Rzeszowska Solidarność: Wielki wybuch wolontariatu!

W Rzeszowie wybuchła nie tylko pandemia. Mamy także do czynienia z eksplozją dobra. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, ludzie dobrej woli a także firmy i instytucje zadziwiają swoją hojnością i uczynnością. Nie sztuką jest dawać w czasach dobrobytu, dawać z tego, co nam zbywa. Wielką sztuką jest ofiarować coś wówczas, gdy sami mamy niewiele. Wolontariusze i przedsiębiorcy wielkodusznie odpowiadają na potrzeby i deficyty pojawiające się w dobie epidemii. Grupa Pomoc Sąsiedzka Rzeszów inicjuje i koordynuje wiele z tych działań.
 Rzeszowska Solidarność: Wielki wybuch wolontariatu!
/ Solidarność Rzeszów
Mówią, że świat rozpoczął się od wybuchu – od pewnej reakcji biochemicznej. Wie coś o tym Marta, która zapoczątkowała w Rzeszowie „wielki wybuch” wolontariatu w czasie epidemii. Sama jest z zawodu mikrobiologiem. To ona założyła na Facebooku grupę Pomoc Sąsiedzka Koronawirus Rzeszów. Po niespełna dwóch tygodniach od powstania grupy spontanicznie wyłoniła się grupa koordynatorów: Kasia, Monika, Basia, Maciej i Adrian Bednarz- reprezentujący Dział Rozwoju Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność“. Zastanawiali się jak pomagać „z głową” i zarządzać akcją w sposób bardziej systemowy. Tak powstała baza wolontariuszy i potrzebujących.

Wolontariusze Pomocy Sąsiedzkiej pomagają potrzebującym członkom związku, osobom starszym oraz innym, które nie powinny wychodzić z domu przy robieniu zakupów, wykupywaniu leków w aptece, wyprowadzaniu psów na spacer, wynoszeniu śmieci itd. Codziennie do akcji zgłaszają się nowi wolontariusze. Cała inicjatywa nie mogłaby być zakrojona na tak szeroką skalę, gdyby nie współpraca z różnymi przedsiębiorstwami, mediami i instytucjami działającymi na terenie miasta. Dzięki hojności kilku drukarni udało się wydrukować kilka tysięcy ulotek i plakatów, które wolontariusze roznoszą i rozwieszają na rzeszowskich osiedlach, tak by seniorzy wiedzieli do kogo mogą się zwrócić w potrzebie. Pomoc Sąsiedzka współpracuje także z lokalnym Caritas przy rozwożeniu posiłków dla podopiecznych tej organizacji. Grupa łączy swoje siły z różnymi innymi inicjatywami dobroczynnymi jak choćby Szlachetna Paczka czy „Jedzenie zamiast Bomb”. Wyjątkowo cenna okazała się współpraca z Kasią Gargałą – inicjatorką akcji „Maseczki dla Łańcuta”. Dzięki niej kilka najbardziej potrzebujących DPS-ów z Rzeszowa i okolic otrzymało niezbędne środki ochronne.  O inicjatywie było głośno na większości rzeszowskich portali informacyjnych

W naszą akcję włączyli się także rzeszowscy restauratorzy. Część z nich zgodziła się, by dołączać do swoich dostaw ulotki Pomocy Sąsiedzkiej. Restauracja Curry Me mimo swojej trudnej sytuacji ekonomicznej kilka razy w tygodniu funduje obiady dla osób starszych, które rozwożą nasi wolontariusze. Również dzięki nim, siedem rodzin pozbawionych środków do życia otrzymały na Wielkanoc paczki z żywnością.

W obecnych czasach, a szczególnie, gdy  wszyscy jesteśmy „skazani na areszt domowy”, różnego rodzaju grupy na Facebooku cieszą się coraz większą popularnością. Patrząc z tej perspektywy, 800 członków grupy Pomoc Sąsiedzka Koronawirus Rzeszów nie robi wrażenia.  Warto jednak dodać, że są to osoby aktywne chcące konkretnie angażować się w wolontariat na rzecz osób starszych lub ograniczonych kwarantanną. Grupa stanowi także przestrzeń, w której promujemy firmy, które zechciały dołożyć swoją cegiełkę do tego, by w czasach koronawirusa życie osób szczególnie narażonych – było łatwiejsze i bezpieczniejsze.
 
Jeśli jesteś wolontariuszem – zapraszamy do współpracy. Być może dysponujesz wolnym czasem i mógłbyś rozwozić paczki lub robić zakupy. Być może jesteś lekarzem, prawnikiem lub zajmujesz się mediami. A być może po prostu masz w sobie chęć i gotowość do pomocy. Napisz do nas na [email protected]. Zapraszamy także do dołączenia do naszej facebookowej grupy, w której na bieżąco publikujemy informacje o naszych akcjach. Jeśli znasz osoby starsze, które mogą w tym trudnym czasie potrzebować pomocy – również prosimy o kontakt. Walutą jaką mamy jest przede wszystkim czas i ręce naszych wolontariuszy. Grupa planuje kontynuować swoją działalność również po ustaniu pandemii.

Potrzebujący członkowie NSZZ „Solidarność“ proszeni są o kontakt z Adrianem (tel: 607 909 422), który już pomaga osobom starszym z Komisji Terenowej Emerytów i Rencistów i  koordynuje pomoc dla związkowców z ramienia Regionu Rzeszowskiego.
 
Razem możemy więcej!

Joanna Turoń
Adrian Bednarz
Dział Rozwoju Związku Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność“
 

 

POLECANE
Łukaszenka: Szykujemy się do wojny Wiadomości
Łukaszenka: "Szykujemy się do wojny"

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z dziennikarkami podczas wizyty w gospodarstwie rolnym Ozierickij-Agro w obwodzie mińskim. Choć głównym celem wizyty były trwające żniwa, w rozmowie z mediami poruszył również temat napiętych stosunków między Białorusią a krajami Europy Zachodniej.

Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb Wiadomości
Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow omal nie utonął podczas kąpieli w morzu w Bodrum, popularnym kurorcie turystycznym w zachodniej Turcji – poinformowały w piątek tamtejsze media. Po zdarzeniu trafił do szpitala, który w czasie jego pobytu został otoczony przez policję oraz ochroniarzy polityka.

Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni pilne
Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni

Adwokat Bartosz Lewandowski poinformował w mediach społecznościowych, że do prokuratury został skierowany wniosek o przesłuchanie Szymona Hołowni jako świadka. Jak wyjaśnił, jest to odpowiedź na "kolejne medialne doniesienia" dotyczące działań mających na celu "uniemożliwienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego".

IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie tylko u nas
Wyprosiła transseksualistę z damskiej toalety. Teraz grozi jej więzienie

Czy mężczyzna ma prawo wchodzić do żeńskiej toalety? W niektórych krajach... tak! Co więcej: to ci, którzy upomną takiego mężczyznę, muszą liczyć się z karą i utratą pracy.

REKLAMA

Rzeszowska Solidarność: Wielki wybuch wolontariatu!

W Rzeszowie wybuchła nie tylko pandemia. Mamy także do czynienia z eksplozją dobra. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, ludzie dobrej woli a także firmy i instytucje zadziwiają swoją hojnością i uczynnością. Nie sztuką jest dawać w czasach dobrobytu, dawać z tego, co nam zbywa. Wielką sztuką jest ofiarować coś wówczas, gdy sami mamy niewiele. Wolontariusze i przedsiębiorcy wielkodusznie odpowiadają na potrzeby i deficyty pojawiające się w dobie epidemii. Grupa Pomoc Sąsiedzka Rzeszów inicjuje i koordynuje wiele z tych działań.
 Rzeszowska Solidarność: Wielki wybuch wolontariatu!
/ Solidarność Rzeszów
Mówią, że świat rozpoczął się od wybuchu – od pewnej reakcji biochemicznej. Wie coś o tym Marta, która zapoczątkowała w Rzeszowie „wielki wybuch” wolontariatu w czasie epidemii. Sama jest z zawodu mikrobiologiem. To ona założyła na Facebooku grupę Pomoc Sąsiedzka Koronawirus Rzeszów. Po niespełna dwóch tygodniach od powstania grupy spontanicznie wyłoniła się grupa koordynatorów: Kasia, Monika, Basia, Maciej i Adrian Bednarz- reprezentujący Dział Rozwoju Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność“. Zastanawiali się jak pomagać „z głową” i zarządzać akcją w sposób bardziej systemowy. Tak powstała baza wolontariuszy i potrzebujących.

Wolontariusze Pomocy Sąsiedzkiej pomagają potrzebującym członkom związku, osobom starszym oraz innym, które nie powinny wychodzić z domu przy robieniu zakupów, wykupywaniu leków w aptece, wyprowadzaniu psów na spacer, wynoszeniu śmieci itd. Codziennie do akcji zgłaszają się nowi wolontariusze. Cała inicjatywa nie mogłaby być zakrojona na tak szeroką skalę, gdyby nie współpraca z różnymi przedsiębiorstwami, mediami i instytucjami działającymi na terenie miasta. Dzięki hojności kilku drukarni udało się wydrukować kilka tysięcy ulotek i plakatów, które wolontariusze roznoszą i rozwieszają na rzeszowskich osiedlach, tak by seniorzy wiedzieli do kogo mogą się zwrócić w potrzebie. Pomoc Sąsiedzka współpracuje także z lokalnym Caritas przy rozwożeniu posiłków dla podopiecznych tej organizacji. Grupa łączy swoje siły z różnymi innymi inicjatywami dobroczynnymi jak choćby Szlachetna Paczka czy „Jedzenie zamiast Bomb”. Wyjątkowo cenna okazała się współpraca z Kasią Gargałą – inicjatorką akcji „Maseczki dla Łańcuta”. Dzięki niej kilka najbardziej potrzebujących DPS-ów z Rzeszowa i okolic otrzymało niezbędne środki ochronne.  O inicjatywie było głośno na większości rzeszowskich portali informacyjnych

W naszą akcję włączyli się także rzeszowscy restauratorzy. Część z nich zgodziła się, by dołączać do swoich dostaw ulotki Pomocy Sąsiedzkiej. Restauracja Curry Me mimo swojej trudnej sytuacji ekonomicznej kilka razy w tygodniu funduje obiady dla osób starszych, które rozwożą nasi wolontariusze. Również dzięki nim, siedem rodzin pozbawionych środków do życia otrzymały na Wielkanoc paczki z żywnością.

W obecnych czasach, a szczególnie, gdy  wszyscy jesteśmy „skazani na areszt domowy”, różnego rodzaju grupy na Facebooku cieszą się coraz większą popularnością. Patrząc z tej perspektywy, 800 członków grupy Pomoc Sąsiedzka Koronawirus Rzeszów nie robi wrażenia.  Warto jednak dodać, że są to osoby aktywne chcące konkretnie angażować się w wolontariat na rzecz osób starszych lub ograniczonych kwarantanną. Grupa stanowi także przestrzeń, w której promujemy firmy, które zechciały dołożyć swoją cegiełkę do tego, by w czasach koronawirusa życie osób szczególnie narażonych – było łatwiejsze i bezpieczniejsze.
 
Jeśli jesteś wolontariuszem – zapraszamy do współpracy. Być może dysponujesz wolnym czasem i mógłbyś rozwozić paczki lub robić zakupy. Być może jesteś lekarzem, prawnikiem lub zajmujesz się mediami. A być może po prostu masz w sobie chęć i gotowość do pomocy. Napisz do nas na [email protected]. Zapraszamy także do dołączenia do naszej facebookowej grupy, w której na bieżąco publikujemy informacje o naszych akcjach. Jeśli znasz osoby starsze, które mogą w tym trudnym czasie potrzebować pomocy – również prosimy o kontakt. Walutą jaką mamy jest przede wszystkim czas i ręce naszych wolontariuszy. Grupa planuje kontynuować swoją działalność również po ustaniu pandemii.

Potrzebujący członkowie NSZZ „Solidarność“ proszeni są o kontakt z Adrianem (tel: 607 909 422), który już pomaga osobom starszym z Komisji Terenowej Emerytów i Rencistów i  koordynuje pomoc dla związkowców z ramienia Regionu Rzeszowskiego.
 
Razem możemy więcej!

Joanna Turoń
Adrian Bednarz
Dział Rozwoju Związku Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność“
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe