Najwyborniejsza uczta – Boża obietnica wspólna chrześcijanom i Żydom wideo
Najwyborniejsza uczta – Boża obietnica wspólna chrześcijanom i Żydom

Pan Bóg oraz natchnieni przez Niego pisarze biblijni dobrze wiedzieli, że obraz uczty będzie silnym motywatorem dla dążących do zbawienia wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa – pisze biblista ks. dr Zbigniew Grochowski w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 15 października, podkreślając symboliczne znaczenie uczty w tradycji zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, która jest obrazem uczty niebieskiej zbawionych.

Dziś opublikowana została adhortacja Franciszka o św. Teresie z Lisieux C’est la confiance” (Tylko ufność) Wiadomości
Dziś opublikowana została adhortacja Franciszka o św. Teresie z Lisieux "C’est la confiance” (Tylko ufność)

Drogę duchową św. Teresy od Dzieciątka Jezus przedstawia w swojej siódmej adhortacji apostolskiej papież Franciszek. Nosi ona francuski tytuł „C’est la confiance” (Tylko ufność). Ojciec Święty podkreśla jej skoncentrowanie się na osobie Jezusa – jedynej jej miłości, a także heroiczny charakter jej wiary w to, że miłość Odkupiciela jest silniejsza od grzechu.

Dzień Dziecka Utraconego. Czas pamięci o najmniejszych zmarłych Wiadomości
Dzień Dziecka Utraconego. Czas pamięci o najmniejszych zmarłych

15 października obchodzony jest na świecie Dzień Dziecka Utraconego. To symboliczna data dnia, w którym bliscy zmarłych dzieci mają szansę ukoić serca żałobą i pamięcią o tych najmniejszych, których stracili.

Papież: 17 października dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ziemi Świętej Wiadomości
Papież: 17 października dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ziemi Świętej

Po modlitwie Anioł Pański Papież zachęcił do włączenia się w inicjatywę Kościoła w Ziemi Świętej, aby 17-ty października był dniem modlitwy i postu w intencji pokoju w Ziemi Świętej. Zaapelował o uwolnienie zakładników przetrzymywanych Gazie i o korytarze humanitarne.

Ewangelia na XXVIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXVIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Przypowieść o zaproszonych na ucztę. Komentarz ks. Marek Studenski.

Kard. Nycz: “Prawo do aborcji” to prawo do zabicia człowieka Wiadomości
Kard. Nycz: “Prawo do aborcji” to prawo do zabicia człowieka

Postulowane dziś w Polsce “prawo do aborcji” oznaczałoby w istocie prawo do zabicia drugiego człowieka - powiedział na antenie TVP kard. Kazimierz Nycz. Wywiad wyemitowano wieczorem w związku z XXIII Dniem Papieskim, który obchodzony jest pod hasłem “Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

Dziś XXIII Dzień Papieski przebiegający pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” Wiadomości
Dziś XXIII Dzień Papieski przebiegający pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”

Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” w Polsce i wśród Polaków na całym świecie obchodzony jest w niedzielę XXIII Dzień Papieski. Jego celem celem jest promowanie nauczania papieża Wojtyły. W zbiórkach przed kościołami można wesprzeć program stypendialny dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, którą opiekuje się Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Dziś na Placu św. Piotra różaniec w intencji pokoju na świecie i obrad Synodu Biskupów Wiadomości
Dziś na Placu św. Piotra różaniec w intencji pokoju na świecie i obrad Synodu Biskupów

Synod o synodalności obradował dziś w małych grupach. W dalszym ciągu trwa debata nad trzecim blokiem tematycznym: Współodpowiedzialni w misji. Natomiast dziś wieczorem na placu św. Piotra odbędzie się kolejna procesja maryjna ze świecami, podczas której odmówiony zostanie różaniec za synod i o pokój.

Wręczono Nagrody Totus Tuus 2023 – „katolickie Noble” przyznawane z okazji Dnia Papieskiego Wiadomości
Wręczono Nagrody Totus Tuus 2023 – „katolickie Noble” przyznawane z okazji Dnia Papieskiego

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród TOTUS TUUS 2023. Tzw. „katolickie Noble” przyznawane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem Jana Pawła II przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. W tym roku narodzeni zostali: ks. prof. Jerzy Szymik, dr Paweł Grabowski, prof. Paweł Łukaszewski, ks. prof. Jarosław Merecki i miesięcznik „W drodze”.

Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z ostatnim księdzem katolickim w Gazie Wiadomości
Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z ostatnim księdzem katolickim w Gazie

Trwa narastający kryzys humanitarny w Strefie Gazy. Ostatni ksiądz katolicki na tym terenie to wikary lokalnej parafii - ks. Jussef Assad. Jak podaje Biuro Stolicy Apostolskiej, do księdza zadzwonił papież Franciszek.

Kobieta mianowana na wysokie stanowisko w Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej Wiadomości
Kobieta mianowana na wysokie stanowisko w Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej

Ojciec Święty mianował Wielebną Siostrę Silvanę Piro, ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Dzieciątka Jezus (FMGB), dotychczasową ekonomkę generalną swojego Instytutu Zakonnego, podsekretarzem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Przesłanie ks. Blachnickiego nadal przyciąga. Odpowiedzialni za ruch oazowy o fenomenie tego projektu Wiadomości
"Przesłanie ks. Blachnickiego nadal przyciąga". Odpowiedzialni za ruch oazowy o fenomenie tego projektu

Przesłanie ks. Franciszka Blachnickiego - twórcy Ruchu Światło-Życie, którego proces beatyfikacyjny znajduje się w toku - jest nadal aktualne i przyciąga młodzież oraz rodziny. Dostosowujemy nasz przekaz do współczesnych wymogów, ale jego fundament jest niezmienny – podkreślają w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News, odpowiedzialni za ruch oazowy w Polsce.

Wiadomości
Chłopiec w Oknie Życia w Legnicy

W piątek około południa w Ośrodku Edukacyjno - Opiekuńczym "Samarytanin", prowadzonym przez legnicką Caritas, gdzie znajduje się Okno Życia, personel znalazł chłopca.

Nowy człowiek czy przerażający owoc pra-pokusy? Konferencja Dnia Papieskiego o utopii transhumanizmu Wiadomości
Nowy człowiek czy przerażający owoc pra-pokusy? Konferencja Dnia Papieskiego o utopii transhumanizmu

Tendencje do ulepszania człowieka są utopią, ale utopią groźną – mówiono podczas konferencji „Transhumanizm: człowiek współczesny czy człowiek wyobrażony”. Oceniono, że obecne tendencje do „ulepszania” człowieka przypominają XX-wieczne ideologie totalitarne. Spotkanie wybitnych naukowców zorganizowano w ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiega pod hasłem” Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

Obchody 39. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki Wiadomości
Obchody 39. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 39 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz piąty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Warszawskie Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki organizuje z tej okazji szereg wydarzeń rocznicowych, wśród nich debatę, wspomnienia świadków, koncert muzyczny i zjazd młodzieży. Sercem wydarzeń będzie uroczysta liturgia odprawiana w rocznicę porwania i śmierci księdza Popiełuszki.

Wiadomości
Jacek Moskwa: 16 października 1978 - nieujawniony sekret konklawe

16 października 1978 roku wybór polskiego kardynała na głowę Kościoła katolickiego stał się pierwszym ogniwem łańcucha wydarzeń, które zmieniły w ogromnym stopniu historię Polski i Europy.

„Ojciec duchowny” Putina metropolitą na Krymie Wiadomości
„Ojciec duchowny” Putina metropolitą na Krymie

Dotychczasowy metropolita pskowski i porchowski Tichon (w świecie Gieorgij Szewkunow) nazywany „ojcem duchownym” prezydenta Rosji Władimira Putina został metropolitą krymskim na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy. Ten 65-letni hierarcha uchodzi za jednego z najbardziej znaczących i wpływowych biskupów w łonie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Wiadomości
[wywiad] Kard. Parolin: Atak na Izrael był nieludzki, ale uzasadniona obrona niech nie uderza w ludność cywilną

Watykańskie media w rozmowie z kardynałem sekretarzem stanu: priorytetem jest uwolnienie zakładników, Stolica Apostolska pozostaje gotowa na wszelkie niezbędne mediacje.

Wiadomości
Kościół wspomina dziś bł. Honorata Koźmińskiego, apostoła konfesjonału

„Apostoł konfesjonału”, odnowiciel życia zakonnego w Polsce i twórca jego nowych form – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 13 października przypada wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera (1829-1916). Beatyfikował go Jan Paweł II 16 października 1988 r. Jego relikwie znajdują się w sanktuarium jemu poświęconym w Nowym Mieście nad Pilicą. Jest patronem diecezji łowickiej.

Rzym: Obchody 45. rocznicy wyboru Jana Pawła II Wiadomości
Rzym: Obchody 45. rocznicy wyboru Jana Pawła II

Prezydent RP z małżonką oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wezmą udział w obchodach 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Emerytury
Stażowe