Nasielsk: Msza św. w intencji ofiar i poszkodowanych w lotniczej katastrofie w Chrcynnie Wiadomości
Nasielsk: Msza św. w intencji ofiar i poszkodowanych w lotniczej katastrofie w Chrcynnie

W sobotę 22 lipca o godzinie 7.00 w kościele parafii pw. św. Wojciecha w Nasielsku (diecezja płocka) sprawowana będzie Msza św. o wieczny odpoczynek dla ofiar oraz o zdrowie dla poszkodowanych w katastrofie lotniczej, która wydarzyła się na lotnisku w Chrcynnie.

Wiadomości
Apel metropolity przemyskiego: Pielgrzymujmy do Markowej, prośmy o świętość rodzin

Pielgrzymujmy razem do Markowej, upraszając świętość naszych rodzin! - apeluje abp Adam Szal w związku z nadchodzącą beatyfikacją Rodziny Ulmów. W specjalnym komunikacie metropolita przemyski zachęca diecezjan do przyjęcia pod swój dach pielgrzymów, którzy 10 września będą uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych. Komunikat zostanie odczytany w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji przemyskiej.

Niemcy: 500 tyś. wiernych odeszło z Kościoła w 2022 r. Kard. Duka zaleca niemieckim biskupom rachunek sumienia Wiadomości
Niemcy: 500 tyś. wiernych odeszło z Kościoła w 2022 r. Kard. Duka zaleca niemieckim biskupom rachunek sumienia

Kościoły w krajach graniczących z Niemcami, np. w Czechach czy w Polsce, mogą świadczyć duchową posługę katolikom, którzy zostali wykluczeni z tamtejszych parafii ponieważ wypisali się z Kościoła, gdyż nie chcą wspierać swym kościelnym podatkiem aktualnej polityki miejscowego episkopatu oraz Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich. Zwraca na to uwagę kard. Dominik Duka w oświadczeniu odnośnie sensacyjnych wiadomości o rekordowej liczbie wystąpień z Kościoła katolickiego w Niemczech.

Sztuczna inteligencja pomoże Caritas zmniejszyć rachunki za prąd. Opracowano innowacyjny system Wiadomości
Sztuczna inteligencja pomoże Caritas zmniejszyć rachunki za prąd. Opracowano innowacyjny system

Caritas Archidiecezji Poznańskiej wykorzystuje sztuczną inteligencję do oszczędzania energii w zarządzanych przez organizację budynkach. Zainstalowany system Cleanstock monitoruje zużycie energii i emisję CO2, i podpowiada, jak zmniejszyć pobór energii elektrycznej.

Bp Czaja przeszedł przeszczep wątroby Wiadomości
Bp Czaja przeszedł przeszczep wątroby

W sieci pojawił się list opolskich biskupów pomocniczych informujących o przebytej przez bp. Andrzeja Czaję operacji transplantacji wątroby.

Jerozolima: Opat benedyktynów odmówił zasłonięcia swego krzyża pektoralnego przy Ścianie Płaczu Wiadomości
Jerozolima: Opat benedyktynów odmówił zasłonięcia swego krzyża pektoralnego przy Ścianie Płaczu

Podczas wizyty przy Ścianie Płaczu 19 lipca opat opactwa benedyktynów Dormitio w Jerozolimie, o. Nicodemus Schnabel, został poproszony o zakrycie krzyża pektoralnego. Pracownica odpowiedzialnej za żydowskie miejsce Fundacji Dziedzictwa Ściany Płaczu powiedziała zakonnikowi. że szanuje jego religię, ale krzyż jest „naprawdę duży i nieodpowiedni dla tego miejsca”.

Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski - nabożeństwo na granicy Wiadomości
Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski - nabożeństwo na granicy

W środę 19 lipca w ramach peregrynacji kopii cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski odbyło się modlitewne czuwanie przy pomniku upamiętniającym miejsce mordu żołnierzy 24. Batalionu KOP Sejny z 1939 r. na strażnicy przez Armię Sowiecką w miejscowości przygranicznej Stanowisko. To wydarzenie poprzedziła Msza św. w parafii pw. Św. Anny w Gibach, której przewodniczył proboszcz ks. kan. Jarosław Pierzgalski.

Wiadomości
Pakistan: Chazarowie-chrześcijanie – mniejszość prześladowana ze wszystkich stron

Uchodźcy afgańscy w Pakistanie, którzy liczyli na znalezienie tam lepszych warunków życia, muszą ukrywać swą tożsamość etniczną i religijną w obawie przed odesłaniem ich z powrotem do swego kraju, rządzonego przez ekstremistów talibańskich lub, co gorsza, przed zabiciem wprost na ulicy tam, gdzie przebywają. Szczególnie bolesny jest los tych spośród nich, którzy są chrześcijanami – czują się oni zagrożeni poczwórnie: jako Afgańczycy, uchodźcy, Chazarowie i wyznawcy Chrystusa.

Ks. Rytel-Andrianik szefem sekcji polskiej Radia Watykańskiego Wiadomości
Ks. Rytel-Andrianik szefem sekcji polskiej Radia Watykańskiego

Ks. Paweł Rytel-Andrianik został szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Dotychczas był dyrektorem Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Jest wicedyrektorem Centrum ds. Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. A. J. Heschela. W latach 2015-2020 ks. Rytel-Andrianik pełnił funkcję rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. W Radiu Watykańskim zastąpił jezuitę o. Krzysztofa Ołdakowskiego, który został mianowany proboszczem w Łodzi.

Ukraiński pallotyn: Jesteśmy na Drodze Krzyżowej. Polacy są jak św. Weronika Wiadomości
Ukraiński pallotyn: Jesteśmy na Drodze Krzyżowej. Polacy są jak św. Weronika

W czasie wojny na Ukrainie mocno doświadczamy Kościoła, który jest rodziną. Choć trudno czasem się nam modlić, tak jak w czasach pokoju i dostrzegać obecność Boga, to dzięki bliskości innych ludzi nie tracimy wiary i nadziei. W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje na to ukraiński pallotyn mówiąc również, że na kolejnych stacjach tej Drogi Krzyżowej, jaką jest niekończąca się wojna, doświadcza od Polaków wsparcia, które pozwala podnieść się Ukraińcom z kolejnego upadku pod krzyżem.

Wiadomości
Kto w Polsce widział Maryję?

Objawienia w Gietrzwałdzie to jedyne uznane przez Kościół objawienia Matki Bożej na ziemiach polskich. Świadectw na temat objawień jest jednak dużo więcej. Maryja ukazywała się świętym, królom, książętom i osobom duchownym ale i prostym ludziom – chłopom, rzemieślnikom a nawet przestępcom. Wśród widzących Matkę Bożą często były dzieci. Bywało, że wizji doznawały całe grupy ludzi, np. żołnierze w boju. Są też świadectwa mówiące o dziwnym zachowaniu zwierząt. Czy mogły one widzieć Maryję? W ciągu tysiąca lat na ziemiach polskich oraz dawnych Kresach Rzeczypospolitej odnotowano ponad 200 przypadków, w których ludzie mówili o nadzwyczajnych wydarzeniach związanych z obecnością Matki Bożej.

Arabia Saudyjska staje się celem pielgrzymek chrześcijańskich Wiadomości
Arabia Saudyjska staje się celem pielgrzymek chrześcijańskich

Arabia Saudyjska, która jeszcze do niedawna kojarzyła się wyłącznie z pielgrzymkami muzułmanów do Mekki i Medyny, islamskim fanatyzmem i pustynnymi piaskami, w 2019 postanowiła otworzyć swe granice dla turystów z Zachodu. Najpierw firma PLG Tour zaczęła organizować tam wycieczki dla graczy i kibiców golfa, po czym w jej ślady poszły niebawem także chrześcijańskie biura podroży. Zaczęły one wysyłać tam chętnych do przejścia „Szlakami Mojżesza” i do poszukiwania „Biblijnych Dowodów Ukrytych w Pustyni”. Ważnym celem tych pielgrzymek jest góra Dżabal al-Lawz w historycznej krainie Midian (obecnie w północno-zachodniej części kraju), którą żydowski historyk Józef Flawiusz (ok. 37-ok. 100) określał jako „świętą górę Horeb”.

