19 października - w rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - kapelanów, duszpasterzy, męczenników, świadków. To ustanowione w 2018 r. święto państwowe oddaje hołd „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”, jego data przypada w rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Metropolita Rygi abp Zbigniew Stankiewicz przestrzegł, że gdy ktoś żyje w grzechu, mówienie mu: „wszystko jest porządku” wprowadza tę osobę w wielkie niebezpieczeństwo duchowe.
Na czym polegał fenomen postaci ks. Jerzego? Czy siła jego świadectwa przechodzi próbę czasu? Czego może nas jeszcze nauczyć? – na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy debaty: „Czego nauczył nas ks. Jerzy Popiełuszko?”. Debata z udziałem bp Michała Janochy, red. Marcina Przeciszewskiego z KAI, prof. Pawła Skibińskiego z UW, Mateusza Gawrońskiego z Civitas Christiana oraz młodych ze Szkól Letnich Księdza Jerzego Popiełuszki, odbyła się 18 listopada w Domu Amicus przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w przeddzień 39. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
ziałaniom komunistycznych służb specjalnych przeciw Janowi Pawłowi II poświęcona była 18 października sesja naukowa na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jej celem było ukazanie roli, jaką w wyjaśnianiu działań komunistycznych służb specjalnych przeciwko Janowi Pawłowi II, ma dotarcie do archiwalnych dokumentów oraz właściwe ich odczytanie.
19 października minie 39 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz piąty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Warszawskie Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki organizuje z tej okazji szereg wydarzeń rocznicowych, wśród nich debatę, wspomnienia świadków, koncert muzyczny i zjazd młodzieży. Sercem wydarzeń będzie uroczysta liturgia odprawiana w rocznicę porwania i śmierci księdza Popiełuszki.
Dyrektor mediów watykańskich Andrea Tornielli skomentował atak Izraela na szpital w Gazie nazywając go "nieludzkim aktem".
W najbliższą niedzielę 22 października pod hasłem „Misje sercem Kościoła” będzie obchodzony Światowy Dzień Misyjny. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych oraz dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym, a także dzień modlitwy za misjonarzy posługujących na całym świecie i okazja do wsparcia misyjnych projektów. Z tej okazji jak co roku Papieskie Dzieła Misyjne zorganizowały konferencję prasową w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Znany amerykański pisarz, teolog i biograf Jana Pawła II, George Weigel, podczas międzynarodowej konferencji “Papież światu” omówił zarys jego pontyfikatu i odpowiedź na posoborowy kryzys w Kościele. Prelegent odniósł się także do zarzutów stawianych polskiemu papieżowi w obliczu kryzysu wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych. Konferencja odbywa się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, została ona zorganizowano z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca najmłodszych do dołączenia do specjalnego łańcucha modlitewnego. 18 października dzieci na całym świecie będą modlić się na różańcu. Kampania organizowana jest pod hasłem „Milion dzieci modli się na różańcu”.
Franciszek zachęcił do podjęcia modlitwy, pokoju i postu w intencji pokoju. Zaproszenie jest skierowane do katolików jak również do wyznawców innych religii.
Chrześcijańskie wspólnoty w Wielkiej Brytanii z oddaniem odpowiadają na apel łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Wobec ataku Hamasu na Izrael i brutalnej odpowiedzi Izraela na Wyspach Brytyjskich wzrasta napięcie, a społeczeństwo jest bardzo podzielone. Kardynał Vincent Nichols apeluje o „powściągliwość i całkowite unikanie języka nienawiści”.
- Czy nasza obecność przy Bogu dzisiaj - tutaj, w towarzystwie św. Jana Pawła II, otworzy w nas pragnienie i gotowość do pojednania? Czy będziemy - deklarując swoją pobożność - tkwić we wszystkich naszych podziałach, wojnie, nie-wybaczeniu, agresji, hejcie, nienawiści, polaryzacji? – pytał dziś w Watykanie kard. Grzegorz Ryś. Msza święta przy Konfesji św. Piotra była główną celebracją w 45. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na stolice Piotrową. Przewodniczył jej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.
– Wracamy raz jeszcze do testamentu, jaki nam pozostawił, ciągle ważnego, zawsze aktualnego, nieustannie będącego wyzwaniem dla nas – „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – drzwi Jego królestwa dla waszego dobra i dobra całego świata – mówił abp Marek Jędraszewski w 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża w czasie Mszy św. dziś rano sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.
To pokrzepiająca i bardzo wzruszająca świadomość, jak wiele jest osób, które mimo prób zagłuszania jego głosu, wciąż pragną go słuchać. Sądzę, że dziś jego wołanie „Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”, zabrzmiałoby z nową, potężną siłą – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim i serwisem Vatican News wieloletni sekretarz św. Jan Pawła II, kard. Stanisław Dziwisz w 45. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża.
Kardynał Pierbattista Pizzaballa zaoferował siebie w zamian za zakładników Hamasu. Deklaracja padła podczas internetowej konferencji prasowej.
Dziś, 16 października, mija 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Ówczesny metropolita krakowski został wybrany w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra. Ostatnia notatka w prowadzonej przez metropolitę krakowskiego ‘Księdze czynności biskupich’, przesłanej później do Krakowa, brzmi: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”.
Pan Bóg oraz natchnieni przez Niego pisarze biblijni dobrze wiedzieli, że obraz uczty będzie silnym motywatorem dla dążących do zbawienia wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa – pisze biblista ks. dr Zbigniew Grochowski w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 15 października, podkreślając symboliczne znaczenie uczty w tradycji zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, która jest obrazem uczty niebieskiej zbawionych.
Drogę duchową św. Teresy od Dzieciątka Jezus przedstawia w swojej siódmej adhortacji apostolskiej papież Franciszek. Nosi ona francuski tytuł „C’est la confiance” (Tylko ufność). Ojciec Święty podkreśla jej skoncentrowanie się na osobie Jezusa – jedynej jej miłości, a także heroiczny charakter jej wiary w to, że miłość Odkupiciela jest silniejsza od grzechu.
15 października obchodzony jest na świecie Dzień Dziecka Utraconego. To symboliczna data dnia, w którym bliscy zmarłych dzieci mają szansę ukoić serca żałobą i pamięcią o tych najmniejszych, których stracili.
Po modlitwie Anioł Pański Papież zachęcił do włączenia się w inicjatywę Kościoła w Ziemi Świętej, aby 17-ty października był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ziemi Świętej. Zaapelował o uwolnienie zakładników przetrzymywanych Gazie i o korytarze humanitarne.