Szemranie Żydów - zwykłe narzekanie czy „produktywny konflikt? [video] wideo
Szemranie Żydów - zwykłe narzekanie czy „produktywny konflikt"? [video]

Niezgoda, kwestionowanie, narzekanie: same w sobie nie stanowią problemu. W judaizmie mamy ważne pojęcie „produktywnego konfliktu" - tego, co ja nazwałabym „zdrową niezgodą" – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, komentując Ewangelię z niedzieli 11 sierpnia.

Bp Florczyk na IO: Piękne, że niektórzy sportowcy mają ideał człowieka budowany poprzez wiarę Wiadomości
Bp Florczyk na IO: Piękne, że niektórzy sportowcy mają ideał człowieka budowany poprzez wiarę

Miałem możliwość przyglądania się sportowcom, nie tylko polskim. Bardzo wielu z nich nosi oznaki wiary, np. krzyżyki. Mogliśmy zauważyć też, że niektórzy przed lub po zawodach czynią znak krzyża – powiedział portalowi Polskifr.fr pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, który towarzyszył sportowcom podczas olimpiady w Paryżu.

Uroczystość Wniebowzięcia dniem modlitwy za Bliski Wschód Wiadomości
Uroczystość Wniebowzięcia dniem modlitwy za Bliski Wschód

Kustosz Ziemi Świętej wezwał do usilnej modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. Przyłączył się tym samym do wcześniejszej prośby łacińskiego patriarchy Jerozolimy, który podkreślił, że „w obliczu tak wielkiej nienawiści zostaje nam jedynie modlitwa”. Błagalna suplika o pokój będzie zanoszona 14 i 15 sierpnia za przyczyną Matki Bożej Wniebowziętej.

Franciszek: Co pomaga otworzyć się na światło łaski? Wiadomości
Franciszek: Co pomaga otworzyć się na światło łaski?

- Zamiast naprawdę słuchać tego, co Pan chce nam powiedzieć, szukamy u Niego i u innych tylko potwierdzenia tego, co sami myślimy, naszych przekonań, naszych sądów. Jednak taki sposób zwracania się do Boga nie pomaga nam spotkać Go naprawdę ani otworzyć się na dar Jego światła i Jego łaski […] – zwrócił uwagę Ojciec Święty podczas niedzielnego rozważania w czasie modlitwy Anioł Pański.

Ewangelia na XIX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XIX Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Ja jestem chlebem życia". Komentarz o. Dominik Zarychta OP.

Wakacje w Polsce dla dzieci polonijnych z dziewięciu krajów Wiadomości
Wakacje w Polsce dla dzieci polonijnych z dziewięciu krajów

Dzieci mówią rodzicom, że zajęcia przez nas oferowane bardzo im się podobają. To dla nas najlepsze potwierdzenie, że warto organizować takie wydarzenia - powiedział Family News Service zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL dr Wojciech Wciseł. W ramach akcji „Lato z KUL” Uniwersytet zaprosił dzieci polonijne do Domu Pracy Twórczej KUL Rajchertówka w Kazimierzu Dolnym, gdzie przebywają w dniach 3-11 sierpnia br. To już trzecia edycja wydarzenia.

W sierpniu obserwujemy na niebie „łzy św. Wawrzyńca” Wiadomości
W sierpniu obserwujemy na niebie „łzy św. Wawrzyńca”

W sierpniu, jak o żadnej innej porze roku, możemy obserwować na niebie „spadające gwiazdy”. Kiedy Ziemia na swojej drodze wokół Słońca przecina tor komety Swifta-Tuttle’a, wielkie ilości odłamków komety pędzące z prędkością 60 km na sekundę, a więc 216 tys. km na godzinę, które dostają się w sferę okołoziemską i tam się spalają.

Święto św. Wawrzyńca, męczennika i patrona diakonów Wiadomości
Święto św. Wawrzyńca, męczennika i patrona diakonów

10 sierpnia w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Wawrzyńca, diakona, męczennika wczesnego Kościoła rzymskiego i patrona Rzymu.

Bp Kawa w Oświęcimiu: Wielka panika, strach, a z drugiej strony niesamowita solidarność Wiadomości
Bp Kawa w Oświęcimiu: Wielka panika, strach, a z drugiej strony niesamowita solidarność

- O co więc jest ta wojna? Ponad milion osób już zginęło - z jednej i z drugiej strony. A przecież to są ludzie, którzy zostali zamordowani. To pytanie, na które nie chcę usłyszeć odpowiedzi, bo trudno ją znaleźć, ale które zmusza mnie do myślenia, co zrobić, żeby coś takiego nigdy więcej się nie powtórzyło – mówił biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa OFM Conv podczas spotkania 9 sierpnia br. w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Powstaje pierwszy na świecie kościół bł. Marianny Biernackiej Wiadomości
Powstaje pierwszy na świecie kościół bł. Marianny Biernackiej

W Grodnie na Białorusi powstaje pierwsza świątynia w świecie dedykowana polskiej błogosławionej Mariannie Biernackiej, która podczas drugiej wojny światowej przelała swoją krew niedaleko miasta nad Niemnem. Została rozstrzelana przez Niemców w lipcu 1943 roku, oddając swe życie za synową spodziewającą się dziecka.

[wywiad] Ks. Tomasik o religii w szkołach: Porozumienia nie było. Nikt Kościoła o zgodę nie pytał Wiadomości
[wywiad] Ks. Tomasik o religii w szkołach: Porozumienia nie było. Nikt Kościoła o zgodę nie pytał

– To dyskryminacja wobec wiedzy religijnej. Nie widzę powodu, dla którego należy akceptować bezprawne działania minister edukacji – mówi w rozmowie z KAI kierownik Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej UKSW, ks. prof. Piotr Tomasik, komentując ministerialne plany organizowania lekcji religii w grupie międzyklasowej. – Porozumienia nie było. Konsultacja to co innego niż porozumienie. Człowiek, który rozumie podstawowe słowa w języku polskim, powinien wiedzieć, czym różnią się te dwa pojęcia.

Nikaragua potwierdza deportację siedmiu księży Wiadomości
Nikaragua potwierdza deportację siedmiu księży

Trwa prześladowanie Kościoła katolickiego w Nikaragui. Tym razem reżim prezydenta Daniela Ortegi potwierdza deportację siedmiu księży.

W Szwecji systematycznie przybywa katolików Wiadomości
W Szwecji systematycznie przybywa katolików

Szwedzkie media zwracają uwagę na ustawiczny wzrost liczby katolików w tym kraju. Część osób to imigranci dołączający do Kościoła katolickiego po przybyciu do Szwecji, ale jest także sporo konwersji i to często wśród ludzi młodych.

Tunika św. Piotra i dalmatyka św. Jana dostępne w Muzeach Watykańskich Wiadomości
Tunika św. Piotra i dalmatyka św. Jana dostępne w Muzeach Watykańskich

Po pięciu latach renowacji dwie bezcenne relikwie znalazły się na wystawie w Muzeach Watykańskich. Tunikę św. Piotra i dalmatykę św. Jana można obecnie oglądać w kaplicy na Lateranie.

Kościół wspomina dziś Świętą Edytę Stein, symbol dramatów Europy XX stulecia Wiadomości
Kościół wspomina dziś Świętą Edytę Stein, symbol dramatów Europy XX stulecia

Przyjęcie wiary katolickiej nie tylko nie oderwało Teresy Benedykty od duchowej spuścizny swojego narodu, ale wprost przeciwnie pomogło jej odkryć wartość swych żydowskich korzeni – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 9 sierpnia obchodzimy święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy.

„Najbardziej proaborcyjny, jakiego Ameryka widziała”. Kim jest kandydat na wiceprezydenta USA? Wiadomości
„Najbardziej proaborcyjny, jakiego Ameryka widziała”. Kim jest kandydat na wiceprezydenta USA?

Kim jest Tim Walz, potencjalny demokratyczny kandydat na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych u boku Kamali Harris w wyborach, jakie odbędą się 5 listopad br.? Ich kandydatura ma zostać oficjalnie zatwierdzona podczas konwencji Partii Demokratycznej, jaka odbędzie się w dniach 19-22 sierpnia.

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2025 Wiadomości
Orędzie na Światowy Dzień Pokoju 2025

Dykasteria ds. integralnego rozwoju człowieka opublikowała w dniu dzisiejszym orędzie papieskie na 58. Światowy Dzień Pokoju 2025. Tematami przewodnimi są tu nadzieja i przebaczenie.

Burmistrz parodiuje papieża. Mieszkańcy miasta oburzeni Wiadomości
Burmistrz parodiuje papieża. Mieszkańcy miasta oburzeni

Mieszkańcy Sorii, w północno-środkowej Hiszpanii, krytykują miejscowego burmistrza Carlosa Martíneza Míngueza za sparodiowanie papieża w czasie lokalnego święta. Polityk współrządzącej krajem partii socjalistycznej (PSOE) oskarżany jest przez jednych o obrazę uczuć religijnych, a przez innych za stworzenie zagrożenia dla ruchu drogowego.

Niewiarygodne. Chrystus uhonorowany w Iranie. To odpowiedź na bluźniercze otwarcie IO Wiadomości
Niewiarygodne. Chrystus uhonorowany w Iranie. To odpowiedź na bluźniercze otwarcie IO

Do niecodziennego wydarzenia doszło w stolicy Iranu, Teheranie, gdzie publicznie uhonorowano Jezusa Chrystusa. Ma to być reakcja na skandal, który miał miejsce w czasie otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości
Wspomnienie Świętego Dominika Guzmána, światła Kościoła

Nazywany „Światłem Kościoła” (Lumen Ecclesiae) św. Dominik wiedział doskonale, że tylko wielkie wyzwania czynią ludzi wielkich - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 8 sierpnia przypada wspomnienie św. Dominika, prezbitera. Jego relikwie znajdują się w bazylice św. Dominika w Bolonii. Jest patronem Zakonu Braci Kaznodziejów (dominikanów) i Zakonu Dominikanek Klauzurowych.

Emerytury
Stażowe