Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: Bizantyjska nostalgia Wiadomości
Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski: Bizantyjska nostalgia

Bizantyjska nostalgia” – w taki poetycki sposób Tadeusz Kantor określił intencje twórczości Jerzego Nowosielskiego, którego stulecie urodzin niedawno obchodziliśmy. Jego malarstwo, fascynujące przedziwnym współistnieniem dwóch wymiarów – sacrum i profanum, duchowości i cielesności, mistyki i racjonalności, pragnienia absolutu i intensywnych doznań erotycznych – stało się punktem wyjścia poszukiwań, które doprowadziły do powstania tej wystawy. Nowosielski był jednym z najważniejszych metafizyków XX wieku, a metafizyka ta narodziła się na skrzyżowaniu tradycji kulturowych Wschodu i Zachodu.

z ostatniej chwili
Biały Kruk na 6. Sądeckich Targach Książki w Krynicy-Zdroju – 26-28 stycznia 2024 r.

Wydawnictwo Biały Kruk od prawie 30 lat promuje rodzimą oraz światową sztukę, naukę i tradycję. Jego książki poruszają zagadnienia religijne, patriotyczne, historyczne i kulturalne – to wspaniała wizytówka Polski, jej historii oraz wielowiekowego bogatego dziedzictwa duchowego.

Grafzero: Premiery książkowe 2024, czyli na co czekam w tym roku? z ostatniej chwili
Grafzero: Premiery książkowe 2024, czyli na co czekam w tym roku?

Krótki przegląd zapowiedzi wydawniczych na rok 2024, czyli o tym co, być może, pojawi się na kanale Grafzero vlog literacki. Nowa powieść Anny Brzezińskiej, nieznane powieści hiszpańskiego klasyka, a może fantastyczne hity?

Wiadomości
Grafiki byłego więźnia Auschwitz na Krakowskim Przedmieściu

„Klisze pamięci. Labirynty” to wystawa grafik więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja przed galerią Kordegarda w Warszawie. Poruszająca opowieść o życiu obozowym, ludzkim cierpieniu i heroizmie będzie dostępna do 9 lutego. Organizatorem wystawy grafik jest Fundacja PGE.

Centrum Sztuki Współczesnej. Jakub Matusewicz „Czy zmyślam? Nie, ja sobie przypominam”  Wiadomości
Centrum Sztuki Współczesnej. Jakub Matusewicz „Czy zmyślam? Nie, ja sobie przypominam”

Wystawa „Czy zmyślam? Nie, ja sobie przypominam” jest drugą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 23/24, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.

z ostatniej chwili
Prof. Wojciech Roszkowski z tytułem Patrioty Roku przyznanym przez wydawnictwo Biały Kruk

Podczas IX Dnia Patrioty, organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski, nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano prof. Wojciecha Roszkowskiego. Kapituła nagrody w składzie: prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęła taką decyzję, dziękując za ogromną pracę prof. Roszkowskiego na rzecz lepszego zrozumienia historii Polski, czym przyczynia się on do kształtowania narodowej świadomości historycznej.

z ostatniej chwili
[TRANSMISJA ONLINE] Trwa IX Dzień Patrioty połączony z premierą 6. tomu „Dziejów Polski"

Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk dziewiąty już z kolei Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. „Patriota Roku”. Warto podkreślić, że podczas IX Dnia Patrioty odbędzie się także oficjalna premiera szóstego tomu „Dziejów Polski”, w których prof. Andrzej Nowak opisuje lata 1632-1673 w naszej historii.

Wiadomości
Kto zostanie Patriotą Roku? Już w tę sobotę wielka gala z udziałem m.in. Andrzeja Nowaka, Przemysława Czarnka, Wojciecha Polaka czy Wojciecha Roszkowskiego

Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk dziewiąty już z kolei Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody Patriota Roku. Kto nim zostanie tym razem? Organizatorzy oczywiście trzymają to w tajemnicy do ostatniej chwili; laureat zostanie ujawniony dopiero podczas wręczania, czyli w sobotę 9 grudnia w historycznej sali „Sokoła” w Krakowie (od godz. 16:30) przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 27.

Wiadomości
Biały Kruk zaprasza na wieczór autorski w Warszawie. Wystąpienia wybitnych Autorów!

Wydawnictwo Biały Kruk zaprasza 2 grudnia 2023 r. o godzinie 18:00 do Auli Św. Jana Pawła II Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Dewajtis 5 w Warszawie na wyjątkowe wydarzenie połączone z uroczystą prezentacją najnowszych książek pt.: „Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym” ks. prof. Waldemara Chrostowskiego oraz „Piękno zdeptane, kult brzydoty” Janusza Szewczaka.

CSW Zamek Ujazdowski zaprasza na wernisaż wystawy Kim Whanki Duet – Pieśń z wszechświata Wiadomości
CSW Zamek Ujazdowski zaprasza na wernisaż wystawy Kim Whanki Duet – Pieśń z wszechświata

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza 17 listopada o godzinie 19.00 na wernisaż wystawy Kim Whanki Duet – Pieśń z wszechświata.

CSW. Spotkanie z cyklu Napięcia kulturowe - Unieważnić kulturę rosyjską!? Wiadomości
CSW. Spotkanie z cyklu Napięcia kulturowe - Unieważnić kulturę rosyjską!?

