29 stycznia w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. To dla wszystkich ludzi Solidarności wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza że odbywa się w roku 40. urodzin NSZZ „S”.
Znajdujemy się w kluczowym dla naszej polityki zagranicznej momencie. Oto bowiem rosyjska niechęć do Polski spotkała się z izraelską niechęcią do Polski, co może akurat nie jest niczym nowym, ale chyba po raz pierwszy dało tak spektakularny efekt jak Światowe Forum Holocaustu, podczas którego pokazywano film propagandowy mający ilustrować współczesny antysemityzm, między innymi poprzez zestawienie swastyk namalowanych na macewach cmentarza we Francji z… ujęciami z Marszu Niepodległości, gdzie nigdy nie ma swastyk, oprócz tych przekreślonych.
W „Psach” zagrałem dla samego Władysława Pasikowskiego. Nie było dla mnie ważne, czy to będzie mała czy duża rola. (…) Pan Władysław pracuje bardzo konkretnie. Jest bardzo dobrze przygotowany. Wie dokładnie, czego chce. Ponoć Pan Władysław chce, żebym zagrał u niego w kolejnym filmie. To znaczy, że nasze spotkanie czymś zaowocowało. Cieszę się, że mam zaufanie Legendy – w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” mówi nam Sebastian Fabijański, aktor, który wystąpił m.in. w trzeciej części Psów.
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie, ofensywa rosyjskiej polityki historycznej, kryzys związany z obchodami wyzwolenia obozu w Auschwitz w Jerozolimie – to wszystko elementy „niebezpiecznej układanki”, o której piszemy w najnowszym „Tygodniku Solidarność”.
W najnowszym „Tygodniku Solidarność” udowadniamy, że słowa o polskim kolonializmie, które padły w trakcie noblowskiej laudacji dla Olgi Tokarczuk są wymysłem zachodnich pseudoelit. Od wtorku do kupienia w salonikach prasowych EMPIK i dobrych kioskach.
Przedświąteczny tydzień trudno było przeżyć. „Potężny smog w niemal całej Polsce. Najgorzej na południu” – krzyczały tytuły prasowych publikacji. Istotnie, w Gliwicach stężenie PM10 nosiło 820 proc., podobnie złe były wskaźniki stężenia pyłów PM2,5.
Jednym z najważniejszych powodów powstania UE były kwestie gospodarcze. Po II wojnie światowej z jednej strony pojawiło się dążenie do odbudowania silnej Europy, a z drugiej – zapewnienie takich rozwiązań, aby nie dopuścić w przyszłości do nowej wojny.
Prezes Stowarzyszenia Polaków w Teksasie skierował do Redaktora Naczelnego "Tygodnika Solidarność" Michała Ossowskiego oraz Redaktora Naczelnego portalu Tysol.pl Cezarego Krysztopy, oficjalne pismo z podziękowaniem, które publikujemy z całości.
W najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność" zastanawiamy się nad "upadkiem Europy". Od wtorku dostępna jest wersja mobilna, wydanie papierowe w dobrych kioskach i salonikach prasowych EMPIK już od środy.
Już jutro cała Polska roztańczy się w trakcie sylwestrowych imprez. Czy wśród piosenek przy których będziemy witać Nowy Rok znajdą się utwory Viki Gabor? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne – w najnowszym numerze Tygodnika Solidarność znajdą państwo interesującą rozmowę ze zwyciężczynią Eurowizji Junior.
Wiedźmin, Inkwizytor, Cyberpunk to obecnie najlepsze polskie produkty eksportowe. Czy branża rozrywkowa i popkultura z polskim rodowodem może rozsławić Polskę na arenie międzynarodowej? To pytanie stawiamy w najnowszym "TS".
– Zawód górnika jest kluczowy dla naszego bezpieczeństwa energetycznego, a tym samym dla naszej suwerenności - powiedział Piotr Duda w rozmowie z redaktorem naczelnym "TS" Michałem Ossowskim oraz Teresą Wójcik - ekspert ds. energetyki i geopolityki. Co więcej w temacie numeru?
Informację o śmierci Syna prof. Szwagrzyka podał profil Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
– Jeżeli kochasz to, co robisz, i zajmujesz się tym więcej niż ustawowe 8 godzin pracy, nagrywasz kolejną płytę, jakby była twoją pierwszą, i wciąż masz tę samą młodzieńczą energię i ambicję, to już jest to sukces sam w sobie… Jesteś niezłomny i idziesz do przodu. Nieważne, co mówią inni. Nawet jakbym nie sprzedał żadnej płyty, to nie skończyłbym robić nagrań – w najnowszym „Tygodniku Solidarność” mówi Peja, raper, autor tekstów, producent, kompozytor i wydawca, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
W XV wieku Florencją wstrząsnęły kazania dominikanina Girolamo Savonaroli. Jego płomienne mowy, w których nawoływał do nawrócenia i oczyszczenia Kościoła, powołując się szeroko na obrazy z Apokalipsy św. Jana, wstrząsnęły ówczesnymi elitami na tyle, że te autentycznie zaczęły się nawracać. I tym samym stał się synonimem radykalizmu i wierności przekonaniom.
– „Niestety popłynęłam w złym kierunku” – tweetowała Greta Thunberg podróżująca jachtem przez Ocean Atlantycki do Chile, gdzie miał się odbyć COP25. Ale w Chile trwają poważne zamieszki i COP25 odbędzie się w Madrycie. Greta zorientowała się, że to stwierdzenie ma niezamierzony ironiczny podtekst. Zmieniła kierunek, ale niestety tylko podróży. Nadal będzie wagarować w celu ochrony klimatu. To jednak nie jest kierunek na Pokojową Nagrodę Nobla – pisze w najnowszym „Tygodniku Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie postać Grety Thunberg jest tematem najnowszego numeru naszego pisma.
Prawie każdy film z Hollywood ma swój ładunek ideologiczny. Kiedyś byli nim amerykańscy chłopcy uszczęśliwiający świat, dzisiaj jest to raczej implementacja, czasem na poziomie podświadomości, wielu neomarksistowskich idei. Tym problemem obarczona jest kultura w wymiarze globalnym i na różnych swoich poziomach, począwszy od popkultury, a skończywszy na kulturze wysokiej.
- W poprzednim roku na jednej z okładek „Tygodnika Solidarność” zadaliśmy pytanie o rolę popkultury w promocji historii. Jednym głosem stwierdziliśmy, że obok pracy naukowej należy umieć sprzedać historię, tak jak robią to Amerykanie, poprzez seriale, gry komputerowe, komiksy. Dziś dołączamy się do promowania historii poprzez popkulturę w aktualnym numerze „Tygodnika Solidarność” zamieszczając komiks poświęcony 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka - w rozmowie z porankiem "Siódma 9" powiedział Mateusz Kosiński, dziennikarz "Tygodnika Solidarność".
„W Waszych życiorysach, czcigodni żołnierze gen. Stanisława Maczka, jest chwała naszej historii. Walcząc za «wolność naszą i waszą», podarowaliście światu i własnej Ojczyźnie najcenniejszy dar” – mówił podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia holenderskiej Bredy przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka minister Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a Holendrzy powtarzali: „Thank You, Poles” i po polsku: „Dziękujemy Wam, Polacy”.
Eutanazja, podczas której uśmiercany rozmyśla się i jednak wybiera życie, choć na to jest zbyt późno, eutanazja dzieci – na ich własne życzenie i za zgodą rodziców (!), czy chemiczna i fizyczna kastracja siedmioletniego chłopca oraz wymuszona przez rodzica i sąd zmiana płci to zwiastuny problemów, z jakimi będziemy się zmagać w nadchodzących latach. Zachodnia cywilizacja sięgnęła po domenę dotychczas przypisywaną Stwórcy. I bezspornie skończy się to katastrofą, której skali nie jesteśmy w stanie przewidzieć – w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” pisze Paweł Pietkun.