Premier Morawiecki: W trudnych rozmowach przybliżamy się do wielkiego celu jakim jest sprawiedliwa Polska

"To nasze zobowiązanie, by siła Polski oparta na wielu filarach, w szczególności na możliwie jak najbardziej szczęśliwych pracownikach, by to było koło napędowe polskiej gospodarki i wierzę, że w trudnych rozmowach przybliżamy się do tego wielkiego celu, jakim jest silna i sprawiedliwa Polska" - mówił prezes Rady Ministrów Mateusz Morawieckim po nadzwyczajnym spotkaniu z Komisją Krajową NSZZ Solidarność, które odbyło się dzisiaj w siedzibie związku w Gdańsku.
 Premier Morawiecki: W trudnych rozmowach przybliżamy się do wielkiego celu jakim jest sprawiedliwa Polska
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Mieliśmy dzisiaj możliwość przedyskutowania wielu aspektów życia społecznego, gospodarczego. Patrząc na naszą gospodarkę i sprawność finansów naszego państwa podkreśliłem podczas naszego spotkania, że bardzo zależy mi na tym, by wykonać to, do czego rząd Prawa i Sprawiedliwości się zobowiązań, czyli do budowy silnego, sprawnego, solidarnego, sprawiedliwego i spójnego państwa. Przyjaznego dla ludzi, obywateli, pracodawców, a w szczególności pracowników reprezentowanych m.in przez związki zawodowe


- powiedział Mateusz Morawiecki. 
 

Powiedziałem również, że głęboko wierzę w to, że najsilniejsze gospodarki świata to takie gospodarki, które oparte są o konsensus. O dialog. Np. takie jak gospodarka niemiecka, czy japońska, francuska, czy słynącego z tego gospodarki skandynawskie. I ten model o którym dzisiaj dyskutowaliśmy podczas posiedzenia KK tj. model do którego dążymy. Gospodarka to z jednej strony konkurowanie poszczególnych podmiotów między sobą, ale z drugiej strony współpraca różnych podmiotów. Chcemy wypracowywać konsensus w odniesieniu do wielu wątków, wielu spraw. I tak jak pomiędzy związkami zawodowymi, pomiędzy partiami, przedsiębiorcami jest naturalna konkurencja, tak my uczymy się współpracować ze sobą. Przedsiębiorcy zrzeszają się w związki branżowe. I w ramach komisji czy dialogu społecznego budujemy kompromis i konsensus, w którym ścierają się różne racje i w oparciu o który wypracowujemy najlepszy model dla Polski. Głęboko wierzę, że to co my usiłujemy wypracować jest jak najlepsze dla polski: w zakresie plac minimalnych, wynagrodzeń, również w sferze budżetowej, ale również w wielu innych obszarach. Staramy się, by pracodawcy cały czas byli jak najbardziej konkurencyjni, a z drugiej strony by pracownik był szanowany poprzez naszą politykę płacy minimalnej, stawki godzinowej, wolnych niedziel


- kontynuował.
 

Pokazujemy, że to co mówimy to robimy. Że w ślad za naszymi słowami idą czyny. Powiedzieliśmy: 500+, i poprzez uszczelnienie systemu podatkowego nasza polityka społeczna służy społeczeństwu. Powiedzieliśmy: minimalne stawki godzinowe, i mamy minimalne stawki godzinowe i jestem przekonany, że ustalimy w najbliższych paru tygodniach minimalne wynagrodzenie. Powiedzieliśmy, że będą wolne niedziele i są wolne niedziele, mimo że różni ekonomiści, lobbyści wieszczyli tutaj klęskę. Częścią planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest także budowa pracowniczych planów kapitałowych, czyli całego zasobu kapitałowego u pracowników, ale również planów własności kapitałowej. Wchodząc w kolejne lata polityki gospodarczej dostrzegamy, że siła kapitału i siła pracowników w dłuższej perspektywie może zostać bardzo mocno naruszona na korzyść kapitału. Ale znowu: my jako rada ministrów, obóz polityczny PiS wierzymy w konsensus społeczny, sprawiedliwość społeczną. Tak jak powiedział kiedyś Lech Kaczyński: Państwo Polskie musi być organizatorem sprawiedliwości społecznej. I ja w to głęboko wierzę


- mówił Mateusz Morawiecki. 
 

To nasze motto do działania w kolejnych latach. Chcemy budować kompromis z jednej strony ze związkami zawodowymi, z drugiej strony z pracodawcami. Jesteśmy jak to się mówi „interesariuszami” w społeczeństwie. Musimy służyć całemu społeczeństwu, by Polska była jak najsilniejsza, jak najsprawniejsza, jak najbardziej solidarna. 


- kontynuował. 
 

Panie przewodniczący, chciałbym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować za to, że mogłem wysłuchać tutaj tak wielu tematów. Od lasów państwowych, przez Stocznię Gdańską, skończywszy na potężnych problemach pracowniczych w różnych sferach życia. To co mogę obiecać wszystkim pracownikom: będziemy się starali w miarę naszych możliwości tak kierować machiną państwową, by utrzymać zrównoważony model wzrostu, zrównoważony także terytorialnie, o czym także mówiliśmy. W niektórych regionach naszego kraju wzrost gospodarczy nie jest tak wysoki, jak byśmy sobie tego życzyli. To nasze zobowiązanie, by siła Polski oparta na wielu filarach, w szczególności na możliwie jak najbardziej szczęśliwych pracownikach, by to było koło napędowe polskiej gospodarki i wierzę, że w trudnych rozmowach przybliżamy się do tego wielkiego celu, jakim jest silna i sprawiedliwa Polska


- podsumował premier. 

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu Wiadomości
„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu

Nietypowa interwencja policji miała miejsce we wtorkowy wieczór (8 lipca 2025 r.) w Helu. Funkcjonariusze zostali wezwani do jednego ze sklepów przy ul. Wiejskiej, gdzie zgłoszono zakłócanie porządku. Sprawa szybko eskalowała – mężczyzna, który zachowywał się głośno i wulgarnie, wszedł na dach pobliskiego lokalu gastronomicznego i zaczął krzyczeć dziwne słowa.

Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce Wiadomości
Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce

Z USA napłynęły wstrząsające wiadomości. 37-letni bokser Pedro Antonio „Tony” Rodriguez został znaleziony martwy w swoim hotelowym pokoju, zaledwie kilka godzin po przegranej walce. Wystąpił na gali bokserskiej w Phoenix, w amerykańskim stanie Arizona, gdzie jego przeciwnikiem był Phillip Vella.

Niepokojące informacje z banków u sąsiadów. Znikają pieniądze z prywatnych kont z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z banków u sąsiadów. Znikają pieniądze z prywatnych kont

W trzech największych bankach na Białorusi doszło do poważnej awarii systemu. Chodzi o Belarusbank, Belagroprombank oraz Belinvestbank. Ich klienci z przerażeniem patrzą na stan swoich kont, z których zniknęły pieniądze. 

Przepraszam. Emocjonalny wpis Ewy Chodakowskiej Wiadomości
"Przepraszam". Emocjonalny wpis Ewy Chodakowskiej

Ewa Chodakowska znalazła się w ogniu krytyki po tym, jak wzięła udział w promocji pakietu badań diagnostycznych dla kobiet z podejrzeniem endometriozy. Zestaw przygotowała firma Diagnostyka, a jego koszt wynosił ponad 1500 zł. Po licznych głosach sprzeciwu ze strony lekarzy, którzy zakwestionowali przydatność oferowanych badań, oferta została wycofana, a trenerka opublikowała publiczne przeprosiny.

Ostra wymiana zdań nt. polityki migracyjnej w Bundestagu. Jest pan kłamliwym kanclerzem z ostatniej chwili
Ostra wymiana zdań nt. polityki migracyjnej w Bundestagu. "Jest pan kłamliwym kanclerzem"

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz chwalił się w środę w Bundestagu polityką migracyjną swojego rządu. – Wyznaczyliśmy wstępny kurs na trwałe ograniczenie nieuregulowanej migracji – mówił. Ostra riposta przyszła z największej opozycyjnej partii – AfD. Jej liderka Alice Weidel nazwała Merza "kłamliwym kanclerzem" i opisała dzisiejsze Niemcy jako kraj z "agresywnie postępującą islamizacją". 

Nowy raport Komisji Europejskiej nt. praworządności w Polsce. Kwestia mediów tylko u nas
Nowy raport Komisji Europejskiej nt. praworządności w Polsce. Kwestia mediów

W swoim najnowszym raporcie na temat praworządności w Polsce Komisja Europejska jest tylko w połowie zadowolona z postępów, które osiągnął polski rząd od 13. grudnia 2023 roku w zakresie wolności mediów.

Rekonstrukcja rządu. To planuje Tusk z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. To planuje Tusk

Po przegranych w kiepskim stylu wyborach prezydenckich Donald Tusk chwyta się ostatniej wizerunkowej deski ratunku – rekonstrukcji rządu, która ma przynieść "nową jakość". Według nieoficjalnych informacji zmiany mają być głębokie i dotyczyć likwidacji niektórych ministerstw i powołania nowych resortów.

Pilny komunikat PKP PLK. Reagują na burze pilne
Pilny komunikat PKP PLK. Reagują na burze

W związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi dotyczącymi gwałtownych burz i porywistych wiatrów PKP PLK SA wydały komunikat.

Wyciek gazu przy szpitalu, zagrożeni pacjenci ewakuowani. Służby: Poważna sytuacja z ostatniej chwili
Wyciek gazu przy szpitalu, zagrożeni pacjenci ewakuowani. Służby: Poważna sytuacja

Pacjenci jednego z bloków szpitala powiatowego św. Łukasza w Bolesławcu musieli zostać ewakuowani. Powodem niespodziewanej akcji był wyciek gazu. Awaria była spowodowana robotami budowlanymi. Na miejsce przybyło dziewięć zastępów straży pożarnej, pogotowie gazowe oraz policja. Służby przyznała, że sytuacja była poważna. 

Komunikat IMGW ws. najbliższych opadów deszczu z ostatniej chwili
Komunikat IMGW ws. najbliższych opadów deszczu

Wszystkie ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu będą obowiązywały najpóźniej do czwartku do godz. 20.00. W województwach objętych ostrzeżeniami III stopnia suma opadów może wynieść do 140 mm.

REKLAMA

Premier Morawiecki: W trudnych rozmowach przybliżamy się do wielkiego celu jakim jest sprawiedliwa Polska

"To nasze zobowiązanie, by siła Polski oparta na wielu filarach, w szczególności na możliwie jak najbardziej szczęśliwych pracownikach, by to było koło napędowe polskiej gospodarki i wierzę, że w trudnych rozmowach przybliżamy się do tego wielkiego celu, jakim jest silna i sprawiedliwa Polska" - mówił prezes Rady Ministrów Mateusz Morawieckim po nadzwyczajnym spotkaniu z Komisją Krajową NSZZ Solidarność, które odbyło się dzisiaj w siedzibie związku w Gdańsku.
 Premier Morawiecki: W trudnych rozmowach przybliżamy się do wielkiego celu jakim jest sprawiedliwa Polska
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność

Mieliśmy dzisiaj możliwość przedyskutowania wielu aspektów życia społecznego, gospodarczego. Patrząc na naszą gospodarkę i sprawność finansów naszego państwa podkreśliłem podczas naszego spotkania, że bardzo zależy mi na tym, by wykonać to, do czego rząd Prawa i Sprawiedliwości się zobowiązań, czyli do budowy silnego, sprawnego, solidarnego, sprawiedliwego i spójnego państwa. Przyjaznego dla ludzi, obywateli, pracodawców, a w szczególności pracowników reprezentowanych m.in przez związki zawodowe


- powiedział Mateusz Morawiecki. 
 

Powiedziałem również, że głęboko wierzę w to, że najsilniejsze gospodarki świata to takie gospodarki, które oparte są o konsensus. O dialog. Np. takie jak gospodarka niemiecka, czy japońska, francuska, czy słynącego z tego gospodarki skandynawskie. I ten model o którym dzisiaj dyskutowaliśmy podczas posiedzenia KK tj. model do którego dążymy. Gospodarka to z jednej strony konkurowanie poszczególnych podmiotów między sobą, ale z drugiej strony współpraca różnych podmiotów. Chcemy wypracowywać konsensus w odniesieniu do wielu wątków, wielu spraw. I tak jak pomiędzy związkami zawodowymi, pomiędzy partiami, przedsiębiorcami jest naturalna konkurencja, tak my uczymy się współpracować ze sobą. Przedsiębiorcy zrzeszają się w związki branżowe. I w ramach komisji czy dialogu społecznego budujemy kompromis i konsensus, w którym ścierają się różne racje i w oparciu o który wypracowujemy najlepszy model dla Polski. Głęboko wierzę, że to co my usiłujemy wypracować jest jak najlepsze dla polski: w zakresie plac minimalnych, wynagrodzeń, również w sferze budżetowej, ale również w wielu innych obszarach. Staramy się, by pracodawcy cały czas byli jak najbardziej konkurencyjni, a z drugiej strony by pracownik był szanowany poprzez naszą politykę płacy minimalnej, stawki godzinowej, wolnych niedziel


- kontynuował.
 

Pokazujemy, że to co mówimy to robimy. Że w ślad za naszymi słowami idą czyny. Powiedzieliśmy: 500+, i poprzez uszczelnienie systemu podatkowego nasza polityka społeczna służy społeczeństwu. Powiedzieliśmy: minimalne stawki godzinowe, i mamy minimalne stawki godzinowe i jestem przekonany, że ustalimy w najbliższych paru tygodniach minimalne wynagrodzenie. Powiedzieliśmy, że będą wolne niedziele i są wolne niedziele, mimo że różni ekonomiści, lobbyści wieszczyli tutaj klęskę. Częścią planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest także budowa pracowniczych planów kapitałowych, czyli całego zasobu kapitałowego u pracowników, ale również planów własności kapitałowej. Wchodząc w kolejne lata polityki gospodarczej dostrzegamy, że siła kapitału i siła pracowników w dłuższej perspektywie może zostać bardzo mocno naruszona na korzyść kapitału. Ale znowu: my jako rada ministrów, obóz polityczny PiS wierzymy w konsensus społeczny, sprawiedliwość społeczną. Tak jak powiedział kiedyś Lech Kaczyński: Państwo Polskie musi być organizatorem sprawiedliwości społecznej. I ja w to głęboko wierzę


- mówił Mateusz Morawiecki. 
 

To nasze motto do działania w kolejnych latach. Chcemy budować kompromis z jednej strony ze związkami zawodowymi, z drugiej strony z pracodawcami. Jesteśmy jak to się mówi „interesariuszami” w społeczeństwie. Musimy służyć całemu społeczeństwu, by Polska była jak najsilniejsza, jak najsprawniejsza, jak najbardziej solidarna. 


- kontynuował. 
 

Panie przewodniczący, chciałbym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować za to, że mogłem wysłuchać tutaj tak wielu tematów. Od lasów państwowych, przez Stocznię Gdańską, skończywszy na potężnych problemach pracowniczych w różnych sferach życia. To co mogę obiecać wszystkim pracownikom: będziemy się starali w miarę naszych możliwości tak kierować machiną państwową, by utrzymać zrównoważony model wzrostu, zrównoważony także terytorialnie, o czym także mówiliśmy. W niektórych regionach naszego kraju wzrost gospodarczy nie jest tak wysoki, jak byśmy sobie tego życzyli. To nasze zobowiązanie, by siła Polski oparta na wielu filarach, w szczególności na możliwie jak najbardziej szczęśliwych pracownikach, by to było koło napędowe polskiej gospodarki i wierzę, że w trudnych rozmowach przybliżamy się do tego wielkiego celu, jakim jest silna i sprawiedliwa Polska


- podsumował premier. 

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe