[wywiad] Ekspert: prewencja wykorzystywania seksualnego wpisuje się w program lekcji religii

Zagadnienia prewencyjne wpisują się w treści programowe nauczania religii, które na każdym etapie obejmują wzmacnianie godności każdego człowieka i kształtowanie prawidłowych relacji międzyludzkich - mówi w rozmowie z KAI dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska. Projekt „Bezpieczni” – to seria scenariuszy lekcji religii wraz z materiałami audiowizualnymi, których celem jest danie odpowiednich narzędzi tak nauczycielom religii jak i uczniom. To owoc współpracy Fundacji Świętego Józefa z Komisją Wychowania Katolickiego KEP.
zdjęcie poglądowe [wywiad] Ekspert: prewencja wykorzystywania seksualnego wpisuje się w program lekcji religii
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Alexas_Fotos

- Dlaczego katecheza może być dobrą okazją do edukacji z prewencją wykorzystywania seksualnego? 

Dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska: Katecheza - w zasadzie lekcje religii, ponieważ szczególnie z myślą o nich powstawały materiały - może być dobrą okazją do takiej edukacji ze względu na stosunkowo duży zakres odbiorców. W ostatnim roku blisko 80% dzieci i młodzieży było zapisanych na lekcje religii. Trudno by było dotrzeć do tak szerokiego grona w ramach katechezy parafialnej, choć oczywiście opracowane konspekty mogą być wykorzystane także podczas takich zajęć.

Lekcja religii, na której katecheta podejmie proponowane zagadnienia, wpisuje się w wychowawczą misję szkoły, zaś sam prowadzący może w prowadzeniu zajęć skorzystać z pomocy szkolnych specjalistów - psychologa, pedagoga czy wychowawców klas. Taka współpraca może przyczynić się do lepszego odbioru treści przez dzieci i młodzież - jeśli kilka osób zgodnie będzie o czymś mówić, będzie to świadczyło o doniosłości treści. Poza tym zagadnienia prewencyjne wpisują się w treści programowe nauczania religii, które na każdym etapie obejmują wzmacnianie godności każdego człowieka i kształtowanie prawidłowych relacji międzyludzkich. 

- Kto przygotowywał projekt „Bezpieczni”?

- Projekt "Bezpieczni" jest owocem współpracy Fundacji Świętego Józefa z Komisją Wychowania Katolickiego KEP, która odpowiada za wychowanie dzieci i młodzieży. O przygotowanie materiałów zostałam poproszona jako konsultor tejże Komisji. Podjęciu zadania towarzyszyły pewne obawy, przede wszystkim ze względu na wagę treści, jednak eksperci z Fundacji zapewniali wsparcie w kwestiach merytorycznych, a jednocześnie autonomię w wyborze zespołu autorów i w sprawach katechetycznych. 20-letni staż pracy katechetycznej w przedszkolach i różnych typach szkół dodały mi odwagi w podjęciu decyzji. W swoim dorobku miałam także redagowanie podręczników do religii i innych materiałów dydaktycznych. Do współpracy zaprosiłam inną doświadczoną osobę - p. Aleksandrę Bałoniak, która przez wiele lat pracowała w czasopiśmie "Katecheta" i przygotowała szereg publikacji katechetycznych, współpracując z różnymi wydawnictwami. Projekt "Bezpieczni" to nie tylko scenariusze lekcji - towarzyszą im dostępne na stronie podcasty dla nauczycieli religii oraz inne materiały wykorzystania. Koordynacją całości zajął się ks. Karol Faj. 

Czytaj także: Tysiące funtów odszkodowania dla chrześcijanki modlącej się przy klinice aborcyjnej

- Dla uczniów w jakim wieku przygotowane są materiały? 

- Materiały zostały opracowane na wszystkie etapu edukacyjne, czyli dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Dla każdej klasy przygotowano dwie lekcje. Aby z propozycji mogli skorzystać zarówno nauczyciele religii w liceach, jak i w technikum i szkołach branżowych, we wstępie zamieszczono wskazania do wykorzystania scenariuszy w różnych typach szkół, z uwzględnieniem treści programowych i ilości lekcji.

- Te materiały będą przydatne tylko na lekcje religii, czy inni pedagogowie też mogą z nich korzystać? 

- Chociaż materiały zostały opracowane z myślą o uczniach uczęszczających na lekcje religii i koncepcja jest mocno zakorzeniona w programie tego przedmiotu, to scenariusze mogą być wykorzystane także przez innych nauczycieli czy specjalistów. Stanowią propozycję, do której należy podejść elastycznie i rozwinąć ją według własnego pomysłu, ale także można skorzystać z proponowanych rozwiązań metodycznych w ramach innych lekcji czy zajęć w całości lub w części. Szkolne zespoły wychowawcze, a w parafii - rady katechetyczne, mogą kreatywnie wykorzystać materiały w ramach rekolekcji, dni skupienia czy innych spotkań formacyjnych.  

- Co zawierają scenariusze lekcji i przygotowane materiały? 

- Scenariusz każdej lekcji zawiera treści konieczne do efektywnego przygotowania i przeprowadzenia zajęć, takie jak inspirowane programem nauczania religii cele katechetyczne - wymagania ogólne oraz treści, czyli wymagania szczegółowe, będące opisem oczekiwanych osiągnięć ucznia w zakresie wiedzy i umiejętności. Ze względu na wychowawczy charakter materiałów, w każdej lekcji zawarto również spodziewane efekty w zakresie postaw. Dla ułatwienia pracy katechetom wypisano metody pracy oraz środki dydaktyczne, które należy przygotować przed lekcją, przy czym część pomocy została zapewniona w scenariuszach bądź na stronie internetowej.

Dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej zamieszczono także opowiadania, dzięki którym uczniowie łatwiej wczują się w przedstawiane sytuacje. Opowiadania mogą być odczytane przez nauczyciela bądź odtworzone, ponieważ na stronie internetowej znajdują się wersje audio. W niektórych scenariuszach dodano wskazówki dla nauczycieli lub propozycje lektur, dzięki którym będą lepiej przygotowani do podejmowanych tematów.

Cenną pomocą dla katechetów i wszystkich innych, którzy przeprowadzą zajęcia, są podcasty. Zawierają one wypowiedzi ekspertów na różne tematy powiązane z zagadnieniami poruszanymi na lekcjach. Warto podkreślić, że projekt "Bezpieczni" nie wymaga od katechetów rezygnacji z zaplanowanych w programie lekcji. Celowo zagadnienia prewencyjne wpisano w istniejący program nauki religii, poszerzając treści o wymiar prewencyjny. 

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Bernarda, niekoronowanego władcę Europy

***

Z materiałami dotyczącymi projektu „Bezpieczni” można się zapoznać na stronie www.katecheza.fsj.org.pl.

Dawid Gospodarek, dg


 

POLECANE
Karambol na S7. Cztery osoby nie żyją, 12 zostało rannych z ostatniej chwili
Karambol na S7. Cztery osoby nie żyją, 12 zostało rannych

Po zderzeniu 18 samochodów osobowych i trzech ciężarowych na S7 w kierunku Gdyni został zatrzymany kierujący pojazdem ciężarowym, który najechał na tył poprzedzających pojazdów. W karambolu, do którego doszło między wjazdem Lipce a Gdańsk Południe, zginęły cztery osoby, a 12 zostało rannych.

Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków tylko u nas
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków

Do ofiar strzelano z bliskiej odległości, nakazując im stawać nad wykopanym grobem. Nie dobitych zasypywano ziemią, dzieci rozbijano o drzewa” – napisała Barbara Bojarska w książce „Piaśnica”. Tu jesienią 1939 r., krótko po agresji na Polskę, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej.

Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024 tylko u nas
Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024

Kolejny „odcinek” niemieckich opinii o Polsce i naszych sprawach czas zacząć. Zacznijmy, nie bez przyczyny, od tego, że skończymy tę relację na 1.09. Nie trzeba przecież tłumaczyć co to za data. Wiążą się z nią dziesiątki, trudnych do omówienia, wątków.

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył w piątek do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest kluczowym elementem jego "planu zwycięstwa". Prezydent Ukrainy twierdzi, że formalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu podniesie morale narodu i armii oraz zmusi Władimira Putina do negocjacji, ponieważ Putin „rozumie tylko siłę”.

REKLAMA

[wywiad] Ekspert: prewencja wykorzystywania seksualnego wpisuje się w program lekcji religii

Zagadnienia prewencyjne wpisują się w treści programowe nauczania religii, które na każdym etapie obejmują wzmacnianie godności każdego człowieka i kształtowanie prawidłowych relacji międzyludzkich - mówi w rozmowie z KAI dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska. Projekt „Bezpieczni” – to seria scenariuszy lekcji religii wraz z materiałami audiowizualnymi, których celem jest danie odpowiednich narzędzi tak nauczycielom religii jak i uczniom. To owoc współpracy Fundacji Świętego Józefa z Komisją Wychowania Katolickiego KEP.
zdjęcie poglądowe [wywiad] Ekspert: prewencja wykorzystywania seksualnego wpisuje się w program lekcji religii
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Alexas_Fotos

- Dlaczego katecheza może być dobrą okazją do edukacji z prewencją wykorzystywania seksualnego? 

Dr hab. Aneta Rayzacher-Majewska: Katecheza - w zasadzie lekcje religii, ponieważ szczególnie z myślą o nich powstawały materiały - może być dobrą okazją do takiej edukacji ze względu na stosunkowo duży zakres odbiorców. W ostatnim roku blisko 80% dzieci i młodzieży było zapisanych na lekcje religii. Trudno by było dotrzeć do tak szerokiego grona w ramach katechezy parafialnej, choć oczywiście opracowane konspekty mogą być wykorzystane także podczas takich zajęć.

Lekcja religii, na której katecheta podejmie proponowane zagadnienia, wpisuje się w wychowawczą misję szkoły, zaś sam prowadzący może w prowadzeniu zajęć skorzystać z pomocy szkolnych specjalistów - psychologa, pedagoga czy wychowawców klas. Taka współpraca może przyczynić się do lepszego odbioru treści przez dzieci i młodzież - jeśli kilka osób zgodnie będzie o czymś mówić, będzie to świadczyło o doniosłości treści. Poza tym zagadnienia prewencyjne wpisują się w treści programowe nauczania religii, które na każdym etapie obejmują wzmacnianie godności każdego człowieka i kształtowanie prawidłowych relacji międzyludzkich. 

- Kto przygotowywał projekt „Bezpieczni”?

- Projekt "Bezpieczni" jest owocem współpracy Fundacji Świętego Józefa z Komisją Wychowania Katolickiego KEP, która odpowiada za wychowanie dzieci i młodzieży. O przygotowanie materiałów zostałam poproszona jako konsultor tejże Komisji. Podjęciu zadania towarzyszyły pewne obawy, przede wszystkim ze względu na wagę treści, jednak eksperci z Fundacji zapewniali wsparcie w kwestiach merytorycznych, a jednocześnie autonomię w wyborze zespołu autorów i w sprawach katechetycznych. 20-letni staż pracy katechetycznej w przedszkolach i różnych typach szkół dodały mi odwagi w podjęciu decyzji. W swoim dorobku miałam także redagowanie podręczników do religii i innych materiałów dydaktycznych. Do współpracy zaprosiłam inną doświadczoną osobę - p. Aleksandrę Bałoniak, która przez wiele lat pracowała w czasopiśmie "Katecheta" i przygotowała szereg publikacji katechetycznych, współpracując z różnymi wydawnictwami. Projekt "Bezpieczni" to nie tylko scenariusze lekcji - towarzyszą im dostępne na stronie podcasty dla nauczycieli religii oraz inne materiały wykorzystania. Koordynacją całości zajął się ks. Karol Faj. 

Czytaj także: Tysiące funtów odszkodowania dla chrześcijanki modlącej się przy klinice aborcyjnej

- Dla uczniów w jakim wieku przygotowane są materiały? 

- Materiały zostały opracowane na wszystkie etapu edukacyjne, czyli dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Dla każdej klasy przygotowano dwie lekcje. Aby z propozycji mogli skorzystać zarówno nauczyciele religii w liceach, jak i w technikum i szkołach branżowych, we wstępie zamieszczono wskazania do wykorzystania scenariuszy w różnych typach szkół, z uwzględnieniem treści programowych i ilości lekcji.

- Te materiały będą przydatne tylko na lekcje religii, czy inni pedagogowie też mogą z nich korzystać? 

- Chociaż materiały zostały opracowane z myślą o uczniach uczęszczających na lekcje religii i koncepcja jest mocno zakorzeniona w programie tego przedmiotu, to scenariusze mogą być wykorzystane także przez innych nauczycieli czy specjalistów. Stanowią propozycję, do której należy podejść elastycznie i rozwinąć ją według własnego pomysłu, ale także można skorzystać z proponowanych rozwiązań metodycznych w ramach innych lekcji czy zajęć w całości lub w części. Szkolne zespoły wychowawcze, a w parafii - rady katechetyczne, mogą kreatywnie wykorzystać materiały w ramach rekolekcji, dni skupienia czy innych spotkań formacyjnych.  

- Co zawierają scenariusze lekcji i przygotowane materiały? 

- Scenariusz każdej lekcji zawiera treści konieczne do efektywnego przygotowania i przeprowadzenia zajęć, takie jak inspirowane programem nauczania religii cele katechetyczne - wymagania ogólne oraz treści, czyli wymagania szczegółowe, będące opisem oczekiwanych osiągnięć ucznia w zakresie wiedzy i umiejętności. Ze względu na wychowawczy charakter materiałów, w każdej lekcji zawarto również spodziewane efekty w zakresie postaw. Dla ułatwienia pracy katechetom wypisano metody pracy oraz środki dydaktyczne, które należy przygotować przed lekcją, przy czym część pomocy została zapewniona w scenariuszach bądź na stronie internetowej.

Dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej zamieszczono także opowiadania, dzięki którym uczniowie łatwiej wczują się w przedstawiane sytuacje. Opowiadania mogą być odczytane przez nauczyciela bądź odtworzone, ponieważ na stronie internetowej znajdują się wersje audio. W niektórych scenariuszach dodano wskazówki dla nauczycieli lub propozycje lektur, dzięki którym będą lepiej przygotowani do podejmowanych tematów.

Cenną pomocą dla katechetów i wszystkich innych, którzy przeprowadzą zajęcia, są podcasty. Zawierają one wypowiedzi ekspertów na różne tematy powiązane z zagadnieniami poruszanymi na lekcjach. Warto podkreślić, że projekt "Bezpieczni" nie wymaga od katechetów rezygnacji z zaplanowanych w programie lekcji. Celowo zagadnienia prewencyjne wpisano w istniejący program nauki religii, poszerzając treści o wymiar prewencyjny. 

Czytaj także: Kościół wspomina dziś św. Bernarda, niekoronowanego władcę Europy

***

Z materiałami dotyczącymi projektu „Bezpieczni” można się zapoznać na stronie www.katecheza.fsj.org.pl.

Dawid Gospodarek, dg



 

Polecane
Emerytury
Stażowe