– Nie obawiajmy się prosić Boga o przebaczenie – zachęcał w Asyżu o. Massimo Fusarelli. Przełożony generalny Zakonu Braci Mniejszych przewodniczy obchodom odpustu Porcjunkuli, który we Włoszech popularnie nazywany jest „odpustem przebaczenia”. Wydarzenie zakończy się w niedzielę modlitewnym czuwaniem młodzieży, a poprzedziły je trzydniowe katechezy o duchowości św. Franciszka, znaczeniu odpustów i wartości sakramentu pojednania.
Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 120 kapelanów pięciu religii jest obecnych w wieloreligijnym centrum w Wiosce Olimpijskiej. Służą oni duchową pomocą sportowcom-chrześcijanom (katolikom, prawosławnym i protestantom), muzułmanom, żydom, hinduistom i buddystom, którzy sobie tego zażyczą.
W Medziugoriu rozpoczął się 1 sierpnia wieczorem 35. Festiwal Młodych – Mladifest. Spotkanie, pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Łukasza: „Maria obrała najlepszą cząstkę” (Łk 10,42), potrwa do 6 sierpnia. Uczestniczą w nim młodzi katolicy z 80 krajów, w tym z Polski.
– Choroba alkoholowa jest chorobą uczuć i emocji – mówi w rozmowie z KAI, kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Odwykowego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gorzycach. – Z własnego doświadczenia wiem, że jest to utrata kontaktu ze światem. To życie w iluzjach, zamkniętym świecie, w bańce, w matrixie – dodaje. Zauważa też, że nadużywanie alkoholu oznacza „nieradzenie sobie z czymś, lub ucieczkę od czegoś”. Obecnie nawet 5 mln Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a Polska jest drugim krajem w Europie z rekordową liczbą zgonów spowodowanych jego nadużyciem. Sierpień jest miesiącem abstynencji, dlatego, jak co roku, Kościół zachęca wiernych do trzeźwości.
8 milionów kroków w marszach na całym świecie na rzecz nowej ekonomii pokoju to inicjatywa młodych przedsiębiorców, która wspiera Ziemię Świętą. Uzyskana w ten sposób kwota będzie przekazana kardynałowi Pizzaballi i lokalnemu Kościołowi na rzecz Szpitala Dziecięcego Caritas w Betlejem.
- Końca wojny nie widać, a sytuacja materialna na terenach przyfrontowych stale się pogarsza – mówi Radiu Watykańskiemu bp Jan Sobiło. Od ponad 30 lat posługuje na wschodzie Ukrainy, gdzie obecnie sytuacja jest najtrudniejsza. Ludzie już dawno wydali ostatnie oszczędności, a o pracę jest coraz trudniej, ponieważ z powodu przerw w dostawie prądu padają kolejne przedsiębiorstwa. Biskup Zaporoża apeluje do Polaków: „pomóżcie nam pomagać” i prosi o pomoc w zakupie konserw dla potrzebujących.
Powstańcy byli niezwykle zjednoczeni w swojej walce. Kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci – wszyscy razem stawali do walki, pomagali sobie nawzajem i wspierali się w najtrudniejszych chwilach. Solidarność Powstańców Warszawskich była przykładem dla całego narodu. Jakże dziś potrzebujemy tej jedności w służbie Ojczyzny! – mówił podczas poznańskich obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego bp Grzegorz Balcerek. Uroczystości odbyły się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela.
Francuscy katolicy apelują o publiczne odmawianie różańca jako wynagrodzenia Bogu za bluźnierczą wobec Jezusa Chrystusa scenę Ostatniej Wieczerzy w czasie ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Jest to prośba skierowana do wiernych z całego świata.
Ministerstwo Finansów nie planuje objęcia podatkiem od nieruchomości obiektów małej architektury, w tym kapliczek i krzyży. – Kwestia wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości wspomnianych obiektów małej architektury zostanie doprecyzowana w projekcie – informuje KAI Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów.
Około 150 duchownych wzięło udział w Powstaniu Warszawskim jako kapelani poszczególnych oddziałów i szpitali polowych. W ciągu 63 dni wolnościowego zrywu byli stale przy walczących - odprawiali Msze, organizowali wspólne modlitwy, pocieszali, spowiadali i odprowadzali zmarłych w ostatniej drodze, wreszcie sami ginęli. Dziś, 1 sierpnia, przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Porywał słowem, ale głównie przykładem życia i troską o najbiedniejszych – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 1 sierpnia przypada wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła. Jego relikwie znajdują się w Pagani k. Salerno we Włoszech. Jest patronem spowiedników i moralistów.
