Trójmorze – czy to pogrzebana wizja? Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim

Wydawnictwo Biały Kruk i kawiarnia z wartościami „AGERE CONTRA” zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim, które odbędzie się 29 stycznia 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 18:00 w kawiarni „AGERE CONTRA” na ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie.
 Trójmorze – czy to pogrzebana wizja? Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1

Pierwszy tom dwutomowego dzieła prof. Wojciecha Roszkowskiego stanowi fascynującą podróż przez historię krajów Trójmorza – obszaru od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem. Autor, wybitny historyk i pisarz, ukazuje bogactwo i różnorodność tego regionu, który przez wieki znajdował się w potrzasku pomiędzy potęgami niemiecką, rosyjską i turecką.

Prof. Roszkowski eksploruje wspólne doświadczenia historyczne mieszkańców Międzymorza, podkreślając zarazem często występujące braki w wzajemnej znajomości kultur i tradycji sąsiednich narodów i krytykując nienaturalny podział, który dotychczas prezentował ten obszar bez uwzględnienia Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.

Najważniejszym elementem pierwszego tomu jest opowieść o Rzeczypospolitej, która stanowiła skuteczny kontrprojekt do despotycznych imperiów niemieckiego i rosyjskiego. Prof. Roszkowski prezentuje ją jako ważny czynnik w historii Międzymorza, oparty na staropolskiej tradycji wolności.

Książka wyróżnia się wartkim językiem i pięknymi ilustracjami, wypełniając lukę informacyjną i badawczą dotyczącą tego mniej znanego, lecz historycznie bogatego obszaru europejskiego. Pierwszy tom obejmuje okres od zarania do początku XX wieku, ukazując skomplikowaną historię krajów Trójmorza w kontekście ścierających się potęg i zmieniających się realiów geopolitycznych. To ważne dzieło, które zachęca do lepszego zrozumienia regionu Międzymorza i budowania świadomości wspólnego interesu.

https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/orzel-lew-i-krzyz-historia-i-kultura-krajow-trojmorza-tom-1

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 2

Drugi tom „Historii i kultury krajów Trójmorza” skupia się na wieku XX i XXI, rozszerzając perspektywę o Grecję, Ukrainę i Mołdawię. W pierwszym tomie autor przedstawiał historię Trójmorza do czasów fin de siècle, a teraz omawia dzieje tych trzech krajów od zarania do współczesności. Książka odzwierciedla zmiany w składzie Inicjatywy Trójmorza, z uwzględnieniem przyjęcia Grecji jako stałego członka i nadania Ukrainie oraz Mołdawii statusu krajów stowarzyszonych.

Autor podkreśla, że koncepcja Trójmorza ma swoje korzenie już w czasach jagiellońskich, jednak idea ta została ponownie podjęta dopiero w okresie II Rzeczypospolitej. Wskazuje na rolę Józefa Piłsudskiego, który widział Międzymorze jako przeciwwagę dla rosyjskich i niemieckich aspiracji imperialistycznych. Historia, jak zauważa prof. Roszkowski, pokazała, że brak silnego sojuszu po odzyskaniu niepodległości doprowadził do aneksji przez Związek Radziecki.

Współczesna odnowa idei Trójmorza miała miejsce w III Rzeczypospolitej pod rządami prawicy. Inicjatywa Trójmorza, zainaugurowana w 2015 roku, rozwija się na różnych płaszczyznach, od banków rozwojowych po współpracę parlamentarną. Autor zauważa jednak narastające zagrożenia dla krajów Trójmorza i podkreśla potrzebę większej dynamiki współpracy między nimi, zarówno na poziomie politycznym, jak i poprzez wzajemne poznanie kultur i historii.

Drugi tom książki prof. Wojciecha Roszkowskiego jest istotnym kompendium informacyjnym o Trójmorzu, prezentując historię i kulturę Grecji, Ukrainy i Mołdawii w kontekście Inicjatywy Trójmorza, przywołując zarówno dziedzictwo historyczne, jak i współczesne wyzwania. Wzbogacony 186 ilustracjami, stanowi cenne źródło wiedzy na temat regionu.

https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/orzel-lew-i-krzyz-historia-i-kultura-krajow-trojmorza-tom-2

Prof. Wojciech Roszkowski – polski ekonomista, historyk i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych (1996). Prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (1990–1993),  dyrektor Instytut Studiów Politycznych PAN w latach 1994 – 2000, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (2004–2009). Autor publikacji poświęconych historii Polski w XX i XXI wieku, nagrodzonej książki „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej”, a także podręczników szkolnych (w tym pierwszego podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość). Kawaler Orderu Orła Białego.

Przypominamy o tym, że aby wziąć udział w spotkaniu, obowiązkowa jest rejestracja przez stronę https://agerecontra.pl/wydarzenie/trojmorze-czy-wlasnie-pogrzebalismy-te-wizje-spotkanie-z-prof-wojciechem-roszkowskim/. Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem autora. Wstęp wolny!


 

POLECANE
Jest reakcja szefa KRRiT ws. wyników kontroli NIK Wiadomości
Jest reakcja szefa KRRiT ws. wyników kontroli NIK

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski poinformował, że rozważa złożenie doniesienia do prokuratury na prezesa NIK Mariana Banasia za przekroczenie uprawnień.

Rozmowa Mentzena z Nawrockim z rekordową oglądalnością z ostatniej chwili
Rozmowa Mentzena z Nawrockim z rekordową oglądalnością

Zapowiadane spotkanie Sławomira Mentzena z Karolem Nawrockim, podczas którego dyskutowano o ośmiu punktach przedstawionych przez kandydata Konfederacji, w szczytowym momencie śledziło ponad 350 tys. widzów online. Była to zatem jedna z najchętniej oglądanych politycznych debat w polskim internecie.

Alarm na fińskiej granicy. Wzmaga się rosyjska aktywność na wschodniej granicy NATO gorące
Alarm na fińskiej granicy. Wzmaga się rosyjska aktywność na wschodniej granicy NATO

Rosja wzmacnia swój potencjał na wschodniej flance NATO. Przy granicy z Finlandią powstają nowe magazyny, hangary, stawiane są namioty wojskowe i przywożony jest sprzęt. Oficjalnie Kreml nie wprowadził mobilizacji w tym rejonie, lecz analitycy alarmują – to dopiero początek szerszego planu. – Robią to etapami. To nie są wielkie rozbudowy infrastruktury czy budowa nowej, ale przygotowują się – powiedział fiński generał Sami Nurmi.

Rośnie presja niemieckich mediów na scenariusz rumuński w Polsce gorące
Rośnie presja niemieckich mediów na "scenariusz rumuński" w Polsce

Niemieckie media kontynuują działania informacyjne, które skutkują zagrożeniami dla bezpieczeństwa informacyjnego Polski, mają cechy operacji wpływu na Polskę oraz zagrażają stabilności RP po wyborach prezydenckich. Niemieckie podmioty prywatne i państwowe od dłuższego czasu prezentują zmanipulowany obraz wyborów w Polsce, ich stawki i kandydatów. Obecnie suflują również odbiorcom, że w Polsce może dojść do scenariusza „rumuńskiego”. Skala zagrożeń związanych z tą działalnością rośnie.

Rating Warner Bros. Discovery obniżony do poziomu śmieciowego. Co z TVN? z ostatniej chwili
Rating Warner Bros. Discovery obniżony do poziomu śmieciowego. Co z TVN?

Jak informują media branżowe, agencja ratingowa S&P Global Ratings obniżyła rating kredytowy Warner Bros. Discovery do poziomu śmieciowego.

Radosław Sikorski: Grzegorz Braun powinien siedzieć Wiadomości
Radosław Sikorski: "Grzegorz Braun powinien siedzieć"

Podczas audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia Radosław Sikorski, komentujący wynik Grzegorza Brauna w pierwszej turze wyborów prezydenckich, stwierdził: Grzegorz Braun powinien już dawno siedzieć.

Nowy, unijny system EES nie zapobiegnie masowej migracji gorące
Nowy, unijny system EES nie zapobiegnie masowej migracji

Tymczasowe porozumienie osiągnięte przez Radę i Parlament Europejski pozwala państwom członkowskim na stopniowe wprowadzanie systemu zarządzania cyfrowymi granicami (EES) w ciągu sześciu miesięcy – poinformował Parlament Europejski w specjalnie wydanym komunikacie. I wprawdzie politycy już ogłaszają sukces, to nie jest on wcale taki pewny, i to nie tylko biorąc pod uwagę zawarte w dokumencie wyłączenia.

Karol Nawrocki podpisał deklarację toruńską Sławomira Mentzena z ostatniej chwili
Karol Nawrocki podpisał "deklarację toruńską" Sławomira Mentzena

Karol Nawrocki podpisał "deklarację toruńską" przedstawioną przez Sławomira Mentzena. Kandydat Konfederacji w pierwszej turze spotkał się z kandydatem popieranym przez PiS. Mentzen chciał, by Nawrockiego mogli ocenić wyborcy Konfederacji. Dlatego zadał mu szereg pytań dotyczących postulatów jego środowiska ujętą w tzw. "deklarację toruńską". Wśród nich znalazły się między innymi kwestie dotyczące podatków, obecności polskich żołnierzy na Ukrainie czy dostępu do broni.  

Rozwód PSL i Polski 2050? Petru: Nie widzę sensu kontynuowania tego projektu z ostatniej chwili
Rozwód PSL i Polski 2050? Petru: Nie widzę sensu kontynuowania tego projektu

– Współpraca w ramach Trzeciej Drogi jest dobra na poziomie liderów, ale nie na poziomie sejmowym; nie widzę sensu kontynuowania tego projektu – powiedział Ryszard Petru z Polski 2050. Podkreślił, że nie może być rekonstrukcji rządu bez rozmów z koalicjantami, których – jak dodał – nie było.

Politolog w Newsweeku narzeka, że w związku z brakiem pieniędzy z US AID w Polsce nie było tej energii w kampanii wyborczej polityka
Politolog w "Newsweeku" narzeka, że w związku z brakiem pieniędzy z US AID w Polsce "nie było tej energii" w kampanii wyborczej

Przemysław Sadura, politolog z UW związany z "Krytyką Polityczną", w wywiadzie z "Newsweekiem" przedstawił swoją opinię dotyczącą trwającej kampanii wyborczej.

REKLAMA

Trójmorze – czy to pogrzebana wizja? Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim

Wydawnictwo Biały Kruk i kawiarnia z wartościami „AGERE CONTRA” zapraszają na spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim, które odbędzie się 29 stycznia 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 18:00 w kawiarni „AGERE CONTRA” na ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie.
 Trójmorze – czy to pogrzebana wizja? Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Roszkowskim

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1

Pierwszy tom dwutomowego dzieła prof. Wojciecha Roszkowskiego stanowi fascynującą podróż przez historię krajów Trójmorza – obszaru od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem. Autor, wybitny historyk i pisarz, ukazuje bogactwo i różnorodność tego regionu, który przez wieki znajdował się w potrzasku pomiędzy potęgami niemiecką, rosyjską i turecką.

Prof. Roszkowski eksploruje wspólne doświadczenia historyczne mieszkańców Międzymorza, podkreślając zarazem często występujące braki w wzajemnej znajomości kultur i tradycji sąsiednich narodów i krytykując nienaturalny podział, który dotychczas prezentował ten obszar bez uwzględnienia Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.

Najważniejszym elementem pierwszego tomu jest opowieść o Rzeczypospolitej, która stanowiła skuteczny kontrprojekt do despotycznych imperiów niemieckiego i rosyjskiego. Prof. Roszkowski prezentuje ją jako ważny czynnik w historii Międzymorza, oparty na staropolskiej tradycji wolności.

Książka wyróżnia się wartkim językiem i pięknymi ilustracjami, wypełniając lukę informacyjną i badawczą dotyczącą tego mniej znanego, lecz historycznie bogatego obszaru europejskiego. Pierwszy tom obejmuje okres od zarania do początku XX wieku, ukazując skomplikowaną historię krajów Trójmorza w kontekście ścierających się potęg i zmieniających się realiów geopolitycznych. To ważne dzieło, które zachęca do lepszego zrozumienia regionu Międzymorza i budowania świadomości wspólnego interesu.

https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/orzel-lew-i-krzyz-historia-i-kultura-krajow-trojmorza-tom-1

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 2

Drugi tom „Historii i kultury krajów Trójmorza” skupia się na wieku XX i XXI, rozszerzając perspektywę o Grecję, Ukrainę i Mołdawię. W pierwszym tomie autor przedstawiał historię Trójmorza do czasów fin de siècle, a teraz omawia dzieje tych trzech krajów od zarania do współczesności. Książka odzwierciedla zmiany w składzie Inicjatywy Trójmorza, z uwzględnieniem przyjęcia Grecji jako stałego członka i nadania Ukrainie oraz Mołdawii statusu krajów stowarzyszonych.

Autor podkreśla, że koncepcja Trójmorza ma swoje korzenie już w czasach jagiellońskich, jednak idea ta została ponownie podjęta dopiero w okresie II Rzeczypospolitej. Wskazuje na rolę Józefa Piłsudskiego, który widział Międzymorze jako przeciwwagę dla rosyjskich i niemieckich aspiracji imperialistycznych. Historia, jak zauważa prof. Roszkowski, pokazała, że brak silnego sojuszu po odzyskaniu niepodległości doprowadził do aneksji przez Związek Radziecki.

Współczesna odnowa idei Trójmorza miała miejsce w III Rzeczypospolitej pod rządami prawicy. Inicjatywa Trójmorza, zainaugurowana w 2015 roku, rozwija się na różnych płaszczyznach, od banków rozwojowych po współpracę parlamentarną. Autor zauważa jednak narastające zagrożenia dla krajów Trójmorza i podkreśla potrzebę większej dynamiki współpracy między nimi, zarówno na poziomie politycznym, jak i poprzez wzajemne poznanie kultur i historii.

Drugi tom książki prof. Wojciecha Roszkowskiego jest istotnym kompendium informacyjnym o Trójmorzu, prezentując historię i kulturę Grecji, Ukrainy i Mołdawii w kontekście Inicjatywy Trójmorza, przywołując zarówno dziedzictwo historyczne, jak i współczesne wyzwania. Wzbogacony 186 ilustracjami, stanowi cenne źródło wiedzy na temat regionu.

https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/orzel-lew-i-krzyz-historia-i-kultura-krajow-trojmorza-tom-2

Prof. Wojciech Roszkowski – polski ekonomista, historyk i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych (1996). Prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (1990–1993),  dyrektor Instytut Studiów Politycznych PAN w latach 1994 – 2000, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (2004–2009). Autor publikacji poświęconych historii Polski w XX i XXI wieku, nagrodzonej książki „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej”, a także podręczników szkolnych (w tym pierwszego podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość). Kawaler Orderu Orła Białego.

Przypominamy o tym, że aby wziąć udział w spotkaniu, obowiązkowa jest rejestracja przez stronę https://agerecontra.pl/wydarzenie/trojmorze-czy-wlasnie-pogrzebalismy-te-wizje-spotkanie-z-prof-wojciechem-roszkowskim/. Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem autora. Wstęp wolny!



 

Polecane
Emerytury
Stażowe