Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Po drogach i bezdrożach z PIS

W styczniu, na łamach „Tygodnika Solidarność” Piotr Duda podkreślał, że Solidarność nigdy nie była apolityczna. W roku 1989 wspierała w wyborach prezydenckich Lecha Wałęsę, przedstawiciele związku sami też próbowali wejść do parlamentu. Potem związek zaangażował się w AWS. Solidarność nie jest natomiast związkiem partyjnym, czyli nie podlega i nie jest przybudówka żadnej partii. Te dwa stwierdzenia: brak apolityczności i apartyjność kondensują postawę „S” wobec obecnie rządzących. Dwa lata rządów Zjednoczonej Prawicy to dobry czas na podsumowanie relacji jakie łączą a często dzielą Solidarność z polityką. O tym w najnowszym numerze.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Obrona Cywilna czyli Obywatelu ratuj się sam Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Obrona Cywilna czyli Obywatelu ratuj się sam

Przed nami trzeci rok funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego i „dialogu w nowej odsłonie”, jak mówili związkowcy i pracodawcy, rozpoczynając prace w RDS pod kierownictwem przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy – pierwszego w historii szefa instytucji dialogu niebędącego przedstawicielem rządu. Po dwóch latach przyszedł czas na przegląd i propozycje zmian w ustawie o RDS. O ocenie funkcjonowania Rady i prognozach na przyszłość z szefem Solidarności Piotrem Dudą rozmawia Anna Grabowska.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: 99 lat niepodległości Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: 99 lat niepodległości

„Już za rok będziemy się zastanawiać, czym dla Polski było ostatnie 100 lat. Będziemy po raz kolejny podkreślać, że wolność, dla wielu z nas będąca wartością najwyższą, nie jest dana raz na zawsze. Będziemy wspominać niepodległościowe zrywy, walkę o wolny kraj i palić znicze. Dziś jednak, w 99. rocznicę odzyskania niepodległości, spójrzmy, gdzie jesteśmy teraz” – proponuje zastępca redaktora naczelnego TS Maciej Chudkiewicz. Tematem numeru jest 99 rocznica odzyskania niepodległości.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jak kochają nas Niemcy Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jak kochają nas Niemcy

- Ogromną szkodę w naszym myśleniu politycznym wyrządziło traktowanie Niemiec jako naszego „strategicznego partnera” i „adwokata w Europie”. To uśpiło naszą czujność – pisze Jakub Pacan - Niemcy były zawsze dla nas trudnym partnerem do rozmów. Partnerem, który nigdy nie rezygnował ze swojego stanowiska, gdy chodziło o sprawy ważne. Trudno się w takich warunkach cokolwiek negocjuje – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, poseł do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Barbarą Michałowską. Projekt okładki numeru przygotował znany grafik Wojciech Korkuć

93 lata temu urodził się Zbigniew Herbert. Poeta kochający Polskę, wieloletni autor Tygodnika Solidarność Wiadomości
93 lata temu urodził się Zbigniew Herbert. Poeta kochający Polskę, wieloletni autor Tygodnika Solidarność

29 października 1924 roku we Lwowie urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Dramatopisarz, eseista, autor sztuk scenicznych, a także tłumacz poezji francuskiej. Zmarł w 1998 roku.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Od sześćdziesiątki do sześćdziesiątki, czyli historia wieku emerytalnego Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Od sześćdziesiątki do sześćdziesiątki, czyli historia wieku emerytalnego

Trzeba było 5 lat dyskusji, przerzucania argumentów, zbierania podpisów, ulicznych protestów, podpisywania porozumień, żeby poeksperymentować na Polakach. Żeby część musiała dłużej pracować, a niekiedy żebrać o pomoc w opiece społecznej. Bo byli i tacy, którzy po wydłużeniu wieku nie mogli dobić do emerytalnej przystani, a pracę zwyczajnie stracili. Teraz wracamy do emerytury w wieku 60 i 65 lat. Polacy się cieszą, ale i boją kolejnych zmian. Tematem numeru najnowszego TS jest reforma systemu emerytalnego.

Maciej Chudkiewicz nowym zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność" Wiadomości
Maciej Chudkiewicz nowym zastępcą redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność"

Funkcję objął 1 września. Chudkiewicz jest dziennikarzem od lat związanym z tą gazetą. Pracę w "TS" rozpoczął w 2009 roku. Dotychczas w Tygodniku odpowiadał za tematykę gospodarczą, obecnie zajmuje się głównie kwestiami politycznymi.

W kolejnym Tygodniku Solidarność: Zróbmy nową konstytucję! Wiadomości
W kolejnym Tygodniku Solidarność: Zróbmy nową konstytucję!

„To niezgodne z konstytucją” – ta fraza często pojawia się w retoryce stosowanej przez opozycję, krytykującą kolejne pomysły rządu. Czy jednak owa – uświęcana niemal – obecna konstytucja, o której mówi się, że została napisana przez elity dla elit, rzeczywiście powinna dalej stanowić filar polskiego państwa? Prezydent Andrzej Duda i NSZZ Solidarność mówią w tej kwestii jednym głosem: potrzebujemy nowej ustawy zasadniczej.

W kolejnym Tygodniku Solidarność: Czy Polska ma szanse na odszkodowanie od Niemiec? Wiadomości
W kolejnym Tygodniku Solidarność: Czy Polska ma szanse na odszkodowanie od Niemiec?

Niedawna oprawa kibiców Legii Warszawa przypominająca światu niemieckie zbrodnie na cywilach podczas Powstania Warszawskiego, na nowo wywołała dyskusję na temat odszkodowania dla Polski za zniszczenia poniesione w II wojnie światowej.

M. Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność w TVP Info: Polska staje się suwerenna. To znajduje sprzeciw Wiadomości
M. Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność w TVP Info: Polska staje się suwerenna. To znajduje sprzeciw

"Elity III RP widzimy jak w soczewce w Sądzie Najwyższym, to te same elity, które od dwudziestu paru lat próbowały decydować co się w Polsce dzieje. Teraz wchodzą w spór kompetencyjny z władzami wybranymi demokratycznie i próbują pokazywać, że dalej mają coś do powiedzenia, próbują przekonać nas, że mają racje i to do nich należy monopol na to jak ma wyglądać rzeczywistość w Polsce. Ja uważam że ich czas się skończył i w tym sporze to Prezydent ma rację" - mówił publicysta "Tygodnika Solidarność".

W najnowszym Tygodniku Solidarność: Gra o tron, czyli walka o prym w opozycji Wiadomości
W najnowszym Tygodniku Solidarność: Gra o tron, czyli walka o prym w opozycji

Sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą – to słynne powiedzenie idealnie pasuje do aktualnej sytuacji w szeregach opozycji, gdzie toczy się gra o tron.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Koniec nadzwyczajnej (sędziowskiej) kasty Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Koniec nadzwyczajnej (sędziowskiej) kasty

„Reforma sądownictwa staje się faktem. Mimo dramatycznych, a czasem komicznych sprzeciwów totalnej opozycji oraz ludzi, którzy wyszli na ulicę, PiS przegłosowało zaplanowane zmiany. Czekając na podpis prezydenta, zastanawiamy się: co naprawdę nas czeka i dlaczego opór niektórych środowisk jest tak wielki?” - pisze Maciej Chudkiewicz. Tematem numeru są niedawno przyjęte ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.

W następnym Tygodniku Solidarność: Wywiad z premierem Janem Olszewskim! Wiadomości
W następnym Tygodniku Solidarność: Wywiad z premierem Janem Olszewskim!

O zawłaszczaniu marki Solidarności, antyrządowej aktywności Lecha Wałęsy i Władysława Frasyniuka, pomocy socjalnej dla byłych związkowców – między innymi o tym w rozmowie z Tygodnikiem Solidarność opowiada Jan Olszewski, były premier rządu RP, adwokat i publicysta.

W następnym Tygodniku Solidarność: Kto chroni puszczę? Wiadomości
W następnym Tygodniku Solidarność: Kto chroni puszczę?

Krytycy prof. Szyszko rzadko odnoszą się merytorycznie do jego racji, skupiając się na populistycznych hasłach w stylu: ratujmy przyrodę przed PiS. Łatwiej jest przypiąć ministrowi medialną łatkę, trudniej podjąć z nim rzeczową debatę, której nie unika. Kup „Tygodnik Solidarność”  i poznaj racjonalne argumenty ministra w rozmowie z Anną Brzeską. To  okazja, by  wyrobić sobie własne zdanie. 

Paweł Ratajczak: Tygodnik Solidarność w wersji na urządzenia mobilne Wiadomości
Paweł Ratajczak: Tygodnik Solidarność w wersji na urządzenia mobilne

Bez wątpienia Tygodnik Solidarność jest jednym z najbardziej opiniotwórczych magazynów zajmujących się szeroko rozumianą tematyką społeczną, związkową i polityczną. Na jego łamach można znaleźć ciekawe felietony, fachowe opinie, informacje z prawa pracy, a także te dotyczące życia codziennego i bieżącej polityki. Od niedawna strona www Tygodnika Solidarność cieszy się nową, nowoczesną szatą graficzną, dostosowaną do aktualnych trendów. Stała się przez to bardziej przyjazna dla czytelników i milsza dla oka.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: do ponad 20 proc. sołectw w Polsce nie dociera transport publiczny Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: do ponad 20 proc. sołectw w Polsce nie dociera transport publiczny

Najnowszy numer TS porusza problem wykluczenia transportowego. Inspiracją do jego napisania była informacja, że na początku wakacji spółka Arriva zlikwiduje połączenia autobusowe na Podkarpaciu. Odcięte od świata zostaną m.in. Ustrzyki Górne. „Brak dostępu do transportu publicznego przy jednoczesnym braku samochodu często spycha ludzi na margines społeczeństwa. A problem dotyka nie tylko Podkarpacia” - pisze Andrzej Berezowski.

Znajdź różnicę między Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność i Gazety Wyborczej pisze dziennikarz TVP Wiadomości
Znajdź różnicę między Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność i Gazety Wyborczej pisze dziennikarz TVP

Na Twitterze mamy nowy ciekawy hashtag  #znajdź_różnice, chodzi w tym wypadku o porównanie osób uhonorowanych za zasługi przez dwa różne polskie media- Tygodnik Solidarność i Gazetę Wyborczą

Najnowszy Tygodnik Solidarność. Mateusz Morawiecki: Polska najlepsze lata ma dopiero przed sobą Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność. Mateusz Morawiecki: Polska najlepsze lata ma dopiero przed sobą

Polska jest w pewnym sensie beneficjentem Brexitu, jeśli chodzi o przenoszenie się inwestorów z Anglii do innych krajów. A pytanie do Polaków z Wielkiej Brytanii powinno brzmieć: czy wolicie pracować w banku inwestycyjnym w City, czy w tym samym banku w Polsce, blisko swojego rodzinnego domu, za nieco mniejsze lub porównywalne pieniądze po uwzględnieniu kosztów życia? M.in. o tym, czy i dlaczego Polacy z Wysp powinni zastanowić się nad powrotem do kraju, z wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim rozmawia Anna Grabowska. Cały wywiad w najnowszym numerze Tygodnika.

Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jarosław Sellin o tym, że trzeba rozbić monopol medialny Wiadomości
Najnowszy Tygodnik Solidarność: Jarosław Sellin o tym, że trzeba rozbić monopol medialny

W żadnym cywilizowanym kraju, poza Polską, nie ma sytuacji, w której właścicielami 90 proc. mediów lokalnych są spółki z jednego, obcego kraju: Niemiec. W każdym normalnym, cywilizowanym kraju nie pozwala się na monopole i walczy się z nimi. Jeżeli w jakimś obszarze gospodarki doszło do tego, trzeba monopol po prostu rozbić – mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

Najnowszy Numer Tygodnika Solidarność: Ukraińcy nad Wisłą Wiadomości
Najnowszy Numer Tygodnika Solidarność: Ukraińcy nad Wisłą

"Polacy na wszystko narzekają. Tak jak my. Tylko my mamy na co" – przekonuje pochodząca z Ukrainy Kateryna. Najnowszy numer Tygodnika Solidarność o Ukraińcach w Polsce.

Emerytury
Stażowe