Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?

Różnice poglądów i wartości stają się często zarzewiem konfliktów podczas rodzinnych spotkań. Spory wywołuje polityka, religia, obyczaje czy metody wychowywania dzieci. W tym roku, po ostrej kampanii wyborczej, święta w wielu polskich domach mogą być szczególnie trudne. Dlatego jedna z organizacji pozarządowych postanowiła stworzyć swoisty poradnik jak rozmawiać i nie pokłócić się z najbliższymi podczas świąt Bożego Narodzenia.
zdjęcie poglądowe Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?
zdjęcie poglądowe / piwabay.com/RealAKP

Inicjatywa Fundacji Nowej Wspólnoty ma na celu złagodzenie domowych sporów. Wskazówki zebrane w poradniku „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole” pomogą Polkom i Polakom porozumieć się z najbliższymi – mimo różnic poglądów.

Boże Narodzenie, kojarzone zazwyczaj z atmosferą miłości i spokoju, paradoksalnie stanowi czas, w którym najłatwiej o spięcia w rodzinnym gronie. Stół wigilijny, na pozór idealne miejsce do rozmów, często zamienia się w arenę, na której wchodzimy sobie w słowo, nie zgadzamy się ze sobą i dajemy się ponieść emocjom. Z powodu różnic poglądów i wartości nie zawsze potrafimy zaakceptować zdanie drugiej strony i często idziemy na konfrontację. W rezultacie w wielu rodzinach święta zamieniły w nieprzyjemny obowiązek do wypełnienia.

W rodzinie różni nas nie tylko polityka – także styl życia, stosunek do religii, wiek czy miejsce zamieszkania. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo te różnice wpływają na naszą zdolność do otwartej rozmowy. Wystarczy wyobrazić sobie spotkanie dwóch kuzynek żyjących na co dzień według odmiennych wartości. Jeśli założymy, że dla jednej z nich najważniejsza jest rodzina, dom i wiara, a druga stawia przede wszystkim na samorealizację i możliwość decydowania o sobie, to pole porozumienia między spokrewnionymi kobietami gwałtownie się zawęża. Każda rodzina posiada własny katalog spornych tematów, które mogą prowadzić do konfliktów i kłótni. Mogą – ale nie muszą.

Poradnik dobrej świątecznej rozmowy

Z myślą o Bożym Narodzeniu Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała poradnik zawierający cenne wskazówki, jak nastawić się do rozmów w święta, jak zapobiec konfliktom, a równocześnie wzmacniać więzi i lepiej poznać bliskich, obecnych przy stole. Obecność rodziny to okazja, by zrozumieć i docenić, jak wiele nas łączy. W materiale można znaleźć m.in. porady pomagające złagodzić napięcia w rodzinie czy przekierowywaniu rozmowy na bezpieczniejsze tory, bez zamiatania spornych tematów pod dywan.

Poradnik zawiera także „Przepis na świąteczną rozmowę”, który można wydrukować i powiesić na lodówce – a może nawet zaaranżować taką dobrą rozmowę we własnym domu.

Rodzina powinna się umówić na wspólne zasady rozmowy. Przede wszystkim warto założyć, że nie chcecie się pokłócić, każdy ma prawo do szacunku i swojego zdania oraz że nikt nie będzie nikogo "nawracał" na swoje poglądy. Potem można wybrać jeden temat do rozmowy i:

- niech każdy po kolei powie, co myśli na ten temat,
- nie przerywajcie, ani nie oceniajcie tego, co mówi ktoś inny,
- posłuchajcie z ciekawością, co mówi każda osoba,
- zamiast krytykować, zapytaj: „Kiedy zacząłeś tak myśleć?”,
- zamiast atakować, powiedz: „Ja mam inaczej. Myślę, że...”.

Różnice poglądów w rodzinie są normalne, warto zatem na koniec zapytać wszystkich: "A co nas łączy? W czym się zgadzamy?”.

