Prześladowanie Kościoła w Nikaragui znacznie się zaostrzyło Wiadomości
Prześladowanie Kościoła w Nikaragui znacznie się zaostrzyło

Nowy raport amerykańskiej komisji ds. wolności religijnej podkreśla, że w ostatnim roku wzrosło znacząco prześladowanie Kościoła w Nikaragui. Państwo zamykało przedstawicieli Kościoła w aresztach i więzieniach i pozbawiało ich praw obywatelskich. Delegalizowano instytucje katolickie i odbierano im własność, a towarzyszyły temu gniewne oskarżenia prezydenta, mówiącego o spisku ze strony Kościoła.

Policja odzyskała tysiące skradzionych dzieł sztuki, wiele pochodzi z kościołów Wiadomości
Policja odzyskała tysiące skradzionych dzieł sztuki, wiele pochodzi z kościołów

Śledczy w całej Europie zajęli tysiące skradzionych dzieł sztuki i starożytnych monet w ramach wspólnej akcji skierowanej przeciwko nielegalnemu handlowi sztuką.

Opactwo westminsterskie – kościół koronacyjny królów Anglii Wiadomości
Opactwo westminsterskie – kościół koronacyjny królów Anglii

Historyczne opactwo westminsterskie w sercu Londynu jest miejscem, które w tych dniach szczególnie skupia na sobie uwagę świata: tam bowiem 6 maja odbędą się uroczystości koronacyjne króla Karola III.

Papież do młodzieży: Przygotujcie się z pragnieniem, dołóżcie do tego nadzieję [video] wideo
Papież do młodzieży: "Przygotujcie się z pragnieniem, dołóżcie do tego nadzieję" [video]

Papież Franciszek zachęca młodych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w tym roku w Lizbonie. Mówi także, jak przygotować się do tego wydarzenia.

Fala krytyki w związku z bluźnierczą wystawą w Parlamencie Europejskim  [wideo] Wiadomości
Fala krytyki w związku z bluźnierczą wystawą w Parlamencie Europejskim [wideo]

W gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarto wystawę fotograficzną szwedzkiej artystki Elisabeth Ohlson zawierającą kontrowersyjne przedstawienia postaci stylizowanej na Chrystusa. – Przedstawia Jezusa otoczonego przez apostołów przebranych za sadomasochistycznych niewolników – opisuje włoska europoseł Maria Veronica Rossi.

Ks. Newton: Ekumenizm uprzejmości to nie jedność, o którą modlił się Jezus Wiadomości
Ks. Newton: Ekumenizm uprzejmości to nie jedność, o którą modlił się Jezus

Nawet specjaliści od ekumenizmu nie zdają sobie sprawy, jak doniosłym wydarzeniem było utworzenie przez Benedykta XVI ordynariatu dla byłych anglikanów – mówi ks. Keith Newton, były anglikański biskup i pierwszy przełożony ordynariatu w Anglii i Walii.

[wywiad] Nowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów: Biskup jest duszpasterzem, a nie menedżerem Wiadomości
[wywiad] Nowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów: Biskup jest duszpasterzem, a nie menedżerem

"Często jesteśmy zajęci przekazywaniem doktryny, ale ryzykujemy, że zapomnimy, iż naszym pierwszym zadaniem jest przekazywanie piękna i radości z poznania Jezusa" - podkreśla to w wywiadzie dla watykańskich mediów nowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów, abp Robert Francis Prevost.

Pałac Buckingham. Wybrano reprezentanta Stolicy Apostolskiej na koronację Karola III Wiadomości
Pałac Buckingham. Wybrano reprezentanta Stolicy Apostolskiej na koronację Karola III

Informację na temat reprezentanta Stolicy Apostolskiej potwierdził 4 maja dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Matteo Bruni. Na uroczystości koronacji króla Karola III w Londynie obecny będzie sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin.

Kard. Parolin: Kijów i Moskwa były poinformowane o misji pokojowej Stolicy Apostolskiej Wiadomości
Kard. Parolin: Kijów i Moskwa były poinformowane o misji pokojowej Stolicy Apostolskiej

Swoje „zaskoczenie” słowami przedstawicieli władz Rosji i Ukrainy, że nie wiedziały o watykańskiej inicjatywie pokojowej wyraził rozmawiając dziś z dziennikarzami watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, który uczestniczył w prezentacji książki o ks. Tonino Bello. Ponowił apel o „położenie kresu tej masakrze, która silnie dotyka Ukrainę, ale oddziałuje także na sytuację w Rosji.

Bp Bryl: Egzamin z patriotyzmu zdaje się również w czasie wolności i pokoju Wiadomości
Bp Bryl: Egzamin z patriotyzmu zdaje się również w czasie wolności i pokoju

Przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra - mówił bp Damian Bryl w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszę św. za ojczyznę biskup kaliski odprawił w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.

Wspomnienie św. Floriana. Co łączy go z bł. ks. Popiełuszką? Wiadomości
Wspomnienie św. Floriana. Co łączy go z bł. ks. Popiełuszką?

W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina 4 maja św. Floriana męczennika. Tegoż dnia jest również obchodzony Międzynarodowy Dzień Strażaka (ang. International Firefighters' Day – IFFD).

Wiadomości
Jasna Góra: Główne uroczystości odpustowe NMP Królowej Polski

Z udziałem tysięcy pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się 3 maja główne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tegoroczne świętowanie było także przypomnieniem o sile ducha o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego przeora klasztoru z czasów potopu szwedzkiego w 350. rocznicę jego śmierci. Zanoszona była szczególna modlitwa o zachowanie chrześcijańskiego ducha narodu, pokój na świecie oraz trwałe pojednanie i przebaczenie polsko-ukraińskie.

Abp Gądecki na Jasnej Górze: Maryi polecamy losy pojednania polsko-ukraińskiego Wiadomości
Abp Gądecki na Jasnej Górze: Maryi polecamy losy pojednania polsko-ukraińskiego

- W ręce Maryi, Królowej Polski, polecamy losy przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego- mówił abp Stanisław Gądecki w homilii podczas sumy odpustowej dziękczynnej za opiekę Maryi nad polskim narodem, celebrowanej na jasnogórskim Szczycie. Przewodniczący KEP w swej homilii przypomniał też o rocznicy Konstytucji 3 maja oraz o mającej się odbyć we wrześniu br. beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Matka Boża, patronka polskich parafii Wiadomości
Matka Boża, patronka polskich parafii

Maj, to oprócz sierpnia i października, miesiąc „maryjny”. 3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a przy wielu przydrożnych kapliczkach wieczorami wierni gromadzą się na nabożeństwach majowych by odśpiewać Litanię Loretańską i modlitwę "Pod Twoja obronę". Około jednej czwartej polskich parafii nosi wezwanie Matki Bożej, co dobitnie potwierdza przekonanie o tym, że maryjność jest jedną z charakterystycznych cech polskiego katolicyzmu.

Uroczystość NMP Królowej Polski. Czy wiesz, że ten kult nie narodził się w Polsce? Wiadomości
Uroczystość NMP Królowej Polski. Czy wiesz, że ten kult nie narodził się w Polsce?

3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość została ustanowiona przez papieża Benedykta XV, na prośbę biskupów polskich, w roku 1920, czyli rychło po odzyskaniu przez Polskę niepodległości . Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza z 1656 r.

„Women's Cry” – watykańska wystawa zdjęć o sytuacji kobiet na świecie Wiadomości
„Women's Cry” – watykańska wystawa zdjęć o sytuacji kobiet na świecie

26 zdjęć 8 fotografów ukazujących twarze dziewcząt i kobiet mieszkających w brazylijskich fawelach, na ukraińskich granicach i wsiach Bangladeszu będzie można oglądać od dziś przez cały maj na Placu Świętego Piotra w Watykanie.

Pałac Buckingham. Król z łaski Boga? Spór Brytyjczyków nt. teologicznego wymiaru koronacji Wiadomości
Pałac Buckingham. Król z łaski Boga? Spór Brytyjczyków nt. teologicznego wymiaru koronacji

Pierwsza od lat koronacja w Wielkiej Brytanii rozbudziła dyskusję na temat teologicznego podłoża posługi króla. Już w samej tytulaturze używa się formuły „z Bożej łaski”, mając na myśli Boga objawionego w Biblii, a ryt koronacji połączony jest z Mszą św. Pojawiały się jednak pytania, czy nie należy wprowadzić elementów innych wyznań, by odzwierciedlić wielokulturowość współczesnego Zjednoczonego Królestwa. Ostatecznie w opublikowanej niedawno liturgii ceremonii nie uwzględniono tych sugestii.

Ukraina: Zełeński nic nie wie o misji pokojowej Watykanu Wiadomości
Ukraina: Zełeński nic nie wie o misji pokojowej Watykanu

Po poniedziałkowej deklaracji papieża na temat zaangażowania Watykanu w misję pokojową, zarówno prezydent Zełeński jak i rzecznik Kremla zaprzeczają jakiejkolwiek wiedzy na ten temat. Potwierdza ją jednak Waszyngton.

Już dziś rozpoczynają się uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze Wiadomości
Już dziś rozpoczynają się uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze już dziś rozpoczynają się uroczystości Królowej Polski, w które wpisuje się pamięć o. Augustynie Kordeckim, wielkim czcicielu Najświętszej Maryi Panny, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, który przekonywał, że Ona od burzących kolubryn jest mocniejsza. Rok 2023 to na Jasnej Górze czas jubileuszowy poświęcony temu bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Na Jasnej Górze trwa modlitwa za Polonię świata Wiadomości
Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Na Jasnej Górze trwa modlitwa za Polonię świata

Z uwagi na obchodzony 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą, na Jasnej Górze trwa dziś szczególna modlitwa za Polonię świata. Mszy św. o godzinie 12.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć ma bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Transmisja na jasnogórskim kanale YouTube. Według szacunkowych danych poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. Zakłada się, że nie ma na świecie państwa, w którym nie mieszka chociaż jeden Polak.

Emerytury
Stażowe