„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.
Drzwi. Ilustracja poglądowa „Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”
Drzwi. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Długo zastanawiałem się, czy pisać o tej sytuacji, ale czuję, że nieprzekraczalna granica została przekroczona i nie pozwolę, aby moi najbliżsi czuli się zagrożeni. Zacznę od początku.

Przez ostatnie 2 tygodnie razem z kilkoma znajomymi prowadziliśmy społeczny monitoring przestrzegania uchwały krajobrazowej w Krakowie. Kampania – wiadomo, duża pokusa, aby łamać przepisy, które świetnie się u nas sprawdziły. Okazało się, że jakieś 98% kandydatów i kandydatek przestrzega prawa i nie nagina go. Jeden człowiek negatywnie się tutaj wyróżniał – szukał luk w prawie, obwieszał miasto swoimi dyktami. Pisałem o tym ja, pisało wiele mieszkańców i mieszkanek. Pan nazywa się Witold Szpur (@Witold_Szpur) i do niedawna był postacią nieznaną (…)

– napisał na platformie X (dawniej Twitter) Maciej Fijak, który twierdzi, że na zwracanie uwagi kandydat Koalicji Obywatelskiej odpowiadał arogancko, a krakowski ZDMK miał poinformować o tym, że na komitet wyborczy zostanie nałożona kara w związku z nielegalnym zajmowaniem pasa drogowego. Pisze również, że „szef jego kampanii wygrażał osobom, które zwracały uwagę”.

Czytaj również: Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

 

„Pogwałcenie norm społecznych”

To, co stało się wczoraj, jest moim zdaniem pogwałceniem wszelkich norm społecznych i naruszeniem tak bardzo podstawowych wartości i zasad, że nawet nie wiem, jak mógł wpaść na taki pomysł. Pan Witold Szpur (kandydat nr 21 na liście KO) wszedł pod nieznanym pretekstem, wykorzystując prawdopodobnie dobrą wiarę naszych sąsiadów, na teren naszej nieruchomości, zapukał do mojego domu, pod moim prywatnym adresem, aby „wyjaśnić sytuację”. Dokładnie wyjaśnią to nagrania z monitoringu, o które wystąpiłem. 

Ponieważ nas nie zastał, to zostawił w skrzynce wiadomość – poczułem, że jest to po prostu groźba zawierająca informację: dokładnie wiem kim jesteś i gdzie mieszkasz. Skąd wiem, że próbował dobić się do mojego mieszkania? Od jego szefa, bo zszokowany poinformowałem przewodniczącego krakowskiej PO o całej sytuacji, mając gdzieś z tyłu głowy, że 2 tygodnie przed wyborami takie wybryki „demokratycznej opozycji” raczej nie są w cenie

– pisze aktywista, który twierdzi, że „szef sztabu wyborczego” Szpura Marcin Kornaga próbował się z nim skontaktować i formułował „niepokojące wypowiedzi”, które w jego opinii miały oznaczać „znam twoją rodzinę”.

 

„Ogromne zdziwienie”

Znam cenę zaangażowania społecznego, wielokrotnie ją płaciłem i nie mam z tym problemu. Wiele razy znajomi pytali mnie, czy nie boję się deweloperów, którym próbujemy czasem ograniczyć inwestycyjne zapędy, albo osób związanych z miastem, gdy chcemy zmieniać wielomiliardowe inwestycje. Zawsze odpowiadałem, że nie. Że żyjemy w cywilizowanym kraju w środku Europy i takie numery się nie zdarzają. 

Tym bardziej zdziwienie jest ogromne, że do moich drzwi zapukał kandydat Platformy Obywatelskiej. Jeżeli przerażone najbliższe osoby pytające mnie: „Maciek, skąd oni znają nasz adres i dlaczego to robią”, to był wasz cel – udało się. Osiągnęliście go – gratuluję. Nie spodziewałem się, że takie metody zastosuje Platforma Obywatelska. Partia, na którą głosowałem całe swoje dorosłe życie.

Sprawę konsultuję z kancelarią adwokacką pod kątem możliwych dalszych działań

– pisze Fijak.

 

„Przepraszam”

Szanowny Panie Macieju, adres pod który się udałem jest adresem prowadzenia działalności gospodarczej, dostępnym w Internecie. Celem wizyty była chęć przedstawienia mojego stanowiska w kwestii prowadzonej kampanii wyborczej, jako kandydat na którym skupił Pan swoją uwagę. Jeśli odebrał Pan to inaczej to przepraszam – nie takie były moje intencje i proszę nie insytuować, że komukolwiek grożę. To Pan cały czas publikuje informacje na Twitterze na mój temat [pisownia oryginalna – przyp. red.]

– odpowiedział mu na platformie X (dawniej Twitter) Szpur.

Co za patologia. Trzymaj się!!

– skomentował z kolei wpis Fijaka Jan Śpiewak.

 

Kampania wyborcza. Kontekst

Trwa kampania wyborcza przed wyborami do parlamentu. Rosną emocje. Większość sondaży pokazuje systematyczny wzrost notowań Zjednoczonej Prawicy i raczej stagnację notowań Koalicji Obywatelskiej.

W powszechnym odczuciu poziom wzajemnych złych emocji przekracza nawet poziomy z poprzednich lat.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Afera wiatrakowa. Posłowie KO wnieśli poprawkę do ustawy ws. mrożenia cen energii z ostatniej chwili
Afera wiatrakowa. Posłowie KO wnieśli poprawkę do ustawy ws. mrożenia cen energii

We wtorek wieczorem na stronach Sejmu pojawiła się informacja o wniesieniu autopoprawki do projektu ustawy posłów KO i Polski 2050-TD, mającej na celu wsparcie odbiorców prądu, gazu i ciepła. Z lektury autopoprawki wynika, że wykreśla ona z projektu przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych.

Donald Trump: Nie będę dyktatorem, poza pierwszym dniem prezydentury z ostatniej chwili
Donald Trump: Nie będę dyktatorem, poza pierwszym dniem prezydentury

– Nie będę dyktatorem, poza pierwszym dniem, kiedy zamknę granice i będę wydobywać ropę naftową – powiedział we wtorek Donald Trump podczas wywiadu w telewizji Fox News. Polityk powiedział też, że nie sądzi, by prezydent Joe Biden dotrwał do przyszłorocznych wyborów.

Ekspert: Mam kilka pytań do poseł Gasiuk-Pihowicz w sprawie tzw. neo-KRS, w którym zasiada Wiadomości
Ekspert: Mam kilka pytań do poseł Gasiuk-Pihowicz w sprawie tzw. neo-KRS, w którym zasiada

Szanowna Pani Poseł Gasiuk-Pihowicz, pochwaliła się Pani złożonym zawiadomieniem o przestępstwie przez „neo-KRS”. Proszę pozwolić mi zadać kilka pytań, bo mnie to ciekawi jako prawnika (oświadczenie Gasiuk-Pihowicz na platformie X poniżej – przyp. red.)

Jutro Prezydent Andrzej Duda powoła nowych sędziów z ostatniej chwili
Jutro Prezydent Andrzej Duda powoła nowych sędziów

W dniu jutrzejszym, korzystając ze swojej wyłącznej konstytucyjnej prerogatywy, Prezydent RP Andrzej Duda, powoła nowych sędziów.

Śląsk: Wypadek w kopalni Piast-Ziemowit. Dwóch górników zabrano do szpitala z ostatniej chwili
Śląsk: Wypadek w kopalni Piast-Ziemowit. Dwóch górników zabrano do szpitala

Jak donosi radio RMF FM we wtorek wieczorem, dwóch górników odniosło rany z powodu wypadku, jaki miał miejsce w kopalni Piast-Ziemowit w Bieruniu. Informacje potwierdza Wyższy Urząd Górniczy.

Marszałkowi Hołowni bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych z ostatniej chwili
"Marszałkowi Hołowni bardziej zależy na dobrym wizerunku niż na sprawach państwowych"

Marszałek Sejmu większą wagę przywiązuje do swojego wizerunku i show, które robi wokół siebie niż do zajmowania się sprawami państwowymi - powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, komentując odmowną odpowiedź marszałka Sejmu na prośbę o pilne spotkanie z szefem MSZ.

Kamil Stoch poza polską kadrą! Jest komunikat PZN z ostatniej chwili
Kamil Stoch poza polską kadrą! Jest komunikat PZN

Trener polskiej kadry skoczków narciarskich Thomas Thurnbichler ogłosił pięcioosobowy skład polskiej reprezentacji skoczków narciarskich na nadchodzące zawody z cyklu Pucharu Świata. Nie ma w nim jednego z najbardziej utytułowanych polskich skoczków, Kamila Stocha.

Zbigniew Kuźmiuk: Z przyjęciem mechanizmu rozdziału imigrantów Bruksela czeka już tylko na rząd Tuska z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Z przyjęciem mechanizmu rozdziału imigrantów Bruksela czeka już tylko na rząd Tuska

Na początku października Rada UE ds. ogólnych (w tym przypadku ambasadorowie 27 państw członkowskich), przyjęła ostatnią cześć składową paktu migracyjno- azylowego, tzw. rozporządzenie kryzysowe. Polska i Węgry były przeciw, natomiast Słowacja, Czechy i Austria wstrzymały się od głosu.

Niemieckie media ujawniają tajny plan Scholza wobec załamania rynku energii i dziury budżetowej Wiadomości
Niemieckie media ujawniają tajny plan Scholza wobec załamania rynku energii i dziury budżetowej

- Tajny plan koalicji sygnalizacji świetlnej (tak w Niemczech nazywana jest koalicja SPD, FDP, Zieloni, ze względu na kolory charakterystyczne dla partii) Niemcom grozi szok cenowy energii elektrycznej - czytamy na łamach niemieckiego, należącego do Axel Springer tabloidu BILD.

Szef kancelarii Zełenskiego: Ukrainie grozi przegranie wojny z ostatniej chwili
Szef kancelarii Zełenskiego: Ukrainie grozi przegranie wojny

Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować „duże ryzyko”, że Ukraina przegra wojnę – oświadczył we wtorek szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak w Waszyngtonie.

REKLAMA

„Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”

Maciej Fijak jest krakowskim aktywistą miejskim działającym w ramach Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Twierdzi, że nachodzą go politycy Platformy Obywatelskiej.
Drzwi. Ilustracja poglądowa „Granica została przekroczona, nie spodziewałem się tego po PO, partii, na którą głosuję całe dorosłe życie”
Drzwi. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Długo zastanawiałem się, czy pisać o tej sytuacji, ale czuję, że nieprzekraczalna granica została przekroczona i nie pozwolę, aby moi najbliżsi czuli się zagrożeni. Zacznę od początku.

Przez ostatnie 2 tygodnie razem z kilkoma znajomymi prowadziliśmy społeczny monitoring przestrzegania uchwały krajobrazowej w Krakowie. Kampania – wiadomo, duża pokusa, aby łamać przepisy, które świetnie się u nas sprawdziły. Okazało się, że jakieś 98% kandydatów i kandydatek przestrzega prawa i nie nagina go. Jeden człowiek negatywnie się tutaj wyróżniał – szukał luk w prawie, obwieszał miasto swoimi dyktami. Pisałem o tym ja, pisało wiele mieszkańców i mieszkanek. Pan nazywa się Witold Szpur (@Witold_Szpur) i do niedawna był postacią nieznaną (…)

– napisał na platformie X (dawniej Twitter) Maciej Fijak, który twierdzi, że na zwracanie uwagi kandydat Koalicji Obywatelskiej odpowiadał arogancko, a krakowski ZDMK miał poinformować o tym, że na komitet wyborczy zostanie nałożona kara w związku z nielegalnym zajmowaniem pasa drogowego. Pisze również, że „szef jego kampanii wygrażał osobom, które zwracały uwagę”.

