Bruksela: Sala w PE otrzymała imię rotmistrza Pileckiego. „Bohater XX wieku”

Od środy jedna z sal w Parlamencie Europejskim w Brukseli nosi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. – Zebraliśmy się dzisiaj, aby oddać cześć bohaterowi XX wieku, Witoldowi Pileckiemu. (…) Fakt, że stoimy tutaj prawie co do dnia 75 lat od jego śmierci, jest świadectwem trwałego wpływu jego życia i tego, co znaczył dla Polski i podstaw Europy – powiedziała szefowa PE Roberta Metsola.
Witold Pilecki patronem w Parlamencie Europejskim Bruksela: Sala w PE otrzymała imię rotmistrza Pileckiego. „Bohater XX wieku”
Witold Pilecki patronem w Parlamencie Europejskim / ECR Polish Press

Władze europarlamentu podjęły decyzję o nadaniu sali imienia polskiego bohatera w marcu, a w środę obyła się oficjalna uroczystość. Wnioskowała o to była szefowa MSZ RP, europosłanka Anna Fotyga (PiS), a w sprawę zaangażowana była też europosłanka z Litwy Rasa Juknevicziene (EPL).

Bohater XX wieku

"Zebraliśmy się dzisiaj, aby oddać cześć bohaterowi XX wieku, Witoldowi Pileckiemu. Będąc prawdziwym przykładem wytrwałości, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości Polski. Postawił się totalitaryzmowi. Jako żołnierz walczył z nazizmem, odznaczył się podczas Powstania Warszawskiego (...). Przeżył okropności Auschwitz, udokumentował to, co widział i czego się nauczył. Stawił opór sowieckiej okupacji i wytrzymał straszliwe tortury z rąk komunistycznych władz. Myśleli, że zabijając go, mogą zgasić jego światło. Fakt, że stoimy tutaj prawie co do dnia 75 lat od jego śmierci, jest świadectwem trwałego wpływu jego życia i tego, co znaczył dla Polski i podstaw Europy" - powiedziała na inaguracji przewodnicząca Metsola.

Dodała, że spuścizna Pileckiego żyje nadal i ma nadzieję, iż PE zrobi wszystko, by uhonorować człowieka, który stawił czoło wszelkim przeciwnościom i który oddał swoje życie za sprawę wolności.

"Musimy zrobić więcej, edukować i informować ludzi o tym, dlaczego wolność jest ważna. Dlaczego Europa musi przeciwstawić się totalitaryzmowi. (...) Europa ucierpiała pod ciężarem autokracji i imperialistycznych reżimów, które postrzegają wolność ludzi nie jako cel, ale jako przeszkodę. Wiemy, o co toczy się gra. Oddamy cześć Witoldowi Pileckiemu, pamiętając o tym, za co żył i umarł.

"Witold Pilecki był nie tylko polskim bohaterem. Jego historię musi usłyszeć Europa. Teraz, gdy zagrożenia, przed którymi stoimy, są egzystencjalne, być może bardziej niż kiedykolwiek. Jestem wdzięczna jego rodzinie za przybycie tutaj dzisiaj. Uhonorujemy jego najwyższą ofiarę. Będziemy chronić jego dziedzictwo. Będziemy go pamiętać" - podsumowała Metsola.

Czytaj również: MSZ Niemiec poinformowało, że zamyka cztery z pięciu rosyjskich konsulatów generalnych

"Europa potrzebuje tak nieskazitelnych patronów"

Europosłanka Fotyga wskazała, że bohaterstwo Witolda Pileckiego jest ponadczasowe i uniwersalne. "Rotmistrz to bohater Polski, Europy, świata. Cieszę się, iż po wielu latach starań ważna sala posiedzeń w Parlamencie Europejskim będzie nosić jego imię. Znając biografię Pileckiego, jego odwagę, ideały i postawę w obliczu barbarzyńskich totalitaryzmów, o wiele łatwiej można zrozumieć polskie doświadczenia, naszą wrażliwość. Jestem przekonana, iż Europa potrzebuje tak nieskazitelnych patronów jak rotmistrz Pilecki, gdyż tylko będąc zakorzenioną w tradycji takich bohaterów, ma szansę na pomyślny rozwój” – powiedziała podczas inauguracji Fotyga.

Europoseł Ryszard Legutko podziękował Fotydze za organizację wydarzenia oraz grupie EPL za współorganizację i udział. "Bardzo trudno jest mówić o Witoldzie Pileckim, przynajmniej mój język mnie zawodzi. To, co zrobił, przekracza nasze wyobrażenia" – powiedział przewodniczący grupy EKR i dodał, że to, co również wykracza poza wyobraźnię, to zło, z którym się spotkał. Jak przypomniał, Pilecki zginął, a raczej został zamordowany w ogniu dwóch najbardziej diabelskich wynalazków XX wieku - niemieckiego narodowego socjalizmu i komunizmu.

Historia, którą Europa powinna raz jeszcze usłyszeć

Na inaugurację przyszedł też europoseł Andrzej Halicki (PO). "Parlament Europejski od lat w swoich rezolucjach i działaniach prowadzi politykę pamięci o ofiarach europejskich totalitaryzmów, w tym ofiarach sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec. Dziesiątki milionów Europejczyków z całego kontynentu, w tym Polacy zginęli przez terror rozpoczęty przez politycznych zbrodniarzy. Europa to zaprzeczenie totalitaryzmu, Europa to przywiązanie do wolności jednostki i wolności narodów. To nasze DNA. Pilecki walczył o wolność. To nie tylko polski bohater, ale bohater Europy, bo walcząc o wolną od totalitaryzmów Polskę walczył też o wolną Europę. Jego przykład to historia, którą Europa powinna raz jeszcze usłyszeć i dzisiejszy dzień jest krokiem w tę stronę" - powiedział.

"Dlatego cieszę się, że wspólna inicjatywa grup EPL i EKR poparta przez inne grupy polityczne w Parlamencie Europejskim zakończyła się sukcesem, ponad podziałami politycznymi. Duża w tym zasługa także przewodniczącej Roberty Metsoli, litewskiej posłanki z grupy EPL Rasy Juknevicziene oraz posłanki EKR Anny Fotygi. Liczę, że ta sala będzie przypomnieniem i ostrzeżeniem co to znaczy totalitaryzm i że należy z nim walczyć. To szczególnie istotne w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nowy Hitler czyli Putin chce zniewolić europejskie narody i musimy się temu przeciwstawić z całą mocą. Mam nadzieję, że kolejne miejsca pamięci odświeżać będą w młodym pokoleniu pamięć o wojnie z XX wieku i motywować będą do walki z totalitaryzmami XXI wieku" - podsumował Halicki.

Witold Pilecki - polski bohater zamordowany przez komunistów

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w tym obozie koncentracyjnym i zagłady.

Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli. Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w rządzonej przez komunistów Polsce. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowano go w 1991 roku.

Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył rotmistrza Witolda Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego; w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Czytaj także: „Duże zagrożenie”. RCB wydało pilny alert


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos z ostatniej chwili
Burza wokół filmu Agnieszki Holland. Prezes PiS zabrał głos

– Film Agnieszki Holland "Zielona granica" ma pokazać nas, jako naród zdziczały, brutalny okrutny, ksenofobiczny, rasistowski - niszcząc tym samym naszą pozycję moralną w oczach świata, którą pokazaliśmy przyjmując miliony emigrantów bez tworzenia obozów – powiedział w sobotę w Szczecinie prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem z ostatniej chwili
Marcin Bąk: Szablą na szablę – bitwa pod Krasnobrodem

Wojna obronna prowadzona przez Polskę w 1939 roku kojarzy się nam przede wszystkim z ogromną dysproporcją techniczną. Z jednej strony nowoczesne, niemieckie jednostki pancerne i zmotoryzowane, poruszające się szybko do przodu, z drugiej zapóźnione technologicznie Wojsko Polskie, usiłujące się im przeciwstawić. Bywały jednak epizody tej kampanii o zaskakującym przebiegu, jak starcie kawalerii pod Krasnobrodem 23 września.

Zełenski: Dziękuję całej Polsce z ostatniej chwili
Zełenski: Dziękuję całej Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że w drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził Lublin, gdzie wręczył odznaczenia państwowe polskim wolontariuszom. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie - oświadczył.

USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora z ostatniej chwili
USA zaniepokojone korupcją na Ukrainie? Wyznaczono specjalnego inspektora

Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wyznaczeniu specjalnego inspektora, który będzie nadzorował fundusze przyznane Ukrainie – podał Pentagon.

Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje z ostatniej chwili
Niemcy znów handlują gazem z Rosji. Niepokojące informacje

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji – wynika z informacji agencji Bloomberga.

Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna z ostatniej chwili
Kaleta: Ta zagrywka wobec Polski może się okazać kosztowna

Niemcy liczą, że upokorzona Polska zgodzi się na zmiany w unijnym budżecie i ograniczenie swojej suwerenności. Jednak ta zagrywka może okazać się kosztowną i błędną, jeśli Zjednoczona Prawica wygra wybory – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków z ostatniej chwili
Czy Polska wbrew UE powinna utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy? Zapytano Polaków

Czy Polska powinna wbrew UE utrzymywać zakaz wwozu zboża z Ukrainy? – takie pytanie zadała Polakom pracownia SW Research.

Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki z ostatniej chwili
Ewelina Lisowska skrytykowana za występ w TVP. Jest odpowiedź piosenkarki

Piosenkarka Ewelina Lisowska wystąpiła w jednym z koncertów TVP z cyklu "Polskie biesiady". Pod jej wpisem na ten temat zamieszczonym w mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne komentarze, na które artystka odpowiedziała.

Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek z ostatniej chwili
Euronews: Niemcy najgorszą z największych na świecie gospodarek

Niemcy są najgorzej radzącą sobie gospodarką z grupy największych rozwiniętych gospodarek na świecie. Zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Unia Europejska spodziewają się, że gospodarka Niemiec w tym roku skurczy się – pisze serwis euronews.com.

Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe z ostatniej chwili
Szef MON: Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, to jest możliwe

Wojsko Polskie będzie liczyło 300 tys. żołnierzy, jest jeden warunek - ten kurs, który przyjął rząd PiS musi być kontynuowany - powiedział w sobotę, podczas wielkiej przysięgi wojskowej na święcie 16. Dywizji Zmechanizowanej na Polach Grunwaldu szef MON Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Bruksela: Sala w PE otrzymała imię rotmistrza Pileckiego. „Bohater XX wieku”

Od środy jedna z sal w Parlamencie Europejskim w Brukseli nosi imię rotmistrza Witolda Pileckiego. – Zebraliśmy się dzisiaj, aby oddać cześć bohaterowi XX wieku, Witoldowi Pileckiemu. (…) Fakt, że stoimy tutaj prawie co do dnia 75 lat od jego śmierci, jest świadectwem trwałego wpływu jego życia i tego, co znaczył dla Polski i podstaw Europy – powiedziała szefowa PE Roberta Metsola.
Witold Pilecki patronem w Parlamencie Europejskim Bruksela: Sala w PE otrzymała imię rotmistrza Pileckiego. „Bohater XX wieku”
Witold Pilecki patronem w Parlamencie Europejskim / ECR Polish Press

Władze europarlamentu podjęły decyzję o nadaniu sali imienia polskiego bohatera w marcu, a w środę obyła się oficjalna uroczystość. Wnioskowała o to była szefowa MSZ RP, europosłanka Anna Fotyga (PiS), a w sprawę zaangażowana była też europosłanka z Litwy Rasa Juknevicziene (EPL).

Bohater XX wieku

"Zebraliśmy się dzisiaj, aby oddać cześć bohaterowi XX wieku, Witoldowi Pileckiemu. Będąc prawdziwym przykładem wytrwałości, odegrał kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości Polski. Postawił się totalitaryzmowi. Jako żołnierz walczył z nazizmem, odznaczył się podczas Powstania Warszawskiego (...). Przeżył okropności Auschwitz, udokumentował to, co widział i czego się nauczył. Stawił opór sowieckiej okupacji i wytrzymał straszliwe tortury z rąk komunistycznych władz. Myśleli, że zabijając go, mogą zgasić jego światło. Fakt, że stoimy tutaj prawie co do dnia 75 lat od jego śmierci, jest świadectwem trwałego wpływu jego życia i tego, co znaczył dla Polski i podstaw Europy" - powiedziała na inaguracji przewodnicząca Metsola.

Dodała, że spuścizna Pileckiego żyje nadal i ma nadzieję, iż PE zrobi wszystko, by uhonorować człowieka, który stawił czoło wszelkim przeciwnościom i który oddał swoje życie za sprawę wolności.

"Musimy zrobić więcej, edukować i informować ludzi o tym, dlaczego wolność jest ważna. Dlaczego Europa musi przeciwstawić się totalitaryzmowi. (...) Europa ucierpiała pod ciężarem autokracji i imperialistycznych reżimów, które postrzegają wolność ludzi nie jako cel, ale jako przeszkodę. Wiemy, o co toczy się gra. Oddamy cześć Witoldowi Pileckiemu, pamiętając o tym, za co żył i umarł.

"Witold Pilecki był nie tylko polskim bohaterem. Jego historię musi usłyszeć Europa. Teraz, gdy zagrożenia, przed którymi stoimy, są egzystencjalne, być może bardziej niż kiedykolwiek. Jestem wdzięczna jego rodzinie za przybycie tutaj dzisiaj. Uhonorujemy jego najwyższą ofiarę. Będziemy chronić jego dziedzictwo. Będziemy go pamiętać" - podsumowała Metsola.

Czytaj również: MSZ Niemiec poinformowało, że zamyka cztery z pięciu rosyjskich konsulatów generalnych

"Europa potrzebuje tak nieskazitelnych patronów"

Europosłanka Fotyga wskazała, że bohaterstwo Witolda Pileckiego jest ponadczasowe i uniwersalne. "Rotmistrz to bohater Polski, Europy, świata. Cieszę się, iż po wielu latach starań ważna sala posiedzeń w Parlamencie Europejskim będzie nosić jego imię. Znając biografię Pileckiego, jego odwagę, ideały i postawę w obliczu barbarzyńskich totalitaryzmów, o wiele łatwiej można zrozumieć polskie doświadczenia, naszą wrażliwość. Jestem przekonana, iż Europa potrzebuje tak nieskazitelnych patronów jak rotmistrz Pilecki, gdyż tylko będąc zakorzenioną w tradycji takich bohaterów, ma szansę na pomyślny rozwój” – powiedziała podczas inauguracji Fotyga.

Europoseł Ryszard Legutko podziękował Fotydze za organizację wydarzenia oraz grupie EPL za współorganizację i udział. "Bardzo trudno jest mówić o Witoldzie Pileckim, przynajmniej mój język mnie zawodzi. To, co zrobił, przekracza nasze wyobrażenia" – powiedział przewodniczący grupy EKR i dodał, że to, co również wykracza poza wyobraźnię, to zło, z którym się spotkał. Jak przypomniał, Pilecki zginął, a raczej został zamordowany w ogniu dwóch najbardziej diabelskich wynalazków XX wieku - niemieckiego narodowego socjalizmu i komunizmu.

Historia, którą Europa powinna raz jeszcze usłyszeć

Na inaugurację przyszedł też europoseł Andrzej Halicki (PO). "Parlament Europejski od lat w swoich rezolucjach i działaniach prowadzi politykę pamięci o ofiarach europejskich totalitaryzmów, w tym ofiarach sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec. Dziesiątki milionów Europejczyków z całego kontynentu, w tym Polacy zginęli przez terror rozpoczęty przez politycznych zbrodniarzy. Europa to zaprzeczenie totalitaryzmu, Europa to przywiązanie do wolności jednostki i wolności narodów. To nasze DNA. Pilecki walczył o wolność. To nie tylko polski bohater, ale bohater Europy, bo walcząc o wolną od totalitaryzmów Polskę walczył też o wolną Europę. Jego przykład to historia, którą Europa powinna raz jeszcze usłyszeć i dzisiejszy dzień jest krokiem w tę stronę" - powiedział.

"Dlatego cieszę się, że wspólna inicjatywa grup EPL i EKR poparta przez inne grupy polityczne w Parlamencie Europejskim zakończyła się sukcesem, ponad podziałami politycznymi. Duża w tym zasługa także przewodniczącej Roberty Metsoli, litewskiej posłanki z grupy EPL Rasy Juknevicziene oraz posłanki EKR Anny Fotygi. Liczę, że ta sala będzie przypomnieniem i ostrzeżeniem co to znaczy totalitaryzm i że należy z nim walczyć. To szczególnie istotne w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nowy Hitler czyli Putin chce zniewolić europejskie narody i musimy się temu przeciwstawić z całą mocą. Mam nadzieję, że kolejne miejsca pamięci odświeżać będą w młodym pokoleniu pamięć o wojnie z XX wieku i motywować będą do walki z totalitaryzmami XXI wieku" - podsumował Halicki.

Witold Pilecki - polski bohater zamordowany przez komunistów

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w tym obozie koncentracyjnym i zagłady.

Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku trafił do niewoli. Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w rządzonej przez komunistów Polsce. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowano go w 1991 roku.

Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył rotmistrza Witolda Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego; w 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Czytaj także: „Duże zagrożenie”. RCB wydało pilny alert



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe