Wyścig to piękna marka Solidarności tylko u nas
Wyścig to piękna marka Solidarności

– Wyścig Solidarności i Olimpijczyków to piękna marka Solidarności. Nie ma na świecie żadnego związku zawodowego, który miałby tak potężną imprezę sportową. Jesteśmy dumni z tego, że nasz Wyścig jest traktowany jako poważna szkoła światowego kolarstwa, gdzie mogą rodzić się przyszłe legendy – mówi Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

W Amazonie ludzie są numerami, danymi, które trzeba wykorzystać tylko u nas
W Amazonie ludzie są numerami, danymi, które trzeba wykorzystać

Gdy słyszymy o robotyzacji świata pracy, przed oczyma wyobraźni mamy roboty, które zastępują ludzi w ciężkich zajęciach. Tymczasem na przykładzie Amazona widzimy, że rozwój technologii i sztucznej inteligencji służy do wyciskania z pracowników jeszcze więcej, by pracowali jak najbardziej wydajnie i automatycznie. O pracy w tym przedsiębiorstwie mówiła Agata Wypiór, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Amazon Polska, w rozmowie z Konradem Wernickim.

Prawicowe animozje: czy PiS i Konfederacja są gotowe do wspólnej koalicji? tylko u nas
Prawicowe animozje: czy PiS i Konfederacja są gotowe do wspólnej koalicji?

Kryzys w rządzącej koalicji otwiera przed polskimi konserwatystami nowe perspektywy. Platforma Obywatelska w przyspieszonym tempie pożera swoich koalicjantów, co skutkuje spadkiem poparcia dla sojuszu lewicowo-liberalnych partii. Nie oznacza to jednak automatycznego sojuszu formacji konserwatywnych.

[Felieton TS] Magdalena Okraska: Znowu „nie ma pieniędzy”? tylko u nas
[Felieton "TS"] Magdalena Okraska: Znowu „nie ma pieniędzy”?

Idą podwyżki. Niestety nie takie, jakich byśmy sobie życzyli. Mówi się o zwiększeniu cen „tylko” prądu i gazu, ale tego rodzaju podwyżki zawsze wpływały na kształtowanie się pozostałych cen w gospodarce. Wyższe ceny prądu to zwiększenie kosztów produkcji, a więc wyższa docelowa cena towarów na półkach sklepów.

Już jutro rusza Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków tylko u nas
Już jutro rusza Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

Już tylko kilka dni dzieli nas od startu kolejnej, 35. edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. W tym roku odbędzie się on w dniach 26–28 czerwca. Wyścig na stałe wpisał się już w polski, ale także europejski kalendarz imprez kolarskich.

Koniec Europy dwóch prędkości. Teraz żyjemy w różnych cywilizacjach tylko u nas
Koniec Europy dwóch prędkości. Teraz żyjemy w różnych cywilizacjach

Europa dwóch prędkości? Nie, to już nieaktualne. Żyjemy w Europie różnych cywilizacji. Mamy Europę w wersji oficjalnej i nieoficjalnej tworzonej przez przybyszów z całego świata.

[FELIETON TS] Rafał Woś: To nie płace są winne zwolnieniom tylko u nas
[FELIETON "TS"] Rafał Woś: To nie płace są winne zwolnieniom

O wzbierającej fali zwolnień grupowych piszemy w „Tygodniku Solidarność” od miesięcy. Walcownia Rur „Andrzej” w Zawadzkiem, Zakład Porcelany „Karolina”, producent płytek Cerrad, FCA Powertrain w Bielsku-Białej, Scania w Słupsku, ABB w Kłodzku, Forte w Ostrowi Mazowieckiej. Każdy tydzień przynosi konieczność dopisania do tej listy kolejnych firm i branż.

tylko u nas
„Rusza 35. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków”. Nowy numer „TS”

Już tylko kilka dni dzieli nas od startu kolejnej, 35. edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. W najnowszym „Tygodniku Solidarność” przypominamy historię tego niezwykłego wydarzenia sportowego oraz przedstawiamy jego związkowe tło.

[Felieton TS] Cezary Krysztopa: Kłaniam się, Panie Januszu tylko u nas
[Felieton "TS"] Cezary Krysztopa: Kłaniam się, Panie Januszu

Pamiętam, jak podkradaliśmy rodzicom kasety magnetofonowe z kabaretami pod koniec lat osiemdziesiątych. Po sto razy przegrywane, często prawie nieczytelne, trzeszczące i trzymane na dnie głębokich szuflad.

Anastazja Maciąg: Jestem głosem pokolenia Z tylko u nas
Anastazja Maciąg: Jestem głosem pokolenia Z

– Najważniejsze jest to, żeby dostrzegać w człowieku drugiego człowieka. Po roku intensywnej pracy nad piosenkami działam tylko z tymi, z którymi wykonywanie obowiązków jest przyjemnością. Bardzo lubię to, co robię, to moja największa pasja – mówi Anastazja Maciąg, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Nikt nie jest zbyt lepszy tylko u nas
[Felieton „TS”] Jan Wróbel: Nikt nie jest zbyt lepszy

Młodzieży, uwaga, ważny morał (dla wygody niecierpliwych młodych odbiorców podany od razu na początku): trzeba uważać, co się pisze. Słowo wraca wołem! Ja na przykład w moim pierwszym felietonie dla „Tygodnika Solidarność”, z mało zrozumiałych właściwie pobudek, przytoczyłem jakąś migawkę z Ludowego Wojska Polskiego. Przebiedowałem w nim kilka miesięcy niezapomnianego roku 1989. I proszę: nie mija kilka tygodni i oto ściskam kartę powołania na ćwiczenia rezerwy. Cholercia, nie mogłem przytoczyć w tym felietonie wspomnienia, jak to byłem pierwszy raz w jacuzzi? Musiałem paplać o LWP?

[Felieton „TS”] Marek Jan Chodakiewicz: Co czytać? tylko u nas
[Felieton „TS”] Marek Jan Chodakiewicz: Co czytać?

Wyprawy do wschodnich Słowian, Wikingów i ludów tureckich wzdłuż rzeki Wołgi i dalszych północnych i zachodnich okolic w X w., jak również w innych czasach przez muzułmańskich i żydowskich dyplomatów, kupców czy podróżników (e.g. Ibrahim ibn Jakub) są ciekawie oddane w pracy opartej głównie na raporcie arabskiego dyplomaty Ibn Fadlana: Ibn Fadlȃn and the Land of Darkness: Arab Travellers in the Far North [Ibn Fadlan i Ziemia Ciemności: Arabscy podróżnicy na Dalekiej Północy], tłum. Paul Lunde i Caroline Stone (New York: Penguin Books, 2012).

Amazon taki, jakim jest: sprawdziliśmy, jak wygląda praca dla międzynarodowego giganta tylko u nas
Amazon taki, jakim jest: sprawdziliśmy, jak wygląda praca dla międzynarodowego giganta

Zaskoczę Was. Nie będzie to tekst wieszający psy na Amazonie. Nie będzie to też laurka pisana pod dyktando public relations. Byliśmy w Amazonie, żeby zobaczyć, jak wygląda od wewnątrz, mając przy tym świadomość, że nie zobaczymy wszystkiego.

Rosja szkoli specjalistów od dezinformacji: Władimir Sołowjow i Maria Zacharowa wśród wykładowców tylko u nas
Rosja szkoli specjalistów od dezinformacji: Władimir Sołowjow i Maria Zacharowa wśród wykładowców

Codziennie media krajów Europy Środkowej i Wschodniej informują o cyberatakach na serwisy administracji rządowych i media – ślady tych ataków jednoznacznie wskazują na Moskwę, Petersburg i Mińsk. Ataki mają zdestabilizować sytuację wewnętrzną w państwach, które od dwóch lat jednoznacznie wspierają Ukrainę w jej wojnie z rosyjskim agresorem. Na razie ich skuteczność jest – z perspektywy rosyjskich planów – znikoma, ale w ciągu najbliższych lat to się może zmienić. Rosja chce się stać supermocarstwem w wojnie hybrydowej – na początku czerwca w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych powstała Katedra Wojny Informacyjnej.

Jak można wyrobić sobie pozwolenie na broń tylko u nas
Jak można wyrobić sobie pozwolenie na broń

Pytanie: Już od dawna myślę o tym, żeby wyrobić sobie pozwolenie na broń. Pierwotnie zainteresowałem się tym zagadnieniem w związku z chęcią uczestniczenia w zawodach strzeleckich. Biorąc jednak pod uwagę dzisiejsze czasy, uznałem, że jest to temat jeszcze bardziej aktualny, dlatego chciałbym go odświeżyć. Stąd proszę o instrukcję, jak i gdzie mogę takie pozwolenie wyrobić?

Historia pomysłu, który się wynaturzył: dlaczego Zielony Ład jest tak zły? tylko u nas
Historia pomysłu, który się wynaturzył: dlaczego Zielony Ład jest tak zły?

Europejski Zielony Ład jest owocem inżynierii społecznej i politycznej mającej na celu utrzymanie lub przywrócenie przewagi gospodarczej Unii Europejskiej nad resztą świata. Sam koncept nie był zły. Kompletnie nie zadziałała za to społeczna i solidarnościowa strona projektu.

Żarty się skończyły: droga politycznej poprawności ws. migrantów prowadzi donikąd tylko u nas
Żarty się skończyły: droga politycznej poprawności ws. migrantów prowadzi donikąd

We Francji i Niemczech policja już strzela do imigrantów, gdy są przestępcami. U nas tego nie wolno, pytanie: do kiedy?

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Wymordować Polaków tylko u nas
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Wymordować Polaków

20 i 21 czerwca 1940 r. Niemcy rozstrzelali w Palmirach na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej 358 więźniów Pawiaka – w tym przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej. Śmierć ponieśli m.in. Maciej Rataj (ludowiec), Mieczysław Niedziałkowski (socjalista), biegacz Janusz Kusociński czy Agnieszka Dowbor-Muśnicka, członkini antyniemieckiej Organizacji Wojskowej „Wilki”.

Tajemnice propagandowego przekazu Donalda Tuska tylko u nas
Tajemnice propagandowego przekazu Donalda Tuska

„Wy jesteście taką największą tarczą przed złem” – powiedział Donald Tusk swoim wyznawcom w Białymstoku. Wiadomo nie od dziś, że w polityce wszelkie tarcze cieszą się wzięciem, bez względu na opcję. Za rządów PiS mieliśmy do czynienia z tarczą antyinflacyjną, energetyczną, solidarnościową, a nawet antycovidową. Tusk nie stanowi wyjątku, w jego narracji tarcza jest cenionym hasłem. Fascynację tym przedmiotem ujawnił już w 2009 roku: „Mieliśmy taki wewnętrzny slogan «tarcza» i «miecz», tzn. podział zadań na te, które bronią rząd i instytucje państwowe przed korupcją, a równocześnie miecz, tzn. jeśli jednak robi złe rzeczy, pojawiają się sankcje”.

Donald Tusk stanie się jeszcze bardziej brutalny i niebezpieczny tylko u nas
Donald Tusk stanie się jeszcze bardziej brutalny i niebezpieczny

Liderzy Trzeciej Drogi i Lewicy przekonali się, ile kosztuje pół roku koalicji z toksycznym sojusznikiem. Lider Platformy Obywatelskiej umocnił swoją władzę i będzie jeszcze bardziej brutalny i niebezpieczny.

Emerytury
Stażowe