Czytaj również: Prezes PiS reaguje w sprawie pilnej debaty w PE dot. „paktu migracyjnego”

Rosyjski pilot poddał się Amerykanom i zadeklarował chęć współpracy

 

„Pogwałcenie norm społecznych”

To, co stało się wczoraj, jest moim zdaniem pogwałceniem wszelkich norm społecznych i naruszeniem tak bardzo podstawowych wartości i zasad, że nawet nie wiem, jak mógł wpaść na taki pomysł. Pan Witold Szpur (kandydat nr 21 na liście KO) wszedł pod nieznanym pretekstem, wykorzystując prawdopodobnie dobrą wiarę naszych sąsiadów, na teren naszej nieruchomości, zapukał do mojego domu, pod moim prywatnym adresem, aby „wyjaśnić sytuację”. Dokładnie wyjaśnią to nagrania z monitoringu, o które wystąpiłem. 

Ponieważ nas nie zastał, to zostawił w skrzynce wiadomość – poczułem, że jest to po prostu groźba zawierająca informację: dokładnie wiem kim jesteś i gdzie mieszkasz. Skąd wiem, że próbował dobić się do mojego mieszkania? Od jego szefa, bo zszokowany poinformowałem przewodniczącego krakowskiej PO o całej sytuacji, mając gdzieś z tyłu głowy, że 2 tygodnie przed wyborami takie wybryki „demokratycznej opozycji” raczej nie są w cenie

– pisze aktywista, który twierdzi, że „szef sztabu wyborczego” Szpura Marcin Kornaga próbował się z nim skontaktować i formułował „niepokojące wypowiedzi”, które w jego opinii miały oznaczać „znam twoją rodzinę”.

 

„Ogromne zdziwienie”

Znam cenę zaangażowania społecznego, wielokrotnie ją płaciłem i nie mam z tym problemu. Wiele razy znajomi pytali mnie, czy nie boję się deweloperów, którym próbujemy czasem ograniczyć inwestycyjne zapędy, albo osób związanych z miastem, gdy chcemy zmieniać wielomiliardowe inwestycje. Zawsze odpowiadałem, że nie. Że żyjemy w cywilizowanym kraju w środku Europy i takie numery się nie zdarzają. 

Tym bardziej zdziwienie jest ogromne, że do moich drzwi zapukał kandydat Platformy Obywatelskiej. Jeżeli przerażone najbliższe osoby pytające mnie: „Maciek, skąd oni znają nasz adres i dlaczego to robią”, to był wasz cel – udało się. Osiągnęliście go – gratuluję. Nie spodziewałem się, że takie metody zastosuje Platforma Obywatelska. Partia, na którą głosowałem całe swoje dorosłe życie.

Sprawę konsultuję z kancelarią adwokacką pod kątem możliwych dalszych działań

– pisze Fijak.

 

„Przepraszam”

Szanowny Panie Macieju, adres pod który się udałem jest adresem prowadzenia działalności gospodarczej, dostępnym w Internecie. Celem wizyty była chęć przedstawienia mojego stanowiska w kwestii prowadzonej kampanii wyborczej, jako kandydat na którym skupił Pan swoją uwagę. Jeśli odebrał Pan to inaczej to przepraszam – nie takie były moje intencje i proszę nie insytuować, że komukolwiek grożę. To Pan cały czas publikuje informacje na Twitterze na mój temat [pisownia oryginalna – przyp. red.]

– odpowiedział mu na platformie X (dawniej Twitter) Szpur.

Co za patologia. Trzymaj się!!

– skomentował z kolei wpis Fijaka Jan Śpiewak.

 

Kampania wyborcza. Kontekst

Trwa kampania wyborcza przed wyborami do parlamentu. Rosną emocje. Większość sondaży pokazuje systematyczny wzrost notowań Zjednoczonej Prawicy i raczej stagnację notowań Koalicji Obywatelskiej.

W powszechnym odczuciu poziom wzajemnych złych emocji przekracza nawet poziomy z poprzednich lat.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe