To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?

Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
To my kupujący 2025 To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?
To my kupujący 2025 / grafika: materiał partnera

Rynek nieruchomości to ludzie

Czasem w gąszczu ofert i analiz łatwo zapomnieć o człowieku, który stoi zarówno w pozycji sprzedającego, jak i kupującego. Zadaniem pośrednika jest jak najlepiej zaopiekować się każdą ze stron transakcji, trafiając w ich potrzeby. W tym kontekście bardzo ważne jest pytanie, kim są ludzie, którzy aktualnie chcą kupić własne lokum. W jakim są wieku? Jakie są ich zwyczaje? Właśnie te kwestie analizuje wspomniane opracowanie. Jego twórcy starają się jak najlepiej poznać grupę kupców. W ramach projektu portalu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov powstał raport To my. Kupujący 2025. Jest on cenną charakterystyką tej grupy.

Aktywność w sektorze mieszkaniowym zależy od wielu czynników nie zawsze związanych z samą nieruchomością. Należą do nich między innymi plany, decyzje życiowe czy status rodzinny. Większość z tych kwestii ma niewiele wspólnego z czynnikami ekonomicznymi czy posiadanym budżetem. To czy w danym momencie chcemy kupić mieszkanie, jest wypadkową naszych poznaw, przyzwyczajeń i doświadczeń, a przede wszystkim celów. Z pewnością w Polsce żyją ludzie, którzy własnego lokum nie chcą i do niego nie dążą. Czy coś łączy tych, którzy jednak się na te inwestycje decydują?

Co warto wiedzieć o aktywnych kupujących?

Wydaje się, że duże inwestycje to domena przede wszystkim osób w wieku produkcyjnym. Omawiane badanie pokazuje, że to nie takie oczywiste. Co trzeci kupujący to osoba powyżej 55 roku życia. Ludzie tacy często mają już dorosłe dzieci i chętnie przenoszą się do innej dzielnicy lub zmieniają mieszkanie na takie, które bardziej odpowiada ich potrzebom. Etap życiowy i stosunek do rodziny to niektóre z ważniejszych czynników kształtujących naszą aktywność na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że własne mieszkanie chcą kupić tylko ludzie posiadający rodzinę.

Co ważne aż 28% badanej grupy to osoby od 35 do 44 roku życia. I u nich bywa, że dzieci są już starsze, a potrzeby rodziny się zmieniają. Może to dotyczyć wygodnego metrażu, lokalizacji czy kosztów utrzymania nieruchomości. Nie dziwi przy tym fakt, że osoby naprawdę młode, czyli w przedziale wiekowym 18-24 to jedynie 6% grupy aktywnych kupców. Ta grupa wiekowa dopiero wchodzi w życie, rzadko planuje tak poważne inwestycje. Głównie dlatego, że brakuje im odpowiedniego budżetu lub zdolności kredytowej.

Co ciekawe ponad połowa potencjalnych kupców z badanej grupy nie wierzy w poprawę swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie. Mimo to aż 6 na 10 osób poddanych analizie uważa swoją sytuację materialną za stabilną. Co drugi ankietowany przyznaje przy tym, że wiedzie mu się lepiej niż jeszcze rok temu. Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja i niepewność finansowa z pewnością znacząco ją utrudnia.

Zakup nieruchomości a rodzina

W 2025 roku wśród potencjalnych kupujących niemal połowa to osoby mieszkające z potomstwem. Dużo częściej mają oni przynajmniej jedno starsze dziecko, które ma powyżej 7 lat. Gospodarstwa domowe z małymi dziećmi to mniejszy odsetek tej grupy. Jedno dziecko wychowuje 22% kupujących a dwoje 16%. Jednak analiza wykazuje, że w grupie aktywnych kupców nieznacznie przeważają osoby bezdzietne. To aż 53% całej grupy biorącej udział w badaniu. Równocześnie ponad połowa to małżeństwa. Tylko 20% par aktywnych na rynku nieruchomości w 2025 żyje w związkach nieformalnych.

Przyjaciele, czyli rodzina z wyboru to coraz ważniejsza grupa dla aktywnych kupujących. Aż 20% badanych deklaruje, że przyjaźń jest dla nich cenniejsza niż więzi rodzinne. Co trzeci ankietowany uważa przy tym, że małżeństwo za przestarzałe rozwiązanie i nie planuje ślubu. Takie poglądy popularne są wśród najmłodszych pokoleń, które wchodzą właśnie w dorosłość. Same więzy krwi niewiele dla nich znaczą.

Za rodzinę coraz częściej uważane są też zwierzęta. Psy ma niemal połowa osób, które zostały objęte badaniem. Koty posiada niemal 40% osób biorących udział w tegorocznej charakterystyce. Aż 67% tej grupy uważa zwierzęta za członków swojej rodziny. Pogląd taki z pewnością może wpływać na wybór nieruchomości. Osoby, które dbają o swoich czworonogów, będą szukały dla nich bezpiecznej okolicy z wygodną infrastrukturą.

Najwięcej osób objętych badaniem, które planują kupno własnego lokum mieszka na Mazowszu. Średnie zarobki w tym regionie są wysokie, a stołeczny rynek pracy jest bardzo bogaty. Jednak większość ankietowanych z tego regionu mieszka poza Warszawą. I choć w badanej grupie dominują mieszkańcy miast, osoby na stałe mieszkające na wsi też są aktywne na rynku nieruchomości.


 

POLECANE
Chaos na lotniskach w Portugalii: polscy turyści wśród poszkodowanych Wiadomości
Chaos na lotniskach w Portugalii: polscy turyści wśród poszkodowanych

Silny wiatr na Maderze i strajk personelu naziemnego w Lizbonie sparaliżowały w sobotę ruch lotniczy w Portugalii, utrudniając powrót tysiącom turystów. Kłopotów doświadczyło też wielu Polaków.

Tragedia na S7. Osobowe auto z rodziną wjechało w parkującą ciężarówkę z ostatniej chwili
Tragedia na S7. Osobowe auto z rodziną wjechało w parkującą ciężarówkę

Trzy osoby zginęły w wypadku, jaki wydarzył się w niedzielę rano na drodze S7 koło Nidzicy, gdy samochód którym podróżowały najechał na stojącą na pasie awaryjnym naczepę ciężarówki. Droga jest zablokowana. Wyznaczono objazdy - przekazała nidzicka policja.

RCB wydało pilne komunikaty. Alert dla 12 województw z ostatniej chwili
RCB wydało pilne komunikaty. Alert dla 12 województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alert dla 12 województw. Ostrzeżenie obowiązuje od 27 do 28 lipca 2025 r. i dotyczy silnych burz, intensywnych opadów deszczu oraz zagrożenia powodziowego. RCB apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

Niech spie.dala. Silni Razem wściekli na Donalda Tuska gorące
"Niech spie.dala". "Silni Razem" wściekli na Donalda Tuska

Hasztag #SilniRazem po wielokrotnej kompromitacji nie jest już tak popularny na "X". Jednak stał się symbolem najbardziej zajadłej postawy "antypis". I potocznie tak są dziś nazywani najbardziej zajadli zwolennicy Donalda Tuska, Platformy Obywatelskiej, czy Romana Giertycha. A dzisiaj nie są z Donalda Tuska, mówić bardzo oględnie, zadowoleni.

Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów Wiadomości
Niemcy zazdroszczą polskim producentom kamperów

Polskie marki kamperów zdobywają coraz większe uznanie na niemieckim rynku. Affinity, Freedo, Masuria i Vannado nie tylko przekonują klientów wysoką jakością, ale także zyskują lojalność dealerów.

„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej Wiadomości
„Zaraz zemdleję”. Dramatyczne wyznanie Nataszy Urbańskiej

Podróż powrotna z Czarnogóry do Polski okazała się dla Nataszy Urbańskiej jednym z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Artystka opisała na Instagramie sytuację, do której doszło na pokładzie samolotu LOT lecącego z Podgoricy do Warszawy. Zemdlała, a - jak twierdzi - personel pokładowy zignorował nie tylko jej stan, ale i potrzeby pozostałych pasażerów.

Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN Wiadomości
Sukces tym razem nie dla Polek. Włoszki zbyt mocne w półfinale LN

Polskie siatkarki przegrały z Włoszkami 0:3 (18:25, 16:25, 14:25) w półfinale rozgrywanego w Łodzi turnieju finałowego Ligi Narodów. W niedzielę zagrają w meczu o trzecie miejsce z przegranym drugiego sobotniego półfinału, w którym Brazylia zmierzy się z Japonią.

Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście gorące
Nowy model AI uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście

Nowy Claude Opus 4 firmy Anthropic często uciekał się do szantażu, aby uniknąć wyłączenia w fikcyjnym teście. Model groził ujawnieniem prywatnych informacji o inżynierach, którzy mieli planować jego wyłączenie.

Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie z ostatniej chwili
Awaryjne lądowanie samolotu LOT w Warszawie

Z powodu sygnału o możliwej usterce lecący z Warszawy do Sofii samolot linii LOT musiał awaryjnie lądować na Lotnisku Chopina. - Lądowanie odbyło się w asyście służb. Maszyna wylądowała bezpiecznie - poinformował rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski.

Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie Wiadomości
Wielki słup dymu nad Katowicami. Trwa dogaszanie

W sobotnie popołudnie, 26 lipca, w Katowicach doszło do pożaru w rejonie ul. Sądowej i Raciborskiej. Paliły się podkłady kolejowe składowane w pobliżu torowiska, w bezpośrednim sąsiedztwie budowy przy dworcu głównym PKP.

REKLAMA

To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?

Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
To my kupujący 2025 To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?
To my kupujący 2025 / grafika: materiał partnera

Rynek nieruchomości to ludzie

Czasem w gąszczu ofert i analiz łatwo zapomnieć o człowieku, który stoi zarówno w pozycji sprzedającego, jak i kupującego. Zadaniem pośrednika jest jak najlepiej zaopiekować się każdą ze stron transakcji, trafiając w ich potrzeby. W tym kontekście bardzo ważne jest pytanie, kim są ludzie, którzy aktualnie chcą kupić własne lokum. W jakim są wieku? Jakie są ich zwyczaje? Właśnie te kwestie analizuje wspomniane opracowanie. Jego twórcy starają się jak najlepiej poznać grupę kupców. W ramach projektu portalu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov powstał raport To my. Kupujący 2025. Jest on cenną charakterystyką tej grupy.

Aktywność w sektorze mieszkaniowym zależy od wielu czynników nie zawsze związanych z samą nieruchomością. Należą do nich między innymi plany, decyzje życiowe czy status rodzinny. Większość z tych kwestii ma niewiele wspólnego z czynnikami ekonomicznymi czy posiadanym budżetem. To czy w danym momencie chcemy kupić mieszkanie, jest wypadkową naszych poznaw, przyzwyczajeń i doświadczeń, a przede wszystkim celów. Z pewnością w Polsce żyją ludzie, którzy własnego lokum nie chcą i do niego nie dążą. Czy coś łączy tych, którzy jednak się na te inwestycje decydują?

Co warto wiedzieć o aktywnych kupujących?

Wydaje się, że duże inwestycje to domena przede wszystkim osób w wieku produkcyjnym. Omawiane badanie pokazuje, że to nie takie oczywiste. Co trzeci kupujący to osoba powyżej 55 roku życia. Ludzie tacy często mają już dorosłe dzieci i chętnie przenoszą się do innej dzielnicy lub zmieniają mieszkanie na takie, które bardziej odpowiada ich potrzebom. Etap życiowy i stosunek do rodziny to niektóre z ważniejszych czynników kształtujących naszą aktywność na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że własne mieszkanie chcą kupić tylko ludzie posiadający rodzinę.

Co ważne aż 28% badanej grupy to osoby od 35 do 44 roku życia. I u nich bywa, że dzieci są już starsze, a potrzeby rodziny się zmieniają. Może to dotyczyć wygodnego metrażu, lokalizacji czy kosztów utrzymania nieruchomości. Nie dziwi przy tym fakt, że osoby naprawdę młode, czyli w przedziale wiekowym 18-24 to jedynie 6% grupy aktywnych kupców. Ta grupa wiekowa dopiero wchodzi w życie, rzadko planuje tak poważne inwestycje. Głównie dlatego, że brakuje im odpowiedniego budżetu lub zdolności kredytowej.

Co ciekawe ponad połowa potencjalnych kupców z badanej grupy nie wierzy w poprawę swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie. Mimo to aż 6 na 10 osób poddanych analizie uważa swoją sytuację materialną za stabilną. Co drugi ankietowany przyznaje przy tym, że wiedzie mu się lepiej niż jeszcze rok temu. Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja i niepewność finansowa z pewnością znacząco ją utrudnia.

Zakup nieruchomości a rodzina

W 2025 roku wśród potencjalnych kupujących niemal połowa to osoby mieszkające z potomstwem. Dużo częściej mają oni przynajmniej jedno starsze dziecko, które ma powyżej 7 lat. Gospodarstwa domowe z małymi dziećmi to mniejszy odsetek tej grupy. Jedno dziecko wychowuje 22% kupujących a dwoje 16%. Jednak analiza wykazuje, że w grupie aktywnych kupców nieznacznie przeważają osoby bezdzietne. To aż 53% całej grupy biorącej udział w badaniu. Równocześnie ponad połowa to małżeństwa. Tylko 20% par aktywnych na rynku nieruchomości w 2025 żyje w związkach nieformalnych.

Przyjaciele, czyli rodzina z wyboru to coraz ważniejsza grupa dla aktywnych kupujących. Aż 20% badanych deklaruje, że przyjaźń jest dla nich cenniejsza niż więzi rodzinne. Co trzeci ankietowany uważa przy tym, że małżeństwo za przestarzałe rozwiązanie i nie planuje ślubu. Takie poglądy popularne są wśród najmłodszych pokoleń, które wchodzą właśnie w dorosłość. Same więzy krwi niewiele dla nich znaczą.

Za rodzinę coraz częściej uważane są też zwierzęta. Psy ma niemal połowa osób, które zostały objęte badaniem. Koty posiada niemal 40% osób biorących udział w tegorocznej charakterystyce. Aż 67% tej grupy uważa zwierzęta za członków swojej rodziny. Pogląd taki z pewnością może wpływać na wybór nieruchomości. Osoby, które dbają o swoich czworonogów, będą szukały dla nich bezpiecznej okolicy z wygodną infrastrukturą.

Najwięcej osób objętych badaniem, które planują kupno własnego lokum mieszka na Mazowszu. Średnie zarobki w tym regionie są wysokie, a stołeczny rynek pracy jest bardzo bogaty. Jednak większość ankietowanych z tego regionu mieszka poza Warszawą. I choć w badanej grupie dominują mieszkańcy miast, osoby na stałe mieszkające na wsi też są aktywne na rynku nieruchomości.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe