Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

Klub Polonia Christiana w Gorzowie Wielkopolskim i Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się 4 marca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w hotelu Gracja na ul. Dąbrowskiego 20 B w Gorzowie Wielkopolskim.
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem / grafika: Wydawnictwo Biały Kruk

Grzegorz Kucharczyk, ur. w Gorzowie Wielkopolskim – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec i Prus. W swojej książce pt. „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” przedstawia mocny i do bólu prawdziwy obraz państwa niemieckiego pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Niemcy, jak konkluduje prof. Kucharczyk, powołując się na słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, są narodem, który potrzebuje dobrej spowiedzi. A ta nie może się dokonać bez uznania własnych win, szczerego żalu za nie, mocnego postanowienia poprawy i zadośćuczynienia.

Historia Rzeszy Niemieckiej

Historia Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza okresu nazistowskiego panowania, pozostaje niechlubnym rozdziałem w historii ludzkości. Jednakże aby zrozumieć genezę tych tragicznych wydarzeń, należy sięgnąć głębiej niż tylko do lat 1933–1945. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk, korzenie rasizmu i nazizmu tkwią dalej w historii, sięgając okresu Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918). W okresie międzywojennym warunki społeczne, polityczne i ekonomiczne sprzyjały wzrostowi popularności NSDAP i Adolfa Hitlera. Szukano rozwiązań wobec kryzysu ekonomicznego i frustracji po traktacie wersalskim. Ludzie poszukiwali silnego przywódcy, który obiecał im odbudowę i zrehabilitowanie niemieckiej dumy narodowej.

Nowoczesność stała się kluczowym elementem propagandy nazistowskiej. Postęp technologiczny, budowa infrastruktury czy nawet badania medyczne służyły jako usprawiedliwienie dla drastycznych działań reżimu, takich jak eksperymenty na ludziach czy eksterminacja milionów. Idea nowoczesności splatała się z nienawiścią w złowieszczy konglomerat, gdzie rozwój technologiczny służył celom destrukcyjnym. W III Rzeszy praworządność była wyłącznie narzędziem w rękach władzy. Prawo nie miało moralnego czy etycznego znaczenia; istniało jedynie jako narzędzie służące do realizacji celów reżimu. Władza była skupiona w rękach Wodza (Führera) i jego ekipy, ignorując wszelkie zasady sprawiedliwości.

Ideologia narodowosocjalistyczna próbowała wyzwolić się z tradycyjnych norm, włączając w to chrześcijaństwo. Wprowadzano alternatywne wersje religii, pozbawione żydowskich wpływów, lub nawet wskrzeszano pogańskie kulty, jako opozycję do chrześcijaństwa. Dziedzictwo III Rzeszy pozostaje przestrogą przed skrzywieniem i destrukcją, które mogą wynikać z wykorzystania nowoczesności w służbie nienawiści i ekstremizmu. Poznanie tych wydarzeń i ich kontekstu historycznego jest kluczowe dla uniknięcia podobnych tragedii w przyszłości.

Katedra i Uniwersytet

W obliczu zmieniającego się krajobrazu intelektualnego XXI wieku prof. Grzegorz Kucharczyk staje się nie tylko autorem, lecz także strażnikiem ducha i tradycji chrześcijańskiej cywilizacji. Jego najnowsza publikacja, „Katedra i uniwersytet”, nie tylko analizuje obecny stan nauki, kultury i religii, ale także stawia pytanie: dokąd zmierza zachodnia cywilizacja? W oparciu o fundamentalne pojęcia katedry i uniwersytetu – symbolizujące wiarę i rozum – prof. Kucharczyk ukazuje, jak symbioza tych dwóch instytucji przyczyniła się do największych osiągnięć zachodniej cywilizacji. Jednakże rozdarcie tej symbiozy, czyli separacja wiary od rozumu, doprowadziło do kryzysu zarówno w nauce, jak i w Kościele.

Autor odważnie krytykuje postmodernistyczne tendencje demolowania tradycji humanistycznej, wskazując na absurdalność niektórych działań współczesnych „naukowców”. W obliczu kryzysu wiary, który niesie za sobą kryzys rozumu, prof. Kucharczyk zadaje pytania o to, jak doszło do tego, że historyczne fakty stają się przedmiotem manipulacji, a prawda jest zastępowana relatywizmem. Jednakże, „Katedra i uniwersytet” nie pozostaje jedynie przy diagnozie. Prof. Kucharczyk rzuca wyzwanie czytelnikom, pytając: co dalej? Wskazuje na Polskę jako potencjalne źródło ruchu, który może przeciwdziałać postmodernistycznemu szaleństwu. Kraj ten, według autora, posiada narzędzia i kadry do ochrony wartości chrześcijańskiej cywilizacji.

Publikacja ta wpisuje się w nurt obrony zasad i dorobku zachodniej cywilizacji, podnosząc nie tylko problematykę kryzysu, ale także proponując konstruktywne rozwiązania. Jest to apel do refleksji nad miejscem tradycji i wartości chrześcijańskich w dzisiejszym świecie, a także zachęta do działania na rzecz ich zachowania i kontynuacji. „Katedra i uniwersytet” nie jest tylko kolejną książką, to manifest obrony intelektualnego dziedzictwa, który rzuca wyzwanie współczesnym trendom i ideologiom. Jest to głos nadziei w obliczu kryzysu, odblask tradycji w czasach zmienności i niepewności.

Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem. Wstęp wolny!


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari Wiadomości
Tadeusz Płużański: Maria Wittek - polska generał z Virtuti Militari

19 kwietnia 1997 r. w Warszawie zmarła Maria Wittek, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, komendant Przysposobienia Wojskowego Kobiet i Wojskowej Służby Kobiet, pierwsza Polka mianowana na stopień generała Wojska Polskiego.

Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt z ostatniej chwili
Koniec pewnej epoki: gwiazdor podjął decyzję o odejściu z Realu Madryt

Kapitan Realu Madryt Nacho według informacji portalu Marca poinformował już swój klub, że po tym sezonie opuści on Santiago Bernabeu.

Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją z ostatniej chwili
Historycznego starcie myśliwców - człowiek zmierzył się ze sztuczną inteligencją

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała w piątek telewizja Sky, powołując się na Agencję d.s. Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę Wiadomości
Deutsche Quelle: Scholz pojechał do Pekinu na skargę

Kanclerz Olaf Scholz poleciał do Chin z pakietem zawoalowanych skarg i postulatów bynajmniej nie ograniczających się do kwestii związanych z wojną na Ukrainie. Na niecały tydzień przed wylotem Scholza do Azji, Izba Handlu Zagranicznego (AHK) opublikowano wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 150 niemieckich przedsiębiorstw obecnych na chińskim rynku.

Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka z ostatniej chwili
Bezczelny wpis niemieckiego ambasadora na temat zagłady Żydów. Jest komentarz Przemysława Czarnka

Niemiecki ambasador zadeklarował, że jego kraj wesprze... renowacji drzwi do warszawskiej synagogi. W swoim wpisie nie wspomniał on jednak, kto zgotował polskim Żydom piekło na ziemi.

Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO] z ostatniej chwili
Proces Donalda Trumpa: mężczyzna podpalił się przed sądem [WIDEO]

Nieznany mężczyzna podpalił się pod budynkiem sądu na Manhattanie, gdzie odbywa się proces Donalda Trumpa. Jego tożsamość i przyczyny podpalenia nie są dotąd znane.

To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin z ostatniej chwili
To wyrok dla europejskich producentów samochodów? Mocne wejście Chin

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otworzył w piątek symbolicznie pierwszą europejską fabrykę chińskich samochodów. Będą one produkowane w dawnym zakładzie Nissana w Barcelonie.

Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu z ostatniej chwili
Jeden z liderów Polski 2050 ma wystartować w wyborach do Europarlamentu

Z dużym prawdopodobieństwem wystartuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał szef klubu Polska2050-TD Mirosław Suchoń. Polityk ma kandydować z województwa śląskiego.

Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Zinedine Zidane wraca na ławkę trenerską

Według katalońskiego dziennika "Mundo Deportivo" były trener Realu Madryt i jedna z największych gwiazd piłki nożnej w historii Zinedine Zidane wkrótce wróci na ławkę trenerską. Według ich ustaleń ma on objąć niemiecki Bayern Monachium.

Nie żyje ceniony polski reżyser z ostatniej chwili
Nie żyje ceniony polski reżyser

Media obiegła informacja o śmierci cenionego polskiego reżysera i scenarzysty. Andrzej Szczygieł odszedł 17 kwietnia 2024 roku w wieku 88 lat.

REKLAMA

Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

Klub Polonia Christiana w Gorzowie Wielkopolskim i Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się 4 marca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w hotelu Gracja na ul. Dąbrowskiego 20 B w Gorzowie Wielkopolskim.
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem / grafika: Wydawnictwo Biały Kruk

Grzegorz Kucharczyk, ur. w Gorzowie Wielkopolskim – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec i Prus. W swojej książce pt. „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” przedstawia mocny i do bólu prawdziwy obraz państwa niemieckiego pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Niemcy, jak konkluduje prof. Kucharczyk, powołując się na słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, są narodem, który potrzebuje dobrej spowiedzi. A ta nie może się dokonać bez uznania własnych win, szczerego żalu za nie, mocnego postanowienia poprawy i zadośćuczynienia.

Historia Rzeszy Niemieckiej

Historia Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza okresu nazistowskiego panowania, pozostaje niechlubnym rozdziałem w historii ludzkości. Jednakże aby zrozumieć genezę tych tragicznych wydarzeń, należy sięgnąć głębiej niż tylko do lat 1933–1945. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk, korzenie rasizmu i nazizmu tkwią dalej w historii, sięgając okresu Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918). W okresie międzywojennym warunki społeczne, polityczne i ekonomiczne sprzyjały wzrostowi popularności NSDAP i Adolfa Hitlera. Szukano rozwiązań wobec kryzysu ekonomicznego i frustracji po traktacie wersalskim. Ludzie poszukiwali silnego przywódcy, który obiecał im odbudowę i zrehabilitowanie niemieckiej dumy narodowej.

Nowoczesność stała się kluczowym elementem propagandy nazistowskiej. Postęp technologiczny, budowa infrastruktury czy nawet badania medyczne służyły jako usprawiedliwienie dla drastycznych działań reżimu, takich jak eksperymenty na ludziach czy eksterminacja milionów. Idea nowoczesności splatała się z nienawiścią w złowieszczy konglomerat, gdzie rozwój technologiczny służył celom destrukcyjnym. W III Rzeszy praworządność była wyłącznie narzędziem w rękach władzy. Prawo nie miało moralnego czy etycznego znaczenia; istniało jedynie jako narzędzie służące do realizacji celów reżimu. Władza była skupiona w rękach Wodza (Führera) i jego ekipy, ignorując wszelkie zasady sprawiedliwości.

Ideologia narodowosocjalistyczna próbowała wyzwolić się z tradycyjnych norm, włączając w to chrześcijaństwo. Wprowadzano alternatywne wersje religii, pozbawione żydowskich wpływów, lub nawet wskrzeszano pogańskie kulty, jako opozycję do chrześcijaństwa. Dziedzictwo III Rzeszy pozostaje przestrogą przed skrzywieniem i destrukcją, które mogą wynikać z wykorzystania nowoczesności w służbie nienawiści i ekstremizmu. Poznanie tych wydarzeń i ich kontekstu historycznego jest kluczowe dla uniknięcia podobnych tragedii w przyszłości.

Katedra i Uniwersytet

W obliczu zmieniającego się krajobrazu intelektualnego XXI wieku prof. Grzegorz Kucharczyk staje się nie tylko autorem, lecz także strażnikiem ducha i tradycji chrześcijańskiej cywilizacji. Jego najnowsza publikacja, „Katedra i uniwersytet”, nie tylko analizuje obecny stan nauki, kultury i religii, ale także stawia pytanie: dokąd zmierza zachodnia cywilizacja? W oparciu o fundamentalne pojęcia katedry i uniwersytetu – symbolizujące wiarę i rozum – prof. Kucharczyk ukazuje, jak symbioza tych dwóch instytucji przyczyniła się do największych osiągnięć zachodniej cywilizacji. Jednakże rozdarcie tej symbiozy, czyli separacja wiary od rozumu, doprowadziło do kryzysu zarówno w nauce, jak i w Kościele.

Autor odważnie krytykuje postmodernistyczne tendencje demolowania tradycji humanistycznej, wskazując na absurdalność niektórych działań współczesnych „naukowców”. W obliczu kryzysu wiary, który niesie za sobą kryzys rozumu, prof. Kucharczyk zadaje pytania o to, jak doszło do tego, że historyczne fakty stają się przedmiotem manipulacji, a prawda jest zastępowana relatywizmem. Jednakże, „Katedra i uniwersytet” nie pozostaje jedynie przy diagnozie. Prof. Kucharczyk rzuca wyzwanie czytelnikom, pytając: co dalej? Wskazuje na Polskę jako potencjalne źródło ruchu, który może przeciwdziałać postmodernistycznemu szaleństwu. Kraj ten, według autora, posiada narzędzia i kadry do ochrony wartości chrześcijańskiej cywilizacji.

Publikacja ta wpisuje się w nurt obrony zasad i dorobku zachodniej cywilizacji, podnosząc nie tylko problematykę kryzysu, ale także proponując konstruktywne rozwiązania. Jest to apel do refleksji nad miejscem tradycji i wartości chrześcijańskich w dzisiejszym świecie, a także zachęta do działania na rzecz ich zachowania i kontynuacji. „Katedra i uniwersytet” nie jest tylko kolejną książką, to manifest obrony intelektualnego dziedzictwa, który rzuca wyzwanie współczesnym trendom i ideologiom. Jest to głos nadziei w obliczu kryzysu, odblask tradycji w czasach zmienności i niepewności.

Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem. Wstęp wolny!Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe