Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka

- Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył on na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. Wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani / EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA

Novemdiales

Była to druga z Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales – dziewięciodniowego okresu żałoby. Liturgię, w której wzięło udział około 200 tys. wiernych, koncelebrowali obecni w Rzymie kardynałowie, którzy przygotowują się do wyboru nowego papieża, a także m.in. abp Rino Fisichella, organizator spotkań jubileuszowych. Przy ołtarzu ustawiono kopię Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spoczął Franciszek.

"Ewangelia odradza radość"

W homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, kard. Parolin zauważył, że uczniowie po śmierci Jezusa czuli się osieroceni, samotni, zagubieni, zagrożeni i bezradni. Może to także dotyczyć stanu ducha Kościoła i całego świata po śmierci papieża Franciszka. Przypomniał zarazem jego słowa, iż „Ewangelia z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”.

Zwracając się do nastolatków przybyłych z całego świata na swój jubileusz kard. Parolin zwrócił uwagę, że papież Franciszek pragnął się z nimi spotkać. Mówiąc o wyzwaniach jakie czekają młodych zachęcił, aby stając przed nimi dążyli do umocnienia swego życia prawdziwą nadzieją, „która ma oblicze Jezusa Chrystusa”. - On przychodzi, aby spotkać was tam, gdzie jesteście… aby pomóc wam być hojnymi, wiernymi i odpowiedzialnymi w życiu, które przed wami, pomóc wam zrozumieć co w życiu jest najcenniejsze – miłość, która wszystko rozumie i we wszystkim pokłada nadzieję – powiedział najbliższy współpracownik zmarłego papieża.

Niedziela Miłosierdzia

Następnie przypomniał, że obchodzimy dziś także Święto Bożego Miłosierdzia, a właśnie miłosierdzie Ojca charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi. Zaapelował o przyjęcie jego dziedzictwa i wprowadzania go w życie, „otwierając się na Boże miłosierdzie i stając się miłosiernymi dla siebie nawzajem”. Przestrzegł przed traktowaniem wiary jedynie w kryteriach ludzkich, czy światowych.

- Dobra Nowina Ewangelii polega przede wszystkim na odkryciu, że jesteśmy kochani przez Boga, który darzy każdego z nas współczuciem i czułością, niezależnie od naszych zasług. (…) jesteśmy wezwani do zaangażowania się w przeżywanie naszych relacji już nie według kryteriów kalkulacji czy zaślepiającego egoizmu, ale otwierając się na dialog z drugim człowiekiem, przyjmując tych, których spotykamy na naszej drodze i wybaczając im ich słabości i błędy. Tylko miłosierdzie leczy i tworzy nowy świat, gasząc pożary nieufności, nienawiści i przemocy: to jest wielkie przesłanie Papieża Franciszka – stwierdził jego najbliższy współpracownik.

"Był wspaniałym świadkiem Kościoła"

Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.

Dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podziękował pracownikom Watykanu. Zachęcił wszystkich wiernych, by powierzali siebie Matce Bożej, które wielkim czcicielem był papież Franciszek.

W modlitwie wiernych polecano Bogu zmarłego papieża Franciszka, aby na wieki radował się wspólnotą ze świętymi, podziwiając miłosierną miłość Boga. Następnie modlono się za wszystkich posługujących w Kościele, aby z radością głosili dobroć Boga, niosąc wszystkim pokój Pana. Proszono też za rządzących państwami, aby budowali sprawiedliwsze i bardziej solidarne społeczeństwo, pozwalając młodym w realizowaniu dobrych planów. Nie zapomniano o nastolatkach obchodzących swój jubileusz, aby podążali przez życie karmiąc się pokarmem eucharystycznym, aby być coraz upodabniać się do Chrystusa. Ostatnią intencję wzniesiono za uczestników dzisiejszej Mszy św., aby wypełniali konkretne czyny miłosierdzia, dając pocieszenie cierpiącym.

W czasie Komunii św. zabrzmiała melodia ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki”.

Na zakończenie odśpiewano wielkanocną antyfonę Maryjną „Regina caeli, laetare” (Królowo nieba,wesel się).

pb, st


 

POLECANE
Karol Nawrocki uderza w Rafała Trzaskowskiego: On jest efektem politycznego laboratorium Wiadomości
Karol Nawrocki uderza w Rafała Trzaskowskiego: On jest efektem politycznego laboratorium

- On jest efektem politycznego laboratorium - powiedział o kandydacie PO Rafale Trzaskowskim obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie… z ostatniej chwili
Trump, kłopoty w Chinach, wojna na Ukrainie…

Trump po globalistycznej administracji Bidena odziedziczył otwarte granice z ok. 20 mln nieudokumentowanych migrantów wśród których szacuje się ilość przestępców, członków gangów na 0,5 mln. Z rocznym deficytem budżetowym w wysokości $2 bln (USD trylionów), z zadłużeniem dochodzącym do $37 bln (całe zadłużenie $103 bln!) i rocznym deficytem w wymianie handlowej $1,2 bln Ameryka była na linii pochyłej do bankrucji, dlatego takiej sytuacji nie mógł tolerować biznesmen Trump.

Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Tak „wyzwalali” nas Rosjanie i Niemcy

„Najpierw na rowerach przyjechało dwóch czerwonoarmistów, a po nich gazikiem starszy stopniem oficer i oświadczył: «Jesteście wolni, możecie iść do domu». Już w Elblągu przywitały nas hasła: «Śmierć bandytom z AK», «Zaplute karły reakcji»” – tak „wyzwolenie” niemieckiego obozu Stutthof – 9 maja 1945 r. – opisał mój Ojciec Tadeusz Ludwik Płużański we wspomnieniach „Z otchłani”.

W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej gorące
W niedzielę referendum nad odwołaniem prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej

Ostatnia prosta przed zarządzonym przez śląskiego komisarza wyborczego lokalnego referendum w Zabrzu. Głosowanie nad odwołaniem przed końcem kadencji budzącej kontrowersje prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej (wystawionej do wyborów przez Koalicję Obywatelską) oraz całej Rady Miasta zdominowanej przez jej zwolenników odbędzie w całym mieście i wszystkich dzielnicach już w najbliższą niedzielę – 11 maja (w godz. 7-21)

75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu z ostatniej chwili
75. rocznica podpisania Deklaracji Schumana w cieniu europejskiego totalitaryzmu

9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan budowania wspólnoty państw zachodniej części Europy w celu zagwarantowania pokoju, rozwoju gospodarczego oraz – w dalszej kolejności – odpowiedzi na zagrożenie ze strony bloku komunistycznego. Chodziło przede wszystkim o to, aby przedstawić Niemcom taką ofertę, żeby nie opłacało im się już wszczynać kolejnej wojny. Kilkadziesiąt lat później odchodzą one jednak od idei Schumana i dokonują agresji, tyle że gospodarczej, politycznej i ideologicznej.

Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski z ostatniej chwili
Węgry wprowadzają embargo na mięso z Polski

Węgry wprowadzają embargo na polskie bydło i mięso do końca sierpnia w odwecie za zakaz importu węgierskich produktów z powodu epidemii pryszczycy.

Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Bolesna lekcja jaką odbierają Amerykanie, może Polsce wyjść na dobre

„Na zbója naślij zbója”, mawiała moja babcia Gienia – świeć Panie nad Jej duszą – prosta kobieta z mazowieckiej wsi, która miała ukończone cztery klasy przedwojennej szkoły powszechnej i uniwersytet życia, ale za to ten ostatni z oceną celującą.

Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Zełenskim. Biały Dom zabrał głos

– Czwartkowa rozmowa prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim była bardzo dobra i produktywna – oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. Jak dodała, dotyczyła ratyfikowanego porozumienia w sprawie inwestycji w ukraińskie surowce, jak i propozycji 30-dniowego zawieszenia broni.

Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny z ostatniej chwili
Trwa debata prezydencka TV Republika. Rafał Trzaskowski nieobecny

W piątek o godz. 20 wystartowała debata prezydencka w TV Republika. Nie ma w niej jednak wszystkich kandydatów – m.in. Rafała Trzaskowskiego.

Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat z ostatniej chwili
Imigranci odesłani do Polski. Niemieckie służby wydały komunikat

W czwartek w powiecie Barnim w Niemczech policja zatrzymała auto z pięcioma cudzoziemcami bez dokumentów. Czterech z nich zostało odesłanych do Polski.

REKLAMA

Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka

- Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia i kalkulacje, charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi – głoszenie Dobrej Nowiny, ewangelizacja – to było programem jego pontyfikatu – stwierdził kard. Pietro Parolin. Przewodniczył on na placu św. Piotra Eucharystii za zmarłego papieża, a jednocześnie stanowiącej centralny punkt Jubileuszu Nastolatków. Wezwał do przyjęcia dziedzictwa papieża Franciszka i wprowadzenia go w życie.
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani Kard. Parolin: Miłosierdzie Ojca, większe niż nasze ograniczenia, charakteryzowało posługę Franciszka
kard. Pietro Parolin przed ikoną Salus Populi Romani / EPA/MASSIMO PERCOSSI Dostawca: PAP/EPA

Novemdiales

Była to druga z Mszy św. w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales – dziewięciodniowego okresu żałoby. Liturgię, w której wzięło udział około 200 tys. wiernych, koncelebrowali obecni w Rzymie kardynałowie, którzy przygotowują się do wyboru nowego papieża, a także m.in. abp Rino Fisichella, organizator spotkań jubileuszowych. Przy ołtarzu ustawiono kopię Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) z bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie spoczął Franciszek.

"Ewangelia odradza radość"

W homilii, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, kard. Parolin zauważył, że uczniowie po śmierci Jezusa czuli się osieroceni, samotni, zagubieni, zagrożeni i bezradni. Może to także dotyczyć stanu ducha Kościoła i całego świata po śmierci papieża Franciszka. Przypomniał zarazem jego słowa, iż „Ewangelia z Jezusem Chrystusem rodzi się zawsze i odradza radość”.

Zwracając się do nastolatków przybyłych z całego świata na swój jubileusz kard. Parolin zwrócił uwagę, że papież Franciszek pragnął się z nimi spotkać. Mówiąc o wyzwaniach jakie czekają młodych zachęcił, aby stając przed nimi dążyli do umocnienia swego życia prawdziwą nadzieją, „która ma oblicze Jezusa Chrystusa”. - On przychodzi, aby spotkać was tam, gdzie jesteście… aby pomóc wam być hojnymi, wiernymi i odpowiedzialnymi w życiu, które przed wami, pomóc wam zrozumieć co w życiu jest najcenniejsze – miłość, która wszystko rozumie i we wszystkim pokłada nadzieję – powiedział najbliższy współpracownik zmarłego papieża.

Niedziela Miłosierdzia

Następnie przypomniał, że obchodzimy dziś także Święto Bożego Miłosierdzia, a właśnie miłosierdzie Ojca charakteryzowało Magisterium Papieża Franciszka i jego intensywną posługę apostolską. Towarzyszył jej zapał głoszenia miłosierdzia i dzielenia się nim ze wszystkimi. Zaapelował o przyjęcie jego dziedzictwa i wprowadzania go w życie, „otwierając się na Boże miłosierdzie i stając się miłosiernymi dla siebie nawzajem”. Przestrzegł przed traktowaniem wiary jedynie w kryteriach ludzkich, czy światowych.

- Dobra Nowina Ewangelii polega przede wszystkim na odkryciu, że jesteśmy kochani przez Boga, który darzy każdego z nas współczuciem i czułością, niezależnie od naszych zasług. (…) jesteśmy wezwani do zaangażowania się w przeżywanie naszych relacji już nie według kryteriów kalkulacji czy zaślepiającego egoizmu, ale otwierając się na dialog z drugim człowiekiem, przyjmując tych, których spotykamy na naszej drodze i wybaczając im ich słabości i błędy. Tylko miłosierdzie leczy i tworzy nowy świat, gasząc pożary nieufności, nienawiści i przemocy: to jest wielkie przesłanie Papieża Franciszka – stwierdził jego najbliższy współpracownik.

"Był wspaniałym świadkiem Kościoła"

Kard. Parolin zaznaczył, że „Papież Franciszek był wspaniałym świadkiem Kościoła, który pochyla się z czułością nad zranionym i leczy balsamem miłosierdzia; i przypomniał nam, że pokój nie jest możliwy bez dostrzeżenia drugiego, bez zwrócenia uwagi na tych, którzy są słabsi, a przede wszystkim nigdy nie będzie pokoju, jeśli nie nauczymy się przebaczać sobie nawzajem, okazując sobie nawzajem to samo miłosierdzie, jakim Bóg ogarnia nasze życie”.

Dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podziękował pracownikom Watykanu. Zachęcił wszystkich wiernych, by powierzali siebie Matce Bożej, które wielkim czcicielem był papież Franciszek.

W modlitwie wiernych polecano Bogu zmarłego papieża Franciszka, aby na wieki radował się wspólnotą ze świętymi, podziwiając miłosierną miłość Boga. Następnie modlono się za wszystkich posługujących w Kościele, aby z radością głosili dobroć Boga, niosąc wszystkim pokój Pana. Proszono też za rządzących państwami, aby budowali sprawiedliwsze i bardziej solidarne społeczeństwo, pozwalając młodym w realizowaniu dobrych planów. Nie zapomniano o nastolatkach obchodzących swój jubileusz, aby podążali przez życie karmiąc się pokarmem eucharystycznym, aby być coraz upodabniać się do Chrystusa. Ostatnią intencję wzniesiono za uczestników dzisiejszej Mszy św., aby wypełniali konkretne czyny miłosierdzia, dając pocieszenie cierpiącym.

W czasie Komunii św. zabrzmiała melodia ulubionej pieśni Jana Pawła II, „Barki”.

Na zakończenie odśpiewano wielkanocną antyfonę Maryjną „Regina caeli, laetare” (Królowo nieba,wesel się).

pb, st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe