Granice hipokryzji. Konrad Wernicki poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”

Solidarność stoi #MuremZaPolskimMundurem od samego początku kryzysu migracyjnego na granicy. Jednak są tacy ludzie i środowiska w Polsce, z Donaldem Tuskiem i jego rządem na czele, którzy będąc w opozycji wspierali proceder nielegalnej imigracji przez Białoruś do Polski, atakując i szkalując przy tym Straż Graniczną oraz innych polskich mundurowych. Dziś deklarują twardą obronę granic Polski lub siedzą cicho ze wstydu, ale my pamiętamy, po której stronie byli jeszcze kilka miesięcy temu. O granicach hipokryzji piszemy w nowym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 25/2024 Granice hipokryzji. Konrad Wernicki poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Okładka Tygodnika Solidarność nr 25/2024 / grafika: TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

#MuremZaPolskimMundurem

Na wstępie Tygodnika redaktor naczelny Michał Ossowski przypomniał o zeszłorocznej nagrodzie „Człowieka Roku Tygodnika Solidarność” jaką nasza redakcja przyznała bohaterowi zbiorowemu, czyli właśnie służbom mundurowym.

Kiedy w ubiegłym roku przyznawaliśmy tytuł Człowieka Roku „Tygodnika Solidarność” polskim służbom mundurowym, nie mieliśmy wątpliwości, że funkcjonariusze broniący wschodniej granicy zasługują na naszą wdzięczność i największy szacunek. Że nosząc polski mundur, codziennie wykonują ciężką pracę, nierzadko z narażeniem zdrowia i życia, abyśmy wszyscy, każdego dnia, niezależnie od poglądów, preferencji politycznych, rasy czy wyznania mogli czuć się bezpiecznie we własnym kraju.

- pisze redaktor naczelny „TS”.

Polityczne dzieciuchy

Z kolei Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego wytyka „dziuciuchów” polskiej sceny debaty publicznej, którzy ewidentnie nie dorośli do życia publicznego.

Polityczny dzieciuch to ktoś, kto odmawia przyjęcia do wiadomości, że życie publiczne i polityczne ma swoje realne konsekwencje. Dzieciuch ma ochotę przyprawić wojsku, Straży Granicznej albo Policji gębę „tępego żołdaka”, więc to robi. Dzieciuch nie myśli o tym, że taka aktywność przyczyni się do niszczenia w społeczeństwie zaufania do tych instytucji. Akurat teraz nie ma zamiaru się nad tym zastanawiać. Może kiedyś się zastanowi. Kiedy na przykład będzie oczekiwał od tych samych instytucji obrony w sytuacji egzystencjalnego zagrożenia. Ale dzieciuch tych dwóch spraw nie łączy. Dzieciuch jest dzieciuchem.

- pisze w swoim felietonie wicenaczelny "TS".

Reportaż z granicy niemiecko-polskiej - Relokacja już się rozpoczęła

Aleksandra Fedorska prosto z granicy raportuje nam, jak wygląda sytuacja z imigrantami wydalanymi z Niemiec do Polski. Niemiecka policja federalna przyznała, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku wydaliła do Polski aż 3578 migrantów. Możliwe, że w lubuskim już tworzą się sieci przemytników ludzi. Cały obraz dziennikarka przedstawia w obszernym reportażu, który gorąco polecamy.

Z kolei Stanisław Żaryn pisze o serii błędów w zarządzaniu obroną granic RP. Jak odbudować zaufanie do naszych służb i samego państwa? O tym w jego tekście.

Czy Agnieszka Holland nakręci kolejny film?

Agnieszka Żurek w swoim artykule zadanie pytanie „Czy twórcy nadal są z siebie dumni?”. Autorka zadaje retoryczne pytanie, czy o śmierci sierżanta 1. Warszawskiej Brygady Pancernej Mateusza Sitka – zamordowanego podczas obrony polskiej granicy przez imigranta, Agnieszka Holland nakręci kolejny film?

Niech ten tekst będzie wyrzutem sumienia dla Agnieszki „dzieciucha” Holland.

Jakub Pacan w swoim tekście zauważa, że we Francji i Niemczech służby mają coraz mniej oporów by strzelać do agresywnych i niebezpiecznych migrantów dokonujących przestępstw. U nas tego nie wolno. Na jak długo? – pyta redaktor.

Rozchwiana koalicja rządowa

Mariusz Staniszewski w swoim artykule przewiduje serię kryzysów, które mają nawiedzić rząd Donalda Tuska.

Liderzy Trzeciej Drogi i Lewicy przekonali się, ile kosztuje pół roku koalicji z toksycznym sojusznikiem. Lider Platformy Obywatelskiej umocnił swoją władzę i będzie jeszcze bardziej brutalny i niebezpieczny.
- pisze autor.

Punks not fajnopolaks

Słyszeliście już piosenki mniej i bardziej znanych muzycznych buntowników (jak Muniek Staszczyk), którzy w swoim stylu sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi?

„Teraz karmią nas kłamstwami, europejski ekoład, zielony
marksizm mi nie pasi i ten nowoczesny świat”

- Muniek Staszczyk w utworze „Wolność”.

Gdy złodzieje i tyrani ten zielony wielbią
ład, myślą, że są tacy cwani, odbudują tu
Kraj Rad! Wezmą własność, wolność wezmą,
będziesz płacił gruby hajs, oni z okien
swych limuzyn machać będą, oh how nice!

- Maks O’Smiley w utworze „Kasy nie ma i nie będzie”.

Czy to ich walka z nowym totalitaryzmem? Zastanawia się Agnieszka Żurek w swoim artykule.

Stoimy za CPK

Jakub Pacan przedstawia akcję „Stoimy za CPK” oraz jej inicjatora. Podkreśla, że Nie tylko prezesi gigantów przemysłowych z Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych apelują w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był kontynuowany.

Wynaturzony Zielony Ład

Jan Muś pisze o genezie Zielonego Ładu, który z dobrej koncepcji przepoczwarzył się w zieloną terapię szokową.

Europejski Zielony Ład jest owocem inżynierii społecznej i politycznej mającej na celu utrzymanie lub przywrócenie przewagi gospodarczej Unii Europejskiej nad resztą świata. Sam koncept nie był zły. Kompletnie nie zadziałała za to społeczna i solidarnosciowa strona projektu.

- pisze redaktor.

Cyfryzacja rynku pracy

Konrad Wernicki relacjonuje seminarium eksperckie podsumowujące projekt EFAD prowadzony przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” wraz partnerami społecznymi z całej Europy.

Projekt dotyczy robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji świata pracy, który za sprawą AI (Sztucznej Inteligencji) przechodzi cyfrową rewolucję na naszych oczach. Warto zapoznawać się z raportami i ekspertyzami dotyczącymi tych zagadnień, bo możemy się z nimi mierzyć w pracy szybciej niż myślimy.

Felietony

Remigiusz Okraska w swoim felietonie przypomina o jednej z największych katastrof w kopalni z udziałem polskich górników, która miała miejsce jeszcze w XIX w.

Karol Gac opisuje krajobraz powyborczy po europejskiej batalii o Parlament Europejski.

Cezary Krysztopa wspomina Janusza Rewińskiego, który niedawno odszedł z tego świata, jako wybitnego satyryka.]

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Trump walczy. Biden liczy na litość tylko u nas
Trump walczy. Biden liczy na litość

Stany Zjednoczone przeżywają okres nieporównywalny z niczym w historii tego państwa. Nikt tego nie mógł przewidzieć w najbardziej szaleńczych snach.

Atak aktywistów na polskich żołnierzy. Przesłuchano jedynie żołnierzy i dowódcę? z ostatniej chwili
Atak aktywistów na polskich żołnierzy. Przesłuchano jedynie żołnierzy i dowódcę?

Nie milkną echa szokującego ataku agresywnej młodzieży na polskich żołnierzy. "MON poinformował co prawda o 17 przesłuchanych osobach, ale nie dodał, że chodzi o poszkodowanych" – donosi niezalezna.pl.

Były wiceminister usłyszał zarzuty. Rozważane są dwa scenariusze z ostatniej chwili
Były wiceminister usłyszał zarzuty. Rozważane są dwa scenariusze

Prokuratura postawiła zarzuty posłowi Marcinowi R. Rzecznik Prokuratury Krajowej mówi o dwóch możliwych scenariuszach.

Marcin Romanowski zatrzymany przez ABW. Zbigniew Ziobro zabrał głos z ostatniej chwili
Marcin Romanowski zatrzymany przez ABW. Zbigniew Ziobro zabrał głos

Zbigniew Ziobro zabrał głos po zatrzymaniu przez funkcjonariuszy ABW byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.

Media w USA piszą o „trzęsieniu ziemi”. Jest decyzja sądu ws. Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Media w USA piszą o „trzęsieniu ziemi”. Jest decyzja sądu ws. Donalda Trumpa

Sędzia Aileen Cannon oddaliła zarzuty wobec byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie przetrzymywania przez niego dokumentów niejawnych po zakończeniu prezydentury. Sędzia orzekła, że specjalny prokurator Jack Smith, który wniósł zarzuty przeciwko Trumpowi, został powołany niezgodnie z prawem.

Drugi immunitet posła Romanowskiego. Prokuratura zabrała głos z ostatniej chwili
Drugi immunitet posła Romanowskiego. Prokuratura zabrała głos

Prokuratura Krajowa odniosła się do oświadczenia pełnomocnika posła Marcina Romanowskiego, który przekazał, że polityk podczas zatrzymania przez funkcjonariuszy ABW posiadał drugi immunitet.

Dramat w rodzinie Danuty Holeckiej. Dziennikarka pożegnała syna z ostatniej chwili
Dramat w rodzinie Danuty Holeckiej. Dziennikarka pożegnała syna

Wielka tragedia w rodzinie Danuty Holeckiej. W poniedziałek dziennikarka pożegnała swojego syna. Julian Dunin-Holecki miał zaledwie 31 lat.

Francja: Skrajnie lewicowa LFI zawiesza rozmowy ws. kandydata na premiera z ostatniej chwili
Francja: Skrajnie lewicowa LFI zawiesza rozmowy ws. kandydata na premiera

LFI zawiesza rozmowy w lewicowym sojuszu NFP na temat kandydata na premiera, obwiniając za impas Partię Socjalistyczną.

Eksplozja w Czeczenii. Są zabici z ostatniej chwili
Eksplozja w Czeczenii. Są zabici

Pięć osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych w poniedziałek w wybuchu gazu w Czeczenii na południu Rosji - poinformowały kanały na Telegramie, powołując się na źródła w służbach ratunkowych.

Jest oświadczenie pełnomocnika Marcina Romanowskiego: „To jest skandal o charakterze międzynarodowym” z ostatniej chwili
Jest oświadczenie pełnomocnika Marcina Romanowskiego: „To jest skandal o charakterze międzynarodowym”

„Nikt nie sprawdził, że poseł Marcin Romanowski od 23 stycznia 2024 r. ma drugi immunitet wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy” – poinformował mecenas Bartosz Lewandowski, pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego.

REKLAMA

Granice hipokryzji. Konrad Wernicki poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”

Solidarność stoi #MuremZaPolskimMundurem od samego początku kryzysu migracyjnego na granicy. Jednak są tacy ludzie i środowiska w Polsce, z Donaldem Tuskiem i jego rządem na czele, którzy będąc w opozycji wspierali proceder nielegalnej imigracji przez Białoruś do Polski, atakując i szkalując przy tym Straż Graniczną oraz innych polskich mundurowych. Dziś deklarują twardą obronę granic Polski lub siedzą cicho ze wstydu, ale my pamiętamy, po której stronie byli jeszcze kilka miesięcy temu. O granicach hipokryzji piszemy w nowym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 25/2024 Granice hipokryzji. Konrad Wernicki poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Okładka Tygodnika Solidarność nr 25/2024 / grafika: TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

#MuremZaPolskimMundurem

Na wstępie Tygodnika redaktor naczelny Michał Ossowski przypomniał o zeszłorocznej nagrodzie „Człowieka Roku Tygodnika Solidarność” jaką nasza redakcja przyznała bohaterowi zbiorowemu, czyli właśnie służbom mundurowym.

Kiedy w ubiegłym roku przyznawaliśmy tytuł Człowieka Roku „Tygodnika Solidarność” polskim służbom mundurowym, nie mieliśmy wątpliwości, że funkcjonariusze broniący wschodniej granicy zasługują na naszą wdzięczność i największy szacunek. Że nosząc polski mundur, codziennie wykonują ciężką pracę, nierzadko z narażeniem zdrowia i życia, abyśmy wszyscy, każdego dnia, niezależnie od poglądów, preferencji politycznych, rasy czy wyznania mogli czuć się bezpiecznie we własnym kraju.

- pisze redaktor naczelny „TS”.

Polityczne dzieciuchy

Z kolei Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego wytyka „dziuciuchów” polskiej sceny debaty publicznej, którzy ewidentnie nie dorośli do życia publicznego.

Polityczny dzieciuch to ktoś, kto odmawia przyjęcia do wiadomości, że życie publiczne i polityczne ma swoje realne konsekwencje. Dzieciuch ma ochotę przyprawić wojsku, Straży Granicznej albo Policji gębę „tępego żołdaka”, więc to robi. Dzieciuch nie myśli o tym, że taka aktywność przyczyni się do niszczenia w społeczeństwie zaufania do tych instytucji. Akurat teraz nie ma zamiaru się nad tym zastanawiać. Może kiedyś się zastanowi. Kiedy na przykład będzie oczekiwał od tych samych instytucji obrony w sytuacji egzystencjalnego zagrożenia. Ale dzieciuch tych dwóch spraw nie łączy. Dzieciuch jest dzieciuchem.

- pisze w swoim felietonie wicenaczelny "TS".

Reportaż z granicy niemiecko-polskiej - Relokacja już się rozpoczęła

Aleksandra Fedorska prosto z granicy raportuje nam, jak wygląda sytuacja z imigrantami wydalanymi z Niemiec do Polski. Niemiecka policja federalna przyznała, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku wydaliła do Polski aż 3578 migrantów. Możliwe, że w lubuskim już tworzą się sieci przemytników ludzi. Cały obraz dziennikarka przedstawia w obszernym reportażu, który gorąco polecamy.

Z kolei Stanisław Żaryn pisze o serii błędów w zarządzaniu obroną granic RP. Jak odbudować zaufanie do naszych służb i samego państwa? O tym w jego tekście.

Czy Agnieszka Holland nakręci kolejny film?

Agnieszka Żurek w swoim artykule zadanie pytanie „Czy twórcy nadal są z siebie dumni?”. Autorka zadaje retoryczne pytanie, czy o śmierci sierżanta 1. Warszawskiej Brygady Pancernej Mateusza Sitka – zamordowanego podczas obrony polskiej granicy przez imigranta, Agnieszka Holland nakręci kolejny film?

Niech ten tekst będzie wyrzutem sumienia dla Agnieszki „dzieciucha” Holland.

Jakub Pacan w swoim tekście zauważa, że we Francji i Niemczech służby mają coraz mniej oporów by strzelać do agresywnych i niebezpiecznych migrantów dokonujących przestępstw. U nas tego nie wolno. Na jak długo? – pyta redaktor.

Rozchwiana koalicja rządowa

Mariusz Staniszewski w swoim artykule przewiduje serię kryzysów, które mają nawiedzić rząd Donalda Tuska.

Liderzy Trzeciej Drogi i Lewicy przekonali się, ile kosztuje pół roku koalicji z toksycznym sojusznikiem. Lider Platformy Obywatelskiej umocnił swoją władzę i będzie jeszcze bardziej brutalny i niebezpieczny.
- pisze autor.

Punks not fajnopolaks

Słyszeliście już piosenki mniej i bardziej znanych muzycznych buntowników (jak Muniek Staszczyk), którzy w swoim stylu sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi?

„Teraz karmią nas kłamstwami, europejski ekoład, zielony
marksizm mi nie pasi i ten nowoczesny świat”

- Muniek Staszczyk w utworze „Wolność”.

Gdy złodzieje i tyrani ten zielony wielbią
ład, myślą, że są tacy cwani, odbudują tu
Kraj Rad! Wezmą własność, wolność wezmą,
będziesz płacił gruby hajs, oni z okien
swych limuzyn machać będą, oh how nice!

- Maks O’Smiley w utworze „Kasy nie ma i nie będzie”.

Czy to ich walka z nowym totalitaryzmem? Zastanawia się Agnieszka Żurek w swoim artykule.

Stoimy za CPK

Jakub Pacan przedstawia akcję „Stoimy za CPK” oraz jej inicjatora. Podkreśla, że Nie tylko prezesi gigantów przemysłowych z Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych apelują w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był kontynuowany.

Wynaturzony Zielony Ład

Jan Muś pisze o genezie Zielonego Ładu, który z dobrej koncepcji przepoczwarzył się w zieloną terapię szokową.

Europejski Zielony Ład jest owocem inżynierii społecznej i politycznej mającej na celu utrzymanie lub przywrócenie przewagi gospodarczej Unii Europejskiej nad resztą świata. Sam koncept nie był zły. Kompletnie nie zadziałała za to społeczna i solidarnosciowa strona projektu.

- pisze redaktor.

Cyfryzacja rynku pracy

Konrad Wernicki relacjonuje seminarium eksperckie podsumowujące projekt EFAD prowadzony przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” wraz partnerami społecznymi z całej Europy.

Projekt dotyczy robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji świata pracy, który za sprawą AI (Sztucznej Inteligencji) przechodzi cyfrową rewolucję na naszych oczach. Warto zapoznawać się z raportami i ekspertyzami dotyczącymi tych zagadnień, bo możemy się z nimi mierzyć w pracy szybciej niż myślimy.

Felietony

Remigiusz Okraska w swoim felietonie przypomina o jednej z największych katastrof w kopalni z udziałem polskich górników, która miała miejsce jeszcze w XIX w.

Karol Gac opisuje krajobraz powyborczy po europejskiej batalii o Parlament Europejski.

Cezary Krysztopa wspomina Janusza Rewińskiego, który niedawno odszedł z tego świata, jako wybitnego satyryka.]

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ> 

Polecane
Emerytury
Stażowe