[Nasz Patronat] Rekolekcje Adwentowe 2023 – Wołek i Osiołek – Odcinek 6
"Razem z papieżem Franciszkiem zapraszamy Was, żeby ukochać prostotę i ubóstwo wcielenia. Ukochać oblicze Jezusa Nowonarodzonego w sposób liturgiczny, a jednocześnie też w sposób bardzo prosty – jak wołek i osiołek w szopce" - piszą rekolekcjoniści.
Będzie to podróż ze św. Franciszkiem i papieżem Franciszkiem, zachęcająca do kontemplacji Bożego Narodzenia w kluczu doświadczeń najprostszych, co absolutnie nie znaczy, że najpłytszych.
800-letnia tradycja
Obaj rekolekcjoniści, w celu nagrania tych rozważań adwentowych udali się do Greccio - miejscowości położonej we Włoszech na zboczu góry, około 100 km od Rzymu - gdzie św. Franciszek, wracając od papieża Honoriusza III, otrzymał od pewnego szlachcica miejsce na pustelnię. Tam to Franciszek jako pierwszy w Kościele katolickim wprowadził zwyczaj urządzania żłóbka Jezusa Nowonarodzonego. Co ciekawe, miało to miejsce 24 grudnia 1223 roku, czyli dokładnie 800 lat temu.
List papieża
1 grudnia 2019 roku papież Franciszek ogłosił list apostolski zatytułowany "Admirabile signum" [Godny podziwu znak] mówiący o znaku żłóbka i szopki betlejemskiej.
„Żłóbek jest jakby żywą Ewangelią. Ukazuje nam czułość Boga i to, że zniża się On do naszej małości” – napisał w liście Franciszek.
Do tego listu odwoływać się będą nasi rekolekcjoniści niejeden raz, gdyż to właśnie papieskie rozważania i wrażliwość św. Franciszka oraz okrągła rocznica pierwszej żywej szopki zainspirowały ich do podjęcia tematu obecnej adwentowej refleksji.
Jezus Chrystus w centrum
- Każda kontemplacja musi zaczął się od Jezusa Chrystusa i na Jezusie Chrystusie skończyć, tak było w naszych rekolekcjach, tak jest tutaj w Greccio - przypomina o. Michał Legan.
Rekolekcjonista mówi, że zamysł św. Franciszka, by postawić żłóbek w centrum liturgii eucharystycznej wynikał z tego, "byśmy sobie uświadomili, że to On jest w centrum życia chrześcijańskiego, centrum kosmosu, centrum historii i że On jest w centrum tej wielkiej tajemnicy spotkania Boga z człowiekiem".
Ks. Michał Olszewski zwraca uwagę słuchaczy na drzwi wejściowe do bazyliki w Greccio, gdzie Matka Boża przekazuje Jezusa św. Franciszkowi.
- Już nie źłóbek, już nie wyobrażenia, już nie przestawienia artystyczne, ale po prostu żywy Bóg w ręce żywego człowieka, który z miłości do tego człowieka postanawia stać się człowiekiem - podsumowuje kaznodzieja.