Prezydent RP z małżonką oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wezmą udział w obchodach 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”, obchodzony będzie w najbliższą niedzielę kolejny Dzień Papieski. U podstaw zaangażowania Jana Pawła II w obronę każdego ludzkiego istnienia była wizja „nowego humanizmu”, opartego na prawidłowej koncepcji osoby ludzkiej. Sprawie tej poświęcił całe swe życie, poczynając od okresu krakowskiego aż do ostatnich dni pontyfikatu. Postarajmy się to prześledzić.
W najbliższą niedzielę 15 października rabin Abraham Skórka, otrzyma doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Rabin Skórka jest już w Lublinie. Dziś rano spotkał się z abp. Stanisławem Budzikiem, Metropolitą Lubelskim i Wielkim Kanclerzem KUL.
W związku z toczącymi się na świecie licznymi konfliktami zbrojnymi - włączając w to wojnę w Ziemi Świętej - Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich występuje z inicjatywą modlitwy o pokój, na którą zaprasza wszystkich "ludzi dobrej woli".
„Musimy nie tylko mówić do Boga i błagać Go, ale także słuchać Jego głosu, a ten wzywa nas, by bronić ludzkiego życia” - powiedział podczas Marszu dla Życia w Columbus w stanie Ohio biskup tej diecezji Earl K. Fernandes. 6 października celebrował Mszę świętą w katedrze św. Józefa, która rozpoczynała to wydarzenie.
Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” w najbliższą niedzielę 15 października obchodzony będzie XXIII Dzień Papieski, którego celem jest promowanie nauczania św. Jana Pawła II. Nagrodami TOTUS TUUS wyróżnione zostaną jak co roku osoby upowszechniające dorobek papieża Polaka. Tego dnia w licznych zbiórkach na terenie całego kraju można także wesprzeć program stypendialny zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, którą opiekuje się Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Przy okazji 65. rocznicy śmierci Piusa XII na Uniwersytecie Gregoriańskim trwa konferencja pt. „Nowe dokumenty z pontyfikatu Papieża Piusa XII i ich znaczenie dla żydowsko-chrześcijańskich relacji”. „Dziś wiemy, że Pius XII nie tylko wspomniał straszny los Żydów w trzech przemowach publicznych, ale także starał się ocalić tak wielu, jak to było możliwe” – podkreśla Michael Hesemann, od 14 lat badający informacje z watykańskich archiwów.
Stolica Apostolska wezwała państwa członkowskie ONZ do ochrony godności i praw rdzennej ludności.
W związku z dramatyczną sytuacją w Izraelu i Strefie Gazy, katolicki patriarcha Jerozolimy apeluje do świata o post i modlitwę.
Ukazywanie sensu polityki jako roztropnej troski o dobro wspólne, apel o unikanie populizmu i demagogii oraz przestroga przed instrumentalizowaniem Kościoła - to stałe elementy nauczania Kościoła w Polsce w odniesieniu do zasad, jakie inny obowiązywać w życiu społecznym. Niedawne “Vademecum wyborcze katolika” wydane przez Radę ds. Społecznych KEP jest jednym z szeregu opracowań, jakie w ostatnich latach biskupi kierowali do katolików i proponowali do refleksji całemu społeczeństwu.
W nigeryjskim stanie Imo, w drodze na pogrzeb matki uprowadzona została siostra zakonna wraz z towarzyszącymi jej dwoma współsiostrami, klerykiem i kierowcą.
„Przebaczenie jest źródłem gorliwości, która staje się miłosierdziem i wzywa do pokornej i radosnej świętości” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej prezentując jego znaczenie w drodze życia świętej Józefiny Bakhity.
W sobotę 7 października na cmentarzu w ukraińskiej wsi Usicze na Wołyniu miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika nagrobnego żołnierza Bogdana Szczerbyka, Ukraińca związanego z Polską. Szczerbyk służąc na froncie w Donbasie poprosił w SMS-ie do matki, żeby w razie jego śmierci na grobie obok ukraińskiej flagi spoczęła polska. Zginął 14 września 2022 r., jego życzenie spełniono.
Powinniśmy wraz z podziękowaniem, prosić, by polska szkoła nie rezygnowała łatwo z wartości, w których kształceni i wychowywani byli nasi narodowi bohaterowie - powiedział o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazł się także klasztor jasnogórski.
Izrael wzywa Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie do zajęcia jasnego stanowiska w trwającej obecnej wojnie na Bliskim Wschodzie. Oświadczenie zwierzchników kościelnych z 7 października było „niezwykle rozczarowujące i frustrujące”, napisała w poniedziałek ambasada Izraela przy Stolicy Apostolskiej na platformie X, dawniej Twitterze.
Pierwszą chrześcijańską budowlę sakralną od czasu powstania w 1923 świeckiej Republiki Tureckiej otwarto 9 października. Wydawany w tym mieście czołowy dziennik turecki „Hürriyet” podał, że na otwarcie kościoła syryjskiego św. Efrema przybyli prezydent kraju Recep Tayyip Erdoğan i wielu czołowych przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich.
- Aktywni, zakamuflowani homoseksualiści w środowisku kapłańskim czy zakonnym, to prawdziwa katastrofa. Sieją nieraz spustoszenie, którego nie da się opisać. To tu leży źródło skandali, których jesteśmy świadkami – mówi w rozmowie z KAI o. Józef Augustyn, jezuita i znany rekolekcjonista oraz kierownik życia duchowego. Wyjaśnia, że dlatego „Instrukcja” wydana za pontyfikatu papieża Benedykta XVI jednoznacznie stanowi, że we wspólnotach kapłańskich nie powinno być miejsca dla aktywnych homoseksualistów.
Papież Franciszek po raz kolejny obsadził wysokie stanowisko w Kurii Rzymskiej kobietą. W sobotę mianował siostrę Simonę Brambillę na stanowisko sekretarza w watykańskiej Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. 52-letnia s. Brambilla zajmuje tym samym drugie najwyższe stanowisko po kardynale prefekcie Joao Braz de Aviz w tej dykasterii, która zajmuje się m.in. sprawami wspólnot zakonnych.
„Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37).
W Ewangelii tej niedzieli Jezus mówi do faryzeuszy: „Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi (ἔθνος - ethnos), który wyda jego owoce” (Mt 21,43) – zastanawiający cel tego proroctwa analizuje w komentarzu na niedzielę 8 października dla Centrum Heschela KUL prof. Serge Ruzer, wykładowca na wydziale Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie oraz pracownik naukowy w Centrum Studiów nad Chrześcijaństwem tejże uczelni.