„Boże Narodzenie to czas pojednania. Jesteśmy w naszych rodzinach bardzo różni – nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma. Chcemy pokazać, że z nimi da się żyć – jeśli będziemy mieli dla siebie szacunek i życzliwość. W poradniku pokazujemy, jak to zrobić w naszych domach, by te najbliższe święta były łatwiejsze – mówi Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty. – Nasz program Polski Dialog pokazał, że Polacy umieją się dogadać nawet, jak mają przeciwne poglądy. To się udaje, gdy z szacunkiem słuchamy innych, gdy jesteśmy życzliwi wobec osób myślących inaczej niż my i gdy zachowujemy spokój, wygłaszając własne poglądy” – dodaje.

Otwartość na innych

Polski Dialog to dwuletni program, zainicjowany przez Fundację Nowej Wspólnoty, którego celem jest zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami, poprzez naukę skutecznej komunikacji. – Polski Dialog to miejsce, gdzie ludzie o różnych poglądach mogą się spotkać i uczyć rozmowy na sporne tematy bez kłótni. Jesteśmy mocno podzieleni, żyjemy w bańkach poglądów i przekonań. Nie słuchamy i nawet nie chcemy słuchać. Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji, tylko że się wysłuchacie i zrozumiecie nawzajem. Świąteczny poradnik pokazuje, jak to zrobić w rodzinie – komentuje Wawrzyniec Smoczyński.

Poradnik Polskiego Dialogu jest darmowy i dostępny do pobrania: polskidialog.pl/wigilia/

Fundacja Nowej Wspólnoty, lk


 

POLECANE
Był głosem Google Maps przez 15 lat. To pożegnanie łamie serce z ostatniej chwili
Był głosem Google Maps przez 15 lat. To pożegnanie łamie serce

Jarosław Juszkiewicz przez 15 lat był nieodłącznym towarzyszem podróży milionów Polaków, prowadząc ich za pomocą swojego rozpoznawalnego głosu w aplikacji Google Maps. W 2024 roku nadszedł jednak moment, który wielu użytkowników poruszył do głębi - dziennikarz ogłosił, że jego głos zostanie zastąpiony przez sztuczną inteligencję. Jego pożegnanie, zamieszczone w mediach społecznościowych wywołało wiele emocji.

Nie żyje legendarny sportowiec z ostatniej chwili
Nie żyje legendarny sportowiec

Świat sportu pożegnał jednego z najwybitniejszych siłaczy i kulomiotów w historii. Geoff Capes, dwukrotny mistrz świata w zawodach Strongman, brytyjski rekordzista w pchnięciu kulą i trzykrotny olimpijczyk, zmarł 23 października w wieku 75 lat. Informację o jego śmierci przekazała rodzina.

Bodnar chwali się awansem w rankingu praworządności. Potężna wpadka gorące
Bodnar chwali się awansem w "rankingu praworządności". Potężna wpadka

Adam Bodnar pochwalił się "awansem Polski w rankingu praworządności" World Justice Project. Natychmiast padło bardzo trudne pytanie.

Szydło: Czekam na przeprosiny dla polskich służb z ostatniej chwili
Szydło: Czekam na przeprosiny dla polskich służb

- Jeżeli rozmawiamy dzisiaj o dezinformacji, o prowokacjach to ja czekam, aż ktoś przeprosi wreszcie polskie służby, które zamknęły ruskiego szpiega Gonzaleza - powiedziała na forum Parlamentu Europejskiego była premier Beata Szydło.

Samuel Pereira: Ukryta agenda Donalda Tuska ws. paktu migracyjnego tylko u nas
Samuel Pereira: Ukryta agenda Donalda Tuska ws. paktu migracyjnego

„Nikt w Polsce nie dyskutuje o zgodzie na przymusową relokację migrantów. Nie ma tego problemu, ale ja będę pierwszy, który powie, ja dostanę dodatkowe miliardy euro, za to, że my przyjęliśmy tylu uchodźców z Ukrainy, ale jeśli Włochy powiedzą „pomóż nam z Lampedusą, daj trochę pieniędzy na to”, to będę pierwszy, który powie: tak. Wy nam pomagacie w tej sprawie, my wam pomożemy w tej sprawie. Będę budował prawdziwą solidarność w Europie” – te słowa Donalda Tuska sprzed roku brzmią dziś jak ponury żart.

