Kościół wspomina dziś św. Jacka Odrowąża, na świecie znanego bardziej niż w Polsce Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Jacka Odrowąża, na świecie znanego bardziej niż w Polsce

17 sierpnia w Kościele katolickim celebrowane jest wspomnienie św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina, który habit przyjął z rąk św. Dominika Guzmana, założyciela zakonu. Życiorys św. Jacka obfitował w wydarzenia cudowne i heroiczne. Czy jednak we własnym kraju jest on powszechnie znany?

Elvis Presley: Jest tylko jeden król – Jezus Chrystus Wiadomości
Elvis Presley: Jest tylko jeden król – Jezus Chrystus

- Jest tylko jeden król – Jezus Chrystus – mawiał Elvis Presley. Dziś przypada 47. rocznica śmierci tego słynnego amerykańskiego piosenkarza, zwanego królem rock and rolla.

Prymas Polak: Zespół ds. Finansowania Kościoła jest gotów do rozmów z rządem Wiadomości
Prymas Polak: Zespół ds. Finansowania Kościoła jest gotów do rozmów z rządem

Zespół ds. Finansowania Kościoła przy Kościelnej Komisji Konkordatowej jest w gotowości do rozmów z przedstawicielami rządu, ale do tej pory żadnego zaproszenia ze strony rządzących nie było – mówi KAI abp Wojciech Polak. Prymas wyjaśnia, że Zespół ten został powołany 26 marca 2024 r. dekretem Przewodniczącego Kościelnej Komisji Konkordatowej bp. Artura Mizińskiego, po otrzymaniu „nihil obstat” Nuncjusza Apostolskiego.

Jak Karol Wojtyła stał się filozofem? [video] wideo
Jak Karol Wojtyła stał się filozofem? [video]

Jaka droga wiodła Karola Wojtyłę, chłopaka z Wadowic, z rodziny bez tradycji akademickich do zostania wielkim myślicielem, określanym przez współczesnych filozofów mianem „geniuszu intelektualnego”? W ramach wykładów „Odkrywanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II” przygotowanych przez Fundację Collegium Voytylianum opowiada ks. prof. dr hab. Grzegorz Hołub, kierownik Katedry Karola Wojtyły na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Franciszek do Komitetu na rzecz Prześladowanych Chrześcijan: Potrzeba Ewangelii pokoju Wiadomości
Franciszek do Komitetu na rzecz Prześladowanych Chrześcijan: Potrzeba Ewangelii pokoju

W opublikowanym dziś przesłaniu do Komitetu na rzecz Prześladowanych Chrześcijan „Nazarat”. papież Franciszek zwraca uwagę na naglącą potrzebę głoszenia Ewangelii pokoju.

Maryjna procesja przeszła ulicami Paryża Wiadomości
Maryjna procesja przeszła ulicami Paryża

Maryjna procesja przeszła ulicami stolicy Francji w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jej uczestnicy wzięli udział w Nieszporach odprawionych na placu św. Jana Pawła II przed odbudowywaną po pożarze z 2019 roku katedrą Notre-Dame. Odnowili także akt poświęcenia Francji Matce Bożej przez króla Ludwika XIII – odpowiednik ślubów króla Jana Kazimierza w Polsce.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: W niebo wzięcie tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: W niebo wzięcie

„Potem przyszli także Izraelici, a on dawał im polecenia, powierzone mu przez Pana na górze Synaj. Gdy Mojżesz zakończył z nimi rozmowę, nałożył zasłonę na twarz. Ilekroć Mojżesz wchodził przed oblicze Pana na rozmowę z Nim, zdejmował zasłonę aż do wyjścia. Gdy zaś wyszedł, opowiadał Izraelitom to, co mu Pan rozkazał. I wtedy to Izraelici mogli widzieć twarz Mojżesza, że promienieje skóra na twarzy Mojżesza. A Mojżesz znów nakładał zasłonę na twarz, póki nie wszedł na rozmowę z Nim” (Wj 34, 32-35).

Afganistan po powrocie talibów: 1,4 mln dziewcząt celowo pozbawionych możliwości nauki Wiadomości
Afganistan po powrocie talibów: 1,4 mln dziewcząt celowo pozbawionych możliwości nauki

Afganistan jest jedynym krajem na świecie, gdzie rządzący zabraniają dostępu do edukacji dziewczętom powyżej 12. roku życia. Trzy lata od podbicia Kabulu i przejęcia władzy przez talibów, co najmniej 1,4 mln dziewcząt celowo zostało pozbawionych możliwości nauki. Informuje o tym raport UNESCO, w którym ta międzynarodowa organizacja wzywa do światowej mobilizacji na rzecz przywrócenia pełnego prawa do edukacji dziewcząt i kobiet w Afganistanie.

Papież: Bóg stworzył nas do radości Nieba Wiadomości
Papież: Bóg stworzył nas do radości Nieba

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Franciszek poświęcił rozważanie przed modlitwą „Anioł Pański”, dynamice i drodze Maryi ku Bogu.

Nuncjusz Apostolski w rocznicę „Cudu nad Wisłą”: Jesteśmy tu, by się modlić i przyjąć lekcje płynące z wydarzeń sprzed wieku Wiadomości
Nuncjusz Apostolski w rocznicę „Cudu nad Wisłą”: Jesteśmy tu, by się modlić i przyjąć lekcje płynące z wydarzeń sprzed wieku

- Wielkie i niespodziewane zwycięstwo, które wspominamy, było możliwe, ponieważ w obliczu niebezpieczeństwa utraty życia, wolności i religii Polacy osiągnęli wielką jedność między sobą – podkreślił w homilii podczas Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie abp Antonio Guido Filipazzi. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył 13 sierpnia Eucharystii, która rozpoczęła uroczystości 104. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego z udziałem pary prezydenckiej Wiadomości
Msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego z udziałem pary prezydenckiej

– Bez waszej służby nie czulibyśmy się bezpiecznie w naszym ojczystym domu – mówił do żołnierzy Wojska Polskiego biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej, podczas której zawierzył Wojsko Polskie opiece Maryi i zaapelował o szacunek dla żołnierzy. We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych z małżonką.

Wiadomości
Wniebowzięcie Maryi poprzedza nasze zmartwychwstanie

Wiara we wniebowzięcie Maryi obecna jest od pierwszych wieków chrześcijaństwa, choć stała się ona dogmatem dopiero w 1950 r. i to tylko w Kościele zachodnim. Sensem tego święta nie jest docenienie zasług Maryi, ale nadzieja, że tak jak Maryja, mamy szansę uczestnictwa w chwale nieba w całej pełni: wraz z „ciałem i duszą”. A nastąpi to ostatecznie po Zmartwychwstaniu. W tym roku uroczystość Wniebowzięcia jest szczególną okazją do modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie - o co proszą franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej.

Wiadomości
Bp Bryl na Jasnej Górze: Bądźmy wierni Jezusowi nie tylko na pielgrzymce

- To jest piękne i ważne świadectwo dla całej naszej ojczyzny, że są ludzie, dla których Pan Bóg jest kimś ważnym, że są ludzie, którzy kochają Matkę Bożą i uczestniczą we wspólnocie Kościoła - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. na jasnogórskim szczycie dla pielgrzymów z diecezji kaliskiej, łomżyńskiej, płockiej i siedleckiej. Słowa pozdrowienia na początku Eucharystii do pielgrzymów skierował podprzeor Jasnej Góry o. Rafał Wilk.

[wywiad] Kardynał Erdő: Św. Stefanowi oddają cześć nie tylko katolicy, ale wszyscy Wiadomości
[wywiad] Kardynał Erdő: Św. Stefanowi oddają cześć nie tylko katolicy, ale wszyscy

- Wiara jest rzeczą w życiu najważniejszą, a następnie służenie wierze innych, przekazywanie wiary, nauczanie wiary, a zwłaszcza celebrowanie jej w liturgii – powiedział w wywiadzie dla mediów watykańskich arcybiskup Esztergom-Budapesztu kard. Peter Erdő. 20 sierpnia Kościół i cały naród węgierski będą świętowali uroczystość patrona tego kraju, św. Stefana.

Kard. Dziwisz w KL Auschwitz: św. Maksymilian stanąłby dziś w pierwszym szeregu obrońców ludzkiego życia Wiadomości
Kard. Dziwisz w KL Auschwitz: św. Maksymilian stanąłby dziś w pierwszym szeregu obrońców ludzkiego życia

- Św. Maksymilian stanąłby dziś w pierwszym szeregu obrońców ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Na pewno protestowałby przeciw deptaniu godności i praw człowieka i prosiłby nas do opowiadania się po stronie ludzi ubogich, słabych, spychanych na margines życia społecznego – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył 14 sierpnia br. Mszy św. przy ołtarzu obok Bloku 11 w byłym niemieckim KL Auschwitz. Uroczystości związane z 83. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego odbyły się z udziałem kilkudziesięciu kapłanów, w tym trzech biskupów. Wśród uczestników Eucharystii modliła się m.in. była więźniarka Auschwitz Zdzisława Włodarczyk.

[wywiad] Patriarcha Bartłomiej I: Modlimy się o uzdrowienie schizmy Rzymu i Konstantynopola Wiadomości
[wywiad] Patriarcha Bartłomiej I: Modlimy się o uzdrowienie schizmy Rzymu i Konstantynopola

- Jako Patriarchat Ekumeniczny, od pierwszego dnia bardzo wyraźnie potępiliśmy wojnę w Ukrainie i oświadczyliśmy, że rosyjska inwazja na suwerenny kraj w żaden sposób nie może być nazwana „świętą wojną”, ale jest w istocie „wojną diaboliczną” - mówi patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, honorowy zwierzchnik światowego prawosławia w wywiadzie dla amerykańskiego portalu The Pillar. Porusza także temat przezwyciężenia schizmy z Kościołem zachodnim oraz możliwość ustalenia wspólnej daty Wielkanocy. Rozmawia z nim portugalski dziennikarz, Filipe d’Avillez.

Kościół wspomina dziś św. Maksymiliana Kolbe, męczennika miłości i szaleńca Maryi Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Maksymiliana Kolbe, męczennika miłości i szaleńca Maryi

Św. Jan Paweł II nazwał go „męczennikiem miłości”, a bł. kard. Stefan Wyszyński „szaleńcem Maryi” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 14 sierpnia przypada wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika. Jest patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce, obrońców życia i dziennikarzy.

Dygnitarz rosyjskiej Cerkwi uważa święcenie broni jądrowej za usprawiedliwione Wiadomości
Dygnitarz rosyjskiej Cerkwi uważa święcenie broni jądrowej za usprawiedliwione

- Broń jądrowa ma ogromną siłę niszczycielską i w tym znaczenie można by sądzić, że święcenie tego, co sieje śmierć, jest nie do przyjęcia. Ale z drugiej strony jest to to broń powstrzymująca, aby ci, którzy ją mają, nie użyli jej przeciw nam, a zatem jest gwarantem pokoju – powiedział rosyjski kapłan ks. protojerej Konstantin Tatarincew.

Szemranie Żydów - zwykłe narzekanie czy „produktywny konflikt? [video] wideo
Szemranie Żydów - zwykłe narzekanie czy „produktywny konflikt"? [video]

Niezgoda, kwestionowanie, narzekanie: same w sobie nie stanowią problemu. W judaizmie mamy ważne pojęcie „produktywnego konfliktu" - tego, co ja nazwałabym „zdrową niezgodą" – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, komentując Ewangelię z niedzieli 11 sierpnia.

Bp Florczyk na IO: Piękne, że niektórzy sportowcy mają ideał człowieka budowany poprzez wiarę Wiadomości
Bp Florczyk na IO: Piękne, że niektórzy sportowcy mają ideał człowieka budowany poprzez wiarę

Miałem możliwość przyglądania się sportowcom, nie tylko polskim. Bardzo wielu z nich nosi oznaki wiary, np. krzyżyki. Mogliśmy zauważyć też, że niektórzy przed lub po zawodach czynią znak krzyża – powiedział portalowi Polskifr.fr pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który towarzyszył sportowcom podczas olimpiady w Paryżu.

Emerytury
Stażowe