– Łączenie uczniów na różnych poziomach nauczania jest wbrew wszelkim zasadom pedagogiki i jest kpiną z realizacji podstawy programowej dla każdego poziomu nauczania. W związku z tym jako nauczyciele religii z całej Polski organizujemy protest połączony z happeningiem i wystąpieniem m. in. przewodniczącego SKŚ Piotra Janowicza, który odbędzie się 21 sierpnia o 13.00 na Placu Zamkowym – mówi Dariusz Kwiecień, członek zarządu i rzecznik Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. W rozmowie z KAI omawia aktualną sytuację związaną z lekcjami religii w szkołach.
Nie bójmy się ludzi, których drogi nie przecinają się z naszymi. Nie bójmy się ludzi, którzy stawiają nam trudne pytania – mówił bp Damian Muskus OFM do krakowskich pątników, którzy zmierzają na Jasną Górę. Krakowski biskup pomocniczy odprawił dla nich Msze w Bramie Krakowskiej Ojcowskiego Parku Narodowego oraz w Chrzanowie.
W nocy z 6 na 7 sierpnia 2014 roku ok. 120 tys. wyznawców Chrystusa zostało zaatakowanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego i zmuszonych do opuszczenia swych domów. Rozpoczęły się największe w tym kraju współczesne prześladowania chrześcijan, które iracki Kościół nazwał ludobójstwem z powodu wiary. Dekadę po tym exodusie 60 proc. wyznawców Chrystusa powróciło do swych domów próbując podnieść je z ruin i zacząć normalne życie.
Papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski, informuje dziś, że kierowana przez niego Dykasteria ds. Posługi Miłosierdzia przygotowuje właśnie kolejny transport pomocy humanitarnej, który jutro wyruszy na Ukrainę.
- Trzeba męstwa, żeby jednoznacznie się określić, wyruszyć w pielgrzymkę, to identyfikacja i mocne utożsamienie się z Kościołem - zauważa przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Nie ma praktycznie rodziny, w której ktoś kiedyś nie brał udziału w pielgrzymce, wynika to z wielkiej potrzeby bliskości z Bogiem. Pielgrzymi przychodzą, by prosić nie tylko w swoich indywidualnych potrzebach, ale także Kościoła i Ojczyzny, w tym pokoju na świecie.
Po ponad dwóch miesiącach warszawski ratusz odpowiedział na petycję wysłaną przez tysiące obywateli na podstawie wzoru przygotowanego przez Instytut Ordo Iuris. W oficjalnym piśmie podwładni Rafała Trzaskowskiego stwierdzają, że „każda osoba pracująca w urzędzie ma prawo umieszczać na swoim biurku symbole religijne”. Stanowisko zdecydowanie łagodzi tekst zarządzenia, które wyraźnie zakazywało umieszczania symboli religijnych „na ścianach, na biurkach”.
W czasie dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie, szczególną uwagę poświęcił papież procesowi sprawiania, by głoszenie Ewangelii stawało się owocne. W swojej dzisiejszej katechezie Franciszek podkreśla wagę przyjmowania Słowa do serca. Za przykład takiej płodności podaje wiernym Maryję.
- Mamy nadzieję, że wolna wola Wenezuelczyków zostanie wysłuchana i zwycięży sumienie oraz pragnienie służby – podkreśla wiceprzewodniczący wenezuelskiego episkopatu wzywając wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za ten południowoamerykański kraj. Bp Mario Moronta Rodríguez zauważa, że po kontestowanych wyborach prezydenckich panuje niepokój o przyszłość i obawa przed dalszą eskalacją przemocy.
- Jestem wam wdzięczny, że i w tym roku wybraliście się w drogę i dziś jesteście tutaj, na Jasnej Górze, jako gnieźnieńscy pielgrzymi - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak do pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, zakończyli tegoroczne jasnogórskie pielgrzymowanie.
Siostra Józefa Słupiańska jest jedną z postaci przedstawionych na wystawie „Służba członkiń Przysposobienia Wojskowego Kobiet w Powstaniu Warszawskim”, która została otwarta w Warszawie. Przygotowała ją Ogólnopolska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
Episkopat Anglii i Walii, piórem biskupa Paula McAleenana, odpowiedzialnego za duszpasterstwo migrantów i uchodźców, odniósł się do przetaczającej się przez Wielką Brytanię fali zamieszek.
Święto Przemienienia Pańskiego, zwane także teofanią, Kościół katolicki obchodzi 6 sierpnia. Liturgia tego dnia wspomina opisane w Ewangeliach wydarzenie, przez które Chrystus objawił swoje bóstwo.
Błogosławieństwo nad chlebem (hebr. beracha), jest mocno zakorzenione w tradycji hebrajskiej, jako codzienny wyraz wdzięczności Bogu za dar życia i za wszystkie dary, które to życie podtrzymują, a których symbolem jest właśnie chleb. Błogosławieństwo to weszło w bardzo podobnym brzmieniu do katolickiej liturgii mszalnej – pisze ks. Józef Maciąg, absolwent studiów biblijnych KUL, duszpasterz i przewodnik grup pielgrzymkowych po Ziemi Świętej, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 4 sierpnia.
W przypadającą 3 sierpnia 100. rocznicę święceń bł. Stefana Wyszyńskiego w katedrze gnieźnieńskiej modlono się o kanonizację Prymasa Tysiąclecia, a za jego wstawiennictwem o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Mszy świętej i krótkiej modlitwie przy pomniku i relikwiach błogosławionego kardynała przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
"Przesłaniem taty i mamy, ich najcenniejszym dziedzictwem nie są pieniądze, ale miłość, z jaką dają dzieciom wszystko, co mają, właśnie tak jak czyni Bóg względem nas, i w ten sposób uczą nas kochać" – wskazał Papież Franciszek podczas modlitwy Anioła Pański w niedzielę, 4 sierpnia. Dodał, że jakże jest smutne, kiedy dzieci kłócą się o spadek i może nie rozmawiają ze sobą już latami.
W oficjalnym komunikacie, opublikowanym dziś przez Stolicę Apostolską, Watykan wyraża ubolewanie z powodu "wyśmiewania przekonań religijnych" i obrażania chrześcijan w czasie inauguracji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
"Ja jestem chlebem życia". Komentarz do Ewangelii - o. Adam Szustak OP.
Od kilku tygodni reżim Ortegi dokonuje nowych aresztowań duchownych. Ośmiu kolejnych księży zostało uwięzionych w piątek 2 sierpnia, większość z nich należała do diecezji Matagalpa.
Brytyjscy obrońcy życia podkreślają, że podczas kontrowersyjnej ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu jako największe bohaterki ukazano trzy kobiety, które doprowadziły do legalizacji aborcji we Francji.
Papież zwrócił się w orędziu do uczestników 35. Festiwalu Młodzieży, który odbywa się w Međugorje od 1 do 6 sierpnia. Franciszek zalecił im słuchanie Słowa Bożego, zabranie z sobą Ewangelii i bycie „zwiastunami nadziei, miłości i pokoju w świecie".