Jarosław Rabczenko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego poinformował, że Zarząd Województwa odwołał dr inż. Agnieszkę Chrobak ze stanowiska Dyrektora wrocławskiego szpitala na Brochowie. Marszałek nie ukrywał, że o tym kroku zdecydowały względy światopoglądowe. Przeciwko zwolnieniu dyrektor protestuje 25 tysięcy osób, które podpisały się pod apelem do Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Abp Stanisław Gądecki poinformował w liście adresowanym do wiernych archidiecezji poznańskiej o decyzji Papieża w sprawie złożonej przez niego rezygnacji z urzędu. Rezygnacja została złożona z uwagi na zbliżające się 75. urodziny hierarchy. Obecny poznański metropolita, z woli Franciszka, będzie pełnił swoją posługę do czasu ogłoszenia nominacji następcy.
„Duszpasterz Ludzi Pracy” to jedna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zostaną przyznane w ramach trzeciej edycji kongresu upamiętniającego patrona Solidarości. W ten sposób chcemy uhonorować kapłanów, których posługa jest szczególnie prospołeczna i blisko zwykłych ludzi. Do 13 października można brać udział w głosowaniu, by spośród nominowanych wyłonić laureatów poszczególnych kategorii. Oto lista kandydatów.
„Wtedy powiedział Jezus do Żydów, którzy Mu uwierzyli: «Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli»" (J 8, 32).
Argument Jezusa dotyczący cudzołóstwa nie jest argumentem prawnym ani społecznym. Jest to myśl całkowicie skoncentrowana na ideale małżeństwa oznaczającym byciem „jednym ciałem” - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, komentując Ewangelię z niedzieli 6 października.
„Wolność” to jedna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zostaną przyznane w ramach trzeciej edycji kongresu upamiętniającego patrona Solidarości. Do 13 października można brać udział w głosowaniu, by spośród nominowanych wyłonić laureatów poszczególnych kategorii. Oto lista kandydatów.
W oczekiwaniu na dzień modlitwy i pokuty w intencji pokoju, ustanowiony przez Papieża Franciszka na poniedziałek 7 października, kard. Pierbattista Pizzaballa OFM, łaciński patriarcha Jerozolimy, podzielił się z Vatican News swoimi refleksjami na temat 12 miesięcy wojny, cierpienia i strachu na Bliskim Wschodzie, które rozpoczęły się tragicznego dnia 7 października 2023 roku.
- Nie zapominajmy, że w przypadku małżonków ważne jest, żeby byli otwarci na dar życia, który jest największym błogosławieństwem Boga, źródłem radości i nadziei dla każdego domu i dla całego społeczeństwa – wskazał Ojciec Święty podczas niedzielnego rozważania przed modlitwą Anioł Pański.
W dniu dzisiejszym papież Franciszek ogłosił nowe nominacje kardynalskie.
"Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela". Komentarz - o. Paweł Szylak OP.
„Bo wolność krzyżami się mierzy” (For Freedom is Measured with Crosses), ten fragment piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino” jest hasłem Parady Pułaskiego, która już po raz 87. zostanie zorganizowana w Nowym Jorku.
Dobiega końca pierwszy tydzień drugiej sesji synodu o synodalności. Dziś obradowano tylko rano. Odbyły się spotkania w małych grupach. Przygotowywano sprawozdania z dyskusji nad pierwszą sekcją tematyczną (modułem), dotyczącą fundamentu synodalności. Wskazano w nich na zagadnienia, które powinny się znaleźć w dokumencie końcowym synodu. Dziś w obradach uczestniczyło 340 osób.
"4 października br. w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, w Biurze Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, a także w Diecezjalnym Centrum Służby Rodzinie i Życiu śledczy, pod nadzorem Prokuratury, dokonali przeszukania w związku z prowadzonymi przez siebie postępowaniami", czytamy w oficjalnym oświadczeniu Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.
5 października Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, zwanej "Apostołką Bożego Miłosierdzia". Urodziła się jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie 25 sierpnia 1905 r. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymała na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec.
Synodalny styl Kościoła lokalnego w diecezjach Afryki Północnej, wybrzmiewające z Oceanii wezwanie, by refleksja na temat współczesnej misji Kościoła nie była zdominowana przez perspektywę europejską i północnoamerykańską, a także przypomnienie, że „posługa cyfrowych misjonarzy” jest dziś drogą dotarcia do blisko 65 proc. populacji, korzystającej z internetu – to niektóre spośród świadectw, którymi w drugim dniu synodalnych obrad dzielili się ich uczestnicy.
Wspominany w liturgii 4 października św. Franciszek z Asyżu należy do najbardziej znanych świętych. Mimo to, miejsca z nim związane nie są aż tak znane. Warto je odwiedzić podczas wyjazdów. Oto pięć Franciszkowych zakątków Asyżu i okolic.
Z okazji 10. rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II w Rzymie odbędą się uroczystości, w tym czuwanie modlitewne, Msza dziękczynna oraz koncert zespołu OCTAVA ensemble. Wydarzenia te są hołdem dla dziedzictwa Papieża Polaka.
Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 301 mężczyzn, o 21 więcej niż rok temu, ale łącznie kleryków jest mniej niż w 2023 r. - wynika z danych przekazanych KAI przez Konferencję Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. - Z całą pewnością w przyszłości w Polsce kapłanów będzie mniej niż obecnie, co już teraz zaczyna być wyzwaniem duszpasterskim i administracyjnym. Ufam jednak, że wiązać się z tym może dynamizacja życia całych wspólnot - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.
Nuncjusz apostolski w Belgii został wezwany na rozmowę przez ustępującego premiera Alexandra De Croo. Poinformował o tym sam polityk podczas burzliwej debaty w parlamencie na temat niedawnej wizyty Ojca Świętego. Parlamentarzystom nie spodobały się papieskie słowa na temat króla Baldwina oraz ustaw godzących w ludzkie życie.
Głównym nakazem i tematem tego dnia jest dęcie w szofar, barani róg, który przypomina nam o związaniu Izaaka, syna Abrahama i Sary, w zastępstwie którego złożono barana w ofierze - o żydowskich tradycjach noworocznych w kontekście pierwszego dnia 5785 roku opowiada Centrum Heschela KUL rabin Oded Peles, kantor, muzykolog i izraelski pedagog.