Prezydent Biden spotkał się z papieskim wysłannikiem. Rozmowa trwała ponad dwie godziny Wiadomości
Prezydent Biden spotkał się z papieskim wysłannikiem. Rozmowa trwała ponad dwie godziny

Biały Dom poinformował o wizycie wysłannika papieża Franciszka, kard. Zuppiego. Podczas rozmowy poruszyć miano wiele newralgicznych tematów dotyczących skutków wojny na Ukrainie.

Aktywistki niemieckiej drogi synodalnej protestują przeciw składowi uczestników Synodu Biskupów Wiadomości
Aktywistki "niemieckiej drogi synodalnej" protestują przeciw składowi uczestników Synodu Biskupów

Uczestniczki "niemieckiej drogi synodalnej" wyraziły sprzeciw wobec nieuwzględnienia Irme Stetter-Karp na liście uczestników jesiennej sesji Synodu Biskupów, która odbędzie się w Watykanie.

COMECE: uznanie aborcji za podstawowe prawo UE jest etycznie nieuzasadnione Wiadomości
COMECE: uznanie aborcji za podstawowe prawo UE jest etycznie nieuzasadnione

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) uznała za etycznie nieuzasadnione ewentualne uznanie aborcji za podstawowe prawo Unii Europejskiej. Jest to głos Kościoła katolickiego w publicznej debacie na temat włączenia „prawa do aborcji” do Karty Praw Podstawowych UE.

Wiadomości
[wywiad] Kard. Ryś: Chodzi mi o Kościół istniejący dla ewangelizacji, budujący jedność

- Tym, co Kościół winien rozwijać nie są narzędzia polityczne, tylko środki ewangeliczne: głoszenie Słowa, sprawowanie sakramentów, budowanie wspólnoty i dzieło miłości. Na tym Kościół się opiera. A jeśli ktoś tego nie chce robić, tylko ogląda się na polityczną władzę, by szukać poczucia bezpieczeństwa, to głęboko się myli – mówi w rozmowie z KAI abp Grzegorz Ryś, który 30 września zostanie mianowany kardynałem. Dodaje, że „potrzeba nam dziś wiary opartej na osobistej relacji z Chrystusem”, a polska religijność będzie zapewne ewoluować od „katolicyzmu kulturowego” ku wierze z osobistego wyboru.

Papież ma nowego osobistego sekretarza Wiadomości
Papież ma nowego osobistego sekretarza

Archidiecezja Buenos Aires poinformowała o wyborze argentyńskiego kapłana na nowego sekretarza osobistego papieża Franciszka.

Polak jednym z czterech nowych biskupów pomocniczych archidiecezji Los Angeles Wiadomości
Polak jednym z czterech nowych biskupów pomocniczych archidiecezji Los Angeles

18 lipca br. Franciszek mianował czterech nowych biskupów pomocniczych archidiecezji Los Angeles. Jednym z nich jest 49-letni Polak.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Kwiatek do kożucha? Kościół i polityka Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Kwiatek do kożucha? Kościół i polityka

„Jezus powiedział do swoich apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je” (Mt 10, 37-39).

Historia nie tylko dla dzieci, czyli przypowieść o siewcy w uszach tych, którzy słyszeli ją jako pierwsi [video] wideo
Historia nie tylko dla dzieci, czyli przypowieść o siewcy w uszach tych, którzy słyszeli ją jako pierwsi [video]

Zatrzymanie się na dziecięcym poziomie interpretacji przypowieści pozbawia je ich głębokiej natury. O tym, jak usłyszeć ukrytą treść niedzielnej przypowieści „żydowskimi uszami z I wieku, uszami, które jako pierwsze usłyszały te historie”, pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 16 lipca.

Emerytury
Stażowe