Rada Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "S" obradowała w 35. rocznicę reaktywacji Sekcji
Gościem obrad był prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, a zarazem przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego Mirosław Motyka, który pokrótce przedstawił bieżącą sytuację w polskim i europejskim przemyśle, podkreślając negatywne skutki tzw. Zielonego (nie)Ładu, którego konsekwencje najbardziej odczuwalne są w hutnictwie, górnictwie, przemyśle motoryzacyjnym i ogólnie w całym przemyśle energochłonnym. Prezes Motyka przedstawił informację, że jeszcze w tym roku, po 26 grudnia, europarlament wraz z Komisją Europejską mają się zająć rewizją tegoż Zielonego Ładu i cłami na wyroby stalowe spoza UE. Poinformował także, że w tej sprawie w Warszawie w dn. 9.1.2025 ma odbyć się wizyta komisarzy europejskich.
„Witam jeszcze w najbardziej uprzemysłowionym regionie kraju”
Gośćmi obrad byli także Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „S”, oraz jego zastępca Piotr Nowak. Przewodniczący Kolorz przywitał uczestników Sekcji Hutnictwa słowami: „Witam jeszcze w najbardziej uprzemysłowionym regionie kraju”. Powtórzył słowa o negatywnych skutkach Zielonego Ładu na cały przemysł wydobywczy i energetykę krajową. Podzielił się informacją ws. składania podpisów pod rozpisaniem referendum w celu całkowitego odrzucenia przez rząd RP założeń Zielonego Ładu. Podkreślił, że dobrze się składa, iż wizyta komisarzy UE odbędzie się 9 stycznia, bo właśnie na ten dzień Region Śląski „S” wraz z Sekretariatem Górnictwa i Energetyki zaplanowali demonstrację w Warszawie, na którą wszystkich zapraszają.
Trudna sytuacja zakładów
Po wystąpieniach gości każdy z przedstawicieli zakładów hutniczych i okołohutniczych poinformował o sytuacji w swoim regionie. Kolejna walcownia rur Rurexport w Częstochowie od dnia 1.12 została postawiona w stan likwidacji. Przedstawiciele z Małopolski poinformowali o sytuacji w hucie ArcelorMittal oraz Ocynkowni Seppeler w Chrzanowie, oraz zakładów materiałów ogniotrwałych w Krakowie oraz Skawinie.
35. rocznica reaktywowania Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „S”
Druga część obrad była bardziej uroczysta. Andrzej Karol poinformował, że w tym roku minęła 35. rocznica reaktywowania Krajowej Sekcji Hutnictwa. Przypomnijmy, że została ona założona w 1980 roku w ówczesnej Hucie im. Lenina w Krakowie, przewodniczącym wówczas był Witold Bawolski z HiL. Po stanie wojennym została reaktywowana w lipcu 1989 roku w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej, a na jej przewodniczącego wybrano Tadeusza Piotrowskiego z krakowskiego Kombinatu HiL. Nadmieńmy jeszcze, że pierwsze spotkania organizacyjne odbywały się w Krakowie w ówczesnych budynkach HPR Kraków w Nowej Hucie na os. 20-lecia. Po T. Piotrowskim długo na stanowisku przewodniczącego, ponad 23 lata, był Adam Ditmer z Zawiercia.
Po krótkim rysie historycznym przyjęto stanowisko z okazji 35. rocznicy reaktywowania Krajowej Sekcji Hutnictwa. Przyjęto także uchwałę zgłaszającą 4 naszych kolegów (emerytów) jako Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. Kolejnym etapem będzie przyjęcie uchwałą przez Radę Sekretariatu Metalowców, nastąpi to w dn. 9.12 podczas obrad Rady w Spale. Ostatnim krokiem będzie przyjęcie uchwały w tej sprawie przez Krajowy Zjazd Delegatów „S” który odbędzie się w kwietniu 2025 roku w Kołobrzegu. Jednym z kandydatów jest długoletni wiceprzewodniczący hutniczej Solidarności z Nowej Huty Leszek Kochan, który w poprzednich latach był delegatem i członkiem Rady Sekcji Hutnictwa i bardzo dużo wniósł w działalności Sekcji. Nadmieńmy również że L. Kochan był także członkiem Zarządu Regionu Małopolskiego.
Rozpoczęcie obrad uhonorowano wprowadzeniem sztandaru Krajowej Sekcji Hutnictwa Solidarności, który pozostał w honorowym miejscu podczas całych obrad.
ZOBACZ TAKŻE: Strażacy zrzeszeni w NSZZ "S" ogłaszają ogólnopolską akcję protestacyjną
ZOBACZ TAKŻE: "S" wynegocjowała nagrody dla pracowników prokuratury
ZOBACZ TAKŻE: „Lasy Państwowe, nie Mikołajowe!” Protesty leśników w Warszawie