Duch braterstwa i wolność wypowiedzi – tak przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki podsumował w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News zakończoną w niedzielę pierwszą sesję Synodu o synodalności. „Praktyki duszpasterskie na świecie mogą różnić się między sobą, natomiast nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne” – zaznaczył.
Niech te nadchodzące dni będą czasem zadumy nad życiem i jego ostatecznym celem, którym jest zbawienie – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Naucz nas odrzucać szaleństwo wojny, która sieje śmierć i przekreśla przyszłość – prosił Matkę Bożą papież Franciszek podczas modlitwy o pokój, jakiej przewodniczył wieczorem w bazylice św. Piotra. Udział wzięli w niej uczestnicy XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, jakie trwa w Watykanie w dniach 4-29 października. Odbywa się ona w ogłoszonym przez Ojca Świętego dniu modlitwy, pokuty i postu w intencji pokoju na świecie.
Chrześcijanie różnych wyznań, Żydzi i muzułmanie na placu Grzybowskim w Warszawie modlili się o pokój. Z inicjatywą wyszła Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. Wydarzenie stanowi odpowiedź na apel papieża Franciszka, który ogłosił 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju.
W przypadku doktryny Kościół nie może się różnić, nie może być różnych punktów widzenia w różnych częściach świata, na różnych kontynentach. Doktryna katolicka musi być taka sama dla wszystkich – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas briefingu z obrad synodalnych, który odbył się w watykańskim Biurze Prasowym 26 października br.
Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zawiesił swój udział w pracach Zespołu Bilateralnego Rzymskokatolicko – Prawosławnego. Sprzeciwiono się także decyzji władz Ukrainy o delegalizacji sprzyjającej moskiewskiej polityce Cerkwi w Ukrainie, podtrzymano również przekonanie o niekanoniczności niezależnego Kościoła Prawosławnego Ukrainy.
Franciszek zachęcił do podjęcia modlitwy, pokoju i postu w intencji pokoju w dniu 27 października. Zaproszenie jest skierowane do katolików jak również do wyznawców innych religii. O godz. 18:00 rozpocznie się specjalne nabożeństwo w Bazylice św. Piotra w intencji pokoju.
Dziś doszło to telefonicznej rozmowy między papieżem Franciszkiem i prezydentem Turcji. Chodzi o dramatyczną sytuację w Izraelu i Strefie Gazy.
Prof. Wanda Półtawska zmarła 25 października br. w wieku 101 lat. Dziś podano informacje dotyczące pogrzebu zmarłej uczonej.
Wanda Półtawska zostawia nam w testamencie prawdę o godności człowieka, na którą w żaden sposób nie musimy zasługiwać i której nie trzeba sobie kupić. Nie możemy też z niej zrezygnować lub zrzec się na rzecz kogoś innego. Ta godność przynależy nam tylko i aż dlatego, że jesteśmy ludźmi - pisze w przekazanym KAI wspomnieniu o śp. Wandzie Półtawskiej Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Była współpracowniczka Jana Pawła II, ceniona lekarka i wielka obrończyni świętości małżeństwa, rodziny i życia poczętego, zmarła w nocy z 24 na 25 października w Krakowie. Miała prawie 102 lata.
Uczestnik synodu Wyatt Olivias postanowił zaryzykować i poprosił Franciszka o podpisanie zwolnienia na uczelnię. Ku jego radości papież zgodził się na to bez wahania. Tę wesołą informację przekazał portal Vatican News.
Pogłębiają się represje Kościoła ze strony lewicowego reżimu prezydenta Daniela Ortegi. Po serii kasacji katolickich instytucji, wydaleń duchownych, w tym nuncjusza apostolskiego, aresztowań i szykan wobec księży i działaczy, a także niepokornych wiernych, tym razem władza uderzyła w katolickie instytucje prowadzone przez zakon franciszkanów.
Ukraińscy biskupi wystosowali do wiernych orędzie, w którym zachęcili do włączenia się w zapowiedziany przez papieża Franciszka dzień modlitwy, postu i pokuty w intencji pokoju, przypadający 27 października.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchamia specjalną zbiórkę w reakcji na dramatyczną sytuację w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie. Siostra Nabila, która przebywa w Gazie, alarmuje, że ludzie nie są w stanie uciekać, a potrzebują leków i żywności.
"By czynić postępy w rozeznawaniu, Kościół koniecznie potrzebuje słuchać wszystkich, począwszy od najuboższych. Chodzi o słuchanie tych, którzy nie mają prawa głosu w społeczeństwie lub czują się wykluczeni, nawet z Kościoła", napisali uczestnicy synodu w opublikowanym dziś liście do Ludu Bożego. Przypomnieli jednocześnie słowa Papieża Franciszka wypowiedziane podczas synodu o rodzinie: „Właśnie droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia".
Sprawa dotyczy porwania trójki benedyktyńskich nowicjuszy z Nigerii. Dwaj, którym udało się przeżyć, poinformowali o przebiegu wydarzeń i o zastrzeleniu ich towarzysza.
Jak poznać, czy wspólnota jest katolicka? Na pytania o kryteria rozpoznawania nieprawidłowości w grupach odpowiadają dominikanie z Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach.
W Kościele trwa Tydzień Misyjny. W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Papież skupił się na przypomnieniu wagi misji dla Kościoła. Franciszek poświęcił uwagę Apostołom Słowian – Cyrylowi i Metodemu, zwrócił się także z apelem do Polaków.
Zmarła prof. Wanda Półtawska, lekarka, w czasie II wojny światowej więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, odznaczona Orderem Orła Białego. Była przyjaciółką św. Jana Pawła II. Należała do Papieskiej Rady ds. Rodziny. Zaangażowana w działania pro-life.
Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z pełnienia posługi biskupa sosnowieckiego. Administratorem apostolskim sede vacante diecezji sosnowieckiej został mianowany arcybiskup katowicki Adrian Galbas – poinformowała we wtorek Nuncjatura Apostolska w Polsce.