O. dr hab. Tadeusz Praśkiewicz OCD: Dlaczego nieochrzczone dziecko Ulmów może być beatyfikowane Wiadomości
O. dr hab. Tadeusz Praśkiewicz OCD: Dlaczego nieochrzczone dziecko Ulmów może być beatyfikowane

Teologiczne zasady chrztu krwi i chrztu pragnienia, a także soborową konstytucję dogmatyczną przypomina o. dr hab. Tadeusz Praśkiewicz OCD, relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie w kontekście pytania o zapowiedź beatyfikacji nienarodzonego dziecka Wiktorii i Józefa Ulmów. Małżeństwo i ich siedmioro dzieci zostaną beatyfikowani 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Cała rodzina została rozstrzelana 24 marca 1944 r. przez Niemców za ukrywanie Żydów.

Co dalej ze wspólnotą Mamre? Arcybiskup wyznaczył nowego moderatora Wiadomości
Co dalej ze wspólnotą Mamre? Arcybiskup wyznaczył nowego moderatora

Trwają dalsze kroki metropolity częstochowskiego, abp Wacława Depo, w sprawie Stowarzyszenia Wiernych Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Dziś mianowano nowego asystenta kościelnego wspólnoty.

Przewodniczący episkopatu Ukrainy: Słowa Ojca Świętego wywołały niezrozumienie i ból Wiadomości
Przewodniczący episkopatu Ukrainy: Słowa Ojca Świętego wywołały niezrozumienie i ból

Słowa papieża Franciszka podczas telekonferencji z rosyjską młodzieżą 25 sierpnia wywołały wielkie niezrozumienie i ból wśród wiernych naszego Kościoła na Ukrainie i za granicą – podkreślił bp Witalij Skomarowski w opublikowanym 29 sierpnia oświadczeniu. Równocześnie przewodniczący Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie wezwał wiernych i ludzi dobrej woli, aby nie ograniczali się do poszczególnych wypowiedzi Ojca Świętego, ale dostrzegali jego solidarność z Ukrainą w jego działaniach.

Były muzułmanin został biskupem Wiadomości
Były muzułmanin został biskupem

Wikariat apostolski Anatoli będzie miał nowego biskupa pomocniczego. Papież Franciszek mianował na ten urząd tureckiego jezuitę o. Antuana Ilgita.

Pierwszy raz w historii papież jedzie do Mongolii. Program, motto i logo pielgrzymki Wiadomości
Pierwszy raz w historii papież jedzie do Mongolii. Program, motto i logo pielgrzymki

Już pojutrze, tj. 31 sierpnia, papież Franciszek wyruszy z historyczną wizytą do Mongolii. Hasłem podróży apostolskiej jest "Wspólna nadzieja". To pierwszy raz, gdy biskup Rzymu gościć będzie w tym azjatyckim kraju.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Kryzys wiary tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Kryzys wiary

„Z głębokości wołam do Ciebie, Panie, o Panie, słuchaj głosu mego! Nakłoń swoich uszu ku głośnemu błaganiu mojemu!” (Ps 130 1-2).

Więzi związane na ziemi i w niebie wideo
Więzi związane na ziemi i w niebie

Więzi między Bogiem i Jego narodem są głównym tematem trwającego żydowskiego miesiąca Elul. To czas odnawiania relacji z Bogiem i Jego szczególnej obecności. Aby nawiązać więź z niebem, trzeba najpierw jednak naprawić więź z bliźnimi – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL rabin Oded Peles, żydowski kantor i izraelski edukator, który na słowa Ewangelii niedzieli 27 sierpnia patrzy z perspektywy żydowskiej wiary i tradycji. 

Rimini: Przyjaźń w świecie podziałów Wiadomości
Rimini: Przyjaźń w świecie podziałów

100 konferencji, 15 wystaw, 17 pokazów dzięki zaangażowaniu 3000 wolontariuszy – w dniach 20-25 sierpnia odbyło się 44. Spotkanie na rzecz Przyjaźni Między Narodami, które co roku organizowane jest we włoskim Rimini. Tegoroczne wydarzenie zatytułowane było „Ludzka egzystencja jest niewyczerpaną przyjaźnią”.

Papież: Chrystus jest Bogiem teraźniejszości, a nie wspomnieniem przeszłości Wiadomości
Papież: Chrystus jest Bogiem teraźniejszości, a nie wspomnieniem przeszłości

Papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi z gromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie, zwrócił szczególną uwagę na aktualność Bożej obecności w naszym życiu.

Ewangelia na XXI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXI Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Komentarz - o. Marcin Rutecki OP.

Pielgrzymki na odpust Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia. Imponujące liczby Wiadomości
Pielgrzymki na odpust Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia. Imponujące liczby

Dziś w Kościele obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Na Jasnej Górze trwają uroczyste obchody i odpust. Do Częstochowy przybyły w tym czasie dziesiątki tysięcy wiernych, mamy do czynienia z tzw. drugim szczytem pielgrzymkowym.

Generał paulinów na Jasnej Górze: Nasi przodkowie składali przyszłość Ojczyzny w dłoniach Maryi Wiadomości
Generał paulinów na Jasnej Górze: Nasi przodkowie składali przyszłość Ojczyzny w dłoniach Maryi

Dziś Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W klasztorze na Jasnej Górze trwają główne uroczystości ku czci Matki Bożej. Rozpoczęły się one słowem generała paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego.

Wiadomości
Przewodniczący Episkopatu Polski: Ikona Jasnogórska wrosła w kulturę polską

Ikona Maryi z Jasnej Góry wrosła nie tylko w religijność Polski, ale również w kulturę i tradycję narodu; ona jednoczy i jest punktem zbornym – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w rozmowie z Radiem Watykańskim i serwisem Vatican News. Dziś w Kościele obchodzona jest Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dziś ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Wiadomości
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dziś ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Z udziałem rzeszy pątników przybyłych w kilkudziesięciu pielgrzymkach odbywają się na Jasnej Górze uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Teksty liturgiczne wysławiają opiekę Matki Bożej nad Polską i porównują twierdzę jasnogórską z Syjonem, siedzibą Arki przymierza w Starym Testamencie. Suma Pontyfikalna odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Koncelebrować ja będą ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, którzy wczoraj obradowali w ramach Rady Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie podczas Sumy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.

Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Ludwika, ostatniego króla wyniesionego na ołtarze

Ostatni król wyniesiony na ołtarze, patron królów, żołnierzy, więźniów – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Król Francji Ludwik (1214-1270) został kanonizowany przez papieża Bonifacego VIII w 1297 r. Relikwie św. Ludwika znajdują się w katedrach w Kartaginie (Tunezja) i Monreale (Sycylia) oraz w bazylice Saint-Denis w Paryżu.

Kościół wspomina dziś świętego Piusa X, papieża Eucharystii Wiadomości
Kościół wspomina dziś świętego Piusa X, papieża Eucharystii

Papież Eucharystii, papież dzieci, pionier odnowy liturgicznej – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Pius X (1835-1914) wprowadził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (26 sierpnia), ofiarował złote korony dla Obrazu Jasnogórskiego. Jest patronem dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej i kilku diecezji w Ameryce. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 21 sierpnia. 

Gdy umierał zostawiał już inną Polskę. Według historyków „największa polska postać XIII wieku Wiadomości
Gdy umierał zostawiał już inną Polskę. Według historyków „największa polska postać XIII wieku"

"Światło ze Śląska", pierwszy polski dominikanin, ten, który „zapalił Polaków do rzeczy wielkich” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Św. Jacek (1183-1257) jest patronem metropolii górnośląskiej, kilku diecezji i miast na świecie. Jego Relikwie znajdują się w bazylice Świętej Trójcy w kościele dominikanów w Krakowie. 17 sierpnia obchodzimy jego wspomnienie liturgiczne.

Wiadomości
Św. Jacek Odrowąż – jedyny Polak w panteonie świętych na placu św. Piotra

17 sierpnia obchodzone jest w Kościele katolickim wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, który habit dominikański przyjął z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu. Życiorys św. Jacka obfitował w wydarzenia cudowne i heroiczne. Czy jednak we własnym kraju jest on powszechnie znany?

Abp Depo: Bitwa Warszawska weszła do kanonu najważniejszych bitew ocalających naszą cywilizację Wiadomości
Abp Depo: Bitwa Warszawska weszła do kanonu najważniejszych bitew ocalających naszą cywilizację

– Nie ma sytuacji, w której by można było zapomnieć o Polsce, która jest dla nas zbiorowym obowiązkiem, ale zarazem sprawą rodzinną i bardzo osobistą, za którą trzeba będzie zdać sprawę przed Bogiem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kościół jest piękny – sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę Wiadomości
Kościół jest piękny – sierpniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę

Modlitwę o pokój, zwłaszcza w Ukrainie, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II przynosili przybywający na Jasną Górę pątnicy. Piesze pielgrzymowanie to w tym roku także wielkie rekolekcje o Kościele. Określano je też „polską Lizboną”. Wiele pielgrzymek realizowało w drodze program korespondujący z tematem Światowych Dni Młodzieży w Portugalii. Nie zabrakło modlitwy i solidarności ze wszystkimi poszkodowanymi w wyniku ulewnych deszczów i nawałnic w naszym kraju oraz ze Słoweńcami walczącymi z powodzą i jej skutkami.

Emerytury
Stażowe