„LEWY” MAŁO ZNANY
Zboże a sprawa polska
Obie strony krwawego konfliktu, który wybuchł w Sudanie, są prorosyjskie. Ale tylko jedna z nich, przy okazji zajmuje się okradaniem własnego narodu w porozumieniu z wagnerowcami. Niewykluczone, że bunt Generała Hemedtiego jest w dużym stopniu reakcją na próbę ukrócenia kontrabandy złota z Sudanu przez wojskową juntę.
HORRORY HURKACZA, SERCE SZCZĘSNEGO, GIERKI UEFA
PIERWSZE MECZE 2023 I WSPOMNIENIA „STAREJ” SPARTY 1987-1993-1997
Nie dziwię się, że nasi zachodni sąsiedzi zgrzytają zębami, iż zmieniły się relacje polsko-niemieckie. Nawet nie chodzi o kwestie polityczne, ale… gospodarcze i rynku pracy. Zeszły rok bowiem był dla gospodarki niemieckiej rekordowy, ale nie pod względem boomu ekonomicznego, tylko braku rąk do pracy. Mimo wyzwań związanych z wojną w Europie Wschodniej nieobsadzonych jest 630 tysięcy miejsc pracy. To tyle, ile wynosi (niemal) liczba mieszkańców Wrocławia (stolica Dolnego Śląska ma dokładnie 674 tys. mieszkańców).
Polityka zagraniczna RP – „wbrew tendencjom hegemonistycznym"...
Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiceminister aktywów państwowych w latach 2019 – 2021. Współautor biografii śp. prof. Lecha Kaczyńskiego. Wiceprezydent Opola w latach 2014-2015. Radny miasta Opola w latach 2002-2006. Były wiceprezes zarządu PGNiG i członek zarządu PWPW. Absolwent prawa na Uniwersytecie Łódzkim.
Funkcjonowanie niemieckiego mechanizmu ludobójstwa oparte było na kłamstwie, oszustwie, terrorze fizycznym i psychicznym oraz umiejętnym, cynicznym wykorzystywaniu nadziei na przetrwanie - najsilniejszej emocji wśród ofiar.
Nowa książka Anny Brzezińskiej to opowieść o Europie XV i XVI wieku. "Zmierzch świata rycerzy" to historia o średniowieczu, renesansie i ludziach, którzy próbowali odnaleźć się w "czasach przejściowych". Grafzero vlog literacki próbuje odpowiedzieć na pytanie: dla kogo jest ta książka?
Drugą Niedzielę Wielkanocną przeżywamy jako Święto Bożego Miłosierdzia. Misją Kościoła jest służba potrzebującym duchowej oraz materialnej pomocy. I to w takiej kolejności. Działalność charytatywna realizowana przez Caritas, poszczególne parafia i wspólnoty kościelne ostatecznie może być także spełniana przez instytucje i wolontariuszy, który nie inspirują się Ewangelią. Natomiast w jednaniu ludzi z Bogiem, nikt Kościoła nie wyręczy. W dzisiejszej Ewangelii Jezus ustanawia sakrament pokuty i pojednania słowami: "Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J 20, 22-23). Zmartwychwstały Pan jest dostępny w mocy Ducha Świętego, aby przez posługę Kościoła kontynuować swoje nauczanie, m.in. w przypowieściach, a nade wszytko udzielać nam swojego miłosierdzia.
Rosja i grzechy Macrona
MACRON W PEKINIE CZYLI PRAGMATYZM A LA FRANCE
POLSKA, UKRAINA: razem, nie unikając trudnych spraw...
Historyczna Japonia kojarzy się nam na ogół z wojnami toczonymi przez samurajów, pojedynkami na miecze, szpiegami ninja czyli z wielką egzotyką. Obraz uzupełniają pagody buddyjskich świątyń, wędrowni mnisi i charakterystyczne shintoistyczne „bramy”. Istnieje jednak chrześcijański rozdział, całkiem spory zresztą, w burzliwych dziejach dawnej Japonii. Jego ostatnia karta zamknęła się wraz z upadkiem buntu Shimabara w kwietniu 1638 roku.
BISKUP KRASICKI, PUTIN i...
W tym roku po raz piąty obchodzimy Święto Chrztu Polski. Z tej okazji Uczelnia Collegium Intermarium organizuje konferencję naukową poświęconą chrześcijańskiemu dziedzictwu Polski. Wydarzenie nosi tytuł „Chrześcijańska Polska wobec Unii Europejskiej. Co z chrześcijańskiego dziedzictwa możemy wnieść w struktury UE”. W konferencji wezmą udział przedstawiciele różnych dziedzin – prawa, nauk społecznych, historii, filozofii czy teologii. Prelegenci poruszą zagadnienia m.in. funkcjonowania Kościoła na gruncie prawa unijnego, ideowych korzeni Unii Europejskiej czy funkcjonowania UE w świetle nauczania Jana Pawła II. Uczestnikami konferencji będą m.in. Marek Jurek, Patryk Jaki czy Jerzy Kwaśniewski. Wydarzenie odbędzie się 22 kwietnia w auli Collegium Intermarium w Warszawie.
KCIUKI ZA ZIELIŃSKIEGO I NAPOLI
Były dowódca rodzajów sił zbrojnych, emerytowany generał Mirosław Różański, obecny ekspert ds. wojskowych ugrupowania Polska 2050, występując na zebraniu tej partii w Gorzowie skrytykował politykę obronną obecnego rządu.
Międzynarodowe instytucje finansowe natomiast oferując pomoc Ukrainie powinny uruchomić minimum wyobraźni – pisze Ryszard Czarnecki.