Franciszek w Mongolii: Dziękuję za wasze życie poświęcone Ewangelii Wiadomości
Franciszek w Mongolii: Dziękuję za wasze życie poświęcone Ewangelii

Dziękuję za wasze świadectwo, dziękuję za wasze życie poświęcone Ewangelii – powiedział Franciszek spotykając się z biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i pracownikami duszpasterskimi w katedrze świętych Piotra i Pawła w Ułan Bator.

Papież do mongolskich władz o pokoju, wolności i prawach człowieka Wiadomości
Papież do mongolskich władz o pokoju, wolności i prawach człowieka

O ludzkiej godności i prawach człowieka mówił papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Mongolii – Ułan Bator. W kraju graniczącym jedynie z Rosją i Chinami zaapelował o budowanie braterstwa i pokoju w świecie.

Bp Jezierski: Każda wojna rodzi krzywdę i zniszczenie, one wymagają naprawienia Wiadomości
Bp Jezierski: Każda wojna rodzi krzywdę i zniszczenie, one wymagają naprawienia

Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na peronie stacji kolejowej, uroczystości pod pomnikiem zamordowanych kolejarzy i ich rodzin, złożyły się na zorganizowane w Szymankowie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyli w nich m.in.: Andrzej Dera – sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, posłowie, wiecewojewoda pomorski, władze samorządowe oraz kolejarze i pracownicy służby celnej z całego kraju.

Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii Wiadomości
Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii

Chociaż władze w Pekinie zezwoliły samolotowi ITA Airways, którym podróżuje papież, na przelot przez chińską przestrzenią powietrzną podczas lotu z Rzymu do Ułan Bator i podczas lotu powrotnego, to nie zezwoliły żadnemu biskupowi ani katolikowi z Chin kontynentalnych na podróż do stolicy Mongolii z okazji wizyty Ojca Świętego. Zakaz został wydany przez Departament Pracy Zjednoczonego Frontu Komunistycznej Partii Chin – informuje na łamach jezuickiego portalu America Gerard O’Connell.

Wiadomości
Rozpoczyna się nowenna przed beatyfikacją Rodziny Ulmów

W piątek 1 września w archidiecezji przemyskiej rozpoczyna się 9-dniowa nowenna, stanowiąca duchowe i bezpośrednie przygotowanie do beatyfikacji sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga Dzieci. Materiały duszpasterskie przygotował ceniony biblista ks. dr hab. Stanisław Haręzga, moderator Apostolatu Biblijnego Archidiecezji Przemyskiej.

Wiadomości
Franciszek do dziennikarzy: Dobrze nam zrobi zrozumienie wielkiego milczenia Mongolii

Podczas powitania pracowników mediów na pokładzie samolotu lecącego do Mongolii Franciszek mówił o tym azjatyckim kraju, podkreślając jego "milczącą" kulturę. "Mongolię można zrozumieć zmysłami", powiedział, polecając muzykę Borodina, "zdolną wyrazić, co oznacza ta długość i wielkość Mongolii".

Rzecznik KEP: Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę [wideo] wideo
Rzecznik KEP: Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę [wideo]

Dziś, w rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej, swoją prośbę do wiernych skierowała Konferencja Episkopatu Polski.

Papież przybył do Mongolii Wiadomości
Papież przybył do Mongolii

Franciszek przybył do Mongolii. O godz. 9.51 czasu lokalnego samolot Airbus 330 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wylądował na Międzynarodowym Lotnisku Czyngis-chana w Ułan Bator.

Bp Glapiak: Dziękujemy za ludzi Solidarności Wiadomości
Bp Glapiak: Dziękujemy za ludzi Solidarności

Z apelem o wdzięczność dla ludzi Solidarności, którzy czuwali i nie przespali właściwej godziny, zwrócił się podczas obchodów Dnia Solidarności i Wolności w Poznaniu bp Jan Glapiak.

Finlandia: Byłej szefowej MSW grozi więzienie. Sądzona za obronę tradycyjnego modelu małżeństwa Wiadomości
Finlandia: Byłej szefowej MSW grozi więzienie. Sądzona za obronę tradycyjnego modelu małżeństwa

Fińska polityk Päivi Räsänen jest w tym tygodniu sądzona za stosowanie „mowy nienawiści” i „agitację etniczną” po tym, jak w 2019 r. publicznie podzieliła się swoimi biblijnymi, religijnymi poglądami na małżeństwo między jednym mężczyzną a jedną kobietą. 63-letnia Räsänen jest sądzona za naruszenie fińskich przepisów dotyczących mowy nienawiści poprzez wykorzystanie wersetów biblijnych do wyrażenia swojego poparcia dla tradycyjnego małżeństwa. Jej proces odbędzie się w dniach 31 sierpnia i 1 września.

Archeologowie odkryli arenę, na której Rzymianie mieli zabijać pierwszych chrześcijan Wiadomości
Archeologowie odkryli arenę, na której Rzymianie mieli zabijać pierwszych chrześcijan

O tego typu praktykach słyszeli prawdopodobnie wszyscy, pierwszych chrześcijan Rzymianie prześladowali i zabijali na różne sposoby, w tym na arenach, rzucając ich na pożarcie dzikim zwierzętom. Co innego jednak słyszeć, a co innego na własne oczy widzieć miejsca, w których się to działo. Naukowcy z Uniwersytetu Lizbońskiego dokonali niecodziennego odkrycia.

Polski misjonarz z Mongolii: Wielkim cudem jest to, że prezydent zaprosił Ojca Świętego Wiadomości
Polski misjonarz z Mongolii: Wielkim cudem jest to, że prezydent zaprosił Ojca Świętego

Rośnie liczba katolików, rośnie liczba ochrzczonych ludzi, którzy uczęszczają na Mszę św., kulminacją tego jest przyjazd Ojca Świętego Franciszka. Dla nas misjonarzy to potwierdzenie dobrej drogi – mówi Radiu Watykańskiemu i serwisowi Vatican News brat Krzysztof Gniazdowski, salezjanin z Ułan Bator.

43. rocznica Porozumień Sierpniowych – Jasna Góra wpisała się w polską „drogę do wolności” Wiadomości
43. rocznica Porozumień Sierpniowych – Jasna Góra wpisała się w polską „drogę do wolności”

Dziś Dzień Solidarności i Wolności obchodzony w rocznicę „Porozumień sierpniowych” i powstania NSZZ „Solidarność”. W polską „drogę do wolności” wpisała się też Jasna Góra. Już Jan Paweł II nazywał ją miejscem, gdzie „zawsze byliśmy wolni”. To tutaj kolejne pokolenia zanosiły modlitwę o wolność i opiekę Matki Bożej, której Polska wielokrotnie była zawierzana, kształtowały patriotycznego ducha. O wolnościowym zrywie Sierpnia`80 na Jasnej Górze przypominają wota.

Koniec batalii ws. „zagrażającej świeckości Francji” figury św. Michała. Mer posunął się do fortelu, by ją uratować Wiadomości
Koniec batalii ws. „zagrażającej świeckości Francji” figury św. Michała. Mer posunął się do fortelu, by ją uratować

Jak podaje portal famillechretienne.fr., po długiej walce prawnej i ideologicznej, trwającej od 2021 roku, zapadła decyzja ws. figury św. Michała Archanioła. Zagrożona usunięciem za naruszenie świeckości republiki figura, stojąca przed poświęconym św. Michałowi kościołem w Les Sables-d'Olonne w Wandei, będzie mogła pozostać na swoim miejscu. Zostanie jedynie przeniesiona o kilka metrów na działkę obok kościoła, którego św. Michał jest patronem.

Wiadomości
Abp Kupny: Nie mówcie o Jezusie jak o kimś, kogo znacie jedynie z książek

Drugi dzień trwających w stolicy Dolnego Śląska Wrocławskich Dni Duszpasterskich dedykowany jest osobom katechizującym w dolnośląskich szkołach. To oni wypełnili dziś aulę Papieskiego Wydziału Teologicznego, a w słowie wstępnym usłyszeli od abp. Józefa Kupnego, by nie głosili Jezusa, którego znają tylko z książek czy ze słyszenia, lecz mówili o osobistych relacjach z Nim.

Wiadomości
Autorka książki o Wiktorii Ulmie: Na pewno miała szersze horyzonty, nie tylko kuchnia i gary [wywiad]

Mądra i dzielna niewiasta – tak charakteryzuje Wiktorię Ulmę Maria Szulikowska ze Zgromadzenia Sług Jezusa, autorka powieści „Wiktoria Ulma. Opowieść o miłości”. – Na pewno miała szersze horyzonty, nie tylko kuchnia i gary, jak niektórzy mogą sądzić o pracy w domu – mówi w rozmowie z KAI. Maria Szulikowska opowiada również jak tę tragiczną historię przedstawiła w książeczce dla dzieci „Boso do nieba” i jak reagują na nią przedszkolaki.

Kard. Krajewski: Wkrótce wyruszy kolejny transport pomocy na Ukrainę Wiadomości
Kard. Krajewski: Wkrótce wyruszy kolejny transport pomocy na Ukrainę

300 tys. dań błyskawicznych przybyło do Watykanu jako dar koreańskiej fabryki dla Ojca Świętego. Zgodnie z decyzją Papieża to wszystko wkrótce wyruszy na Ukrainę w specjalnym transporcie, gdzie obok żywności znajdzie się też innego rodzaju pomoc humanitarna. Akcję koordynuje jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

Orędzie papieskie: Niech nasz wspólny dom znów obfituje w życie Wiadomości
Orędzie papieskie: Niech nasz wspólny dom znów obfituje w życie

Żyjmy, pracujmy i módlmy się, aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie – zachęca papież w Orędziu na obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Przypada on 1 września i rozpoczyna trwający do 4 października Czas dla Stworzenia.

Papież do Polaków: W waszej ojczyźnie oczekujecie na bliską już beatyfikację rodziny Ulmów Wiadomości
Papież do Polaków: W waszej ojczyźnie oczekujecie na bliską już beatyfikację rodziny Ulmów

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie papież zwrócił się do wszystkich Polaków przypominając zbliżającą się beatyfikację rodziny Ulmów.

Abp Jędraszewski: Katecheza w szkole jest ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie [video] wideo
Abp Jędraszewski: Katecheza w szkole jest ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie [video]

– Katecheza w szkole jest szczególnym ratunkiem dla ludzi zagubionych we współczesnym świecie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Dnia Katechetycznego, który odbył się dziś w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Emerytury
Stażowe