„Gratuluję 75 lat wspaniałej historii. „Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Baltazar Gąbka” i wiele innych tytułów Studia Filmów Rysunkowych to klasyka polskiej animacji” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Miliard widzów czyli: Historia i dorobek Studia Filmów Rysunkowych” w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.
Akcja "Darmowy listopad" ruszyła po raz 11. Przez cały miesiąc wybrane zamki i rezydencje królewskie znajdujące się na terenie Polski będzie można zwiedzać zupełnie za darmo.
„Blondynka” to biografia Marilyn Monroe autorstwa Andrew Dominika z Aną de Armas w roli legendy ekranu. Premiera miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Wenecji 8 września, a debiut na Netfliksie 28 września.
W ramach projektu przeprowadzona została akcja artystyczna w przestrzeni miejskiej autorstwa Jerzego Kaliny.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na piąte spotkanie z cyklu dyskusji Napięcia kulturowe z udziałem artystów, pisarzy, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa. Tym razem gościć będziemy Rosie Kay, Alastaira Donalda i Bronisława Wildsteina.
Znana w ostatnim czasie z zaangażowania politycznego Krystyna Janda ma kłopoty. Jej teatry przynoszą straty.
Rozmowa z Filipem Gurłaczem – odtwórcą roli Jakuba Rotmana.
Razem możemy przypomnieć ich historię! 30 tys. dzieci wyrwanych z rąk rodziców to jedna z największych tragedii, jaka dotknęła mieszkańców Zamojszczyzny w trakcie akcji wysiedleńczej "Aktion Zamość".
„Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.
To szokujące, że doszło do ogromnego pożaru tak wyjątkowego obiektu sakralnego jak katedra Notre-Dame w Paryżu. Jean-Jacques Annaud pokazuje, jaką rolę odegrali w tej historii zwykli ludzie.
Olivia Newton-John, piosenkarka i aktorka, zmarła w poniedziałek na swoim ranczu w południowej Kalifornii, wśród członków rodziny – podają amerykańskie media, powołując się na męża artystki. Miała 73 lata.
21 października 2022 w COS Torwar odbędzie się potrójnie ważna impreza. Po pierwsze to premierowy warszawski koncert Sokoła promujący album NIC. Po drugie w tym roku mija dokładnie 25 lat od kiedy Sokół pojawił się na scenie. Po trzecie swój 40 minutowy koncert zagra WWO.
Nowy film jednego z największych reżyserów współczesnego kina Jean-Jacquesa Annaud, twórcy filmów „Imię róży”, „Siedem lat w Tybecie”, „Wróg u bram”. [materiały producenta]
Instalacja Wojciecha Korkucia Pierwszy transport prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 20 czerwca do 14 sierpnia 2022 jest kontynuacją artystycznego projektu, który twórca rozpoczął w 2020 roku, zainspirowany rozmową z Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz, ofiarą eksperymentów Josefa Mengele, a dziś kustoszem honorowym tego projektu. Odpowiadając na jej apel, zdecydował się wziąć udział w projekcie przywracania pamięci o pierwszym transporcie Polaków do największej fabryki śmierci w historii świata.
Mieli wypłynąć na kilkanaście dni, nigdy nie powrócili... Legendarny okręt i młoda, odważna załoga, chluba polskiej marynarki wojennej – do dziś nie wiemy, jaki spotkał ich los. Zanurz się w tę pasjonującą historię, której kulisy odsłania zwiastun debiutujący właśnie w sieci. „Orzeł. Ostatni patrol” wejdzie na ekrany kin 14 października, a już we wrześniu powalczy o Złote Lwy na największym święcie polskiego kina – Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
14-letnia Polka Sara James wystąpiła w castingu do amerykańskiego show „Mam Talent”. Jej wykonanie „Lovely” Billie Eilish zrobiło furorę. W sieci pojawiła się lawina komentarzy.
Zespół Rolling Stones odwołał koncert dosłownie na kilka godzin przed występem. Powodem ma być choroba Micka Jaggera.
„Top Gun. Maverick” to po prostu świetny kawałek rozrywkowego kina, w którym dodatkową atrakcją jest fakt, że ponownie budzi ono fascynację wojskiem.
Na amerykańskim rynku wydawniczym w tym roku pojawi się wartościowa książka, która barwnie opisuje życie Kazimierza Pułaskiego na dwóch kontynentach. Fikcja historyczna pod tytułem „Kazimierz: Wojna, miłość i zdrada” (Kaz: War, Love, and Betrayal) wplata ponad sto postaci historycznych w interesującą fabułę godną ekranizacji. Nigdy wcześniej nie było książki, którą można byłoby dzisiaj śmiało polecić Amerykaninowi szukającemu polskiej perspektywy wydarzeń końca XVIII-go wieku, czasu, kiedy Polska państwowość obumierała, a amerykańska się rodziła. Kim jest autor Dr. Bogdan Kotnis i jaki cel mu przyświecał w napisaniu Kaz’a - pyta Edward Dusza.
- Dziś o poranku pękły nam serca. Wciąż ciężko nam w to uwierzyć. Dotarła do nas niszcząca informacja o śmierci naszego i Waszego wielkiego przyjaciela - Przemysława »Jah Jah« Frankowskiego. Kultowej i kochanej postaci związanej z historią Antyradia - poinformowało dziś Antyradio w mediach społecznościowych.