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

„Decyzja: ratować ludzi” – wyjątkowa wystawa w inspirującym miejscu Wiadomości
„Decyzja: ratować ludzi” – wyjątkowa wystawa w inspirującym miejscu

W dobie internetu i social mediów trzeba naprawdę się postarać, by zainteresować ludzi historią. Ta może nie przyciągać uwagi, jak szybkie newsy i internetowe aferki. Jednak ludzie coraz częściej szukają wytchnienia od natłoku informacji i tu z pomocą przychodzi im galeria Domu Bez Kantów Instytutu Pileckiego w Warszawie. To miejsce, gdzie eksponaty i materiały archiwalne mogą być tłem do ciekawych rozmów i dyskusji w gronie zarówno pasjonatów historii, jak i laików. Nim się jednak obejrzymy, historia „sama się nam opowie” historiami ludzi zapisanymi na ekranach, animacjach, zostawionymi po nich pamiątkach, które pobudzą naszą wyobraźnię.

W CSW wernisaż wystawy „Fantomy i membrany” Kamili Kamińskiej Wiadomości
W CSW wernisaż wystawy „Fantomy i membrany” Kamili Kamińskiej

W Centrum Sztuki Współczesnej w dniu 27 października o godzinie 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy Kamili Kamińskiej „Fantomy i membrany”.

Wiadomości
„Rycerz” – film o św. Maksymilianie Marii Kolbem

„Rycerz”, nowy film dokumentalny o św. Maksymilianie Marii Kolbem wszedł już na ekrany i można go zobaczyć w sieci. Reżyserem filmu jest Michał Szymanowicz, dokument zrealizowała Fundacja Opoka przy wsparciu Fundacji PGE w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”.

Wiadomości
Jakie są fundamenty wiary i Kościoła? Czytamy „Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym”

"Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje". To słowa św. Pawła Apostoła, do których nawiązuje ks. prof. Waldemar Chrostowski w swojej nowej książce „Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym”. W dzisiejszych czasach, kiedy relatywizm i dążenie do wyrażania siebie zdają się być dominujące, słowa starożytnej mądrości, jak te zawarte w nauczaniu św. Pawła Apostoła, nadal zachowują swoją aktualność. Autor, wybitny biblista i teolog zaprasza nas do podróży w czasie, aby lepiej zrozumieć, czym jest Kościół i jakie ma korzenie.

z ostatniej chwili
„Blask Rzeczypospolitej” - czerpanie wiedzy z dziejów Polski

W sobotę 7 października wieczorem w krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyło się piękne spotkanie patriotyczne zatytułowane „Blask Rzeczypospolitej”, w którym między innymi profesorowie Andrzej Nowak, Wojciech Polak czy Krzysztof Ożóg wspólnie z innymi uczestnikami zastanawiali się nad tym, jakie lekcje płyną dla nas dzisiaj z losów naszych przodków z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Spotkanie zorganizowane przez wydawnictwo Biały Kruk prowadziła Anna Popek, a odbyły się także premiery dwóch nowych dzieł tej znanej krakowskiej oficyny: „Kroniki Polaków” oraz albumu „Polska. Dwanaście wieków”.

Wiadomości
„O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości”

Najnowsza książka wydana nakładem wydawnictwa Biały Kruk „O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości” autorstwa prof. Włodzimierza Dłubacza to fascynujący przewodnik po świecie filozofii, dostarczający czytelnikowi zasadniczej i prawdziwej orientacji w świecie natury i kultury. Lektura niezwykle ważna dla wszystkich tych, którzy pragną się dowiedzieć, co o człowieku mówili najwięksi filozofowie. Autor nieustannie łączy przeszłe nurty filozoficzne z obecną kondycją człowieka. Stąd też w dziele prof. Dłubacza pojawiają się odpowiedzi na aktualne pytania, którymi żyje obywatel świata w XXI wieku.

z ostatniej chwili
„Dzieje Polski” prof. Andrzeja Nowaka ukazały się w tłumaczeniach na języki angielski oraz niemiecki!

„Dzieje Polski" (wyd. Biały Kruk) to kamień milowy w polskiej historiografii, który odmienił nasze postrzeganie przeszłości. Prof. Andrzej Nowak, ceniony wykładowca i erudyta z międzynarodowym doświadczeniem, stworzył kompleksową opowieść o historii Polski, którą czyta się jak powieść. Jego dzieło nie tylko emanuje literacką jakością, ale także łączy najnowsze badania z obszarów historycznych, archeologicznych, ekonomicznych, sztuki, kultury i literatury, tworząc interdyscyplinarną i wszechstronną analizę opartą na najnowszych osiągnięciach naukowych. Ceniony krytyk literacki Krzysztof Masłoń powiedział wprost, że „Dzieje Polski” są najważniejszą polską książką po 1989 roku.

z ostatniej chwili
Blask Rzeczypospolitej! Spotkanie z Andrzejem Nowakiem, Wojciechem Polakiem, Krzysztofem Ożogiem, Anną Popek i innymi. Transmisja na żywo!

W Auli św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach trwa właśnie spotkanie pt. „Blask Rzeczypospolitej”, w którym uczestniczą Adam Bujak, ks. Michał Cichoń, mec. Zbigniew Cichoń, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Andrzej Nowak, prof. Krzysztof Ożóg i prof. Wojciech Polak. Uroczystość prowadzi Anna Popek.

z ostatniej chwili
„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” - koncert i wystawa plenerowa

Fundacja PGE została współorganizatorem projektu „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”, w ramach którego zostanie zorganizowany uroczysty koncert oraz wystawa plenerowa. Wydarzenie odbędzie się 23 września br. w Krakowie.

Emerytury
Stażowe