Przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja Sejmu

Co musisz wiedzieć?
- 241 posłów poparło wniosek o przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry.
- 11 lipca 2025 r. ówczesny prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar złożył do marszałka Sejmu wniosek o zatrzymanie i doprowadzenie Ziobry na posiedzenie tzw. komisji śledczej ds. Pegasusa.
- Ziobro kwestionuje legalność komisji śledczej, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z września 2024 r. stwierdzający niezgodność jej powołania z konstytucją.
Sejm za przymusowym doprowadzeniem Zbigniewa Ziobry
Za wnioskiem o wyrażenie zgody na zatrzymanie i doprowadzenie Ziobry na posiedzenie komisji ds. Pegasusa opowiedziało się 241 posłów, przeciw było 197; nikt nie wstrzymał się od głosu. Większość bezwzględna wynosiła 231 posłów.
11 lipca ówczesny prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że przekazał do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry na posiedzenie komisji śledczej. "Za" była też sejmowa komisja regulaminowa, która zebrała się w tej sprawie w środę.
Decyzja komisji
Zbigniew Ziobro przekonywał, że tzw. komisja ds. Pegasusa jest nielegalna i podkreślił, że "bezprawiu nie należy ulegać". Odniósł się także do wydarzeń z końca stycznia 2025 roku, kiedy to został zatrzymany celem doprowadzenia go przed oblicze komisji, a następnie – jak mówił – "uniemożliwiano mu wyjście z sali". – Jest to oczywiste przestępstwo kryminalne, za które w przyszłości będzie pani odpowiadać – mówił Ziobro zwracając się do przewodniczącej komisji.
Stanowisko Zbigniewa Ziobry
Były minister sprawiedliwości uważa, że sejmowa komisja śledcza działa nielegalnie. Pogląd ten opiera na wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września 2024 r., który orzekł, że uchwała Sejmu o powołaniu tej komisji była niezgodna z konstytucją.
Więcej informacji wkrótce.
- Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza
- Niemcy o polskim odkryciu złóż na Bałtyku: To również niemiecka ropa i gaz. "Przychody do podziału"
- "Niemcy dopięli swego". Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu
- Podczas zdobywania sprawności harcerskiej zginął 15-latek. Zatrzymane dwie osoby
- Koniec polityki klimatycznej w USA. CO2 już "nie będzie powodowało ocieplenia klimatu"