Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.
bp Szymon Stułkowski podczas ingresu Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego
bp Szymon Stułkowski podczas ingresu / PAP/Rafał Guz

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej. 

Zebrani

W uroczystości brało udział ponad trzydziestu biskupów, w tym abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce na czele, kard. Kazimierz Nucz, metropolita warszawski, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze. 

Obecni byli także biskup senior Piotr Libera, biskup płocki w latach 2007-2022, biskup toruński Wiesław Śmigiel, administrator apostolski diecezji płockiej od 4 czerwca do 22 października, biskup senior z Płocka Roman A. Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. 

W ingresie uczestniczyli również przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich, w tym bp Marek M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. 

Przybyli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, duchowni i świeccy z archidiecezji poznańskiej, diecezji płockiej oraz goście z zagranicy. 

Ingres

Msza św. rozpoczęła się o godz. 11.00 procesją z Opactwa Pobenedyktyńskiego, przewodniczył jej nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Nowy biskup płocki został powitany w drzwiach katedry przez bp. Mirosława Milewskiego, prepozyta Kapituły Katedralnej Płockiej. Po uroczystym wejściu, czyli ingresie do katedry płockiej, biskup płocki Szymon Stułkowski oraz towarzyszący mu nuncjusz apostolski krótko adorowali Najświętszy Sakrament w kaplicy. 

Liturgię rozpoczął nuncjusz apostolski. Ks. prał. dr Pavol Talapka, radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka z dnia 22 października. Ojciec święty napisał w niej między innymi, że bp Stułkowski jako biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej „zasłynął zdolnościami pasterskimi, biegłością w zarządzaniu i odpowiednią pilnością”. Z tego powodu papież sądzi, że „z ufnym duchem może powierzyć mu nowe zadanie”.

„Roztropnie zatroszcz się, by umiłowane duchowieństwo i lud wspólnoty Tobie powierzonej, został poinformowany o treści Naszego listu, aby przyjąć Cię jako ojca i pasterza oraz by dla dobra Kościoła życzliwie i owocnie współpracować z nowym kierownikiem życia duchowego” – przeczytać ks. Pavol Talapka w bulli papieskiej.

Dokument papieski kończy się zapewnieniem o gorliwej modlitwie, by nowego biskupa płockiego „wspomagała (…) Najświętsza Panna Maryja wniebowzięta wespół ze świętym Stanisławem Kostką, świętym Stanisławem, biskupem i męczennikiem, świętą Faustyną Kowalską, błogosławionymi męczennikami Antonim Julianem i Leonem oraz ze świętym Szymonem Apostołem. Wspierany ich wstawiennictwem idź odważnie, w mocy i świetle Ducha Świętego i głoś dla zbawienia wiecznego dusz wszystkie słowa życia, które Pan by Ci polecił (por. Jr 1,7)” – życzył papież Franciszek.

Nowemu biskupowi płockiemu pastorał jako symbol władzy pasterskiej przekazał nuncjusz apostolski. Jest to pastorał z 1938 roku, należący do bp. Adolfa Szelążka, który był biskupem pomocniczym w Płocku w latach 1918-1925, a potem biskupem diecezjalnym w Łucku na Wołyniu. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD, deportowany do Polski w 1946 roku, zmarł w 1950 roku. Na historycznym pastorale znajdują się symbole: katedry, czterech ewangelistów oraz wizerunek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, której bp Szelążek był gorliwym czcicielem. 

Bp Stułkowski zajął miejsce na katedrze biskupów płockich, jako nowy pasterz kościoła na Mazowszu północnym i ziemi dobrzyńskiej. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku swojemu nowemu pasterzowi. W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji płockiej. 

Herb

W herbie bp. Stułkowskiego znajduje się srebrna lilia (nawiązanie do Matki Bożej Częstochowskiej), złota muszla z której wypadają trzy krople srebrne (symbol sakramentu chrztu św.), skrzyżowane klucze i miecz (symbole apostołów Piotra i Pawła) oraz korona złota, nad która znajduje się gwiazda – jedno z godeł herbowych Kapituły Katedralnej Płockiej, z herbu nadanego jej przez cesarza Maksymiliana I Habsburga w 1518 roku. 

Korona symbolizuje św. Zygmunta – króla Burgundii oraz męczennika, patrona miasta Płocka, którego relikwie znajdowały się w płockiej katedrze. Pojedyncza gwiazda symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, zwiastującą narodziny Jezusa (korona z gwiazdą w nawiązaniu do historycznego herbu widnieje także na współczesnym herbie diecezji płockiej). Pod herbem znajduje się hasło posługi biskupiej „Nazwałem was przyjaciółmi” (J 15,15). 

Liturgii towarzyszą symbole związane z dziedzictwem Kościoła na Mazowszu: kielich ufundowany przez księcia mazowieckiego Konrada (I poł. XIII w.), herma św. Zygmunta, patrona miasta Płocka (XIV w.), relikwiarz drzewa Krzyża św., relikwiarz św. Andrzeja Boboli, patrona metropolii warszawskiej, do której należy diecezja płocka, relikwiarz św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji płockiej. 

Śpiewy podczas Mszy św. ingresowej wykonuje utytułowany płocki chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Muzycznie uświetnia ją też kwintet Canzona. 

Bp Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy w archidiecezji poznańskiej. Ochrzczony został 5 marca 1961 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Cerekwicy k. Poznania. W roku 1980 ukończył VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu. W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w katedrze poznańskiej. 

Ks. Stułkowski był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Konarzewie (1986-1988) i w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (1988-1993). W latach 1994-2000 odbył studia doktoranckie z zakresu teologii pastoralnej na Uniwersytecie Wiedeńskim, rozprawę doktorską napisał pod kierunkiem ks. prof. Paula M. Zulehnera. W tym czasie był też wikariuszem w parafii pw. św. Antoniego w Wiedniu. W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu.

W archidiecezji poznańskiej ks. Szymon Stułkowski pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji ogólnopolskiego miesięcznika „Katecheta”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej. Był kanonikiem gremialnym Metropolitalnej Kapituły Katedralnej w Poznaniu.

W latach 2006-2016 ks. Stułkowski był sekretarzem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, gdzie współtworzył program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Był współorganizatorem Pierwszego Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich. Przynależy do Stowarzyszenia Pastoralistów Europy Środkowowschodniej oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Szczególnie bliska jest mu działalność na polu misjologicznym. Od roku 2006 był opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. Dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Dobrze zna język niemiecki. W latach 2016-2019 ks. dr Szymon Stułkowski był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

24 maja 2019 r. Ojciec święty Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta. Sakrę biskupią przyjął z rąk abp. Stanisława Gądeckiego 9 czerwca 2019 r. w katedrze poznańskiej. Hasłem posługi biskupiej są słowa „Vos autem dixi amicos” („Nazwałem was przyjaciółmi” J 15,15). W herbie biskupim znajduje się srebrna lilia (nawiązanie do Matki Bożej Częstochowskiej), złota muszla z której wypadają trzy krople srebrne (symbol sakramentu chrztu św.), skrzyżowane klucze i miecz (symbole apostołów Piotra i Pawła).

W latach 2019-2022 bp Szymon Stułkowski był w archidiecezji poznańskiej Wikariuszem Generalnym, należał do Rady Kapłańskiej, Rady Formacji Kapłańskiej. Był przewodniczącym wydziału duszpasterstw: ogólnego i specjalistycznego Kurii Metropolitalnej oraz przewodniczył Referatowi Katechetycznemu. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Duszpasterstwa, Rady ds. Misji oraz Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

Dnia 22 października 2022 r. Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Szymona Stułkowskiego biskupem płockim. Jako biskup płocki zastąpi bp. Piotra Liberę, który 4 czerwca 2022 r., po 15-letniej posłudze w Kościele płockim, z powodów zdrowotnych przeszedł na emeryturę. Od 4 czerwca do 21 października 2022 r. funkcję administratora apostolskiego diecezji płockiej pełnił biskup toruński Wiesław Śmigiel.

eg / Płock


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem z science fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski do tzw. kopuły europejskiej, to „ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona”. Jak przypomniał, od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł „Rzeczpospolitej”. Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie „Rzeczpospolitej”. Problem w tym, że na portalu „Rzeczpospolitej” okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.
bp Szymon Stułkowski podczas ingresu Płock ma nowego biskupa. Odbył się ingres bp. Stułkowskiego
bp Szymon Stułkowski podczas ingresu / PAP/Rafał Guz

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej. 

Zebrani

W uroczystości brało udział ponad trzydziestu biskupów, w tym abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce na czele, kard. Kazimierz Nucz, metropolita warszawski, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, abp Tomasz Grysa, nuncjusz apostolski na Madagaskarze. 

Obecni byli także biskup senior Piotr Libera, biskup płocki w latach 2007-2022, biskup toruński Wiesław Śmigiel, administrator apostolski diecezji płockiej od 4 czerwca do 22 października, biskup senior z Płocka Roman A. Marcinkowski, biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. 

W ingresie uczestniczyli również przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich, w tym bp Marek M. Karol Babi, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. 

Przybyli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, duchowni i świeccy z archidiecezji poznańskiej, diecezji płockiej oraz goście z zagranicy. 

Ingres

Msza św. rozpoczęła się o godz. 11.00 procesją z Opactwa Pobenedyktyńskiego, przewodniczył jej nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Nowy biskup płocki został powitany w drzwiach katedry przez bp. Mirosława Milewskiego, prepozyta Kapituły Katedralnej Płockiej. Po uroczystym wejściu, czyli ingresie do katedry płockiej, biskup płocki Szymon Stułkowski oraz towarzyszący mu nuncjusz apostolski krótko adorowali Najświętszy Sakrament w kaplicy. 

Liturgię rozpoczął nuncjusz apostolski. Ks. prał. dr Pavol Talapka, radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka z dnia 22 października. Ojciec święty napisał w niej między innymi, że bp Stułkowski jako biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej „zasłynął zdolnościami pasterskimi, biegłością w zarządzaniu i odpowiednią pilnością”. Z tego powodu papież sądzi, że „z ufnym duchem może powierzyć mu nowe zadanie”.

„Roztropnie zatroszcz się, by umiłowane duchowieństwo i lud wspólnoty Tobie powierzonej, został poinformowany o treści Naszego listu, aby przyjąć Cię jako ojca i pasterza oraz by dla dobra Kościoła życzliwie i owocnie współpracować z nowym kierownikiem życia duchowego” – przeczytać ks. Pavol Talapka w bulli papieskiej.

Dokument papieski kończy się zapewnieniem o gorliwej modlitwie, by nowego biskupa płockiego „wspomagała (…) Najświętsza Panna Maryja wniebowzięta wespół ze świętym Stanisławem Kostką, świętym Stanisławem, biskupem i męczennikiem, świętą Faustyną Kowalską, błogosławionymi męczennikami Antonim Julianem i Leonem oraz ze świętym Szymonem Apostołem. Wspierany ich wstawiennictwem idź odważnie, w mocy i świetle Ducha Świętego i głoś dla zbawienia wiecznego dusz wszystkie słowa życia, które Pan by Ci polecił (por. Jr 1,7)” – życzył papież Franciszek.

Nowemu biskupowi płockiemu pastorał jako symbol władzy pasterskiej przekazał nuncjusz apostolski. Jest to pastorał z 1938 roku, należący do bp. Adolfa Szelążka, który był biskupem pomocniczym w Płocku w latach 1918-1925, a potem biskupem diecezjalnym w Łucku na Wołyniu. W 1945 roku został aresztowany przez NKWD, deportowany do Polski w 1946 roku, zmarł w 1950 roku. Na historycznym pastorale znajdują się symbole: katedry, czterech ewangelistów oraz wizerunek św. Teresy od Dzieciątka Jezus, której bp Szelążek był gorliwym czcicielem. 

Bp Stułkowski zajął miejsce na katedrze biskupów płockich, jako nowy pasterz kościoła na Mazowszu północnym i ziemi dobrzyńskiej. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku swojemu nowemu pasterzowi. W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji płockiej. 

Herb

W herbie bp. Stułkowskiego znajduje się srebrna lilia (nawiązanie do Matki Bożej Częstochowskiej), złota muszla z której wypadają trzy krople srebrne (symbol sakramentu chrztu św.), skrzyżowane klucze i miecz (symbole apostołów Piotra i Pawła) oraz korona złota, nad która znajduje się gwiazda – jedno z godeł herbowych Kapituły Katedralnej Płockiej, z herbu nadanego jej przez cesarza Maksymiliana I Habsburga w 1518 roku. 

Korona symbolizuje św. Zygmunta – króla Burgundii oraz męczennika, patrona miasta Płocka, którego relikwie znajdowały się w płockiej katedrze. Pojedyncza gwiazda symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, zwiastującą narodziny Jezusa (korona z gwiazdą w nawiązaniu do historycznego herbu widnieje także na współczesnym herbie diecezji płockiej). Pod herbem znajduje się hasło posługi biskupiej „Nazwałem was przyjaciółmi” (J 15,15). 

Liturgii towarzyszą symbole związane z dziedzictwem Kościoła na Mazowszu: kielich ufundowany przez księcia mazowieckiego Konrada (I poł. XIII w.), herma św. Zygmunta, patrona miasta Płocka (XIV w.), relikwiarz drzewa Krzyża św., relikwiarz św. Andrzeja Boboli, patrona metropolii warszawskiej, do której należy diecezja płocka, relikwiarz św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji płockiej. 

Śpiewy podczas Mszy św. ingresowej wykonuje utytułowany płocki chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Muzycznie uświetnia ją też kwintet Canzona. 

Bp Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski urodził się 21 lutego 1961 r. w Rokietnicy w archidiecezji poznańskiej. Ochrzczony został 5 marca 1961 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Cerekwicy k. Poznania. W roku 1980 ukończył VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu. W latach 1980-1986 odbywał formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 15 maja 1986 r. w katedrze poznańskiej. 

Ks. Stułkowski był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Konarzewie (1986-1988) i w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (1988-1993). W latach 1994-2000 odbył studia doktoranckie z zakresu teologii pastoralnej na Uniwersytecie Wiedeńskim, rozprawę doktorską napisał pod kierunkiem ks. prof. Paula M. Zulehnera. W tym czasie był też wikariuszem w parafii pw. św. Antoniego w Wiedniu. W latach 2000-2001 był duszpasterzem akademickim w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Poznaniu.

W archidiecezji poznańskiej ks. Szymon Stułkowski pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza rodzin, pracował w redakcji ogólnopolskiego miesięcznika „Katecheta”, był adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kierował referatem duszpasterstwa ogólnego i specjalistycznego w Kurii Metropolitalnej. Był kanonikiem gremialnym Metropolitalnej Kapituły Katedralnej w Poznaniu.

W latach 2006-2016 ks. Stułkowski był sekretarzem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, gdzie współtworzył program duszpasterski dla Kościoła w Polsce. Był współorganizatorem Pierwszego Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich. Przynależy do Stowarzyszenia Pastoralistów Europy Środkowowschodniej oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów.

Szczególnie bliska jest mu działalność na polu misjologicznym. Od roku 2006 był opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego im. Dr Wandy Błeńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był też diecezjalnym dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych. Dobrze zna język niemiecki. W latach 2016-2019 ks. dr Szymon Stułkowski był rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

24 maja 2019 r. Ojciec święty Franciszek mianował ks. Szymona Stułkowskiego biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Tabalta. Sakrę biskupią przyjął z rąk abp. Stanisława Gądeckiego 9 czerwca 2019 r. w katedrze poznańskiej. Hasłem posługi biskupiej są słowa „Vos autem dixi amicos” („Nazwałem was przyjaciółmi” J 15,15). W herbie biskupim znajduje się srebrna lilia (nawiązanie do Matki Bożej Częstochowskiej), złota muszla z której wypadają trzy krople srebrne (symbol sakramentu chrztu św.), skrzyżowane klucze i miecz (symbole apostołów Piotra i Pawła).

W latach 2019-2022 bp Szymon Stułkowski był w archidiecezji poznańskiej Wikariuszem Generalnym, należał do Rady Kapłańskiej, Rady Formacji Kapłańskiej. Był przewodniczącym wydziału duszpasterstw: ogólnego i specjalistycznego Kurii Metropolitalnej oraz przewodniczył Referatowi Katechetycznemu. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Duszpasterstwa, Rady ds. Misji oraz Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

Dnia 22 października 2022 r. Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Szymona Stułkowskiego biskupem płockim. Jako biskup płocki zastąpi bp. Piotra Liberę, który 4 czerwca 2022 r., po 15-letniej posłudze w Kościele płockim, z powodów zdrowotnych przeszedł na emeryturę. Od 4 czerwca do 21 października 2022 r. funkcję administratora apostolskiego diecezji płockiej pełnił biskup toruński Wiesław Śmigiel.

eg / Płock



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe