WSA wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 31 maja br. wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w Turowie. Decyzja została podjęta na wniosek organizacji Die Große Kreisstadt Zittau, a także czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace, oraz Fundacji Frank Bold z siedzibą w Krakowie.
Będzie odwołanie PGE
Decyzję sądu w rozmowie z portalem wPolityce.pl skomentowała europoseł PiS Anna Zalewska.
Postanowienie przychyliło się w całości do wszystkich skarg dotyczących wydawania decyzji środowiskowych, które podnoszone były przy wydawaniu koncesji do 2026, a później do 2044 roku. To o tyle zaskakujące, że kwestie podnoszone przez te NGO-sy były absolutnie niemerytoryczne, bardzo emocjonalne. Dotyczyły tego między innymi, że ten, który szkodzi, płaci - ale przecież Turów płaci ETS-y. Podnoszono kwestię niwelowania szkód, a to robi Turów zgodnie ze wszystkimi rozporządzeniami UE, tak samo, jak po stronie niemieckiej i czeskiej. I wreszcie, że należy zaprzestać wydobywania, ponieważ grozi to nieodwracalnymi zmianami w środowisku
– podkreśla europoseł. Z ubolewaniem zaznaczyła, że tym razem to polski sąd "przykłada rękę do 60 tys. miejsc pracy i do kompleksu, który zapewnia 8 proc. naszej energii (...) mimo stosowania się do wszystkich możliwych przepisów".
Oczywiście PGE będzie się odwoływać do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale musimy być po stronie Turowa, pilnować tego postępowania, żeby absolutnie nie doszło do sytuacji, że ktoś w sposób polityczny czy emocjonalny podejmuje takie decyzje
– podsumowała Anna Zalewska.
Czytaj również: Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego
Znowu chcą zamknąć #Turów!
— Anna Zalewska 🇵🇱 (@AnnaZalewskaMEP) June 6, 2023
WSA w Warszawie ręka w rękę z TSUE, na wniosek niemieckich i czeskich NGO-sów wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeńtwa energetycznego kopalni.
Walka o Turów trwa! 🇵🇱 pic.twitter.com/xBJQqWEjBQ