Połączyły ich powstańcza Warszawa i miłość do bliźniego. To wspólny mianownik bohaterów książki "Święci 1944. Będziesz miłował" Agaty Puścikowskiej. Dziennikarka "Gościa Niedzielnego" w rozmowie z Vatican News-Radiem Watykańskim tuż przed premierą swej publikacji opisuje jej bohaterów i mówi o odkryciach nieznanych dotąd faktów.
Ostatnie ostrzały Strefy Gazy przez siły izraelskie spowodowały uszkodzenie prawosławnego kościoła a także raniły trzy spośród zgromadzonych na terenie parafii osób.
Od 490 lat jezuici działają wszędzie tam, gdzie potrzebuje ich świat. Pod każdą szerokością geograficzną prowadzą parafie i sanktuaria, duszpasterstwa, ośrodki liturgiczne, kapelanie, domy rekolekcyjne, ośrodki terapeutyczne, misje jak również szkoły i uniwersytety, media, wydawnictwa, instytucje kulturalne, ośrodki sportowe. Angażują się w pracę społeczną, służbę uchodźcom, ekologię i dialog międzyreligijny”. Zakon liczy dziś 16 tys. 700 członków, a w swej historii dał Kościołowi 230 świętych i błogosławionych. Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Ignacego Loyoli.
Sto lat temu, 3 sierpnia 1924 roku, kleryk Stefan Wyszyński przyjął w katedrze we Włocławku święcenia kapłańskie. Po latach, już jako Prymas Polski, wspominał: „Gdy przyszedłem do katedry, stary zakrystian, pan Radomski, powiedział do mnie: «Proszę księdza, z takim zdrowiem to chyba raczej trzeba iść na cmentarz, a nie do święceń»”. W najbliższą niedzielę, 4 sierpnia, w katedrze włocławskiej sprawowana będzie uroczysta Msza św. z okazji rocznicy święceń kapłańskich błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Liturgii transmitowanej w TVP Polonia będzie przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.
Chrześcijańska opowieść nie jest już dla świata wystarczająca, szuka się nowych wyrazów i treści. Ważne jest, by zastanowić się, dlaczego - powiedział bp Artur Ważny podczas rekolekcji na Przystanku Jezus w Trzcińcu w województwie zachodniopomorskim. To jedna z największych ogólnopolskich inicjatyw ewangelizacyjnych, która organizowana jest już po raz 24. Przystanek Jezus tworzony jest z myślą o młodych ludziach, uczestniczących w Pol’and’Rock Festival - dawniej Przystanek Woodstock. W tym roku rekolekcje wygłosi bp Artur Ważny.
Św. Ignacy z Loyoli to jeden z wielkich świętych Kościoła katolickiego, założyciel Towarzystwa Jezusowego. „Wszystko na większą chwałę Boga” – było maksymą, która mu przyświecała w życiu. Św. Ignacy i założony przez jego zakon był realizatorem wielkiej reformy w Kościele tego czasu, po burzy związanej z reformacją.
Historia kościoła stojącego w tym miejscu sięga 1344 roku. Budowę sanktuarium Trójcy Przenajświętszej, która została zrealizowana w odpowiedzi na objawienia św. Anny, ukończono dwa wieki później. Obecnie dostępna jest już lektura online nazywana "encyklopedią Prostyni", dzięki której historia tego miejsca może zostać przybliżona szerszej grupie wiernych.
We wtorek brazylijskie media szeroko komentują informację o groźbie kary dla brązowej medalistki igrzysk olimpijskich w Paryżu w skateboardingu Rayssy Leal.
Nie tylko katolicy wyrażają oburzenie z powodu parodii Ostatniej Wieczerzy podczas ceremonii otwarcia letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Swe krytyczne stanowisko wyrazili m.in. Światowa Rada Kościołów, Kościół koptyjski, sunnicki uniwersytet Al-Azhar w Kairze, rząd Kostaryki, a we Francji – filozof-agnostyk żydowskiego pochodzenia Alain Finkielkraut i lider skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon.