Pracownicy WSK Świdnik 8 lipca 1980 r. przeciwstawili się komunistycznej władzy. Tuż po nich do protestu przystąpiło ponad 150 zakładów w całej Lubelszczyźnie. Efektem strajku było pierwsze porozumienie podpisane pomiędzy protestującymi a komunistyczną władzą.
Zmarł Zygmunt Klatka, działacz opozycji antykomunistycznej . W latach 1989- 1991 wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” POLAR Wrocław.
Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, powołując się na informacje przekazane przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA, właściciela firmy „Chemar” SA w Kielcach, informuje o tym, iż spółce grozi upadłość.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z wielką pompą ogłosiła, że od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej otrzymają dodatki, które pozwolą im godnie żyć. Jak się okazuje, lewicowa troska nie dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych w tej branży – alarmują przedstawiciele Krajowej Sekcji Pracowników Pomocy Społecznej NSZZ „Solidarność”.
"Pomimo zapewnień ze strony Pana Marszałka, nie rozpoczęły się w Komisji Sejmowej prace nad przygotowanym przez NSZZ "Solidarność" obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczen Społecznych oraz zmianie niektórych ustaw dotyczących emerytur stażowych" - alarmuje w liście do Marszałka Sejmu Szymona Hołowni Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
W gdańskiej siedzibie „S” odbyło się 5 lipca spotkanie z siostrą Krystyną Włodarską, która podzieliła się osobistymi wspomnieniami i refleksjami o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, patronie NSZZ „S”. Opowieści przysłuchiwał się sam ksiądz, patrząc z zawieszonego w sali Akwen obrazu.
Pod Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich na kampusie Politechniki Wrocławskiej kwiaty złożyli przedstawiciele dolnośląskiej Solidarności – przewodniczący ZR Kazimierz Kimso, zastępca Grzegorz Makul i członek prezydium ZR Tomasz.
– Protestujemy przeciwko nakazom zakładania pomp ciepła czy fotowoltaiki, przeciwko zakazowi używania samochodów spalinowych i wielu innym absurdom, prowadzącym do jednego: kolosalnych podwyżek. Wszyscy poniesiemy koszty dostosowania się do unijnych rygorów, bo wyższe koszty energii i ogrzewania, to jednocześnie wyższe koszty żywności, transportu, produkcji – wskazał przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności, Mieczysław Jurek.
W połowie lipca 1980 roku Lublin jakby zamarł. Nie działał transport. W mieście panowała cisza. Cisza i napięcie.
626 pracowników fabryki Forda w Almussafes pod Walencją zostanie zwolnionych, a prawie 1000 osób będzie objętych mechanizmem czasowej redukcji zatrudnienia, tzw. ERTE. W czerwcu koncern ogłosił, że jest zmuszony ograniczyć zatrudnienie w hiszpańskiej fabryce o ponad 1600 osób. 3 lipca związek zawodowy UGT zawarł z pracodawcą porozumienie w sprawie zasad odejść pracy i wysokości odpraw.
Pracownicy bułgarskiej kopalni przez dwa tygodnie blokowali autostradę w celu obrony swoich miejsc pracy.
3 lipca br. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku skierował do Sądu Rejonowego w Kwidzynie akt oskarżenia przeciwko 27 byłym funkcjonariuszom Służby Więziennej, zarzucając im, że w dniu 14 sierpnia 1982 roku w Kwidzynie wzięli udział w pobiciu ponad stu osób internowanych w Ośrodku Odosobnienia oraz fizycznie i psychicznie znęcali się nad nimi.
Komisja zakładowa NSZZ „S” w Plasticon Poland SA w Toruniu po paru tygodniach negocjacji z Zarządem Firmy uzyskała porozumienie, na mocy którego wszystkim pracownikom zostanie podniesiona kwota comiesięcznej wypłaty.
30 czerwca po długiej chorobie w wieku 85 lat zmarł Edward Sobczak, reprezentant ZG Rudna podczas strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, a także uczestnik strajku okupacyjnego w ZG Rudna po wprowadzeniu stanu wojennego.
Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność" w 44. rocznicę „Lubelskiego Lipca 1980”, 21 lipca br., zaprasza na wyjątkowy koncert do Archikatedry Lubelskiej.
W ramach sporu zbiorowego, wyczerpując całą ścieżkę mediacyjną Organizacja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w GHG Nidzica ogłosiła referendum strajkowe.
– Paradoksem jest to, że PSL wzięło Ministerstwo Infrastruktury, ale na kolei wszyscy są z Platformy Obywatelskiej, łącznie z prezesem. To będzie taka sytuacja, jak to było z podwyższeniem wieku emerytalnego. Platforma to załatwiła, ale wypuścili Kosiniaka-Kamysza i PSL musiało wypić to piwo. Teraz będzie to samo z koleją i PKP Cargo. Platforma robi, co chce, a PSL daje temu twarz. Moim zdaniem minister Klimczak powinien walnąć pięścią w stół i zrobić porządek, bo jest ministrem konstytucyjnym i odpowiada za kolej – powiedział nam Henryk Grymel, szef kolejarskiej „S”.
Dobiegła końca 3. edycja konkursu plastycznego „Solidarność w oczach młodzieży” zorganizowanego przez Zarząd Regionu Podbeskidzie oraz Sekcję Regionalną Oświaty i Wychowania NSZZ „S”. Konkurs pod patronatem katowickiego oddziału IPN był skierowany do młodzieży ze szkół średnich z Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego i oświęcimskiego.
Nauczyciele, pedagodzy, pracownicy oświaty i członkowie Solidarności na czele z przewodniczącym Waldemarem Jakubowskim wzięli udział w 87. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę.
Za nami turnieje eliminacyjne 28. Grand Prix Opolszczyzny w plażowej piłce siatkowej. W dniach 29–30 czerwca w Głuchołazach i Opolu rywalizowały drużyny kobiece, męskie i mieszane.