M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Przeważająca większość sklepów do nowelizacji podeszła rzetelnie, nie można jednak przemilczeć niedużej grupki nieuczciwych przedsiębiorców z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Przeważająca większość sklepów do nowelizacji podeszła rzetelnie, nie można jednak przemilczeć niedużej grupki nieuczciwych przedsiębiorców

Niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca uszczelnienia prawa do wolnych od handlu niedziel. Warto przypomnieć, że inicjatywy ta nie była projektem większości parlamentarnej, a projektem obywatelskim, posiadającym silny, bo poparty setkami tysięcy podpisów, mandat społeczny.

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Turów odbity! Wiadomości
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Turów odbity!

„Sprawa Turowa pokazuje, że unijna polityka klimatyczno-energetyczna będzie generować konflikty między państwami członkowskimi. Szczególnie kiedy w relacje między państwami wkraczają różne organizacje pozarządowe i fundacje o podobnej misji, wywierając presję w celu realizacji swoich programowych celów. Niekoniecznie zgodnych z interesami tych państw” – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Teresa Wójcik. To właśnie sytuacji wokół Turowa poświęcone jest aktualne wydanie naszego pisma.

[Felieton TS'] Cezary Krysztopa: Błogosławiona prostota z ostatniej chwili
[Felieton "TS'] Cezary Krysztopa: Błogosławiona prostota

Wbrew pozorom nie będzie to kolejna recenzja filmu „Tylko nie patrz w górę”. Zresztą, jeszcze go nie widziałem. Posiadanie trzech synów w bardzo różnym wieku to wspaniała sprawa, ale radykalnie ogranicza możliwości kontaktu z literaturą i kinematografią. Może na emeryturze coś tam jeszcze przeczytam czy obejrzę.

[Felieton TS] Karol Gac: W objęciach Putina z ostatniej chwili
[Felieton "TS"] Karol Gac: W objęciach Putina

W ostatni weekend stycznia w Madrycie odbył się szczyt z udziałem liderów europejskich partii konserwatywnych i prawicowych. Była to kontynuacja tego, co rozpoczęto w Warszawie. I znów podniosły się głosy, że PiS sprzymierza się z przyjaciółmi Putina i rozbija jedność Zachodu. Ile w nich prawdy?

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Archeologia vs. Pisma z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Archeologia vs. Pisma

Druga praca, którą chciałbym zareklamować – dla równowagi – to Petera S. Wellsa „Barbarians to Angels: The Dark Ages Reconsidered” (New York and London: W.W. Norton & Company, 2008). Jest to monografia rewizjonistyczna, oparta nie tylko na źródłach pisanych, ale przede wszystkim na interpretacji odkryć archeologicznych. I z tej interpretacji wynika reinterpretacja źródeł pozostałych. Jest to na pewnym poziomie praca o kooptacji, dostosowaniu się i ciągłości kultury materialnej, harmonizowaniu jej z nowymi wymogami, przy jednoczesnym otwarciu na trendy płynące z zewnątrz.

tylko u nas
[TYLKO U NAS] Konrad Wernicki: Strajk motywacyjny

O motywowaniu pracowników napisano tysiące poradników, ale o motywowaniu pracodawców?! No właśnie – nie za wiele. A zdarza się, że szeregowi pracownicy mają do czego zagrzewać swojego szefa: do poprawy warunków pracy czy choćby podwyższenia wynagrodzeń. Niestety, dialog często zawodzi i wtedy pracownicy są zmuszeni do zdecydowanego działania: do podjęcia strajku, który jest ich świętym prawem.

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: „Ich krwawy idol” z ostatniej chwili
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: „Ich krwawy idol”

Oprawcy przyszli po niego do celi 8 lutego 1951 r. Do współwięźniów powiedział: „Z Bogiem, Panowie”, a oni odparli: „Z Bogiem, Panie Majorze”. Prokurator odczytał wyrok „w imieniu Rzeczpospolitej”. Kula pijanego ubeka Aleksandra Dreja dosięgła „Łupaszkę” o godz. 20:15.

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Ostrożnie z uniewinnieniami z ostatniej chwili
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Ostrożnie z uniewinnieniami

Czy zdarzają się fałszywe oskarżenia w sprawach o pedofilię? Tak. Byłbym jednak ostrożny z uznaniem, że każdy tego rodzaju wyrok jest dowodem w sprawie i że każdy jest tak samo wiarygodny.

KARUZELA Z BLOGERAMI. Grzegorz J. „Bob Denard” Kałuża: Pamięć krótkotrwała z ostatniej chwili
KARUZELA Z BLOGERAMI. Grzegorz J. „Bob Denard” Kałuża: Pamięć krótkotrwała

Każde społeczeństwo ma swoje mity, ideały czy przekonania miejscowego ludu. Dlatego statystyczny Niemiec żyje w pewności, że są społeczeństwem świetnie zorganizowanym, mistrzami administracji, sprawiedliwości, ładu i higieny. Z tego powodu zderzenie z niekompetencją urzędnika, zagubienie przez biurokratów dokumentu, chaos i wielogodzinne oczekiwanie na coś powodują szok.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: Rosja dzieli NATO z ostatniej chwili
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Rosja dzieli NATO

Z wielkim niepokojem obserwujemy prowadzenie polityki wokół Ukrainy. Jednak najbardziej zdumiewające są reakcje naszych partnerów z UE i NATO – Niemiec i Francji w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Strategiczne partnerstwo rosyjsko-niemieckie daje coraz bardziej o sobie znać i przyjmuje formę konkretnych decyzji politycznych Niemiec, utrudniając innym sojusznikom NATO udzielanie pomocy Ukrainie.

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Strajk, kiedy kończą się żarty Wiadomości
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Strajk, kiedy kończą się żarty

– O motywowaniu pracowników napisano tysiące poradników, ale o motywowaniu pracodawców?! No właśnie – nie za wiele. A zdarza się, że szeregowi pracownicy mają do czego zagrzewać swojego szefa: do poprawy warunków pracy czy choćby podwyższenia wynagrodzeń. Niestety, dialog często zawodzi i wtedy pracownicy są zmuszeni do zdecydowanego działania: do podjęcia strajku, który jest ich świętym prawem – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Konrad Wernicki. To właśnie tematyce roli strajku w dialogu społecznym poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.

[Tylko u nas] Rafał Woś: Kciuki za ludzi w Solarisie z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Rafał Woś: Kciuki za ludzi w Solarisie

Jeszcze kilka lat temu taki strajk, jak ten w Solarisie nie byłby możliwy. I nie chodzi nawet o jakieś szczególne przymioty związkowców z Konfederacji Pracy i Solidarności, którzy ten strajk zainicjowali. Ani o wyjątkowość ludzi, którzy w przygniatającej większości akcję strajkową poparli. Nie różnią się oni pewnie od tysięcy kolegów i koleżanek z innych zakładów pracy w Polsce w ostatnich 30 latach.

[Felieton TS] Karol Gac: Gospodarskie wizyty z ostatniej chwili
[Felieton "TS"] Karol Gac: Gospodarskie wizyty

Donald Tusk ruszył w Polskę, gdzie załamywał ręce nad obecną sytuacją gospodarczą, atakując przy okazji rząd. Tyle tylko że lider PO jest w tym kompletnie niewiarygodny. I warto pamiętać, dlaczego.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Bibliografia „Dark Ages” z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: Bibliografia „Dark Ages”

Aby pokusić się o zrozumienie krucjat, należy najpierw liznąć przynajmniej trochę wiedzy o średniowieczu. Potrzeba koniecznie zrozumieć tło historyczne. Specjalnie wybrałem dwie pozycje naukowe, które właściwie sobie zaprzeczają.

[Felieton TS] Tadeusz Płużański: „Czarna legenda” księdza Skargi z ostatniej chwili
[Felieton "TS"] Tadeusz Płużański: „Czarna legenda” księdza Skargi

„Pogrzebani żywcem – to historie z najgorszych koszmarów” – pod takim tytułem portal onet.pl przedstawił historię urodzonego 2 lutego 1536 r. w Grójcu ks. Piotra Skargi. I dalej: „Ta wybitna postać miała być kanonizowana, jednak, ku ogromnemu zdziwieniu wszystkich, otworzenie grobu ujawniło straszną tajemnicę – ślady na ciele i rękach księdza Skargi wskazywały na to, że ocknął się w grobie i nadludzkim wysiłkiem próbował wydostać się z krypty. Kościół uznał, że w tych ostatnich chwilach mógł on przekląć Boga i dlatego nie można było uznać świętości nieszczęsnego Piotra Skargi”.

[Felieton TS] Tomasz P. Terlikowski: Ryzyko i rozwój z ostatniej chwili
[Felieton "TS"] Tomasz P. Terlikowski: Ryzyko i rozwój

Czy operacja przeszczepienia zmodyfikowanego genetycznie serca świni człowiekowi będzie przełomem, to się dopiero okaże. Nie ulega jednak wątpliwości, że tam, gdzie nie podejmuje się ryzyka, tam nie ma postępu w medycynie.

KARUZELA Z BLOGERAMI. Rosemann: Wiosna 1938, jesień 1939 z ostatniej chwili
KARUZELA Z BLOGERAMI. Rosemann: Wiosna 1938, jesień 1939

Najbardziej absurdalnym i zarazem przerażającym komentarzem do sytuacji za naszą wschodnią granicą jest zmyślona (mam nadzieję) bądź prawdziwa informacja o skierowanej do Władimira Putina prośbie chińskich przywódców, by tamten raczył swój atak na Ukrainę przesunąć na czas po zimowych igrzyskach w Pekinie.

[Felieton TS] Waldemar Biniecki: W oczekiwaniu na ruch „ruskiego szachisty” z ostatniej chwili
[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: W oczekiwaniu na ruch „ruskiego szachisty”

Z wielką uwagą przeglądam tutaj, za oceanem, anglojęzyczną prasę zachodnią i z niedowierzaniem czytam o „niepolitycznym charakterze” Nord Stream. Strategiczne partnerstwo rosyjsko-niemieckie daje coraz bardziej o sobie znać i przyjmuje formę konkretnych decyzji politycznych Niemiec, utrudniając innym sojusznikom NATO udzielanie pomocy Ukrainie.

M. Ossowski, red. nacz. TS: Na gruncie europejskim sprawy zaczęły mocniej komplikować się w lipcu 2021 roku z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. "TS": Na gruncie europejskim sprawy zaczęły mocniej komplikować się w lipcu 2021 roku

Spośród wielu scenariuszy dalszego rozwoju sytuacji na Ukrainie możliwe w zasadzie są wszystkie. Obecnie cały niemal świat obserwuje sytuację na granicy Rosji z Ukrainą i zastanawia się, czy i kiedy dojdzie do ataku Rosjan.

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Stoimy u progu wojny? Dr Rafał Brzeski: Putin chce panować od Władywostoku po Lizbonę Wiadomości
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Stoimy u progu wojny? Dr Rafał Brzeski: Putin chce panować od Władywostoku po Lizbonę

Około 8500 amerykańskich żołnierzy zostało postawionych w stan podwyższonej gotowości i oczekuje na rozkaz rozmieszczenia w regionie wschodnioeuropejskim, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę. Nad granicą z Ukrainą Putin zgromadził około 100 000 żołnierzy, wysłał też tysiące żołnierzy na Białoruś, okrążając Ukrainę z północy, wschodu i południa. Amerykanom trzeba trochę czasu, aby z odpowiednimi siłami pojawić się na wschodniej flance NATO. Rosjanie są o rzut beretem. Putinowi może też wystarczyć broń gazowa – pełne zakręcenie kurka na gazociągach – pisze w artykule „Putin idzie na zwarcie z USA” Teresa Wójcik. To właśnie przewidywanej wojnie poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. 

Emerytury
Stażowe