Znany muzyk odwołał koncerty. Konieczna była operacja z ostatniej chwili
Znany muzyk odwołał koncerty. Konieczna była operacja

Igor Herbut, lider zespołu LemON, wyznał, że od pewnego czasu zmaga się z problemem zdrowotnym, który wpłynął na jego plany koncertowe. Choć artysta z trudem radził sobie z narastającym bólem, nie chciał zawieść swoich fanów i przez kilka miesięcy występował z towarzyszącym mu dyskomfortem. Dopiero gdy przepuklina, z którą walczył, zaczęła poważnie utrudniać mu życie, podjął decyzję o operacji.

Sytuacja jest dynamiczna. Groźny incydent w Mierzynie z ostatniej chwili
"Sytuacja jest dynamiczna". Groźny incydent w Mierzynie

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie poinformowała o podejrzeniu zatrucia pokarmowego w jednej z firm z Mierzyna (powiat policki), gdzie pracownicy spożywali posiłki dostarczane przez firmę cateringową. Zgłoszenie wpłynęło do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we wtorek (22 października), kiedy symptomy zatrucia zauważono u 16 osób, z czego 8 wymagało hospitalizacji.

Polityk PO zatrzymany przez CBA z ostatniej chwili
Polityk PO zatrzymany przez CBA

Na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w środę wicemarszałka woj. śląskiego Bartłomieja S. (PO). Zarówno CBA, jak i prokuratura nie podają na razie, jaki jest powód zatrzymania. Trwają czynności z udziałem samorządowca.

GIS wydał ostrzeżenie. Na ten produkt trzeba uważać z ostatniej chwili
GIS wydał ostrzeżenie. Na ten produkt trzeba uważać

GIS wydał nowe ostrzeżenie. Popularny produkt został wycofany ze sprzedaży. Wszystkie informacje podano na stronie internetowej dystrybutora.

Nastąpił wyraźny wzrost. Niepokojące doniesienia z Niemiec z ostatniej chwili
"Nastąpił wyraźny wzrost". Niepokojące doniesienia z Niemiec

Pandemia koronawirusa pozostawiła trwały ślad na zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Systemów Opieki Zdrowotnej (BIFG) przy kasie chorych Barmer, liczba przypadków depresji wśród dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 24 lat dramatycznie wzrosła. W 2023 roku w Niemczech chorowało na depresję 409 tysięcy młodych osób, co stanowi wzrost o prawie 30% w porównaniu z rokiem 2018, gdy zdiagnozowano 316 tysięcy przypadków.

REKLAMA

Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?

Różnice poglądów i wartości stają się często zarzewiem konfliktów podczas rodzinnych spotkań. Spory wywołuje polityka, religia, obyczaje czy metody wychowywania dzieci. W tym roku, po ostrej kampanii wyborczej, święta w wielu polskich domach mogą być szczególnie trudne. Dlatego jedna z organizacji pozarządowych postanowiła stworzyć swoisty poradnik jak rozmawiać i nie pokłócić się z najbliższymi podczas świąt Bożego Narodzenia.
zdjęcie poglądowe Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?
zdjęcie poglądowe / piwabay.com/RealAKP

Inicjatywa Fundacji Nowej Wspólnoty ma na celu złagodzenie domowych sporów. Wskazówki zebrane w poradniku „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole” pomogą Polkom i Polakom porozumieć się z najbliższymi – mimo różnic poglądów.

Boże Narodzenie, kojarzone zazwyczaj z atmosferą miłości i spokoju, paradoksalnie stanowi czas, w którym najłatwiej o spięcia w rodzinnym gronie. Stół wigilijny, na pozór idealne miejsce do rozmów, często zamienia się w arenę, na której wchodzimy sobie w słowo, nie zgadzamy się ze sobą i dajemy się ponieść emocjom. Z powodu różnic poglądów i wartości nie zawsze potrafimy zaakceptować zdanie drugiej strony i często idziemy na konfrontację. W rezultacie w wielu rodzinach święta zamieniły w nieprzyjemny obowiązek do wypełnienia.

W rodzinie różni nas nie tylko polityka – także styl życia, stosunek do religii, wiek czy miejsce zamieszkania. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo te różnice wpływają na naszą zdolność do otwartej rozmowy. Wystarczy wyobrazić sobie spotkanie dwóch kuzynek żyjących na co dzień według odmiennych wartości. Jeśli założymy, że dla jednej z nich najważniejsza jest rodzina, dom i wiara, a druga stawia przede wszystkim na samorealizację i możliwość decydowania o sobie, to pole porozumienia między spokrewnionymi kobietami gwałtownie się zawęża. Każda rodzina posiada własny katalog spornych tematów, które mogą prowadzić do konfliktów i kłótni. Mogą – ale nie muszą.

Poradnik dobrej świątecznej rozmowy

Z myślą o Bożym Narodzeniu Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała poradnik zawierający cenne wskazówki, jak nastawić się do rozmów w święta, jak zapobiec konfliktom, a równocześnie wzmacniać więzi i lepiej poznać bliskich, obecnych przy stole. Obecność rodziny to okazja, by zrozumieć i docenić, jak wiele nas łączy. W materiale można znaleźć m.in. porady pomagające złagodzić napięcia w rodzinie czy przekierowywaniu rozmowy na bezpieczniejsze tory, bez zamiatania spornych tematów pod dywan.

Poradnik zawiera także „Przepis na świąteczną rozmowę”, który można wydrukować i powiesić na lodówce – a może nawet zaaranżować taką dobrą rozmowę we własnym domu.

Rodzina powinna się umówić na wspólne zasady rozmowy. Przede wszystkim warto założyć, że nie chcecie się pokłócić, każdy ma prawo do szacunku i swojego zdania oraz że nikt nie będzie nikogo "nawracał" na swoje poglądy. Potem można wybrać jeden temat do rozmowy i:

- niech każdy po kolei powie, co myśli na ten temat,
- nie przerywajcie, ani nie oceniajcie tego, co mówi ktoś inny,
- posłuchajcie z ciekawością, co mówi każda osoba,
- zamiast krytykować, zapytaj: „Kiedy zacząłeś tak myśleć?”,
- zamiast atakować, powiedz: „Ja mam inaczej. Myślę, że...”.

Różnice poglądów w rodzinie są normalne, warto zatem na koniec zapytać wszystkich: "A co nas łączy? W czym się zgadzamy?”.

„Boże Narodzenie to czas pojednania. Jesteśmy w naszych rodzinach bardzo różni – nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma. Chcemy pokazać, że z nimi da się żyć – jeśli będziemy mieli dla siebie szacunek i życzliwość. W poradniku pokazujemy, jak to zrobić w naszych domach, by te najbliższe święta były łatwiejsze – mówi Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty. – Nasz program Polski Dialog pokazał, że Polacy umieją się dogadać nawet, jak mają przeciwne poglądy. To się udaje, gdy z szacunkiem słuchamy innych, gdy jesteśmy życzliwi wobec osób myślących inaczej niż my i gdy zachowujemy spokój, wygłaszając własne poglądy” – dodaje.

Otwartość na innych

Polski Dialog to dwuletni program, zainicjowany przez Fundację Nowej Wspólnoty, którego celem jest zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami, poprzez naukę skutecznej komunikacji. – Polski Dialog to miejsce, gdzie ludzie o różnych poglądach mogą się spotkać i uczyć rozmowy na sporne tematy bez kłótni. Jesteśmy mocno podzieleni, żyjemy w bańkach poglądów i przekonań. Nie słuchamy i nawet nie chcemy słuchać. Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji, tylko że się wysłuchacie i zrozumiecie nawzajem. Świąteczny poradnik pokazuje, jak to zrobić w rodzinie – komentuje Wawrzyniec Smoczyński.

Poradnik Polskiego Dialogu jest darmowy i dostępny do pobrania: polskidialog.pl/wigilia/

Fundacja Nowej Wspólnoty, lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe