Konferencja o finansowaniu Kościołów: Model polski Wiadomości
Konferencja o finansowaniu Kościołów: Model polski

Wkład budżetu państwa w kościelną działalność na rzecz społeczeństwa jest o wiele niższy od wsparcia, jakiego ten sam Kościół udziela państwu. Gdyby państwo miało przejąć te zadania, kosztowałoby to prawdopodobnie wiele miliardów złotych rocznie – ocenił red. Łukasz Kasper z KAI, podczas drugiej części konferencji pt. „Finansowanie Kościołów. Rozwiązania polskie na tle europejskim”, która rozpoczęła się dziś w Warszawie. Spotkanie odbywa się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Kościół w Rzymie ukrywał tysiące prześladowanych. To sensacja dla historyków Wiadomości
Kościół w Rzymie ukrywał tysiące prześladowanych. To sensacja dla historyków

W archiwach Papieskiego Instytutu Biblijnego - "Biblicum" w Rzymie odkryto wcześniej niepublikowany dokument. Zawiera on listę osób, które w rzymskich instytucjach kościelnych szukały schronienia przed narodowosocjalistycznymi prześladowaniami. To mała sensacja dla historyków.

Przewodniczący Episkopatu Polski: Rodzina Ulmów symbolem Polaków ratujących Żydów Wiadomości
Przewodniczący Episkopatu Polski: Rodzina Ulmów symbolem Polaków ratujących Żydów

Rodzina Ulmów, która zostanie beatyfikowane 10 września, stała się symbolem Polaków ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej – powiedział Radiu Watykańskiemu i serwisowi Vatican News przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dodał, że nadchodząca beatyfikacja pogłębia więzi katolicko-żydowskie.

Wiadomości
[wywiad] Rabin Schudrich o Ulmach: Wszystko, co zrobili, powinno być nagłaśniane i powinien być oddany należny im hołd

- Beatyfikacja rodziny Ulmów to bardzo ważny krok Kościoła – pokazać wiernym, w jaki sposób powinni postępować i to nie tylko w czasach Holokaustu, nie tylko przeciwko antysemityzmowi, ale w każdych warunkach, w odniesieniu do wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia czy narodowości - mówi w wywiadzie dla KAI Michael Schudrich. Naczelny rabin RP dodaje, że "Ta beatyfikacja będzie miała pozytywny wpływ na nasze, polsko-żydowskie relacje, ponieważ każde dobro wywiera dobry wpływ". Stanowczo też zaprzecza tezie, jakoby Polacy mieli być współodpowiedzialni za Holokaust.

[wywiad i film] Scenarzysta filmu „Tętno”: Nie idziemy tu z nikim na wojnę. Staraliśmy się odpowiedzieć na najczęstsze argumenty wideo
[wywiad i film] Scenarzysta filmu „Tętno”: Nie idziemy tu z nikim na wojnę. Staraliśmy się odpowiedzieć na najczęstsze argumenty

Tworząc ten film bardzo nam zależało, by był on możliwie łagodny w przekazie, pozbawiony ocen i oskarżeń względem ludzi, którzy są za aborcją. Nie jest to temat zero-jedynkowy, często są to wyjątkowo dramatyczne historie i decyzje – powiedział Stefan Czerniecki. Scenarzysta filmu w rozmowie z KAI zdradził też o czym będzie druga część filmu. Podkreślił też, że jeśli chociaż jedna kobieta, która myśli o usunięciu ciąży, po obejrzeniu „Tętna” zmieni zdanie i je urodzi, cały trud, związany z pracą nad tym filmem, był tego warty.

Niemiecki biskup o szkodliwości tamtejszej drogi synodalnej Wiadomości
Niemiecki biskup o szkodliwości tamtejszej drogi synodalnej

Zdaniem biskupa Pasawy, Stefana Ostera, przeprowadzona w Niemczech droga synodalna zintensyfikowała polaryzację w Kościele - wśród ludu Bożego, wśród biskupów oraz w relacji Kościoła w Niemczech z Rzymem.

Religia w szkole należy do standardów europejskich - jest nauczana w 23 krajach UE Wiadomości
Religia w szkole należy do standardów europejskich - jest nauczana w 23 krajach UE

W zdecydowanej większości państw europejskich, za wyjątkiem Francji (oprócz Alzacji i Lotaryngii), Białorusi, Bułgarii, Słowenii i Rosji, nauczanie religii odbywa się w ramach systemu oświaty publicznej. Przyjęty w Polsce model jest bliski temu, jaki obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej. Pojawiające się coraz częściej w polskiej debacie publicznej propozycje ograniczenia bądź usunięcia nauczania religii ze szkół pozostaje w sprzeczności z tradycją dominującą w przestrzeni europejskiej. Dlatego przypominamy analizę na ten temat.

Franciszek zachęca Polaków do naśladowania przykładu św. Stanisława Wiadomości
Franciszek zachęca Polaków do naśladowania przykładu św. Stanisława

Niech tak bardzo aktualny przykład św. Stanisława biskupa i męczennika będzie dla was zachętą do trwania w wierności Ewangelii i wcielania jej w wasze życie rodzinne i społeczne - zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Wśród obecnych w Rzymie słuchaczy papieskiej katechezy byli także metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, biskup kielecki, Jan Piotrowski, krakowski biskup pomocnicy Robert Chrząszcz a także biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, Piotr Greger.

Wiadomości
„Abp Sheen jest czysty”. Najnowsze ustalenia ws. odwołanej przed laty beatyfikacji

Można powiedzieć, iż jeszcze żaden proces beatyfikacyjny nie został przeprowadzony tak skrupulatnie jak w przypadku abp. Fultona Sheena, i to z punktu widzenia prawa zarówno kanonicznego, jak i cywilnego. We wszystkich tych dochodzeniach nie znaleziono niczego, co mogłoby zatrzymać ten proces. Powiedział o tym 3 sierpnia w wywiadzie dla Catholic News Agency ks. Jason Grey, przewodniczący Fundacji Fultona Sheena.

Wiadomości
Bartłomiej o wielkim wstydzie, hańbie i bezbożnej wojnie. Zwierzchnik prawosławia apeluje do Cyryla

Prawosławny patriarcha Konstantynopola po raz kolejny potępił postawę moskiewskiego patriarchatu względem wojny na Ukrainie. Tym razem duchowny uczynił to w wywiadzie dla greckiego dziennika "Patris".

Instrukcja kamienowania kobiet - potępienie kazania brytyjskiego imama Wiadomości
Instrukcja kamienowania kobiet - potępienie kazania brytyjskiego imama

Władze Coreis – Islamskiej Wspólnoty Religijnej we Włoszech potępiły słowa imama Sheikha Zakaullaha Saleema z Birmingham w Wielkiej Brytanii, który w kazaniu przedstawił techniczny opis kamienowania kobiety za cudzołóstwo.

Dykasteria ds. Kanonizacyjnych: Siódme dziecko Ulmów beatyfikowane jako dziecko narodzone Wiadomości
Dykasteria ds. Kanonizacyjnych: Siódme dziecko Ulmów beatyfikowane jako dziecko narodzone

Watykańska Dykasteria ds. Kanonizacyjnych wydała dziś notę ws. siódmego dziecka Józefa i Wiktorii Ulmów.

Wspomnienie liturgiczne św. Matki Teresy z Kalkuty, matki ubogich Wiadomości
Wspomnienie liturgiczne św. Matki Teresy z Kalkuty, matki ubogich

„Ikona Dobrego Samarytanina i matka ubogich; jedna z największych postaci, jakie kiedykolwiek przyszły na świat” – pisze cytując św. Jana Pawła II ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 5 września przypada wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty (1910-1997). Została beatyfikowana 19 października 2003 r. przez Jana Pawła II, a kanonizowana 4 września 2016 r. przez papieża Franciszka. Jej relikwie znajdują się w domu generalnym Sióstr Misjonarek Miłości w Kalkucie. Jest patronką biednych i przeżywających trudności w wierze.

Kuria Warszawska ws. działalności księży Kadzińskiego i Gomulskiego: Żadna z grup nie jest wspólnotą kościelną Wiadomości
Kuria Warszawska ws. działalności księży Kadzińskiego i Gomulskiego: "Żadna z grup nie jest wspólnotą kościelną"

Archidiecezja warszawska wydała komunikat w głośnej sprawie oskarżeń pod adresem wspólnot prowadzonych przez księży Łukasza Kadzińskiego i Jacka Gomulskiego, które nosić mają, według części świadków, znamiona sekty.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Modlitwa o dobrą śmierć tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Modlitwa o dobrą śmierć

„A On powiedział: Ja będę z tobą” (Wj 3, 12).

Życie św. Piotra – miłość, która pokonała strach [video] wideo
Życie św. Piotra – miłość, która pokonała strach [video]

Ewangeliści wielokrotnie wspominają o lęku pierwszego z apostołów – św. Piotra. To św. Piotr chodząc po wodzie uląkł się wiatru i zaczął tonąć, to św. Piotr bał się prześladowań, to przecież również św. Piotr zaparł się trzykrotnie Jezusa. Biblista ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu na niedzielę 3 września wyjaśnia, że tym, co pozwoliło Piotrowi wygrać ostatecznie z lękiem i oddać życie za wiarę, była miłość. „Trzykrotna zdrada kontrastuje z trzykrotnym wyznaniem miłości” – pisze biblista dla Centrum Heschela KUL.

Pamięć buduje wspólnotę. Abp Skworc przewodniczył Mszy w rocznicę Porozumień Jastrzębskich Wiadomości
"Pamięć buduje wspólnotę". Abp Skworc przewodniczył Mszy w rocznicę Porozumień Jastrzębskich

Mszy świętej w kościele NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju w 43. rocznicę podpisania Porozumień Jastrzębskich przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita senior archidiecezji katowickiej. W homilii podkreślał znaczenie niedzieli jako dnia wolnego od pracy.

Ewangelia na XXII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku». Komentarz - o. Grzegorz Ćwierkiewicz OP.

Papież podczas Mszy św. w Ułan Bator: Tylko miłość zaspokaja pragnienie naszych serc Wiadomości
Papież podczas Mszy św. w Ułan Bator: Tylko miłość zaspokaja pragnienie naszych serc

Do życia miłością, tracenia go dla Ewangelii, aby otrzymać je w obfitości zachęcił w swej homilii Ojciec Święty katolików zgromadzonych na niedzielnej Eucharystii. Spotkali się oni w hali sportowej Arena Stepowa w Ułan Bator.

Dominikanki z Broniszewic: Prymas Polski poświęcił kaplicę w Domu Chłopaków Wiadomości
Dominikanki z Broniszewic: Prymas Polski poświęcił kaplicę w Domu Chłopaków

Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił w Broniszewicach nową kaplicę pw. Najświętszej Rodziny i konsekrował ołtarz. W kaplicy będą modlić się siostry dominikanki wraz ze swoimi podopiecznymi. W Domu Chłopaków obecnie przebywa 67 chłopców z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej.

Emerytury
Stażowe