Strażacy z "S" spotkali się z kierownictwem Państwowej Straży Pożarnej

Świeżo wyremontowany Ośrodek Reset w Spale był miejscem obrad związkowców z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, które odbyły się w dniach 14–15 października 2024 r. W posiedzeniu Rady KSP NSZZ „S” uczestniczyło też kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej, z nadbryg. dr inż. Mariuszem Feltynowskim na czele. Poza omówieniem bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem jednostek organizacyjnych PSP związkowcy odbyli również szkolenie nt. odpowiedzialności dyscyplinarnej strażaków.
Posiedzenie Rady KSP NSZZ „S”  Strażacy z
Posiedzenie Rady KSP NSZZ „S” / fot. KSP NSZZ "S"

W pierwszej części posiedzenia odbyło się szkolenie dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej strażaków PSP. O praktycznych aspektach postępowania dyscyplinarnego związkowcom opowiadał radca prawny KSP NSZZ „Solidarność” Sebastian Jarych. Prowadzący szkolenie podkreślił, że istotne jest wczesne skonsultowanie sprawy z prawnikiem, gdy tylko pojawi się ryzyko wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec strażaka.

W drugiej części zebrania odbyło się spotkanie z kierownictwem PSP. Stronę służbową reprezentowali: komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. mgr inż. Paweł Frysztak, prorektor-zastępca komendanta ds. operacyjnych Akademii Pożarniczej st. bryg. Paweł Fliszkiewicz, dyrektor Biura Kadr st. bryg. mgr inż. Rafał Zdziennicki, dyrektor biura Finansów st. bryg. mgr inż. Jarosław Kociołek.

Potrzeby i możliwości wsparcia funkcjonowania komend miejskich/powiatowych

Komendant Główny PSP zreferował realizację wypłat rekompensaty za przedłużony czas służby w I półroczu 2024. Z przedstawionych informacji wynika, że w dwóch powiatach nie udało się zapłacić za całość wypracowanych nadgodzin. Związkowcy zwrócili uwagę, że w wielu jednostkach organizacyjnych środki na rekompensatę zapewniono poprzez przesunięcia pieniędzy z paragrafów płacowych. Zastępca Komendanta Głównego PSP zapewnił, że do komend w najbliższym czasie trafią środki z rezerwy budżetowej państwa. Zgodnie ze stanowiskiem Komendy Głównej powinny one zapewnić przywrócenie pierwotnego planu budżetu danej komendy jednak nie można komendantom miejskim/powiatowym nakazać prowadzenia polityki finansowej, bo to oni odpowiadają za dyscyplinę finansów w swoich jednostkach organizacyjnych. Zastępca Komendanta Głównego PSP poinformował również, że niedoszacowanie środków na nadgodziny wynika z limitów określonych w budżecie na lata 2019-2024.

Członkowie Rady KSP zasygnalizowali także problem ciągłego braku uzgodnień tzw. wolnych środków z tegorocznej podwyżki (60 zł) w niektórych z komend. Przedstawiciele strony służbowej poinformowali, że zebrano już dane w tym zakresie, zostaną one zweryfikowane wspólnie ze związkowcami.

Dużo czasu poświęcono na zagadnienia związane z akcją powodziową. Przedstawiciele strony służbowej odpowiadali na pytania m.in. odnośnie do naliczania dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych – to d-ca COO na miejscu ustala, jaki stopień szkodliwości ma mieć strażak – czy też ewidencjonowania nadgodzin – zgodnie z wyjaśnieniami dyrektora Biura Kadr godziny wypracowane podczas działań powodziowych liczy się od wyjazdu do powrotu pomniejszone o czas służby zaplanowany w harmonogramie półrocznym. Komendant Główny PSP poinformował, że możliwe są nagrody i wcześniejsze awanse dla strażaków uczestniczących w działaniach powodziowych. Przypomniano, że na podstawie ustawy – o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw nadgodziny wypracowane za powódź w okresie 15.09–31.10 będą wypłacone do końca bieżącego roku. W kontekście zapisów powyższej ustawy odnośnie szczepień zarówno Rada KSP NSZZ „Solidarność”, jak i KG nie popiera przymusowych szczepień. Rada KSP przyjęła stanowisko mówiące, że strażak nie może ponosić negatywnych skutków z tytułu niezaszczepienia się. Zmiana zapisów ustawy w tym zakresie możliwa będzie przy najbliższej nowelizacji.

Członkowie Rady KSP zgłosili narastający problem wydolności komisji lekarskich MSWiA. Komendant Główny PSP potwierdził obawy związkowców i poinformował, że podjął już działania w celu poprawy sytuacji.

Przedstawiciele strony służbowej przedstawili też założenia listopadowej akcji awansowej i plany naborów na studia podyplomowe SPO i SPK. Poinformowano również, że w przypadku dalszego braku zapewnienia finansowania studiów ratownictwa medycznego Akademia Pożarnicza będzie zmuszona wygasić ten kierunek.

Komendant Główny PSP poinformował również o stanie prac nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zgodnie z wcześniejszymi postulatami KSP NSZZ „Solidarność” projekt przewiduje dodatkowe 2000 etatów, które pozwolą głównie na podniesienie stanów w jednoosobowych SK.

Rada KSP wybrała nowego prezydianta

Ostatnią część posiedzenia poświęcono omówieniu działań KSP w ostatnim czasie i sprawom organizacyjnym Sekcji.

Pomoc strażakom poszkodowanym w czasie powodzi zreferował kol. Adam Rogoza, przewodniczący Międzyregionalnej Śląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. Do struktur wojewódzkich Związku zgłosiło się 35 strażaków, którzy w wyniku powodzi ponieśli szkody materialne. Przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz przypomniał, że cały czas funkcjonuje zbiórka środków poprzez Fundację Solidarni.

Zagadnienia związane z rozwojem związku, na podstawie wiedzy pozyskanej w czasie udziału w szkoleniach zorganizowanych przez EPSU w Rumunii i Serbii przekazał kol. Marcin Dzięgielewski przewodniczący Międzyregionalnej Mazowieckiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Sprawozdanie z prac zespołu kadrowo – płacowego przedłożył kol. Wojciech Wilk, który uczestniczył w pierwszym posiedzeniu zespołu.

Kol. Bogumił Goździk zdał relację ze spotkania z kierownictwem KG PSP dotyczącego nowelizacji porozumienia o współpracy pomiędzy KG, a centralami związków zawodowych. Strony przedstawiły swoje oczekiwania co do kształtu porozumienia i będzie to przedmiotem dalszych prac.

Kol. Maciej Łozowski przedstawił sprawozdanie z międzynarodowej konferencji V4+, która na początku października odbyła się w Uniejowie i była poświęcona profilaktyce nowotworowej strażaków. Warto podkreślić, że przedstawiciele zagranicznych związków reprezentujących strażaków z dużym uznaniem mówili o dokonaniach KSP i współpracującej z nami Fundacji cfbt.pl na polu zdrowia strażaków i zapewnili o chęci wdrożenia podobnych rozwiązań w swoich krajach.

Rada KSP na wniosek przewodniczącego Bartłomieja Mickiewicza dokonała wyboru kol. Grzegorza Sadowskiego (woj. łódzkie) na wakujące od początku kadencji stanowisko Członka Prezydium.

Na zakończenie przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz omówił kwestie przyszłorocznej podwyżki. Dla strony społecznej waloryzacja uposażeń na poziomie 5% jest nieakceptowalna. Strona rządowa nie przychyliła się jednak do postulatu związkowców i przekazała projekt budżetu państwa pod obrady Sejmu. Z inicjatywy NSZZ „Solidarność” stanowisko podzespołu RDS ds. służb mundurowych, w którym podtrzymano oczekiwania 15% podwyżki w 2025 r., rozesłano do wszystkich klubów parlamentarnych i kół poselskich. Co do dalszych działań KSP NSZZ „Solidarność” jest w stałym kontakcie ze strukturami Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność” i związkami reprezentującymi funkcjonariuszy innych służb. Przewodniczący poinformował również, że wkrótce przy MSWiA rozpocznie prace zespół mający określić założenia nowej ustawy modernizacyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: [RELACJA] III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki


 

POLECANE
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za z ostatniej chwili
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę ustawę o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, według której środki na inwestycje w produkcję amunicji miałyby nie pochodzić z budżetu MON.

Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

REKLAMA

Strażacy z "S" spotkali się z kierownictwem Państwowej Straży Pożarnej

Świeżo wyremontowany Ośrodek Reset w Spale był miejscem obrad związkowców z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, które odbyły się w dniach 14–15 października 2024 r. W posiedzeniu Rady KSP NSZZ „S” uczestniczyło też kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej, z nadbryg. dr inż. Mariuszem Feltynowskim na czele. Poza omówieniem bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem jednostek organizacyjnych PSP związkowcy odbyli również szkolenie nt. odpowiedzialności dyscyplinarnej strażaków.
Posiedzenie Rady KSP NSZZ „S”  Strażacy z
Posiedzenie Rady KSP NSZZ „S” / fot. KSP NSZZ "S"

W pierwszej części posiedzenia odbyło się szkolenie dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej strażaków PSP. O praktycznych aspektach postępowania dyscyplinarnego związkowcom opowiadał radca prawny KSP NSZZ „Solidarność” Sebastian Jarych. Prowadzący szkolenie podkreślił, że istotne jest wczesne skonsultowanie sprawy z prawnikiem, gdy tylko pojawi się ryzyko wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec strażaka.

W drugiej części zebrania odbyło się spotkanie z kierownictwem PSP. Stronę służbową reprezentowali: komendant główny PSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. mgr inż. Paweł Frysztak, prorektor-zastępca komendanta ds. operacyjnych Akademii Pożarniczej st. bryg. Paweł Fliszkiewicz, dyrektor Biura Kadr st. bryg. mgr inż. Rafał Zdziennicki, dyrektor biura Finansów st. bryg. mgr inż. Jarosław Kociołek.

Potrzeby i możliwości wsparcia funkcjonowania komend miejskich/powiatowych

Komendant Główny PSP zreferował realizację wypłat rekompensaty za przedłużony czas służby w I półroczu 2024. Z przedstawionych informacji wynika, że w dwóch powiatach nie udało się zapłacić za całość wypracowanych nadgodzin. Związkowcy zwrócili uwagę, że w wielu jednostkach organizacyjnych środki na rekompensatę zapewniono poprzez przesunięcia pieniędzy z paragrafów płacowych. Zastępca Komendanta Głównego PSP zapewnił, że do komend w najbliższym czasie trafią środki z rezerwy budżetowej państwa. Zgodnie ze stanowiskiem Komendy Głównej powinny one zapewnić przywrócenie pierwotnego planu budżetu danej komendy jednak nie można komendantom miejskim/powiatowym nakazać prowadzenia polityki finansowej, bo to oni odpowiadają za dyscyplinę finansów w swoich jednostkach organizacyjnych. Zastępca Komendanta Głównego PSP poinformował również, że niedoszacowanie środków na nadgodziny wynika z limitów określonych w budżecie na lata 2019-2024.

Członkowie Rady KSP zasygnalizowali także problem ciągłego braku uzgodnień tzw. wolnych środków z tegorocznej podwyżki (60 zł) w niektórych z komend. Przedstawiciele strony służbowej poinformowali, że zebrano już dane w tym zakresie, zostaną one zweryfikowane wspólnie ze związkowcami.

Dużo czasu poświęcono na zagadnienia związane z akcją powodziową. Przedstawiciele strony służbowej odpowiadali na pytania m.in. odnośnie do naliczania dodatku za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych – to d-ca COO na miejscu ustala, jaki stopień szkodliwości ma mieć strażak – czy też ewidencjonowania nadgodzin – zgodnie z wyjaśnieniami dyrektora Biura Kadr godziny wypracowane podczas działań powodziowych liczy się od wyjazdu do powrotu pomniejszone o czas służby zaplanowany w harmonogramie półrocznym. Komendant Główny PSP poinformował, że możliwe są nagrody i wcześniejsze awanse dla strażaków uczestniczących w działaniach powodziowych. Przypomniano, że na podstawie ustawy – o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw nadgodziny wypracowane za powódź w okresie 15.09–31.10 będą wypłacone do końca bieżącego roku. W kontekście zapisów powyższej ustawy odnośnie szczepień zarówno Rada KSP NSZZ „Solidarność”, jak i KG nie popiera przymusowych szczepień. Rada KSP przyjęła stanowisko mówiące, że strażak nie może ponosić negatywnych skutków z tytułu niezaszczepienia się. Zmiana zapisów ustawy w tym zakresie możliwa będzie przy najbliższej nowelizacji.

Członkowie Rady KSP zgłosili narastający problem wydolności komisji lekarskich MSWiA. Komendant Główny PSP potwierdził obawy związkowców i poinformował, że podjął już działania w celu poprawy sytuacji.

Przedstawiciele strony służbowej przedstawili też założenia listopadowej akcji awansowej i plany naborów na studia podyplomowe SPO i SPK. Poinformowano również, że w przypadku dalszego braku zapewnienia finansowania studiów ratownictwa medycznego Akademia Pożarnicza będzie zmuszona wygasić ten kierunek.

Komendant Główny PSP poinformował również o stanie prac nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zgodnie z wcześniejszymi postulatami KSP NSZZ „Solidarność” projekt przewiduje dodatkowe 2000 etatów, które pozwolą głównie na podniesienie stanów w jednoosobowych SK.

Rada KSP wybrała nowego prezydianta

Ostatnią część posiedzenia poświęcono omówieniu działań KSP w ostatnim czasie i sprawom organizacyjnym Sekcji.

Pomoc strażakom poszkodowanym w czasie powodzi zreferował kol. Adam Rogoza, przewodniczący Międzyregionalnej Śląskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. Do struktur wojewódzkich Związku zgłosiło się 35 strażaków, którzy w wyniku powodzi ponieśli szkody materialne. Przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz przypomniał, że cały czas funkcjonuje zbiórka środków poprzez Fundację Solidarni.

Zagadnienia związane z rozwojem związku, na podstawie wiedzy pozyskanej w czasie udziału w szkoleniach zorganizowanych przez EPSU w Rumunii i Serbii przekazał kol. Marcin Dzięgielewski przewodniczący Międzyregionalnej Mazowieckiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Sprawozdanie z prac zespołu kadrowo – płacowego przedłożył kol. Wojciech Wilk, który uczestniczył w pierwszym posiedzeniu zespołu.

Kol. Bogumił Goździk zdał relację ze spotkania z kierownictwem KG PSP dotyczącego nowelizacji porozumienia o współpracy pomiędzy KG, a centralami związków zawodowych. Strony przedstawiły swoje oczekiwania co do kształtu porozumienia i będzie to przedmiotem dalszych prac.

Kol. Maciej Łozowski przedstawił sprawozdanie z międzynarodowej konferencji V4+, która na początku października odbyła się w Uniejowie i była poświęcona profilaktyce nowotworowej strażaków. Warto podkreślić, że przedstawiciele zagranicznych związków reprezentujących strażaków z dużym uznaniem mówili o dokonaniach KSP i współpracującej z nami Fundacji cfbt.pl na polu zdrowia strażaków i zapewnili o chęci wdrożenia podobnych rozwiązań w swoich krajach.

Rada KSP na wniosek przewodniczącego Bartłomieja Mickiewicza dokonała wyboru kol. Grzegorza Sadowskiego (woj. łódzkie) na wakujące od początku kadencji stanowisko Członka Prezydium.

Na zakończenie przewodniczący KSP Bartłomiej Mickiewicz omówił kwestie przyszłorocznej podwyżki. Dla strony społecznej waloryzacja uposażeń na poziomie 5% jest nieakceptowalna. Strona rządowa nie przychyliła się jednak do postulatu związkowców i przekazała projekt budżetu państwa pod obrady Sejmu. Z inicjatywy NSZZ „Solidarność” stanowisko podzespołu RDS ds. służb mundurowych, w którym podtrzymano oczekiwania 15% podwyżki w 2025 r., rozesłano do wszystkich klubów parlamentarnych i kół poselskich. Co do dalszych działań KSP NSZZ „Solidarność” jest w stałym kontakcie ze strukturami Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność” i związkami reprezentującymi funkcjonariuszy innych służb. Przewodniczący poinformował również, że wkrótce przy MSWiA rozpocznie prace zespół mający określić założenia nowej ustawy modernizacyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: [RELACJA] III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki



 

Polecane
Emerytury
Stażowe