażowe