Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Od 2 czerwca Warszawa wprowadza istotne zmiany w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu drogowego w związku z remontami torowisk na Ochocie i Śródmieściu.
Warszawa, zdjęcie podglądowe Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Warszawa, zdjęcie podglądowe / Pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • 2 czerwca rozpoczną się prace remontowe torowisk na Ochocie i Śródmieściu.
  • Prace te są częścią projektu budowy trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego.
  • W związku z tym Warszawa wprowadza istotne zmiany w komunikacji miejskiej i w organizacji ruchu drogowego.

 

Zmiany na skrzyżowaniu Grójeckiej i Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Na skrzyżowaniu ulic Grójeckiej i Bitwy Warszawskiej 1920 r. trwa budowa pełnej "gwiazdy" tramwajowej, umożliwiającej ruch tramwajów we wszystkich kierunkach. Prace te są częścią projektu budowy trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego i obejmują również przebudowę instalacji ciepłowniczej.

 

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

Od 2 czerwca ulice Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Grójecka stracą połączenie. Kierowcy jadący ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r. od Alej Jerozolimskich będą musieli skręcić w Białobrzeską. Z kolei jadący Grójecką z centrum nie skręcą ani w lewo w Banacha, ani w prawo w Bitwy Warszawskiej 1920 r. Objazd będzie prowadził ulicami Kopińską i Białobrzeską lub Dickensa i Szczęśliwicką. Do Banacha można dojechać ulicami Dickensa i Pawińskiego.

Ruch na ulicy Banacha zostanie przełożony na drugą jezdnię. Od Pawińskiego dwa kierunki ruchu będą teraz na nitce, która zazwyczaj prowadzi do Grójeckiej. Na skrzyżowaniu z Grójecką będzie można pojechać w prawo lub w lewo.

Organizacja ruchu na skrzyżowaniu będzie się zmieniała w miarę postępu robót. Utrudnienia potrwają tam co najmniej do końca roku. Wcześniej, bo w czerwcu, zostanie przełożony ruch na drugą jezdnię Alej Jerozolimskich.

 

Tymczasowe buspasy i przystanki

Aby ułatwić przejazd autobusów, na Grójeckiej i w alei Krakowskiej zostaną wytyczone tymczasowe buspasy. W kierunku Okęcia będzie od placu Zawiszy do Baśniowej, a w stronę centrum – od Lechickiej do Dickensa oraz od Wawelskiej do placu Narutowicza. Buspasami będą mogły jeździć także pojazdy MTON, taksówki i motocykle.

Na ulicach, którymi będą kursowały autobusy, powstaną tymczasowe przystanki. Uruchomienie kilku z nich będzie wiązało się ze zmianami w ruchu. Ulica Lirowa straci połączenie z aleją Krakowską. Z kolei na placu Narutowicza zostanie zamknięty fragment ulicy Uniwersyteckiej łączący ulicę Akademicką z placem. Dodatkowo tramwajarze naprawią torowisko na placu Narutowicza. W dniach 2-3 czerwca zwężą o jeden pas nitkę Grójeckiej w kierunku centrum, przed samym placem.

 

Zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów

Od poniedziałku, 2 czerwca, tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli P+R Al. Krakowska. Zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii 15 i 25. Przy Och-Teatrze zostanie wybudowany rozjazd nakładkowy, który umożliwi tramwajom dwukierunkowym zmianę kierunku. Z tego powodu w poniedziałek tramwaje będą kończyły trasę na placu Narutowicza. Od wtorku linia 9 będzie dojeżdżała do przystanku Och-Teatr.

Do placu Narutowicza dojadą tramwaje linii: 1, 7, 14, 33 i 71. Linie 23 i 25 zostaną zastąpione przez linię 75 kursującą na trasie Nowe Bemowo – Annopol.

Między placem Narutowicza a pętlą P+R Al. Krakowska będą jeździły autobusy linii Z-9 (część kursów będzie na krótszej trasie z placu do ulicy Hynka). Dodatkowo uruchomiona zostanie linia Z14, która połączy plac Narutowicza z pętlą na ulicy Instalatorów. Trasy linii: 124, 703, 706, 707, 711, 715, 721, 728 i 733 zostaną wydłużone do przystanku PKP Rakowiec. To ułatwi przesiadki do pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich (linie S2, S3, S4 i S40 oraz RL), którymi można dojechać na przykład do centrum miasta i stacji metra obydwu linii.

  • Autobusy linii 136 pojadą: Białobrzeską, Dickensa, Pawińskiego i Księcia Trojdena.
  • Linie 154 i 172 będą jeździły ulicami Dickensa i Białobrzeską, a 186 i 414 – Szczęśliwicką, Dickensa i Pawińskiego do Banacha (tu zakończą trasy).
  • Autobusy linii 191 pojadą ulicami Białobrzeską i Kopińską do placu Narutowicza.

 

Remont torowiska i zmiany w ruchu

Także w poniedziałek, 2 czerwca, tramwajarze rozpoczną remont torów po drugiej stronie placu Bankowego. Jadący z Andersa nie przetną alei „Solidarności”. Również z alei „Solidarności” nie będzie skrętu w lewo na plac Bankowy. Tramwajarze wybudują tymczasową zawrotkę na wysokości kościoła, którą kierowcy pojadą w kierunku placu.

  • Na placu Bankowym zostaną wygrodzone pasy do skrętu w lewo, w aleję „Solidarności”.
  • Objazd zostanie poprowadzony ulicą Grzybowską i aleją Jana Pawła II.

Prace w tym etapie potrwają do 8 czerwca.
 


Zmiany w kursowaniu tramwajów

Od 2 czerwca tramwaje wrócą na trasę do Dworca Wileńskiego, ale nie będą jeździły między placem Bankowym a Kinem Femina. W dniach 2-3 czerwca tramwaje nie pojadą także ulicą Andersa, między Muranowską a placem Bankowym. W tym czasie zostanie wybudowany rozjazd nakładkowy przy stacji metra Ratusz Arsenał.

Zawieszone zostanie kursowanie tramwajów linii: 13, 15, 23 i 25. Tramwaje linii 16 będą kursowały między Miasteczkiem Wilanów i rondem Wiatraczna przez trasę W-Z. Tramwaje linii 18 nie zmienią przystanków końcowych, ale po drodze skręcą z placu Bankowego w aleję „Solidarności”. Linia 20 przejedzie przez Wisłę mostem Gdańskim. Trasa linii 26 poprowadzi z Metra Młociny do pętli Marymont-Potok, a 28 z Osiedla Górczewska do bazyliki przy Kawęczyńskiej. Pasażerów przewiozą dodatkowe linie. Składy z numerem 75 pojadą z pętli Nowe Bemowo na Annopol. Linia 76 będzie kursowała z Czynszowej do Miasteczka Wilanów. Ponadto od 4 czerwca tramwaje 66 będą jeździły między pętlą Piaski a przystankiem Metro Ratusz-Arsenał.


 

POLECANE
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia pilne
Niemcy usiłują odesłać nielegalnych imigrantów do Grecji. Grecja odmawia ich przyjęcia

Tysiące uchodźców, którym przyznano już ochronę międzynarodową w Grecji, przyjechało w 2025 r. do Niemiec, gdzie ponownie składało wnioski o azyl - informuje grupa medialna Funke, powołując się na dane Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Deportacje do Grecji napotykają na zdecydowany opór ze strony Aten.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim z ostatniej chwili
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat dla mieszkańców i turystów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę zamkniętych jest 11 kąpielisk w północnej Polsce. Takie dane opublikował Główny Inspektorat Sanitarny. Średnia temperatura wody w Bałtyku wynosi ok. 20 st. C.

Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej tylko u nas
Chcesz pozwać władzę przed sądem administracyjnym? Teraz będzie Cię to kosztowało o wiele więcej

Ledwo człowiek na chwilę wakacyjnie odwróci wzrok, zajmie się czymś pożytecznym, a już nasi urzędnicy, w swej niezmordowanej trosce o nasze dobro, wymyślą coś nowego.

Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki z ostatniej chwili
Wbiegł na murawę podczas meczu. Aktywista Ostatniego Pokolenia chciał się przypiąć do bramki

Podczas drugiej połowy spotkania Lechii Gdańsk z Lechem Poznań, zakończonego wynikiem 3:4, doszło do niecodziennego incydentu. W 66. minucie meczu na murawę wbiegł aktywista związany z ruchem "Ostatnie Pokolenie". Mężczyzna próbował przypiąć się do słupka jednej z bramek.

Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem Wiadomości
Niemcy opublikowali dane o przestępczości w szkołach. Zwrócili uwagę na cudzoziemców i ataki nożem

W 2024 roku aż 40 proc. osób podejrzanych o przemoc w niemieckich szkołach nie miało obywatelstwa Niemiec. Co istotne, osoby pochodzenia zagranicznego, które posiadają niemieckie paszporty – w tym również z podwójnym obywatelstwem – zostały zaklasyfikowane wyłącznie jako Niemcy. Informacje te zostały ujawnione w odpowiedzi na interpelację posła Alternatywy dla Niemiec (AfD), Martina Hessa.

Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką? gorące
Skandal. Znany vloger miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Astronomia przegrała z polityką?

Znany vloger Karol Wójcicki prowadzący na YouTube popularnonaukowy kanał "Z głową w gwiazdach" miał przeprowadzić wywiad ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, polskim kosmonautą, który wrócił niedawno ze swojej misji kosmicznej. Wywiad nie doszedł do skutku, a okoliczności sprawiają wrażenie dość skandalicznych.

W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie pilne
W związku z niebezpieczną pogodą zwołano sztab kryzysowy. Ewakuowano obozy harcerskie

W związku ze zbliżającym się załamaniem pogody, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alerty do mieszkańców aż 12 województw. Min. Marcin Kierwiński zdecydował o zwołaniu sztabu kryzysowego w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa — poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie pilne
Spłonęła hala pod Warszawą. Trwa dogaszanie

W nocy z soboty na niedzielę doszło do pożaru w miejscowości Kałuszyn, położonej niedaleko Mińska Mazowieckiego na Mazowszu. Ogień pojawił się w budynku dawnej hali produkcyjnej. Akcja gaśnicza wymagała zaangażowania znacznych sił i środków – do walki z żywiołem skierowano aż 23 zastępy straży pożarnej.

Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii Wiadomości
Tragiczny finał poszukiwań Polaka w Słowenii

W słoweńskich Alpach Julijskich, w rejonie góry Triglav, odnaleziono ciało 34-letniego obywatela Polski, który zaginął w piątek 25 lipca. Informację o tragicznym zdarzeniu podała słoweńska agencja prasowa STA.

Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości z ostatniej chwili
Sondaż w USA. Prezydent Trump ma powody do radości

Partia Demokratyczna odnotowuje najniższy od 35 lat wskaźnik poparcia wyborców w USA; większość z nich uważa, że to Republikanie lepiej radzą sobie z większością zagadnień, które wpływają na wyborcze preferencje - wynika z sondażu dziennika „Wall Street Journal”.

REKLAMA

Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Od 2 czerwca Warszawa wprowadza istotne zmiany w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu drogowego w związku z remontami torowisk na Ochocie i Śródmieściu.
Warszawa, zdjęcie podglądowe Komunikat dla mieszkańców Warszawy
Warszawa, zdjęcie podglądowe / Pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • 2 czerwca rozpoczną się prace remontowe torowisk na Ochocie i Śródmieściu.
  • Prace te są częścią projektu budowy trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego.
  • W związku z tym Warszawa wprowadza istotne zmiany w komunikacji miejskiej i w organizacji ruchu drogowego.

 

Zmiany na skrzyżowaniu Grójeckiej i Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Na skrzyżowaniu ulic Grójeckiej i Bitwy Warszawskiej 1920 r. trwa budowa pełnej "gwiazdy" tramwajowej, umożliwiającej ruch tramwajów we wszystkich kierunkach. Prace te są częścią projektu budowy trasy tramwajowej do Dworca Zachodniego i obejmują również przebudowę instalacji ciepłowniczej.

 

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

Od 2 czerwca ulice Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Grójecka stracą połączenie. Kierowcy jadący ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r. od Alej Jerozolimskich będą musieli skręcić w Białobrzeską. Z kolei jadący Grójecką z centrum nie skręcą ani w lewo w Banacha, ani w prawo w Bitwy Warszawskiej 1920 r. Objazd będzie prowadził ulicami Kopińską i Białobrzeską lub Dickensa i Szczęśliwicką. Do Banacha można dojechać ulicami Dickensa i Pawińskiego.

Ruch na ulicy Banacha zostanie przełożony na drugą jezdnię. Od Pawińskiego dwa kierunki ruchu będą teraz na nitce, która zazwyczaj prowadzi do Grójeckiej. Na skrzyżowaniu z Grójecką będzie można pojechać w prawo lub w lewo.

Organizacja ruchu na skrzyżowaniu będzie się zmieniała w miarę postępu robót. Utrudnienia potrwają tam co najmniej do końca roku. Wcześniej, bo w czerwcu, zostanie przełożony ruch na drugą jezdnię Alej Jerozolimskich.

 

Tymczasowe buspasy i przystanki

Aby ułatwić przejazd autobusów, na Grójeckiej i w alei Krakowskiej zostaną wytyczone tymczasowe buspasy. W kierunku Okęcia będzie od placu Zawiszy do Baśniowej, a w stronę centrum – od Lechickiej do Dickensa oraz od Wawelskiej do placu Narutowicza. Buspasami będą mogły jeździć także pojazdy MTON, taksówki i motocykle.

Na ulicach, którymi będą kursowały autobusy, powstaną tymczasowe przystanki. Uruchomienie kilku z nich będzie wiązało się ze zmianami w ruchu. Ulica Lirowa straci połączenie z aleją Krakowską. Z kolei na placu Narutowicza zostanie zamknięty fragment ulicy Uniwersyteckiej łączący ulicę Akademicką z placem. Dodatkowo tramwajarze naprawią torowisko na placu Narutowicza. W dniach 2-3 czerwca zwężą o jeden pas nitkę Grójeckiej w kierunku centrum, przed samym placem.

 

Zmiany w kursowaniu tramwajów i autobusów

Od poniedziałku, 2 czerwca, tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli P+R Al. Krakowska. Zawieszone będzie kursowanie tramwajów linii 15 i 25. Przy Och-Teatrze zostanie wybudowany rozjazd nakładkowy, który umożliwi tramwajom dwukierunkowym zmianę kierunku. Z tego powodu w poniedziałek tramwaje będą kończyły trasę na placu Narutowicza. Od wtorku linia 9 będzie dojeżdżała do przystanku Och-Teatr.

Do placu Narutowicza dojadą tramwaje linii: 1, 7, 14, 33 i 71. Linie 23 i 25 zostaną zastąpione przez linię 75 kursującą na trasie Nowe Bemowo – Annopol.

Między placem Narutowicza a pętlą P+R Al. Krakowska będą jeździły autobusy linii Z-9 (część kursów będzie na krótszej trasie z placu do ulicy Hynka). Dodatkowo uruchomiona zostanie linia Z14, która połączy plac Narutowicza z pętlą na ulicy Instalatorów. Trasy linii: 124, 703, 706, 707, 711, 715, 721, 728 i 733 zostaną wydłużone do przystanku PKP Rakowiec. To ułatwi przesiadki do pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich (linie S2, S3, S4 i S40 oraz RL), którymi można dojechać na przykład do centrum miasta i stacji metra obydwu linii.

  • Autobusy linii 136 pojadą: Białobrzeską, Dickensa, Pawińskiego i Księcia Trojdena.
  • Linie 154 i 172 będą jeździły ulicami Dickensa i Białobrzeską, a 186 i 414 – Szczęśliwicką, Dickensa i Pawińskiego do Banacha (tu zakończą trasy).
  • Autobusy linii 191 pojadą ulicami Białobrzeską i Kopińską do placu Narutowicza.

 

Remont torowiska i zmiany w ruchu

Także w poniedziałek, 2 czerwca, tramwajarze rozpoczną remont torów po drugiej stronie placu Bankowego. Jadący z Andersa nie przetną alei „Solidarności”. Również z alei „Solidarności” nie będzie skrętu w lewo na plac Bankowy. Tramwajarze wybudują tymczasową zawrotkę na wysokości kościoła, którą kierowcy pojadą w kierunku placu.

  • Na placu Bankowym zostaną wygrodzone pasy do skrętu w lewo, w aleję „Solidarności”.
  • Objazd zostanie poprowadzony ulicą Grzybowską i aleją Jana Pawła II.

Prace w tym etapie potrwają do 8 czerwca.
 


Zmiany w kursowaniu tramwajów

Od 2 czerwca tramwaje wrócą na trasę do Dworca Wileńskiego, ale nie będą jeździły między placem Bankowym a Kinem Femina. W dniach 2-3 czerwca tramwaje nie pojadą także ulicą Andersa, między Muranowską a placem Bankowym. W tym czasie zostanie wybudowany rozjazd nakładkowy przy stacji metra Ratusz Arsenał.

Zawieszone zostanie kursowanie tramwajów linii: 13, 15, 23 i 25. Tramwaje linii 16 będą kursowały między Miasteczkiem Wilanów i rondem Wiatraczna przez trasę W-Z. Tramwaje linii 18 nie zmienią przystanków końcowych, ale po drodze skręcą z placu Bankowego w aleję „Solidarności”. Linia 20 przejedzie przez Wisłę mostem Gdańskim. Trasa linii 26 poprowadzi z Metra Młociny do pętli Marymont-Potok, a 28 z Osiedla Górczewska do bazyliki przy Kawęczyńskiej. Pasażerów przewiozą dodatkowe linie. Składy z numerem 75 pojadą z pętli Nowe Bemowo na Annopol. Linia 76 będzie kursowała z Czynszowej do Miasteczka Wilanów. Ponadto od 4 czerwca tramwaje 66 będą jeździły między pętlą Piaski a przystankiem Metro Ratusz-Arsenał.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe