Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów

„Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania” – pod tym hasłem odbył się w dniach 3–4 marca 2025 roku w Mikołajkach jubileuszowy X Europejski Kongres Samorządów. Głównym partnerem wydarzenia było województwo warmińsko-mazurskie.
X Europejski Kongres Samorządów Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów
X Europejski Kongres Samorządów / fot. Konrad Wernicki

Kongres zgromadził ponad 2600 uczestników z całej Europy. W ramach wydarzenia odbyły się liczne panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli władz samorządowym i centralnych. Udział w kongresie wzięli udział m.in. kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki, były premier Mateusz Morawiecki, były premier Leszek Miller, minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i inni.

 

Co dalej z Ukrainą?

Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz prezentacji dyskutowano na temat roli samorządów w stawianiu czoła współczesnym problemom, takim jak zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna czy rozwój technologii sztucznej inteligencji.

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego „Super Expressu”. Pytany był m.in. o to, czy decyzja pomocy wojskowej dla Ukrainy wstrzymania przez USA nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, że decyzja ta jest „rodzajem twardych negocjacji”. Zaznaczył jednocześnie, iż jest to „informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy Środkowej”. 

Ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełenskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

– stwierdził, dodając, że od prezydenta Zełenskiego oczekuje refleksji i „przemyślenia swojego postępowania”.

– Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy Środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego – dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełenski dojdą do porozumienia, Europa Środkowo-Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach. 

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita. Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżących wydarzeń globalnych, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

– podkreślił kandydat na prezydenta RP.

Dużą uwagę gości skupiło również spotkanie autorskie z Mateuszem Morawieckim „Rozmowa o gospodarce, polityce i Unii Europejskiej” prowadzone przez Macieja Wośko. Szef grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów mówił o bezpieczeństwie ekonomicznym i przyszłości Polski i Europy. Podkreślał, że wielokrotnie krytykował pomysły wprowadzenia Zielonego Ładu na forum Parlamentu Europejskiego i Rady UE w rozmowach z premierami innych państw.

 

Zagrożenia Zielonego Ładu

Europejski Kongres Samorządów był okazją do licznych spotkań, rozmów kuluarowych, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami. Dawał także możliwość przedstawicielom mediów do przeprowadzenia wywiadów z przedstawicielami władz lokalnych. Wybrzmiewała w nich wola pozytywnego rozwiązywania problemów mieszkańców dotyczących głównie kwestii mieszkaniowych i związanych z zatrudnieniem i stabilnością miejsc pracy, ale także wskazywanie na trudności generowane przez nadmierną centralizację władzy oraz konieczność dostosowywania wydatków do wytycznych unijnych związanych m.in. z polityką Zielonego Ładu

Niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi, istnieje jakaś dziwna tendencja odwracania sensu reformy samorządowej i prowadzenia działań na rzecz centralizacji, a nie decentralizacji zarządzania

– stwierdził w rozmowie z portalem Tysol.pl Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Pytany o to, czy środki krajowe i unijne trafiają tam, dokąd powinny, odparł, że w jego opinii niestety większość środków jest marnotrawiona.

– Polityka unijna ma swoje określone kierunki, do tego dokładają się ograniczenia nakładane na nas przez władzę centralną i w efekcie nie jesteśmy w stanie realizować tego, co jest dla mieszkańców najważniejsze, nad czym ubolewamy – zauważył.

Inny nasz rozmówca, prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zwrócił uwagę na zagrożenia dla polskiej energetyki generowane przez unijne wymogi dotyczące norm emisji dwutlenku węgla.

Mam nadzieję, że nadal będziemy mogli być stolicą energetyczną Polski i cały czas bilansować system w taki sposób, żeby Polska była niezależna energetycznie. Jest to szczególnie ważne przy obecnym chaosie geopolitycznym na świecie

– podkreślił.

– Ciągle posiadamy złoża, które moglibyśmy udostępnić dla Elektrowni Bełchatów, jednak przy obecnym systemie ETS-ów jest to nierentowne. Podnoszą się jednak różne głosy w Europie – np. we Włoszech, które postulują zawieszenie ETS-ów – co byłoby szansą także dla nas – dodał.

Walczymy o elektrownię jądrową w Bełchatowie po to, żeby Bełchatów mógł pozostać stolicą energetyczną Polski. Mamy potrzebny do tego system elektroenergetyczny, kadry, tereny i poparcie społeczne. Jesteśmy przygotowani i czekamy, żeby decyzje kierunkowe w tej sprawie zapadły wreszcie w gabinecie prezesa Rady Ministrów

– wskazał prezydent Bełchatowa.

 

Więcej informacji o X Europejskim Kongresie Samorządów można znaleźć na www.forum-ekonomiczne.pl


 

POLECANE
Karol Nawrocki: Obecny rząd Donalda Tuska i Rafał Trzaskowski są wyznawcami mikromanii Wiadomości
Karol Nawrocki: Obecny rząd Donalda Tuska i Rafał Trzaskowski są wyznawcami mikromanii

W środę obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedza kilka pomorskich miejscowości. Podczas wizyty przy przekopie Mierzei Wiślanej ocenił dotychczasowe działania rządu Donalda Tuska w kwestii inwestycji strategicznych.

Sprawa wojsk na Ukrainie. Jest deklaracja liberalnego kandydata na prezydenta Rumunii Wiadomości
Sprawa wojsk na Ukrainie. Jest deklaracja liberalnego kandydata na prezydenta Rumunii

Rumunia powinna dalej wspierać Ukrainę, ale nie wyśle tam wojsk, bo oba kraje dzieli skomplikowana historia - powiedział w środę burmistrz Bukaresztu i kandydat w wyborach prezydenckich Nicusor Dan. Podkreślił też, że wydatki Rumunii na obronność powinny wzrosnąć do 3,5 proc. PKB do 2030 r.

Rząd zamknie lasy na majówkę? Jest komunikat wiceszefa MSWiA Wiadomości
Rząd zamknie lasy na majówkę? Jest komunikat wiceszefa MSWiA

Kilka dni temu w Biebrzańskim Parku Narodowym wystąpił pożar, który strawił 450 hektarów terenu. Teraz przedstawiciele rządu nie wykluczają, że z powodu m.in. suszy mogą zostać wprowadzone ograniczenia związane z dostępem do lasów.

Zatrzymania w całej Polsce w związku z krytyką aborterki z Oleśnicy z ostatniej chwili
Zatrzymania w całej Polsce w związku z krytyką aborterki z Oleśnicy

Policja zatrzymała cztery osoby w związku z ich komentarzami na temat dr Gizeli Jagielskiej ze szpitala w Oleśnicy. Lekarka dokonała aborcji w 9. miesiącu ciąży. Jak podaje portal niezalezna.pl, wśród zatrzymanych jest ksiądz z Krosna. 

To jest rząd potakiwaczy. Radosław Fogiel mocno o exposé ministra Sikorskiego polityka
"To jest rząd potakiwaczy". Radosław Fogiel mocno o exposé ministra Sikorskiego

- To jest rząd potakiwaczy, a nie prowadzący odważną politykę zagraniczną. Podąża ona za decyzjami innych krajów; brakuje jej woli i determinacji - ocenił w środę w Sejmie Radosław Fogiel w debacie nad expose szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Zapowiedział, że klub PiS będzie wnosił o odrzucenie informacji ministra.

Nastolatek zdał egzamin i odebrał prawo jazdy. Kilka godzin później odebrali mu je policjanci Wiadomości
Nastolatek zdał egzamin i odebrał prawo jazdy. Kilka godzin później odebrali mu je policjanci

18-latek z gminy Zdzieszowice (woj. opolskie) dostał prawo jazdy i cieszył nim zaledwie kilka godzin. Młody mężczyzna rozpędził się swoim seatem w terenie zabudowanym do ponad 100 km na godzinę i trafił na policyjną grupę SPEED. Stracił prawo jazdy, a dodatkowo zapłacił słony mandat. 

Imieniny ks. Jerzego. Przynieś kwiaty Wiadomości
Imieniny ks. Jerzego. Przynieś kwiaty

We środę 23 kwietnia przypada rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki. Wszyscy, którzy chcieliby wyrazić wdzięczność wobec błogosławionego zaproszeni są do przyniesienia tego dnia kwiatów na jego grób.

Przełom w energetyce jądrowej. Pekin ogłasza nową erę tylko u nas
Przełom w energetyce jądrowej. Pekin ogłasza nową erę

Reaktor torowy jest uznany w świecie nauki za znacznie bezpieczniejszy, niż klasyczny uranowy. Wykorzystanie toru ogranicza promieniotwórczość. I choć nie eliminuje jej w ogóle, jest to znaczący krok w stronę bezpieczeństwa, z czego zdają sobie sprawę wszyscy, którzy odpowiadają za budowę i eksploatację elektrowni nuklearnych.

Sławomir Jastrzębowski nowym autorem Tygodnika Solidarność Wiadomości
Sławomir Jastrzębowski nowym autorem "Tygodnika Solidarność"

Miło nam poinformować, że mamy w "TySolu" nowego autora. To Sławomir Jastrzębowski – w przeszłości wieloletni redaktor naczelny "Super Exspressu" i były właściciel portalu Salon24.

J.D. Vance: Rosja i Ukraina będą musiały dokonać wymiany terytoriów z ostatniej chwili
J.D. Vance: Rosja i Ukraina będą musiały dokonać wymiany terytoriów

Rosja i Ukraina będą musiały dokonać wymiany terytoriów, aby osiągnąć porozumienie w sprawie zakończenia wojny – oświadczył w środę wiceprezydent USA J.D. Vance, cytowany przez agencję Bloomberga.

REKLAMA

Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów

„Globalne wyzwania – lokalne rozwiązania” – pod tym hasłem odbył się w dniach 3–4 marca 2025 roku w Mikołajkach jubileuszowy X Europejski Kongres Samorządów. Głównym partnerem wydarzenia było województwo warmińsko-mazurskie.
X Europejski Kongres Samorządów Podsumowanie X Europejskiego Kongresu Samorządów
X Europejski Kongres Samorządów / fot. Konrad Wernicki

Kongres zgromadził ponad 2600 uczestników z całej Europy. W ramach wydarzenia odbyły się liczne panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli władz samorządowym i centralnych. Udział w kongresie wzięli udział m.in. kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki, były premier Mateusz Morawiecki, były premier Leszek Miller, minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i inni.

 

Co dalej z Ukrainą?

Podczas paneli dyskusyjnych, warsztatów oraz prezentacji dyskutowano na temat roli samorządów w stawianiu czoła współczesnym problemom, takim jak zmiany klimatyczne, transformacja energetyczna czy rozwój technologii sztucznej inteligencji.

Kandydat na prezydenta dr Karol Nawrocki był uczestnikiem panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego „Super Expressu”. Pytany był m.in. o to, czy decyzja pomocy wojskowej dla Ukrainy wstrzymania przez USA nie stawia prezydenta Donalda Trumpa tam, gdzie stoi Putin. Odpowiedział przecząco, tłumacząc, że decyzja ta jest „rodzajem twardych negocjacji”. Zaznaczył jednocześnie, iż jest to „informacja fatalna dla samej Ukrainy i dla naszego regionu, dla całej Europy Środkowej”. 

Ja patrzę na tę sytuację od dłuższego czasu w taki sam sposób, tzn. uznaję, że brak wdzięczności prezydenta Zełenskiego, brak odniesienia się do polityki geopolitycznej w sposób właściwy, brak wdzięczności do tych wielkich sojuszników, jakim są Stany Zjednoczone, ale także do tych bliższych swoich sąsiadów, mówię tu o naszym państwie, doprowadził do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy

– stwierdził, dodając, że od prezydenta Zełenskiego oczekuje refleksji i „przemyślenia swojego postępowania”.

– Wierzę, że prezydent Donald Trump zadba o bezpieczeństwo Europy Środkowej i także o bezpieczeństwo państwa polskiego – dodał, wyrażając jednocześnie nadzieję, że prezydenci Trump i Zełenski dojdą do porozumienia, Europa Środkowo-Wschodnia zachowa pokój, a Ukraina obroni swoją integralność i niepodległość na dobrych warunkach. 

Dr Nawrocki podkreślił, że NATO jest podstawowym sojuszem, w jakim chce pozostawać Rzeczpospolita. Dyskusja z kandydującym na prezydenta szefem Instytutu Pamięci Narodowej przyciągnęła tłumy. Poruszone zostały w niej kwestie nie tylko bieżących wydarzeń globalnych, ale także polityki historycznej i tożsamościowej, jak również sprawy dotyczące finansowania samorządów.

Będę strażnikiem samorządności w Polsce i nie pozwolę na to, aby środki finansowe były rozdzielane w sposób, który nazwać można odwróconym Janosikiem. Niech żyje Polska lokalna i centralna, bo jest tylko jedna Polska

– podkreślił kandydat na prezydenta RP.

Dużą uwagę gości skupiło również spotkanie autorskie z Mateuszem Morawieckim „Rozmowa o gospodarce, polityce i Unii Europejskiej” prowadzone przez Macieja Wośko. Szef grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów mówił o bezpieczeństwie ekonomicznym i przyszłości Polski i Europy. Podkreślał, że wielokrotnie krytykował pomysły wprowadzenia Zielonego Ładu na forum Parlamentu Europejskiego i Rady UE w rozmowach z premierami innych państw.

 

Zagrożenia Zielonego Ładu

Europejski Kongres Samorządów był okazją do licznych spotkań, rozmów kuluarowych, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządowcami. Dawał także możliwość przedstawicielom mediów do przeprowadzenia wywiadów z przedstawicielami władz lokalnych. Wybrzmiewała w nich wola pozytywnego rozwiązywania problemów mieszkańców dotyczących głównie kwestii mieszkaniowych i związanych z zatrudnieniem i stabilnością miejsc pracy, ale także wskazywanie na trudności generowane przez nadmierną centralizację władzy oraz konieczność dostosowywania wydatków do wytycznych unijnych związanych m.in. z polityką Zielonego Ładu

Niezależnie od tego, kto aktualnie rządzi, istnieje jakaś dziwna tendencja odwracania sensu reformy samorządowej i prowadzenia działań na rzecz centralizacji, a nie decentralizacji zarządzania

– stwierdził w rozmowie z portalem Tysol.pl Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Pytany o to, czy środki krajowe i unijne trafiają tam, dokąd powinny, odparł, że w jego opinii niestety większość środków jest marnotrawiona.

– Polityka unijna ma swoje określone kierunki, do tego dokładają się ograniczenia nakładane na nas przez władzę centralną i w efekcie nie jesteśmy w stanie realizować tego, co jest dla mieszkańców najważniejsze, nad czym ubolewamy – zauważył.

Inny nasz rozmówca, prezydent Bełchatowa Patryk Marjan zwrócił uwagę na zagrożenia dla polskiej energetyki generowane przez unijne wymogi dotyczące norm emisji dwutlenku węgla.

Mam nadzieję, że nadal będziemy mogli być stolicą energetyczną Polski i cały czas bilansować system w taki sposób, żeby Polska była niezależna energetycznie. Jest to szczególnie ważne przy obecnym chaosie geopolitycznym na świecie

– podkreślił.

– Ciągle posiadamy złoża, które moglibyśmy udostępnić dla Elektrowni Bełchatów, jednak przy obecnym systemie ETS-ów jest to nierentowne. Podnoszą się jednak różne głosy w Europie – np. we Włoszech, które postulują zawieszenie ETS-ów – co byłoby szansą także dla nas – dodał.

Walczymy o elektrownię jądrową w Bełchatowie po to, żeby Bełchatów mógł pozostać stolicą energetyczną Polski. Mamy potrzebny do tego system elektroenergetyczny, kadry, tereny i poparcie społeczne. Jesteśmy przygotowani i czekamy, żeby decyzje kierunkowe w tej sprawie zapadły wreszcie w gabinecie prezesa Rady Ministrów

– wskazał prezydent Bełchatowa.

 

Więcej informacji o X Europejskim Kongresie Samorządów można znaleźć na www.forum-ekonomiczne.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe